301 Yeniden Yönlendirme Kılavuzu – Web Sitenizi Düzgün Nasıl Yönlendirirsiniz?

301 yönlendirme kılavuzu


Bir sitedeki bir alan adı veya sayfa URL değişikliğinin SEO ve web trafiği açısından birden çok etkisi vardır. Yeni başlayanlar için önceki ziyaretçiler artık yeni alan adınızı veya yeni URL’nizi bulamayacak ve alan adı yetkiliniz isabet almaya mecburdur. Burada, ziyaretçilerin ve arama motorlarının yeni URL’nizi bulmasını ve önceki URL’nizin sıralama gücünün yeni URL’ye aktarılmasını sağlayan 301 yönlendirmesi devreye giriyor..

Bu 301 yönlendirme kılavuzunda, 301 yönlendirmesinin ne olduğunu, bir 301 yönlendirmesinin artılarını ve eksilerini ne zaman ve nasıl kullanmanız gerektiğini ve 301 yönlendirmesini kullanırken kaçınılması gereken olası hataların ne olduğunu açıklayacağız. SEO avantajlarını ve ziyaretçi trafiğini kaybetmeyin.

301 Yönlendirme Nedir??

301 yönlendirmesi, esasen ziyaretçileri bir URL’den diğerine yönlendiren kalıcı bir talimattır. Bu, sitenizin URL’si değişmiş olsa bile, bir ziyaretçinin bildikleri orijinal URL’yi kullanarak yeni URL’ye erişebileceği anlamına gelir.

301 yönlendirmesinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için aşağıdaki senaryoyu düşünün: Diyelim ki alan adı URL’niz her zaman “bestURL.com” olmuştur, ancak bir noktada kendinizi “bestURL.com” olarak yeniden markalaştırmaya karar verdiniz.

Artık eski ziyaretçileriniz ve hatta arama motorlarınız bu değişiklik hakkında henüz bilgi sahibi olmayabilir, bu yüzden eski URL’nize erişmeye devam ederler, ancak tarayıcılarına girdiklerinde yeni URL’nize yönlendirilirler, yani “ bestURL.com”.

Bu, etki alanı otoritenizin “bestURL.com” a giden bağlantılarından gelen etki alanı yetkilinizin yeni etki alanınıza aktarılmasını sağlayan 301 yönlendirmesi sayesinde mümkündür..

Neden 301 Yeniden Yönlendirme Kullanılır??

301 yönlendirmesi, sitenize koyduğunuz SEO çalışmasını sürdürmenizi sağlayan önemli bir araçtır. 301 yönlendirmesini kullanmanızı gerektirebilecek iki yaygın senaryo vardır:

1. İşletmenizi Yeniden Adlandırma

Bir gün işletmenizin yeni bir başlangıca ihtiyacı olduğuna karar verirseniz ve alan adınızı yeniden adlandırarak kendinizi yeniden markalamak istiyorsanız, arama motoru sıralamalarınızı sıfırdan oluşturmak zorunda kalabilirsiniz ve önceki müşterilerinizi şaşırtabilir veya düpedüz kaybedebilirsiniz veya Ziyaretçi. 301 yönlendirmesi ile önceki alan adınızın yetkisini temel alabilir ve önceki müşterilerinizi koruyabilirsiniz.

2. Sayfanın URL’sindeki Değişiklikler

Sitenizin önceki sayfa URL’sinden başka bir URL’ye trafik yönlendirmek için 301 yönlendirmesi uygulayabilirsiniz. Bunu çeşitli nedenlerle yapmanız gerekebilir, örn. bu sayfanın daha iyi bir sürümünü oluşturdunuz, eski URL artık çalışmıyor, vb. Tüm bu durumlarda, 301 yönlendirmesi daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturur ve eski sayfadan yeni sayfanıza trafiği sorunsuz bir şekilde yönlendirir.

Kalıcı bir yönlendirme olarak, 301 yönlendirmesi eski sayfanızın / sitenizin SEO değerini korur, organik trafiğinizi ve önceki arama sıralamalarınızı korur ve eski URL yerine yeni URL’nizi dizine eklemeye başlamak için arama motorlarına sinyal gönderir.

301 yönlendirmesinin bir başka harika kullanımı, yinelenen içeriğe sahip sayfalardan gelen trafiği en yüksek sıralamaya sahip sayfaya yönlendirmek, böylece arama motorlarını belirli bir sayfayı dizine eklemelerini ve potansiyel olarak cezalandırılmayı önlemelerini sağlamaktır..

Artıları & 301 Yönlendirmesinin Eksileri

İşte 301 yönlendirmesini doğru bir şekilde kullanırken kullanabileceğiniz avantajlar ve 301 yönlendirmesini ayarlarken dikkat etmeniz gereken bazı dezavantajlar.

301 Yönlendirmesinin Artıları

 • Ziyaretçiler eski URL’lerinize eriştiğinde kötü kullanıcı deneyimlerini önler – ör. 404 hatasıyla çarpılmak yerine, ziyaretçileriniz sorunsuz bir şekilde yeni URL’nize yönlendirilir;
 • Organik web sitesi trafiğinizi korur;
 • SEO yetkinizi korur – Google otomatik olarak yeni URL’nizi dizine eklemeye başlar ve backlink profiliniz de yeni URL’ye aktarılır;

301 Yönlendirmesinin Eksileri

 • Kötü backlink profili sorunları – tüm alanınızı yeniden yönlendirmeden önce, alan adınıza işaret eden düşük kaliteli bağlantıların olmadığından emin olun, çünkü bunlar SEO’nuza yardım etmek yerine zarar verebilir;
 • Alakasız sayfalara yönlendirme Google tarafından yumuşak bir 404 olarak değerlendirilir; bu, yeni URL’nin önceki URL’nin SEO yetkilisinden yararlanamayacağı anlamına gelir;
 • Zamanla ilgili konular – SEO yetkinizi yeni alan adınıza geçirmek biraz zaman alır ve arama motorları yeni alan adınızı alıp dizine eklemeye başlasa da, tüm süreç bir gecede gerçekleşmez.

WordPress’te 301 Yeniden Yönlendirme Nasıl Kullanılır?

WordPress’teki çoğu şeyde olduğu gibi, bir eklenti işi yapmanın en kolay yoludur. Gerçekten de, Yeniden yönlendirme WordPress eklentisi, 301 yönlendirmesini ayarlamayı basitleştirebilirsiniz.

WordPress kontrol panelinizde eklentiyi arayın, yükleyin ve etkinleştirin, ardından aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Adresine git Araçlar > Yönlendirme;
 2. Kaynak URL”Alanına girin.
 3. Yeni URL’nizi “Hedef URL”Alanına ve
 4. Yönlendirme ekle” buton.

wordpress 301 yönlendirmesi

Apache’deki Sayfaları 301 Yeniden Yönlendirme

Apache web sunucusunda, web sitenizin kök klasöründe bulunan .htaccess dosyasına bir kod satırı ekleyerek 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bir .htaccess dosyanız yoksa, bir tane oluşturabilir ve FTP yoluyla yükleyebilirsiniz. Ayrıca, barındırma sağlayıcınızdan bunu sizin için yapmasını da isteyebilirsiniz. En güvenilir ana bilgisayarlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

Apache sunucunuzda mod_rewrite etkinleştirilmişse yalnızca .htaccess yönlendirmesini kullanabileceğinizi unutmayın..

Tek bir sayfayı yenisine yeniden yönlendirmek için aşağıdaki kodu .htaccess dosya:

301 /old-page.htm /new-page.htm yönlendirme

Nginx Üzerinde 301 Yeniden Yönlendirme Kurulumu

Nginx sunucusunda .htaccess hilesi çalışmaz. Burada, eski bir sayfayı yeni bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki kodu kullanmanız gerekir sunucu bloğu içinde:

sunucu {

if ($ request_filename ~ eski sayfa /) {

^ http://www.alanadiniz.com/new-page/? kalıcı;

}

PHP Dosyalarında 301 Yeniden Yönlendirme Nasıl Kullanılır

PHP dosyasının başına aşağıdaki kodu ekleyerek bir PHP sayfasını 301 yönlendirebilirsiniz:

<?php

başlık (“HTTP / 1.1 301 Kalıcı Olarak Taşındı”);

başlık (“Konum: http://www.alanadiniz.com/new-page.php”);

çıkış();

?>

ASP Dosyalarını Yeniden Yönlendirme 301

Tek bir .asp sayfasını yeni bir sayfaya yeniden yönlendirmek için şu kodu geçerli dosyaya ekleyin:

<% @ Dil =% VBScript%>

<%

Response.Status = ”301 Kalıcı Olarak Taşındı”

Response.AddHeader “Konum”, “http://alanadiniz.com/new-page.asp”

%>

ASP .NET’te 301 Yeniden Yönlendirme Nasıl Kullanılır

Kod .aspx sayfaları için biraz farklıdır, ancak kavram aynıdır. Yönlendirmek istediğiniz dosyaya aşağıdaki kodu ekleyin:

private void Page_Load (nesne gönderen, System.EventArgs e)

{

Response.Status = “301 Kalıcı Olarak Taşındı”;

Response.AddHeader ( “Konum”,”http://yourdomain.com/new-page.aspx”); \

}

Etki Alanını Kayıt Şirketi’ne Yeniden Yönlendirme (Namecheap)

Belki iyi bir alan adı edindiniz ve ana işletme web sitenize yönlendirmek istersiniz veya sadece markalı alan adlarınızı bir barındırma hesabına eklemeden ana web sitenize yönlendirmek istersiniz..

Etki alanlarınızı DNS düzeyinde yeniden yönlendirebileceğiniz Namecheap gibi kayıt şirketleri var. Burada herhangi bir kod kullanmanıza gerek yoktur, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 • Namecheap hesabınıza giriş yapın
 • Sol kenar çubuğundan seçin Alan Adı Listesi ve tıkla yönetme alan adınızın yanında
 • Ad Sunucuları bölümünde Namecheap Temel DNS ve değişiklikleri kaydet
 • At Etki Alanını Yönlendir bölümünde eski ve yeni URL’yi ekleyin

namecheap 301 yönlendirme alanı

İhtiyacınız olan yönlendirmeleri ekleyin.

Diğer kayıt şirketleri aynı şekilde çalışmayabilir, ancak umarım konsepti edinirsiniz.

GoDaddy’de Alan Adı Yönlendirme

GoDaddy’de kayıtlı bir alan adını yeniden yönlendirmek biraz farklıdır, ancak temelde daha önce bahsettiğimiz alana çok benzer şekilde çalışır. Alan adınızı GoDaddy’de yeniden yönlendirmek veya yönlendirmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 • Adresinize giriş yapın GoDaddy hesabı
 • seçmek Alanlar > Tüm Alan Adları
 • Yönlendirmek istediğiniz bir alan adı seçin veya yönetme alanın yanındaki düğme
 • Tıkla Alanımı Kullan buton
 • Tıkla Bağlan düğmesinin altındaki Mevcut bir siteye bağlanma Bölüm
 • Yeniden yönlendirmek istediğiniz hedefi seçin – burada web sitesi oluşturucuları, sosyal profiller, çevrimiçi mağazalar gibi çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilir veya doğrudan bir URL ekleyebilirsiniz
 • Tıkla Sonraki  buton
 • Yönlendirme ayarlarınızı gözden geçirin ve tıklayın Bitiş

godaddy alan adı mevcut siteye bağlandı

godaddy 301 yönlendirme alanı

IIS ile Microsoft Windows Server’da 301 Yeniden Yönlendirme Nasıl Kullanılır

IIS ile bir Windows sunucusundaki bir klasörü veya dosyayı 301 yeniden yönlendirmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

 • IIS’ye (Internet Hizmet Yöneticisi) erişin ve yeniden yönlendirmek istediğiniz klasörü veya dosyayı seçin
 • Sağ tıklayın ve seçin bir URL’ye yönlendirme menü seçeneği
 • Yönlendirmek istediğiniz URL’yi ekleyin
 • seçmek Yukarıda girilen URL’nin tamamı seçenek
 • seçmek Bu kaynak için kalıcı bir yeniden yönlendirme seçeneği (bu 301 yönlendirmesidir)
 • Ve son olarak Uygula’ya tıklayın

CPanel’de 301 Yeniden Yönlendirme Nasıl Kullanılır

Bazı kullanıcılar için, deneyim eksikliği nedeniyle, bir sayfayı yeniden yönlendirmek için .htaccess veya diğer dosyalara kod eklemek zor olabilir. Eh, kullanmak mümkün Yönlendirmeler cPanel’den 301 yönlendirme sayfasına işlev. İzlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Adresinize giriş yapın cPanel hesabı hosting şirketinizde
 • Şunu bulun ve erişin: Yönlendirmeler sayfa
 • Seçin Yönlendirme Türü – bu durumda Kalıcı (301)
 • Alan adını seçin
 • Yönlendirmek istediğiniz sayfanın adını ekleyin
 • İçinde Adresine yönlendir dosyalandı yeni URL’yi ekle
 • Www seçin. veya www dışı. yönlendirme – hangisine ihtiyacınız varsa
 • Sadece kontrol et Joker Kart Yönlendirme bir dizindeki tüm dosyaları yeniden yönlendirmek istiyorsanız
 • Tıklayın Ekle yönlendirmeyi kaydetmek için

cpanel 301 yönlendirmesi

Ardından, SEO’nuzu mahvetmeyi veya kitlenizi kaybetmeyi önlemek için kaçınmanız gereken 301 yönlendirmelerinin bazı tuzaklarını görelim:

301 Yönlendirmelerini Kullanırken Kaçınılması Gereken Hatalar

301 yönlendirmeleri uygularken, yanlışlıkla iyi bir uygulama olmayan ve SEO çabalarınızı zayıflatacak hatalar yapabilirsiniz. Kaçınılması gereken bazı yönlendirme sahte pasları:

1. Zincirleri yönlendir

301 yönlendirmesi iki URL içermelidir: eski URL’niz ve yeni URL’niz. Bir yönlendirme zinciri, sürece ikiden fazla URL dahil olduğunda gerçekleşir, ör. URL A, URL B’ye ve URL B, URL C’ye yönlendirir. Ayrıca, site geçişleri veya yeniden başlatmalar sırasında oluşabilecek site genelinde yönlendirmeler de (ör. HTTPS’den HTTP’ye, www’den www’ye olmayan) vardır..

Bunlar bir dizi veya nedenden dolayı kötüdür: Birincisi, gereksiz yönlendirmeler bağlantı eşitliğinde bir kayıp ile ilişkilidir, bu da bir zincirin aktarılan SEO yetkisini azaltacağı anlamına gelir. Ardından, bir yönlendirme zinciri daha fazlasını sağlayacaktır Google’ın sayfalarınızı taraması zor, sitenizi de yavaşlatabilir.

2. 301 yönlendirmesi ayarlamadan önce yeni bir alana geçme

Yeni bir alana aktarma, arama motorlarından yeni alan adını taramasını ister ve önce 301 yönlendirmesi uygulamadıysanız eski alan adının SEO suyunu kaybetmenize neden olur..

3. 301 yerine 302 kullanma

Deneyimsiz web yöneticileri yanlışlıkla 301 yönlendirmesi yerine 302 yönlendirmesi kullanabilir. İkisi arasındaki fark, bir 301’in kalıcı bir yönlendirme olmasına rağmen, 302’nin geçici bir yönlendirme olması ve 301 yönlendirmesiyle olduğu gibi bağlantı eşitliğini yeni URL’ye aktarmamasıdır..

Trafiği geçici olarak başka bir URL’ye yönlendirmek istediğinizde 302 yönlendirmesi kullanılır, ancak ziyaretçilerinizi gelecekte bir noktada orijinal URL’ye geri getirmeyi planlıyorsunuz.

Bu nedenle, SEO yetkilisi 302 yönlendirmesinin işaret ettiği URL’ye aktarılmaz ve yinelenen içerik, iki bağlantı arasındaki trafiğin bölünmesi ve orijinal URL’nin sürekli dizine eklenmesi gibi diğer SEO sorunlarına yol açabilir..

4. Başka bir URL’ye yönlendiren dahili bağlantılar oluşturma

Ziyaretçilerinizi beklediklerinden başka bir URL’ye yönlendiren dahili bir bağlantıya bağlanmak, ayrıca kaçınmanız gereken 301 yönlendirmeli bir sahte pastır.

Bu sorunu çözmek için, URL’leri yeniden yönlendirmeye işaret eden dahili bağlantıları tanımlamak için çeşitli SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Yönlendirme Denetleyicisi veya Çığlık atan kurbağa.

Sonuç

Yeni bir alana veya URL’ye geçerken PageRank’i korumak istiyorsanız, her zaman kalıcı bir yönlendirme olan 301 yönlendirmesini kullanmalısınız. Yönlendirmeler bir dereceye kadar SEO sıralama riski taşımasına rağmen, doğru uygulandığında, yönlendirme PageRank ve alan adı otoritenizi korumaya yardımcı olmalıdır.

301 Yönlendirmesinde Yararlı Kaynaklar

 • https://www.inmotionhosting.com/support/website/redirects/setting-up-a-301-permanent-redirect-via-htaccess
 • https://www.godaddy.com/help/using-301-page-redirects-234
 • https://www.namecheap.com/support/knowledgebase/article.aspx/782/10
 • https://www.godaddy.com/help/forward-a-domain-12123
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map