Başarılı Bir Kitap İnceleme Blogu Nasıl Başlatılır?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Başarılı Bir Kitap İnceleme Blogu Nasıl Başlatılır?
0 16 мин.

Başlangıç-kitap-review-blog


Bir Cumartesi gecesi bir partiye gitmekten daha iyi bir kitapla kıvrılmayı sever misiniz? Kitap okumaktan ve deneyimleriniz hakkında yazmaktan geçmeyi düşünüyor musunuz? Bir kitap blog’u veya bir kitap inceleme web sitesi çalıştırmak sizin işiniz olabilir.

Tam zamanlı işiniz olarak bir kitap inceleme sitesi çalıştırmayı veya başka çeşitli sonuçlar elde etmek için bunu yapabilirsiniz. Varsa kitap işinizi tanıtabilir ve kitlenizi artırabilirsiniz. En sevdiğiniz hobinizin etrafında bir topluluk oluşturabilir ve en sevdiğiniz yazarın tanıtımını yapabilirsiniz.

Ancak tek yapmanız gereken kitapları gözden geçirmek ve fikirlerinizi insanlarla paylaşmak olsa bile, bağlı kuruluş pazarlamasını kullanarak bundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Okumaktan keyif aldığınız kitapları tanıtmak, sevdiklerinizden para kazanmanın mükemmel bir yoludur. Bu yapmak istediğiniz bir şey gibi geliyorsa, bunu gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir kılavuz. Başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şeyi de paylaşacağız.

Adım # 1: Bir Plan Oluşturun

„Planlamayı başaramazsan, başarısız olmayı planlıyorsun“

Başarılı blogları başarısız olanlardan ayıran en önemli şeylerden biri onların planıdır. Birçok yeni başlayan blogcu, bir plan oluşturmayı düşünmüyor, çünkü bir blog oluşturmanın teknik yönleri tarafından tüketiliyorlar. Ancak bloglarının amacını ve nasıl yayınlanması gerektiğini unutuyorlar.

okuma kitabı

Blogunuzu oluşturmaya başlamadan önce aşağıdakileri anlamanız gerekir:

 • Odaklanacağınız kitap türü.
 • Hedef kitleniz (hangi demografiye odaklanacaksınız). Aynı tür kitapları okumaktan hoşlananlar?
 • Beğendiğiniz kitap inceleme web sitesi var mı? Değilse, hızlı bir arama yapın ve başarılı olanların nasıl yaptığını görün.
 • Başarılı kitap inceleme web siteleri nasıl yapılandırılır ve düzenli olarak inceleme yayınlarlar.
 • Ne sıklıkta yeni içerik yayınlamayı planladınız ve kaç kitap okuyabilirsiniz?
 • Web sitenizden nasıl para kazanacak ve onunla nasıl para kazanacaksınız??

Bu soruları yanıtlamak ve blogunuz için bir plan oluşturmak için ne kadar fazla zaman harcarsanız, başka sorular da ortaya çıkacaktır. Gerekli planlama ve en önemli yönleri belirlemeden bir blog oluşturmaya atlamak tehlikelidir..

2. Adım: Bir Alan Adı Seçin

Ne yaptığınızı ve okuyucularınızın blogunuzda ne bulabileceğini tam olarak açıklayan bir ada ihtiyacınız olacak. Belirli bir tür veya hareket hakkında yazıyorsanız, bunu iletmenin en iyi yolu alan adı / marka.

Harika bir fikriniz olduğunda, biraz araştırma yapın ve bazı iyi isimler bulun. Yeni çıkardığınız ad zaten alınmış olabilir, ancak pes etmeyin. Sadece GoDaddy veya NameCheap’e gidin ve mevcut alan adlarını arayın ve nelerin mevcut olduğunu görün. Alan adını hosting şirketiniz aracılığıyla da satın alabilirsiniz. Bir barındırma planı satın alırsanız genellikle ücretsiz bir tane alırsınız (bu konuda daha fazla bilgi için lütfen 3. adımı okuyun).

