Açık Kaynak CMS veya Özel CMS – Hangisini Seçmelisiniz?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Açık Kaynak CMS veya Özel CMS – Hangisini Seçmelisiniz?
0 15 мин.

açık kaynak vs özel cms


İşletmeniz veya çeşitli amaçlarla bir web sitesi oluşturmaya karar verdikten sonra, söz konusu yazılım ve kullanacağınız kaynaklar söz konusu olduğunda yapmak için çeşitli seçenekleriniz vardır. Web sitenizi oluşturmak ve içeriği güncel tutmayı kolaylaştırmak için iyi bir CMS’ye sahip olmak başarınız için çok önemlidir.

Hepimiz birini diğerine tercih etme eğilimindeyiz, çünkü genel olarak daha iyidir, ancak gerçekte burada yapılacak böyle bir seçim yoktur. Bu makale, hem Açık Kaynaklı CMS’lerin hem de Özel CMS’lerin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını paylaşmak için burada..

Hangisini seçtiğiniz, herhangi bir yazılım söz konusu olduğunda, sadece kişisel ihtiyaçlarınıza ve amaçlarınıza bağlıdır. Bu açıdan, hiçbir CMS diğerinden daha iyi veya daha üstün olarak değerlendirilemez, çünkü karar bir tercih meselesidir.

Her iki CMS türünde de daha anlaşılır ve eğitimli bir seçim yapmanıza yardımcı olacak bazı önemli noktalar vardır..

Bugün, bu tür CMS’lerin her ikisi hakkında bildiklerini kendi güçlü ve zayıf yanlarıyla paylaşacağız..

Açık kaynaklı bir CMS’nin temeli:

 • Açık kaynak kodlu! Bu, kaynak kodun onu incelemek ve herhangi bir şekilde değiştirmek isteyen herkes için tamamen kullanılabilir olduğu anlamına gelir. Bu sayede insanlar kodu özgürce genişletebilir ve gereksinimlerine göre belirli işlevler ekleyebilir.
 • Açık kaynaklı bir CMS genellikle büyük bir topluluk tarafından korunur. WordPress’de olduğu gibi her zaman çekirdek bir geliştirici grubu vardır, ancak aynı zamanda kullanıcı tabanı tarafından da desteklenir. İnsanlar çözümler bulmak, birbirlerine yardım etmek ve pakete fayda sağlayacak uzantıları paylaşmak için bir araya geliyor.
 • Açık kaynaklı bir CMS hemen hemen her yerde barındırılabilir. Çoğu, eşlik eden barındırma hizmetinin kontrol panelinde tek tıklamayla yüklenir, bu da çok uygundur.
 • CMS yazılımının kendisi genellikle ücretsizdir. Ayrıca ücretsiz olarak çok sayıda uzantı, tema ve çok çeşitli araçlar alabilirsiniz. Ancak çok sayıda ücretli uzantı ve tema da var. Bazı çözümler yalnızca ücretli yazılımlarla düzgün şekilde yapılabilir. Açık kaynaklı bir CMS genellikle en uygun maliyetli çözümdür.

Tescilli CMS’nin temeli:

 • Tescilli CMS kapalı kaynak yazılımdır. İyi olanlar genellikle kişilerin uzantıları oluşturmasına ve ihtiyaçlarına göre işlevler eklemesine izin veren API’leri veya çerçeveleri içerir. Genellikle kimsenin kaynak koduna erişmesine izin vermezler, bu da onları daha güvenli hale getirebilir.
 • Tek bir şirket tarafından inşa edilir ve korunurlar, yani daha merkezi hale gelirler.
 • Özel bir CMS genellikle ücretli bir yazılımdır, bu nedenle kullanmak istiyorsanız bir tür lisans için ödeme yapmanız gerekir. İnsanlar genellikle bu ücreti aylık veya yıllık olarak öderler. Birçok yerde barındırma maliyetleri ile birlikte ödenir.

Açık Kaynak CMS ve Özel CMS’nin Artıları ve Eksileri

Şimdi biliyoruz ki, hangi CMS’yi seçersek seçelim şirketimizin, web sitemizin veya kendi bireysel gereksinimlerimize bağlıdır. Fakat birini diğerine göre daha iyi hale getiren bireysel avantajlar ve dezavantajlar nelerdir? Hadi bulalım!

Açık Kaynak CMS

WordPress, Drupal ve Joomla! açık kaynak niteliği nedeniyle yıllar içinde çok popüler olmuştur. Internet’teki her dördüncü web sitesi WordPress’te oluşturulur..

Dünyanın her yerinden geliştiriciler faydaları gördü, çünkü çalışmalarını çok daha hızlı ve kolay hale getirdi. Bu nedenle, gittikçe daha fazla insan bu işlere yatırım yapıyor, daha da ilerletmek için uzantılar geliştiriyor.

Açık Kaynak CMS’nin Artıları

Maliyet etkinliği – Bahsettiğim gibi, tüm açık kaynaklı içerik yönetim sistemleri ücretsiz olarak kullanılabilir, bu da inanılmaz derecede çekici seçenekler sunar. Bu, web sitesi geliştirme maliyetlerinizi en azından yarıya indirmenizi sağlar. Gerekli beceriye sahipseniz, sıfırdan profesyonel bir web sitesi geliştirebilirsiniz..

Düzenli güncellemeler – Birkaç içerik yönetim sistemi WordPress’in aldığı hızlı güncellemelere ayak uydurabilir. Bu açıdan onu zorlu kılan uzun bir güncelleme geçmişine sahiptir. Diğer içerik yönetimi sistemleri, şu ana kadar onları geliştirecek arkasında tam bir insan gücüne sahip değildir..

Esneklik – Açık kaynaklı bir CMS’nin en gelişmiş teknik detaylarından en temel olan her şey, size uyacak şekilde değiştirilebilir veya genişletilebilir. Ayrıca bir geliştirici bulmak veya projenizi çalıştırmak için yeterli insan gücü bulmak çok daha kolaydır.

Yıllarca çalışır durumda olan bir web siteniz olsa bile, kolayca güncelleyebilir veya beğeninize göre değiştirebilirsiniz..

taşınabilirlik – Birçok içerik yönetim sistemi bir barındırma hizmeti ile bir araya gelir ve bu nedenle bir web sitesini başka bir ana bilgisayara taşımak genellikle zor veya imkansızdır. Ancak açık kaynak kodlu bir CMS ile geliştirilen web sitelerinin bir web barındırıcısından diğerine taşınması çok daha kolaydır.

Kullanım kolaylığı – Örneğin WordPress, herkesin tam anlamıyla kullanabilmesi için oluşturuldu. Sadece yüklemeniz gereken bir şekilde kuruldu ve zaten bir web siteniz hazır ve çalışıyor. Sadece arayüzü kullanarak web sitenizde çok şey yönetebilirsiniz. Aklınızda belirli bir şey varsa biraz kodlama gerektirir, ancak dünyadaki diğer birkaç CMS bununla eşleşebilir.

Büyük bir topluluk – Popüler açık kaynak kodlu CMS’lerin tüm dünyada milyonlarca geliştirici ve meraklısı var. Bu, web sitenizi oluşturma konusunda yardım almanızı ve gerekirse bir geliştirme ekibi bulmanızı kolaylaştırır.

Bu devasa topluluk ayrıca sistemde iyileştirmeler yapmaya ve onu daha fazla işlevsellikle geliştirmeye çalışmaktadır. Yardımcı olurlar ve web sitelerini belirli bir açık kaynak CMS’de geliştirmeye çalışırken karşılaşacakları hemen hemen her sorunu çözdüler.

Açık Kaynak CMS Eksileri

Güvenlik – Çok sayıda geliştirici her açık kaynak CMS’yi destekliyor, sürekli geliştiriyor ve güvenliğini artırıyor olsa da, her zaman hack’ler vardı. Açık kaynak niteliği ve popülaritesi nedeniyle insanlar bu sistemleri derinlemesine inceliyorlar. Sürekli olarak sistemde bazı istismarlar yapmak ve bunu kendi yararlarına kullanmak için çalıştılar..

Ancak bu risk, hangi web teknolojisini kullanırsanız kullanın, oradadır. Sitenizde gerçekten değerli bir şey varsa, insanlar sitenizi hacklemeye çalışacaktır.

Özel Stiller ve Yapılar Pahalı Olabilir – Bir CMS arayüzünün temel işlevlerinden uzaklaştığınız ve gerekli programlama becerilerine sahip olmadığınız anda, öğrenerek veya bir geliştirici kiralayarak uzun saatler geçirmeniz gerekecek.

Oldukça iyi olan bazı ücretsiz web sitesi şablonları var, ancak çoğu ucuz görünüyor.

Özel bir tema veya bir tür özel işlevsellik geliştirmek, parkta bir yürüyüş değildir ve size biraz paraya mal olacak bazı teknik bilgiler gerektirir..

Ayrıca, bazı eklentiler ve bazı ek işlevler ödenir, bu nedenle bir web sitesi geliştirmek her zaman ücretsiz değildir. Kısacası, sizin için ne ödeme olsun.

Vazgeçme Şansı – Kimse WordPress’i bin yıl içinde dünyanın yüzünden kayboldu, ancak bazı açık kaynak içerik yönetim sistemleri yok. Geliştiricileri tarafından terk ediliyorlar, insanlar onlara olan ilgilerini kaybediyorlar ve sadece soluyorlar. Bu, web sitenizin oluşturulduğu bir CMS ile olsaydı iyi olmaz, bu yüzden dikkatli bir seçim yapmalısınız.

Açık Kaynak Platformları Her Zaman Benzer Olmaz – Her açık kaynak sistemi farklı gruplar tarafından farklı amaçlar için geliştirilmiştir. Eşit değildirler ve birçoğu aklınızdakiler için ideal bir çözüm olmayabilir.

Popüler Açık Kaynak İçerik Yönetim Sistemleri

 • WordPress (https://wordpress.com/) – WordPress, en popüler açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Şaşırtıcı profesyonel web siteleri oluşturmak için gerekli tüm araçları sunar. Özel işlevsellik veya şablonlar oluşturmak istiyorsanız PHP ve CSS’de bilgi gerektirmesine rağmen.
 • Google Sites (https://sites.google.com/) – Şu anda mevcut olan en kullanıcı dostu içerik yönetim sistemlerinden biri. Bu, basit sürükle ve bırak araçlarıyla bir web sitesi oluşturmayı kolaylaştırır, bu da onu son derece kullanışlı hale getirir.
 • Drupal (https://www.drupal.org/) – Kendinize çok fazla iş ayırırken birçok web sitesini basit ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte Drupal, içine biraz daha gelişmiş işlevsellik eklemek için PHP ve CSS hakkında bilgi gerektirir. Ancak son derece esnek bir CMS.
 • Manyeto (https://magento.com/) – Bir e-Ticaret sitesi oluşturmak istiyorsanız Magneto ideal bir web sitesi geliştirme CMS’sidir. Ürünleri ve satışları yönetmek için harika araçlara sahiptir.

Açık Kaynak CMS Kararı

Açık kaynaklı içerik yönetim sistemleri tamamen ücretsiz olarak ilan edilir, bu doğrudur. Yazılımın çekirdeğini kullanmak ücretsizdir, ancak web sitesinden bir web sitesi oluşturmaya başladığınızda, eklentiler, şablonlar ve geliştirme yardımı için ulaşacağınız yerlerin çoğunun ücretli olduğunu fark edeceksiniz..

Yine de, uzun vadede tasarruf edeceğiniz para miktarı önemli miktarda olacak ve çevrimiçi varlığınızı daha sürdürülebilir hale getirecektir..

Tescilli CMS

Adından da anlaşılacağı gibi, tescilli bir CMS, bireysel gereksinimlerinize bağlı olduğu için mutlaka kötü olmayan bir dizi kısıtlama ile birlikte gelir. Tescilli CMS sistemleri genellikle belirli bir endüstri ve onunla ilişkili içerik için uzmanlaşmıştır. Örneğin, yalnızca web siteleri veya sadece otomobil bayileri web siteleri için oluşturulabilir. Bunların en büyük yararı, tam olarak ne inşa etmek istediğinizi biliyorsanız, başlangıç ​​geliştirme maliyetlerinizin çoğunu yedeklemesidir. Örneğin, bir çevrimiçi mağazayı yönetmeyi çok daha kolay ve daha kolay hale getirir. Yazılımlarını kullanmanıza izin vermek için her ay karınızdan pay alan çok sayıda tescilli e-Ticaret içerik yönetim sistemi vardır. Bu yüzden çok faydalı olabilirler.

Web sitenizi barındıracak ve sahip olduğu teknik sorunlara yardımcı olacakları için, ürünü kullandığınız şirketle rahat olmanız gerekir. Şirket genellikle tam olarak yönetilen bir barındırma hizmeti ve 7/24 destek sağlıyor..

Bu çözüm, işleri çevrimiçi varlıklarına çok fazla bağlı olmayan ve arka planda bir web sitesinin olmasını isteyen kişiler içindir. Şirketinizi ve onunla birlikte gelen günlük görevleri yönetmekle meşgulseniz, çevrimiçi varlığınızı bir şirketin ellerine verebilirsiniz. Sık güncellemelerle ilgilenecek ve teknolojiyi yılın her saniyesinde taze ve eyleme hazır tutacaklar.

Tescilli CMS’nin Artıları

Daha güvenli olabilir – Web siteniz sürekli olarak ilgilenen ve mümkün olduğunca yöneten profesyonellerin elindedir. Bir barındırma çözümü sağlar, güncellemeleri yükler, modülleri yükler ve temel olarak gerekli tüm işleri yaparlar.

Ayrıca daha az popülerler ve kodlarına koklayan daha az insanlara sahipler, bu da onları kesmek için daha zor hale getiriyor.

Düşük başlangıç ​​maliyeti – Tescilli bir CMS genellikle başlangıçtan itibaren aylık olarak ödenir. Bu daha uzun vadeye mal olacak, ancak web sitenizi kurmakla ilginiz yok. Bir geliştiriciye veya “işe aldığınız” şirket dışında bir başkasına ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

Sürekli güncelleniyor – İyi bir tescilli CMS sık güncellemelere sahiptir. Web sitenizle çalışmak için bir geliştirici veya geliştirici şirket kiralayarak alacağınızdan daha fazla güncelleme alabilirsiniz..

Tescilli CMS Eksileri

Pek Çok Özelleştirme Seçeneği Yok – Bu sistemler belirli bir sektör ve izleyici kitlesi için üretildiğinden, web sitesini tam ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirmek zor olabilir. Kendi sisteminizi kurmuyorsunuz, bu yüzden onunla o kadar fazla özgürlüğünüz olmaması doğaldır.

Taşınabilirlik Eksikliği – Tescilli bir çözümle veri ve dosyaları her zaman sisteminizden çıkaramazsınız. Web sitenizi bir barındırma hizmetinden diğerine taşıyamayacağınız için elleriniz birbirine çok bağlı.

Şirkete Güvenmelisiniz – Platforma sahip oldukları ve web sitenizin oluşturulacağı depolama alanı olduğundan, satıcınıza çok güvenmeniz gerekecek. Müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için yazılımlarını sürekli geliştirip güncellemeleri gerekmektedir. Ayrıca, web sitenizle ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunda da ulaşılması gerekir.

Birçok CMS satıcısı platformlarını güncel tutar, bu nedenle bir satıcıyla iş yapmaya başlamadan önce biraz araştırma yapmak ve bazı müşteri yorumlarını okumak önemlidir.

Sadece Yazılım Kiralıyorsunuz – Tescilli bir CMS satın aldığınızda, oluşturulduğu koda sahip olmazsınız. Bu sizin değil ve web sitenizin çalışır durumda kalması için sizden aylık ücret alınması gerekecektir..

Popüler Özel İçerik Yönetim Sistemleri

 • Hayalet (https://ghost.org/pricing/) – Ghost ücretsizdir ancak ücretli bir Pro sürümü vardır. Özel bir barındırma paketi, destek ve daha birçok şey sunan farklı paketler halinde gelir. Node.js ile yazılmış.
 • Kentico (https://www.kentico.com/) – ASP.NET’te yazılmış olan Kentico, güçlü bir içerik yönetim sistemidir. Çevrimiçi varlığınızı büyük ölçüde artıran e-Ticaret, çevrimiçi pazarlama ve topluluk oluşturma konusunda yardımcı olan birçok özelliğe sahiptir..

Tescilli CMS hakkında Karar

Siz veya nişiniz çok özel gereksinimlere sahipse ve çoğu makul insan gibi en basit çözümü istiyorsanız, tescilli bir CMS kullanarak kendinizi bulmanız muhtemeldir. Böyle bir sistemden uzaklaşmanın zor olabileceğini unutmayın. Uzun zamandır içeride olduğunuzdan ve web sitenizi bu tür bir çözümle barındırdığından ve oluşturduğundan emin olun..

Sonuç

İşte buradalar! Her CMS türünün avantajlarını ve dezavantajlarını görebilirsiniz. Şimdiye kadar, her biri diğerinden daha iyi bakmak için birçok seçenek var. Ancak kararınız yalnızca sizin ve işletmeniz için en uygun olana dayanmalıdır..

Başlangıçta daha fazla harcama yapmayı düşünmüyorsanız, çevrimiçi varlığınız üzerinde bol miktarda özel işlevsellik, iyi görünüm ve kontrol isteyin, uzun vadede paradan tasarruf edin, açık kaynak koduna gidin.

Umarım bugün yeni bir şeyler öğrenmenize yardımcı oluruz ve hangi CMS türünün size en uygun olacağını öğrenmişsinizdir!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector