12 En İyi Ücretsiz ve Açık Kaynak Veritabanı Yazılımı

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… '12 En İyi Ücretsiz ve Açık Kaynak Veritabanı Yazılımı
0 23 мин.

en serbest açık kaynak veritabanı-yazılım


Hayal edebileceğiniz her uygulamanın arkasında veritabanı yazılımı vardır. Bunlar, ürün detayları, müşteri verileri, finans veya bir işletme için önemli olabilecek herhangi bir şey gibi bilgileri depolamak için kullanılır. Sosyal medyadaki kullanıcıların tüm bilgileri veritabanlarında saklanır. Bilgisayar korsanları bile bir web sitesini istedikleri zaman kişisel bilgi toplamak için veritabanlarını düzenli olarak kullanır.

Çoğu işletme için bir veri tabanına sahip olmak şarttır. Ancak, çeşitli veritabanları vardır ve bir şirkete yeni başlamışsanız hangisini seçmeniz gerektiği belli olmayabilir. Veritabanları son birkaç on yılda çok gelişti ve günümüzde isterseniz petabaytlarca veri depolayabilirsiniz. Mükemmel veritabanı yazılımını ararken yeni başlayanların kafası karışabileceğini biliyoruz.

oku: En İyi 10 Programlama Dili

Eğer onlardan biriyseniz, okumaya devam edin. Bu makalede, şu anda en popüler veritabanları hakkında bazı yararlı bilgileri paylaşacağız. Öncelikle, seçimimizi insanların kullandığı en popüler üç veritabanı türüne ayıracağız: belge veritabanları, grafik veritabanları ve ilişkisel veritabanları.

Tabii ki, çok daha fazlası var, ancak en popüler olanlara gitmek her zaman daha iyidir ve daha sonra veritabanlarına aşina olduktan sonra hangisine geçeceğinizi bileceksiniz. Veritabanı yazılımı söz konusu olduğunda farklı kategoriler olduğundan, fiyatlar da büyük ölçüde değişebilir. Neyse ki, ücretsiz bol miktarda veritabanı yazılımı var.

Tamamen ücretsiz olan üç kategorinin her biri için size açık kaynaklı bir veritabanı yazılımı göstereceğiz. İncelemelerimize dayanarak, ihtiyaçlarınıza en uygun veritabanını seçebilirsiniz. Aşağıdaki veritabanı yazılımı, özellikle düşük bütçeli bir seçenek olarak uygulama yaratıcıları ve küçük işletmeler için önerilir.

En İyi 3 Ücretsiz İlişkisel Veri Tabanı

İlişkisel veritabanları, Oracle’ın ilk sürümü geliştirdiği 1979’dan beri mevcuttur. Hızla popülerlik kazandılar ve en sık kullanılan veritabanları oldular. Günümüzde, hem ücretsiz hem de premium olan tonlarca bulabilirsiniz. İlişkisel veritabanları arasında önemli farklılıklar olabilir.

Günümüzde diğer popüler araçlar ve yazılımlarda olduğu gibi, veritabanları için de çok sayıda web tabanlı seçenek bulabilirsiniz. Bazıları sadece belirli bir platformda çalışır, bazıları ise birden fazla platforma uygulanabilir. Bununla birlikte, tüm ilişkisel veritabanlarında ortak bir şey vardır: hepsi görevleri için SQL dilini kullanır. Şimdi en çok önerdiğimiz üç ilişkisel veritabanını görelim!

 1. MySQL

MySQL muhtemelen listemizdeki en iyi bilinen veritabanıdır. Bu yazılımın ilk sürümü 1995 yılında yapıldı ve sadece o zamandan beri gelişti. MySQL’i ücretsiz ve açık kaynak tuttular, çünkü en başından beri. Geliştiriciler, grafik kullanıcı arayüzüne kullanımı kolaylaştıran birçok yeni işlev ekledi.

Ayrıca MySQL’de eskisinden daha fazla komut satırı aracı vardır, böylece kullanıcılar verilerine sorunsuz bir şekilde erişebilir ve bunları yönetebilir. Veritabanının topluluk sürümü, MySQL Bağlayıcıları, Workbench, NoSQL, Takılabilir Depolama Motoru, İşlem Veri Sözlüğü, Çoğaltma ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli kullanışlı özelliklerle birlikte gelir. MySQL belirli bir platformla sınırlı değildir. Aslında, 20’den fazla işletim sistemi ve platformda kullanabilirsiniz.

Bu yazılım Web üzerinde çok sayıda olumlu eleştirilere sahiptir. Hem küçük hem de büyük işletmeler tarafından en esnek çözümlerden biri olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Facebook ve WordPress bile çok büyük miktarda veriyle çalışan iki şirket kullanıyor.

 1. Microsoft SQL

Microsoft SQL ilişkisel veritabanları arasında da büyük bir isimdir. Microsoft tarafından 1989’da piyasaya sürüldü ve şimdi Cerner, Dell ve Georgia Pacific gibi birçok büyük şirket tarafından kullanılıyor. Küçük işletmelerin, büyük işletmelerin ve bireylerin ihtiyaçlarına uygun olmasını sağlamak için çok sayıda sürüm geliştirdiler..

Tabii ki, her Microsoft SQL sürümü ücretsiz değildir, ancak daha küçük projelerde çalışanlar için bir Express sürümü sunarlar. Biraz ölçeklendirilmiş, ancak tüm motor buna entegre edilmiştir ve sınırsız sayıda veritabanını ve kullanıcıyı da destekler. Express ile çalışan kullanıcılar 10 GB’a kadar veriyle çalışabilir.

Uygulama ve ev projeleri yapan serbest çalışanlar için idealdir. Yönetim ve geliştirme araçları ve verilerinizin her zaman güvenli bir şekilde geri yüklenmesini sağlayan Azure yedekleme de dahil olmak üzere ücretsiz sürümle bile bazı kullanışlı özellikler elde edersiniz. Kullanıcı incelemelerine göre, Microsoft SQL hızlı, kullanıcı dostudur ve verilerinizi GUI ve CLI ile de yönetmenizi sağlar.

MySQL ile karşılaştırırsanız, daha büyük işletmelerin Microsoft SQL, özellikle BT şirketleri kullandıkları ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, bu, ücretsiz sürümün, MySQL gibi küçük işletmelere ve bireylere fayda sağlayabilecek tüm yararlı özelliklere erişim sağladığı gerçeğini değiştirmez..

 1. PostgreSQL

şimdi PostgreSQL önceki iki veritabanı yazılımı kadar popüler değil, ama kesinlikle tavsiye edilen bir yazılım. İlk sürümü 1997’de yayınladılar, böylece daha büyük isimler kadar deneyim sahibi değiller, ancak bunu kullanan çok sayıda büyük şirket var. Örneğin, Fujitsu, Red Hat, Capital One ve Raytheon gibi şirketlerin hepsi bu yazılım tarafından desteklenmektedir.

Web sitelerinde belirtildiği gibi, dünyanın dört bir yanından teknoloji şirketlerinin neredeyse üçte biri uygulamalarını güçlendirmek için PostgreSQL kullanıyor. Bu ilişkisel veritabanının açık yazılım lisansına sahip olması şirketlere büyük fayda sağlayabilir. Her işletmenin kendine özgü ihtiyaçları vardır ve PostgreSQL, kodu bu ihtiyaçlara göre değiştirmenizi sağlar. Ayrıca, sadece birkaçını belirtmek için yabancı veri sarmalayıcıları, bölümlenmiş tablolar, tetikleyiciler ve tablo devralma gibi çeşitli kullanışlı özelliklere sahiptir..

İncelemelere dayanarak, büyük miktarda veri depolamak, işlemek ve ayıklamak istiyorsanız bu yazılım harika bir araçtır. PostgreSQL’i kimlerin kullandığına bakarsanız, bu aracın küçük ve orta ölçekli şirketler arasında oldukça popüler olduğu ortaya çıkıyor. Genel olarak, bu kesinlikle kendi adı altında tonlarca memnun kullanıcısı olan ücretsiz veritabanı yazılımlarından biridir.

En İyi 3 Ücretsiz Belge Veri Tabanı

Şimdi size üç doküman odaklı veritabanı sunacağız, ya da onlara doküman mağazaları da diyebilirsiniz. Bunlar temelde ana amacı belge odaklı bilgileri saklamak ve yönetmek için kullanılan bilgisayar yazılımıdır. Belge veritabanları aynı zamanda en yaygın kullanılan NoSQL veritabanlarıdır.

İlişkisel veritabanlarının çoğu, Excel’deki gibi satır ve sütunları kullanarak verileri tablo biçiminde düzenler. Çok daha esnek oldukları için belge depolarında durum böyle değildir. Belge veritabanlarında, ihtiyaçlarınıza göre çok çeşitli veri yapıları kullanabilirsiniz. Bu esneklik, onları büyük miktarda dinamik verilerle çalışan web geliştiricileri için harika araçlar haline getirir.

Aşağıdaki üç açık kaynaklı belge veritabanını ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Şu anda işletmeler ve bireyler arasında oldukça popülerler, ancak her birinin neler sunduğunu görelim.

 1. MongoDB

MongoDB 2009 yılında çıktı, diğer popüler veritabanı yazılımı ile karşılaştırırsanız kesinlikle eski değil. İnsanlar bu veritabanı aracındaki potansiyeli hızla fark ettiler ve o kadar başarılı oldu ki 30 milyondan fazla kullanıcı bunu şimdiye kadar indirdi. MongoDB, veri depolaması ve yönetmesi gereken her türlü işletme için mükemmel bir çözümdür.

Bosch, Adobe, Nokia ve EA gibi büyük şirketler veri yönetimi, performans ve güvenilirlik söz konusu olduğunda MongoDB’ye güveniyor. Bu açık kaynaklı yazılım, en popüler işletim sistemleri ve platformlarında iyi çalışır. C ++, Java ve Python gibi 10’dan fazla programlama dili için sürücü desteği sunarlar.

MongoDB çoğunlukla bilgisayar yazılımı ve BT şirketleri tarafından kullanılır ve indirme miktarı küçük, orta ve büyük şirketler arasında eşit olarak yayılır. Bu veritabanı yazılım çözümünün ücretsiz ve açık kaynak lisansına sahip olmasına rağmen, hala en güvenilir ve sağlam araçlardan biridir..

Uygulamalar son birkaç yılda çok gelişti ve MongoDB, güçlü uygulamalar oluşturmak isteyen uygulama geliştirici ekiplerinin en son gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Hızlı, güvenilir ve kesintisiz bir iş akışını garanti eder.

 1. CouchDB

CouchDB 2005 yılında çıktı ve eski bir IBM programcısı olan Damien Katz tarafından finanse edilen bir proje olarak başladı. İki yıl sonra, Apache 2008’de Apache Yazılım Vakfı projelerinden biri olarak desteklenmeye başlayana kadar açık kaynaklı bir yazılım haline geldi. 2010 yılında projeyi bitirdikten sonra CouchDB’nin ilk tam sürümünü sundular.

Kullanıcı incelemelerine göre, CouchDB tamamen kullanıcı dostudur ve veritabanında ustalaşmanıza yardımcı olacak kapsamlı bir belgeye sahiptir. Uygulama oluştururken belgeleri etkili bir şekilde saklamak için mükemmel bir çözümdür. Bu araçla, belgeleri her güncellediğinizde oldukça basittir, bu yüzden onları veritabanıyla senkronize edin.

Bu nedenle, Apache’nin CouchDB ile odaklandığı, kullanıcılar için hızlı ve sürekli bir iş akışı sağlamaktır. Bu veritabanı yazılımı, küçük API’ler kurmak ve çalıştırmak, kullanıcı bilgilerini veya web sitesi verilerini depolamak, müşteriler için ürünler önermek, veri çoğaltma ve çok daha fazlasını yapmak isteyenler için de önerilir..

İkinci örnekler, çoğu işletmenin CouchDB’yi ne için kullandığını gösterir. Bu veritabanı çoğunlukla küçük işletmeler tarafından kullanılır, çünkü büyük miktarda veri ile çalışan büyük şirketler için tamamen uygun değildir. Yine de CouchDB, kategorisindeki en yüksek puan alan veritabanı çözümlerinden biridir.

 1. DynamoDB

DynamoDB Amazon Web Services tarafından sunulan bulut yazılım çözümlerinden biridir. Bu veritabanını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ancak, sınırlamalarını aşarsanız, kullandığınız kaynaklara göre fazladan ödeme yapmanız gerekecektir. Bu sınırlamalar arasında aylık 200 milyon istek sınırı, 2.5 okuma isteği ve 25 GB depolama alanı bulunmaktadır.

Daha sonra premium paket olarak kullanmaya başladığınızda, ihtiyaçlarınıza göre ölçeklendirmek için birçok yolunuz olacaktır. DynamoDB tamamen yönetildiğinden, idari görevler için endişelenmenize gerek yoktur. Amazon, kaynaklarınız tükenmediğinden emin olurken ihtiyacınız olan tüm güncellemeleri ve yapılandırmayı halleder.

Yönetim Konsolları ile veritabanınızı canlı tutan hemen hemen her şeyi takip edebilirsiniz. DynamoDB’deki bir başka harika şey de verilerinizin güvenliğini sağlamak ve arşivlenmiş tutmak için iyi olan tam yedeklemelere güvenebilmenizdir. Artık ihtiyaç duymadığınız veri parçalarını kaldırmak çok kolaydır ve bu da fazladan boş alan yaratır.

DynamoDB özellikle kaynak yönetiminde iyidir. Veritabanı, verilerinizi ve trafiğinizi işlemek için çok sayıda sunucu kullandığından, her zaman yüksek performansı koruyabilir. Bu veritabanı yazılımı çözümü küçük ve orta ölçekli işletmeler için kesinlikle önerilir.

En İyi 3 Ücretsiz Grafik Veritabanları

Başka bir NoSQL seçeneğiyle ilgileniyorsanız, en iyi üç grafik veritabanını burada bulabilirsiniz. Bunların hepsi, verileri yapılandırmak için düğümler ve kenarlar kullanarak grafik teorisine dayanmaktadır. Düğümler objelerken, kenarlar bu objeler arasındaki ilişkiyi tanımlar.

Bu yapıda, her düğümün kendi tanımlayıcısı ve kendisine atanan bir dizi gelen veya giden kenarı vardır. Grafikler üzerinde çalıştığınız bilgi bitleri arasındaki karmaşık etkileşimleri temsil etmek için basit bir yol sağladığı için verileri bu şekilde işlemek genellikle çok daha kolaydır.

Grafik veritabanları, veri bitlerinin doğrudan birbirine bağlı olduğu veri depolarıyla çalışmanıza olanak tanır. Çoğu durumda, bunları almak için yalnızca tek bir işleme ihtiyacınız vardır. Bir grafik veritabanı ile, oldukça karmaşık hiyerarşik veri yapılarıyla çalışmak, diğer tüm ilişkisel yazılımlara göre çok daha kolaydır. Şimdi size en çok önerdiğimiz üç grafik veritabanı yazılım çözümünü göstereceğiz. Okumaya devam et!

 1. ArangoDB

Öncelikle, size sunacağız ArangoDB, şu anda grafik veritabanı çözümleri arasında en büyük isim. Yalnızca bir grafik veritabanı değil, bir grafik ve belge tarzı yazılımın karışımıdır. Bu aslında birden fazla kategoriye sığar, yani büyük esnekliğe sahip bir grafik veritabanı elde edersiniz.

ArangoDB kısmen küme veri kümelerine dayanır ve iç içe özellikler, dağıtılmış grafikler ve desen eşleştirme gibi kullanışlı özelliklere sahiptir. Bu veritabanı çözümünü seçerek, kapsamlı dokümantasyonundan, topluluktan ve teknik desteğinden muazzam miktarda yardım alabilirsiniz. ArangoDB, farklı veritabanlarında çok fazla deneyime sahip bir ekip tarafından geliştirildi ve sonuç kendisi için konuşuyor.

Öğrenme eğrisi hiç dik değil. Hızlı bir şekilde buna alışabilir ve özellikle veritabanlarını incelerseniz, bu veritabanının tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. ArangoDB, NoSQL çözümü isteyen ancak yine de SQL’den faydalanmak isteyenler için önerilir. Bu veritabanı işletmelerin en çok ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlar: yüksek performans.

İncelemelerin büyük çoğunluğuna göre, ArangoDB küçük teknoloji şirketleri için mükemmeldir. Sadece 5 yıldızlı derecelendirmelere bir göz atın ve hemen ikna olacaksınız.

 1. Neo4j

Grafik veritabanı çözümleri söz konusu olduğunda bir başka popüler seçenek de Neo4j. 2007’de piyasaya sürülen ve bir çok iyileştirme yapılan bir öncekinden önemli ölçüde daha eskidir. Bu yazılım, sorguları yürütmek için son derece verimli ve kolay bir yol sağlayan Cypher adlı bir sorgu diline dayanmaktadır..

Şimdi Neo4j, grafik veritabanı kategorisine tam olarak uyan bir veritabanı aracıdır, ancak analiz, veri yönetimi, ağ ve varlık yönetimi için de güçlü eklentilere sahiptir. Bu açık kaynaklı veritabanını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Tüm ölçeklenebilirlik seçeneklerinden ve yedeklemeden yararlanmak istiyorsanız, premium sürüme geçmelisiniz..

Ücretsiz kullanıcılar teknik destek için uygun değildir; ancak, Neo4j topluluğu bunu büyük ölçüde telafi eder. Yazılım şu anda oldukça popüler olduğu için yardıma ihtiyacınız varsa kılavuzları ve belgeleri bulmanın birçok yolu vardır. Neo4j ile ilgili en iyi şey, başlangıç ​​dostu olması, bu nedenle tüm BT tekniklerinde fazla deneyime sahip olmayan küçük işletmeler için bir veritabanı çözümü olarak iyi çalışmasıdır..

Bu veritabanı aracı, ilişkisel veritabanlarını daha kolay anlamak ve yönetmek isteyenler için kesinlikle önerilir. Sonuç olarak, Neo4j şu anda en yüksek puanlı veritabanları arasında yer alan esnek ve kullanıcı dostu bir grafik veritabanıdır.

 1. OrientDB

2010 yılında piyasaya sürülüyor, OrientDB Web’deki en yeni veritabanı çözümleri arasındadır. Çok yönlülüğü sayesinde oldukça popüler oldu. Temel olarak dört farklı veritabanı modelinin yüksek verimli karışımıdır. Bu yazılımı bir belge, grafik, nesne yönelimli ve anahtar / değer veritabanı çözümü olarak da kullanabilirsiniz, böylece işletmeler için oldukça esnek bir seçenek haline gelir.

OrientDB, kalabalığın arasından sıyrılmasını sağlayan sayısız özelliğe sahiptir. Öncelikle, özellikle SQL’de deneyimi olanlar için veritabanının kullanımı kolaydır. Bu veritabanı en başından itibaren yüksek performans sağlar. Ancak, kaynaklarınız tükenirse, daha fazla sunucu ekleyerek her zaman ölçeklendirebilirsiniz.

OrientDB’yi yeni başlayan olarak kullanmaya başlarsanız endişelenmenize gerek yoktur. Gerekli tüm grafik bilgilerini belgelerini okuyarak öğrenebilirsiniz. Büyük miktarda karmaşık verileri basit bir şekilde yönetmek, analiz etmek ve uygulamak isteyen şirketler için bu veritabanı mükemmel bir seçimdir. OrientDB genellikle büyük veri analizi, haber beslemeleri (ve diğer sosyal medya özellikleri) ve web uygulamaları geliştirmek için kullanılır. Başka bir harika şey, verileri görselleştiren ve kolayca manipüle etmenizi sağlayan grafik düzenleyicisidir. Bu veritabanı yazılımı belge veritabanı kategorisinde oldukça popülerdir, ancak grafik veritabanı olarak daha da başarılıdır. Genellikle küçük ve orta ölçekli BT veya bilgisayar yazılım şirketleri için önerilir.

Diğer Popüler Ücretsiz Veritabanları

Veritabanı yazılımı söz konusu olduğunda size üç ana kategoriyi gösterdik. Bunlar en yaygın kullanılan türlerdi, ancak üç kategoriye uymayan birçok çözüm var. Sadece birkaçından bahsetmek gerekirse, düz dosya, nesne yönelimli, nesne ilişkisel, geniş sütun ve operasyonel veritabanları vardır. Bunlar hala oldukça iyi biliniyor, ancak daha fazlası var.

İnternette sayısız veritabanı yazılımı bulabilirsiniz. Genellikle, bir NoSQL çözümü seçen kullanıcılar genel olarak daha fazla esneklik ve daha hızlı bir çözüm ister. Yazılımın görevleri yerine getirmesini ve verileri olabildiğince hızlı almasını istiyorlar.

Her işletmenin kendine özgü ihtiyaçları olduğundan, diğer veritabanı yazılımı türlerini denemeye başlamak genellikle iyi bir fikirdir. Size göstereceğimiz aşağıdaki üç veritabanı aracı kesinlikle başladığımız üç kategoriye uymuyor. Ancak, hala daha popüler olanlar arasında ve kesinlikle denemenizi öneririz.

 1. kovan

Verilerinizi istediğiniz zaman depolamak ve bunlara erişmek için iyi bir yer istiyorsanız, kovan. HiveQL adlı bir dili kullanarak yönetebileceğiniz sanal bir depo olarak hayal edebilirsiniz. Yönetici paneli SQL’e benzer ve tüm veritabanı aracı, büyük miktarda veriyi yönetmek ve analiz etmek için oluşturulan bir yazılım paketi olan Apache Hadoop’a dayanır.

Kovan, yapılandırılması ve sorgulanması gereken farklı türde veritabanlarına ve dosya sistemlerine uygulanabilir. Bilgilendirici raporlar oluşturmak için verileri depolamak ve analiz etmek için yaygın olarak kullanılır. HiveQL, çok sayıda farklı veri formatıyla ve her türlü arka uçta çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Veritabanı ölçeklenebilir ve analiz ve veri yönetimi söz konusu olduğunda programlanması kolaydır.

Kovan, günlük olarak karmaşık görevlerle uğraşması gereken işletmeler için önerilir. Veritabanı, verilerinizi birçok farklı şekilde analiz etmenize ve depolamanıza olanak tanır. Büyük veri depolama ve analizinden bahsettiğimizden, çoğunlukla büyük şirketlerin Hive’ı veritabanı çözümleri olarak kullanması şaşırtıcı değildir..

İncelemelere göre, bu yazılım tipik veritabanı çözümünden biraz daha yavaş ve daha karmaşık olmasına rağmen gerçekten yararlı olabilir. En yararlı özellikleri arasında veri bölümleme, mantıksal planlar için optimizasyon ve harici tabloları kullanma yeteneği bulunur.

 1. Elasticsearch

Elasticsearch 2010’da ortaya çıkan çok amaçlı bir yazılımdır. Bu bir arama motoru olmak için tasarlanmıştır. Ancak, son birkaç yıldır NoSQL veritabanı çözümü olarak da popülerlik kazandı. Apache Yazılım Vakfı, bilgiyi almak için ana işlevi olan açık kaynaklı bir yazılım olan Lucene üzerine inşa etti..

Çok sayıda büyük şirket, Kickstarter, Codecademy, Uber ve Mozilla gibi veri mağazaları için Elasticsearch’ü kullanıyor. Bu veritabanı aracı büyük miktarda veri toplayabilir ve bu şirketlerin büyük verilerdeki belirli eğilimleri ve kalıpları keşfetmesini kolaylaştırır. Sadece bazı belgeler eklemeniz gerekiyor ve Elasticsearch işin geri kalanını yapacak. Bu arama motorunda harika bir şey, çoklu kiralamayı desteklemesi, yani yazılımın aynı anda birden fazla kullanıcıya hizmet verebilmesidir..

Bunun dışında neredeyse gerçek zamanlı arama yapabilirsiniz. Elasticsearch ile iki görevi aynı anda yapabilirsiniz: arama ve analiz. Tamamen ölçeklenebilir, aynı performansı sağlarken veritabanını bilgisayarınızda veya veri dolu bir sunucuda çalıştırmanıza izin verir. Her ölçekteki şirket Elasticsearch kullanıyor ve incelemeler Web genelinde çok olumlu.

 1. kötü olayları önceden haber veren kimse

kötü olayları önceden haber veren kimse ilk olarak Facebook tarafından 2008 yılında açık kaynaklı yazılım olarak piyasaya sürüldü. Daha sonra 2009’da Apache’ye teslim ettiler ve büyük bir proje haline geldi. Bu NoSQL veritabanının son, kararlı sürümü birkaç ay önce 2018 Şubat ayında yayınlandı.

Bu veritabanı şu anda Web’de bulunan en ölçeklenebilir yazılım seçeneklerinden biridir. Yüksek yazma hızlarıyla çalışan ve sürekli sorgulaması gereken büyük şirketler için bile mükemmel bir seçimdir. Güvenebileceğiniz son derece hızlı bir yazma yeteneğine sahiptir. Yüksek miktarda iş verisi depolayabilecek bir veritabanı arıyorsanız, Cassandra iyi bir alternatiftir.

Oldukça kullanıcı dostudur, yapılandırması sırasında herhangi bir komplikasyon yoktur. Başka bir harika şey, veritabanını çoğu görev için başlangıç ​​yapılandırmasıyla çalıştırabilmenizdir, değişikliklere gerek yoktur. Cassandra çoğunlukla her büyüklükteki teknoloji şirketi tarafından tercih edilmektedir. Küçük veritabanlarında kullanmak istiyorsanız bu yazılımın en iyi seçenek olmadığını belirtmek önemlidir..

Kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak, küçük veri kümelerinde uzmanlaşmış diğer veritabanlarından çok daha karmaşıktır. Sonuçta, Cassandra şu anda büyük verilerle çalışmak için tasarlanmış yüksek performanslı NoSQL veritabanları arasında en iyi performans sergiliyor.

Sarmalamak

Gördüğünüz gibi, bir veritabanı seçerken birçok seçenek var, ancak her zaman projeye bağlı. Bir sonraki projeniz için kullanmak istediğiniz veritabanını akıllıca seçin.

Ayrıca başka bir öneriniz varsa, lütfen aşağıya yorum yapın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector