15 Dakikada (veya daha az) Blog Nasıl Başlanır?

15 dakikada wordpress ile bir blog başlatmak


Kendi blogunuzu başlatmak istiyorsunuz, ama nasıl olduğunu bilmiyor musunuz? Bu eğitimde size kendi blogunuzu nasıl oluşturacağınızı adım adım göstereceğim ve bunun yapılması 15 dakikadan fazla sürmeyecek.

Sadece internete bağlı bir bilgisayar olan bir web sitesi veya blog oluşturmak için daha önce herhangi bir deneyime ihtiyacınız yoktur. Bu kadar! Bu öğreticiyi olabildiğince basit tutmaya ve daha az geeky ifadeleri kullanmaya çalışacağım, böylece herkes ne hakkında konuştuğumu anlayabilecek.

Aşağıda süreci 3 kolay adımda göstereceğim. Genellikle bunlar bir WordPress bloguna başlamak için izlemeniz gereken adımlar.

 • Bir alan adı ve barındırma hesabı satın alın
 • WordPress’i yükleme ve kurma
 • İçerik yükleyin ve ilk yayınınızı yayınlayın

Kolay görünüyor, değil mi? Şimdi başlayalım.

Alan Adı ve Web Barındırma Planı Satın Alın

Muhtemelen blogunuza ücretsiz olarak başlayabileceğinizi düşündünüz. Bu yapılabilir, ancak bir web sitesi oluşturmak için ücretsiz hizmetlerin kullanılmasını önermiyorum. Bu hizmetler güvenilmez, herhangi bir bildirimde bulunmaksızın blogunuzu istediğiniz zaman silebilirsiniz ve tüm sıkı çalışmanız ve zamanınız kaybolacaktır. Muhtemelen bunun olmasını istemiyorsun. Bir blog’u nasıl ucuza başlatabileceğinizi görelim.

Başlangıç ​​için paylaşılan bir barındırma planı sadece bloglama ihtiyaçlarınız için iyi olacaktır. Bu amaçla, çeşitli ihtiyaçlar için çok çeşitli hosting planları sunan tanınmış bir web barındırma BlueHost’u öneriyorum.

Bu yazıda size BlueHost ile blog oluşturma sürecini göstereceğim. 2011’den bu yana BlueHost ile kişisel olarak iki blog düzenledim ve onlarla hiçbir sorunum olmadı.

Başlamak için, BlueHost’a kaydolmak ve normal fiyatlarından% 35 İNDİRİM almak için burayı tıklayın. Web sitemiz üzerinden sunulan indirimin yanı sıra ücretsiz bir alan adı da alacaksınız.

bluehost ile başlayın

“Şimdi başlayın” düğmesini tıklayın ve bir plan seçtiğiniz adıma geçin. Yalnızca bir web sitesine ev sahipliği yapmak istiyorsanız, daha ucuz “başlangıç” planını tercih edebilirsiniz, ancak daha iyi bir seçenek olan “artı” planını satın almanızı öneririm, çünkü istediğiniz kadar web sitesini barındırmanıza olanak tanır.

bluehost artı planını seç

Bir sonraki sayfada bir alan adı seçmeniz gerekecek. Satın almaya çalıştığınız alan adı zaten alınmışsa, yeni bir ad arayın veya başka bir alan adı uzantısı deneyin. Harika bir alan bulduğunuzda, ücretsiz olarak kaydetmek için ileri’yi tıklayın.

bluehost ücretsiz bir alan adı seçin

Kişisel ve fatura bilgilerinizi girmeniz gereken güvenli bir sayfaya yönlendirileceksiniz. BlueHost size barındırma hesabı ayrıntılarını bu e-postaya göndereceğinden, erişime sahip olduğunuz bir e-posta adresi girin.

bluehost hesap bilgileri

Paket bilgilerini inceleyin, size en uygun hesap planını seçin. Genellikle daha uzun süre kaydolursanız daha iyi bir fiyat elde edersiniz. Bunu göz önünde bulundurun. En azından şimdilik tüm ek hizmetlerin seçimini kaldırın. Ancak, kişisel bilgilerinizi alan whois’te gizlemek için alan gizliliği korumasını seçili tutabilirsiniz. Korumalı bir alan adına sahip olmanızı şiddetle öneririm.

bluehost paket bilgisi

Barındırma hesabınız için kredi kartıyla veya PayPal ile ödeme yapabilirsiniz. En çok beğendiğiniz ödeme seçeneğini belirtin.

bluehost credti kartı veya paypal

BlueHost’un şartlarını okuduktan ve kabul ettikten sonra, gönder düğmesini tıklayın ve onay e-postasını bekleyin.

WordPress’i Web Sitenize Yükleme ve Ayarlama

Başarılı bir satın alma işleminden sonra bir onay e-postası alırsınız. Sadece birkaç dakika içinde varmalı. Bu e-posta, barındırma kontrol panelinize giriş yapmak için gerekli tüm ayrıntıları (kullanıcı adı, şifre vb.) İçerecektir. E-postada açıklanan adımları izleyin ve barındırma hesabınıza giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra WordPress simgesini bulun ve tıklayın. Bu, WordPress gibi komut dosyalarını otomatik olarak yüklemek için bir araç olan MojoMarketplace’e getirecektir..

wordpress bluehost nasıl kurulur

“Yükle” düğmesini tıklayarak WordPress’i yüklemek istediğinizi onaylayın.wordpress kurulumunu başlat

Sonraki sayfada, WordPress’i yüklemek istediğiniz etki alanını seçin. Sizin durumunuzda, en son kaydettiğiniz alan adı. Bu otomatik olarak seçilir. “Dizin” alanını boş bırakın ve devam etmek için “Etki Alanını Kontrol Et” i tıklayın.

wordpress alan adı blogunu seç

Son olarak blogunuzun giriş ayrıntılarını ayarlayın. Gelişmiş seçenekler sekmesini tıklayın, web sitenizin adını ayarlayın (bu daha sonra da değiştirilebilir), bir kullanıcı adı ve şifre seçin. Blogunuzu bilgisayar korsanlarına karşı korumak için “yönetici” olmayan bir kullanıcı seçin ve güçlü bir şifre kullanın. “Şimdi Yükle” düğmesini tıklayın ve bir dakika bekleyin.

wordpress'i otomatik olarak yükle

WordPress yüklenirken sayfanın üstünde ilerleme çubuğunu göreceksiniz. Tamamlandığında, sizi blogunuzun giriş ayrıntılarını bulacağınız bir sayfaya götürecek “Kimlik Bilgileri” düğmesini tıklayın.

İçeriğinizi Yükleyin ve Yayınlayın

Bu aşamada, bir alan adını hızlı bir şekilde bulduysanız ve onay e-postası için çok uzun süre beklemediyseniz, yaklaşık 9 dakikadır. Şimdi yukarıda belirtilen sayfada (web siteniz.com/wp-admin) verilen URL’yi izleyerek blogunuza giriş yapın. Yönetici kullanıcı ve şifrenizi girin ve arka uç arayüzüne erişin.

Ekranın sol tarafındaki “Yayınlar” menüsünü tıklatarak ilk yayınınızı ekleyebilirsiniz. Bir yayın oluşturmak için “Yeni Ekle” düğmesini tıklayın.

wordpress blog yazmaya başla

Makale editörünün arayüzü çok basit. Aşağıdaki resme benziyor. Yayınınıza bir başlık eklemeniz, biraz metin eklemeniz, isterseniz bir resim yüklemeniz ve web sitenizde herkese açık hale getirmek için “Yayınla” düğmesine basmanız gerekir.

wordpress yayınlamak ilk yazı özellikli resim

Bu kadar! İlk blog yazınızı WordPress ile 15 dakikadan daha kısa bir sürede yayınladınız. Bu şaşırtıcı değil mi?

Muhtemelen blogunuzu yapılandırmak ve belki de web sitenizin tasarımını değiştirmek isteyeceksiniz. WordPress sitesi oluşturma hakkındaki ayrıntılı kılavuzumu okumanızı öneririm. Bu kılavuzda, tema ve eklenti kurulum sürecinin yanı sıra url yapısı ve diğer hilelerin kurulumu açıklanmaktadır. Diğer kılavuzumda: WordPress’i yükledikten sonra ne yapmalı, blogunuzu düzgün bir şekilde nasıl kuracağınız ve optimize edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

sana meydan okuyorum!

Şimdi şunu söylemelisiniz: “meydan okuma kabul edildi!” ve kendi kişisel, hobi veya profesyonel blogunuzu oluşturma süreciyle başlayın. İlk yayınınızı 15 dakika içinde nerede yayınlayabileceğinizi bildirin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map