Alan adının uzantıları söz konusu olduğunda, ilk üç uzantıdan biriyle gidebilirsiniz: .com, net. ve .org. Ancak .reviews veya .club gibi benzersiz alan adı uzantılarının alan adınızla iyi çalışacağını düşünüyorsanız, bunlar çok daha ilgi çekici bir ad bulmanıza yardımcı olabilir. Şahsen, üst düzey alan adı uzantıları (com, net, org) için gitmenizi öneririm, ancak bu sadece benim görüşüm.

3. Adım: İyi Bir Web Barındırma Planı Alın

Bluehost-kitap-review-blog

Bir blog ile başlamak istediğinizde BlueHost en iyi bahislerinizden biridir. Ön yatırımınızı en aza indirecek 3.95 $ ‘a kadar düşük bir hosting planı sunuyor. BlueHost, her yeni barındırma planıyla birlikte ücretsiz bir alan adı sunar. Dolayısıyla, henüz bir alan adınız yoksa BlueHost’a ücretsiz olarak kayıt olmak isteyebilirsiniz.

Hizmetleri, blogunuzu oluşturmak için kullanmanız gereken platform olan WordPress için de optimize edilmiştir. BlueHost, resmi WordPress.org sitesinde önerilen en iyi web sitelerinden biridir. BlueHost, WordPress kullanırken güçlü bir barındırma çözümüdür. BlueHost’u şiddetle tavsiye ederim, çünkü güvenilirler, inanılmaz müşteri desteği ve harika çalışma süreleri var. Bu şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen BlueHost hakkındaki kapsamlı incelememizi okuyun..

4. Adım: WordPress’i yükleyin

WordPress, blog oluşturmak için en iyi platformdur. Teknoloji konusunda bilgili olmayan herhangi bir kullanıcının, inanılmaz derecede kullanıcı dostu olduğu için sitelerini başlatmasını kolaylaştırır. BlueHost’a kaydolduktan ve hesap açtıktan sonra tek yapmanız gereken kontrol panelinizde WordPress’i bulmak ve yüklemek. Yalnızca birkaç tıklama yapacak ve alakalı bazı bilgiler gireceksiniz. Yüklenmesi yaklaşık on dakika sürecektir (belki daha az) ve bir WordPress sitesinin temel temasıyla karşılaşacaksınız. Oradan, blogunuzu oluşturmaya ve onu öngördüğünüz şekilde yapmaya başlayabilirsiniz..

WordPress’i BlueHost hesabınıza yüklemek için yardıma ihtiyacınız varsa, her zaman BlueHost’un inanılmaz desteğinden yardım isteyebilirsiniz veya bir blog’u 15 dakikadan kısa sürede nasıl başlatacağınızla ilgili adım adım açıklamalı eğiticimizi takip edebilirsiniz..

Adım # 5: Gerekli Eklentileri Yükleyin

WordPress, kullanıcıların yeni özellikler eklemesini inanılmaz derecede kolaylaştıran son derece kullanışlı bir uzantı sistemine sahiptir. Platform kutunun dışında güçlü olsa da, bunun için 42.000’den fazla uzantı var. Hangi özelliğe ihtiyacınız olursa olsun, Kontrol Panelinden veya CodeCanyon’u ziyaret ederek birkaç basit tıklama ile ekleyebilirsiniz. İşleri sizin için kolaylaştırmak için, her blogun sahip olması gereken en önemli eklentilerden bazıları.

Yoast SEO – Arama motoru optimizasyonu blogunuzun başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Web’de yayınladığınız her içerik parçasını optimize etmeniz gerekir. Yoast SEO, içeriği tarayarak ve SEO başlığı, odak anahtar kelimeniz, meta açıklaması ve çok daha fazlası gibi önemli şeyleri yönetmenize yardımcı olarak inanılmaz derecede kolaylaştırır.

Hatta metninizin okunabilirliğini Flesch Readability Checker ile kontrol edecek ve bir puan verecektir. Ayrıca, düzeltmeniz gereken optimizasyon sorunlarını bulmak için içeriği tarar ve blogunuzda tam olarak optimize edilmiş yayınlar yayınlamanızı sağlar. Bu nedenle Yoast SEO, orada en iyi SEO eklentilerinden biridir. Üstelik, premium özellikler için yükseltme imkanı ile birlikte kullanmak ücretsizdir.

Jetpack – Jetpack, WordPress’in çekirdeğinin yapamayacağı tüm gerekli özellikleri ekleyerek blogunuzu güçlendirir. Yazım denetleyici, iletişim formları, widget’lar ve çok daha fazlası gibi çok çeşitli özelliklere sahiptir. Bu eklenti paketlenmiştir; hiç şüphe yok ve ihtiyaçlarınızın çoğuna mükemmel hizmet edecektir. Üstüne üstlük, kullanımı da ücretsiz, bu yüzden sevilmeyecek ne var?

WordPress için Google Analytics – Kitlenizi ve web sitenizin trafiğini analiz etmek için çok zaman harcamanız gerekir. Bir web yöneticisi olarak en önemli görevlerinizden biridir. Google Analytics, kitlenizin çoğunun nereden geldiğini analiz etmek ve demografik özelliklerini bulmak için gidilecek yerdir. Bununla birlikte, sürekli olarak sekmeleri değiştirmek veya Google Analytics hesabınıza giriş yapmak oldukça rahatsız edici olabilir. Google Analytics eklentisini yükleyerek bunu yapmak çok daha kolay.

Akismet – Ne tür bir blog çalıştırırsanız çalışın, üzerinde her zaman spam yorumlar olacaktır. Tüm bu yorumları silmek gününüzü saatlerce sürebilir ve kimse buna katlanmak istemez. Bu yüzden Akismet spam yorumlarınızın çoğunu filtreleyerek otomatik olarak ortadan kaldıracaktır.

BackWPup – Blogunuzla para kazanmaya başladığınızda, üzerinde bir şey kaybetmek çok daha tehlikeli olacaktır. Risk almak istemiyorsanız, tüm web sitenizin planlı yedeklemelerini yapmak için BackWPup kullanın. Her şeyi düzenli olarak kaydedebilirsiniz, böylece bilgisayar korsanlığına karşı savunmasız kalmazsınız.

Relevanssi – WordPress iyi, ama mükemmel değil. Hatta, kitap inceleme sitenizin bu kadar kullanışlı olmayacağı arama gibi temel bir özelliği bile yoktur. Relevanssi size bu konuda yardımcı olabilir ve okuyucularınıza alakalı arama sonuçları sağlayabilir.

6. Adım: Temanızı Yükleyin

WordPress sitenizi tüm eklentilerinizle birlikte çalıştırdıktan sonra, okuyucularınızın görmek isteyeceği bir web sitesi oluşturma zamanı gelmiştir. Yeni ziyaretçilerinizin blogunuzun okumaya değer olup olmadığına karar vermesinin sadece birkaç saniye süreceğini ve gördükleri ilk şeyin web sitenizin tasarımı olduğunu unutmayın. Benzersiz karakterinizi göstermeli ve blogunuzun neyle ilgili olduğunu biraz açıklamalıdır. Hangi duygu ve fikirleri iletmek istediğinizi belirleyin ve oluşturun.

Söylemesi yapmaktan kolay, değil mi? Tam olarak değil, çünkü WordPress’in kurulumu ve özelleştirilmesi inanılmaz derecede basit olan birçok profesyonel görünümlü temalar var. İyi bir tasarım süreci de Divi Theme ile çok daha kolay hale getirildi. Bu tema, kitap blogunuzu dilediğiniz gibi özelleştirmenize yardımcı olabilecek görsel bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu ile birlikte gelir. Hatta bir kod satırına dokunmak zorunda kalmadan web sitenizin bireysel unsurlarını bir araya getirmenizi sağlayan son derece kapsamlı bir arayüze sahiptir. Teknoloji konusunda bilgili olmayan kullanıcıların kendi web sitelerini tam olarak istedikleri şekilde görünmelerini sağlayacak şekilde özelleştirebildiklerini keşfettim..

İşte Divi Teması hakkında kısa bir video:

Bir bütçeniz varsa, ücretsiz bir WordPress teması yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. WordPress.org deposu. Kitap blogunuz için kullanabileceğiniz birçok şaşırtıcı ücretsiz tema var, ancak premium bir temadan daha az özellik ve özelleştirme seçeneği sunuyorlar.

7. Adım: Web Sitenizden Para Kazanın

Blogunuzla para kazanmak ikincil bir görev değildir. Aslında, inşa etmeye başlamadan önce nasıl yapmak istediğinizi anlamanız gerekir. Para kazanma söz konusu olduğunda alabileceğiniz sayısız seçenek var, işte bunlardan 5 tanesi.

para kazanma-kitap-blog

reklâm

Bir blog ile para kazanmanın en eski yollarından biri geleneksel banner reklamlarıdır. Tutarlı bir trafik ile, onunla iyi bir miktar para kazanabilirsiniz. Reklam ürünleri, hizmetleri ve markaları için ödeme yapılması söz konusu olduğunda iki ana seçeneğiniz vardır.

 • Reklam Ağları – Google AdSense gibi kaydolabileceğiniz ve reklamlarının web sitenizde gösterilmesini sağlayabileceğiniz birçok reklam ağı vardır. Her tıklama için onlardan para alırsınız ve kitleniz için en uygun reklam türlerini görüntüler. Bu rotaya giderseniz, web sitenizde hangi reklamların gösterileceği konusunda çok fazla kontrolünüz olmaz ve Reklam Ağı da kesilir.
 • Doğrudan Reklam Satışları – Blogunuz ne kadar büyük bir kitleye sahip olursa o kadar değerli olur ve onunla o kadar çok para kazanabilirsiniz. Reklamlar için kitap inceleme blogunuzda yer kiralamak istiyorsanız, bunu kendi şartlarınızla da yapabilirsiniz. Karar verdiğiniz fiyat için belirli şirketlere yer kiralayabilir ve ayrıca tüm parayı tutabilirsiniz. Oyunu oynamak için kesinlikle adil bir yol.

Bağlı pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla, başka bir şirketin ürün veya hizmetini tanıtabilir ve biri satın aldığında bir komisyon alabilirsiniz. Bu para kazanma yöntemi, çevrimiçi para kazanmanın en karlı yollarından biridir. Amazon, IndieBound ve The Book Depository gibi birçok büyük kitapçının bağlı programları vardır. Metninizde kayıt olabilir, istediğiniz kitapları seçebilir, inceleyebilir ve bağlı kuruluş bağlantılarını tanıtmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca, alakalı kurslar bulursanız kursları da tanıtabilirsiniz. Belki bazılarını yazılı olarak satabilirsiniz

Kendi Ürünlerinizi Satmak

Kitap blogunuzla para kazanmanın en kazançlı yolu olan kendi ürün veya hizmetinizi de başlatabilirsiniz. Yeterince kurnazsanız, kendi e-Kitaplarınızı veya tişörtler, kahve kupaları veya satabileceğiniz binlerce markalı üründen herhangi bir ürün oluşturabilirsiniz. Sadece kitlenizin en çok neleri beğeneceğini ve bunlardan hangilerini sağlayabileceğinizi bilmeniz gerekir. Belki bir blogcu çift tarafından başlatılan TLC Kitap Turları gibi bir hizmet başlatmak istersiniz.

Sponsorlu Yayınlar

Blogunuz niş içinde belirli bir yetkiye sahip olduğunda, söylediğiniz şey çok daha değerli olacaktır, bir etki olacaksınız. Çok sayıda şirket, gönderiler yoluyla onları tanıtabilecek nüfuzlu kişileri sürekli olarak arıyor. Bu şirketler sponsorlu gönderiler için iyi para ödemeye hazır. Bir kitap blogunun özel durumunda, yayıncılık şirketleri ile sponsorlu fırsatlar yapabilirsiniz.

Belki daha az bilinen bir yazar yeni bir kitap yayınlamaktadır ve biraz tanıtım yapılması gerekmektedir; kitabı incelemek için harcadığınız süre boyunca memnuniyetle ödeyecektir. Otorite olarak yaptıktan sonra, sponsorlu yazılar yazmak için birçok fırsatınız olacak.

Serbest Yazma

Blogunuzu tamamen yazmaya dayanacağınız için, muhtemelen kendinizi yazma konusunda iyi olacaksınız. Bir kez yetki kazandıktan sonra, yazma hizmetlerinizi tanıtmanız için mükemmel bir fırsat sağlayacaktır. Blogunuz, zekâ ve yazma becerilerinizi sergilemek için mükemmel olacaktır. Bununla birlikte, şirketlere kolayca ulaşabilir ve onlara yazma hizmetleri sunabilir veya size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Her iki durumda da, yazdığınız için iri bir fiyat isteyebileceksiniz..

8. Adım: Blogunuza Trafik Çekme

İyi tasarlanmış bir blog oluşturmak ve yüksek kaliteli incelemelerle doldurmak sadece ilk adımdır. Gönderilerinizin her birini pazarlamak için daha fazla değilse, harcamanız ve eşit miktarda zaman harcamanız gerekir. Bütçenizin ne olduğuna bağlı olarak, çeşitli seçenekleriniz olacaktır, ancak kitap inceleme sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız kesinlikle birkaçını seçmeniz gerekecektir. Bunlar:

 • SEO – Her zaman SEO üzerinde çalışmak zorunda olacak gerçeği verilen bir gerçektir. Bunu gerçekleştirmek için tüm araçlara, bilgilere ve kaynaklara sahipsiniz, ancak bir blog yazarı olarak bolca çalışmanız gerekecek bir şey. Arama motoru optimizasyonu iyi yaparsanız web sitenize ücretsiz organik trafik alır budur. Bununla birlikte, tutarlı bir miktarda trafik elde etmek için harika bir uzun vadeli çözüm olsa da, açıkça bir miktar dalgalanma yaşayacaksınız. Ayrıca, web siteniz için trafik kazanmanın tek iyi yolu bu değildir.
 • Sosyal medya pazarlamacılığı – Ayrıca Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerinde yayınlarınızı göstermek için zaman ve enerji harcamanız gerekir. Bunlar organik trafik için harika kaynaklar ve ayrıca pazarlama bütçeniz olması durumunda yayınlarınızı tanıtmak için de kullanabilirsiniz, bu da beni ikinci noktama getiriyor.
 • PPC ve Ücretli Promosyonlar – Sitenize büyük bir trafik yükü almanın en hızlı yollarından biri ücretli reklamlardır. Blogunuza belirli bir miktarda kaliteli, yüksek dönüşüm sağlayan trafiği yönlendirecek çok sayıda niş özel reklam ağı bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bir öğrenme eğrisi olduğu için PPC’yi kullanırken dikkatli olmalısınız. En iyi şekilde yararlanmak biraz deneyim gerektirir, ancak blogunuz için çok değerli bir trafik kaynağı olabilir. Örneğin, Facebook’un ücretli reklamları yüksek oranda hedeflenmiştir ve ulaşmak istediğiniz belirli demografiye ulaşmanıza olanak tanır. PPC trafik getirmenin en hızlı yolu olsa da, bu en iyi seçiminiz olmayabilir, çünkü büyük bir bütçe gerektirir ve kullanmaya değmeyebilir.

Sonuç

Orada, kendi kitap inceleme sitenizi başlatmanın sihirli tarifi var. Okuma ve yazmayı seven ve bu hobiyi karlı bir işe dönüştürmek isteyen herkes için harika bir seçenektir. Hatta sağlam bir yaşam kazanabilirsiniz, bu yüzden yapmak istediğiniz şey buysa, biraz daha fazla araştırma yapmanızı veya blogunuza hemen başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Hayat kimseyi beklemez, o yüzden meşgul olsan iyi edersin!

Hazırsanız, buraya tıklayın ve bugün blogunuzu ayarlayın!

Sorularınız veya önerileriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector