Basit bir HTML Web Sitesi Nasıl Yapılır?


HTML veya Köprü Metni Biçimlendirme Dili adından da anlaşılacağı gibi, bir Biçimlendirme dilidir. Geleneksel anlamda bir programlama dili olarak kabul edilmez. Bu, içerik oluşturucunun HTML etiketleri kullanarak belge oluşturabileceği ve farklı parçaları işaretleyebileceği bir dildir. HTML esinlenerek SGML, ve ilk versiyonu 1990 yılında CERN’de çıktı.

HTML başlangıçta, World Wide Web’in bir belge geri alma sistemi olarak düşünüldüğünde basit statik belgeler için tasarlanmıştır. Şu anda, neredeyse her web sayfası HTML kullanıyor ve Web’in dili haline geldi. Son yineleme, tüm büyük tarayıcılar tarafından desteklenen ve 1997’de “standartlaştırılan” HTML 4’te bir iyileştirme olarak gelen HTML5’tir..

Bu makale tam olarak basit bir HTML web sitesi oluşturmanın temelleri, seçtikleri mesleğe bakılmaksızın herkesin öğrenebileceği bir şey.

Neden HTML Öğrenmelisiniz?

Biri, bugünün teknolojisiyle herkesin tek bir HTML satırını kodlamaya gerek kalmadan hızlı ve güzel görünen bir web sitesi oluşturabileceğini ve bu kesinlikle doğru olsa da, onu nasıl değiştireceğini bilmek her zaman kullanışlı olabilir..

Çoğu zaman, insanlar WordPress, Drupal, Joomla vb.Gibi bir CMS’ye eklentiler / modüller / uzantı ekleyecekler. Eklenti daha basit olsa da, sayfa yükleme sürelerine katkıda bulunabilir ve güvenlik ve güncellemeler konusunda endişelenmeniz gereken başka bir şey.

HTML’yi öğrenmek oldukça kolaydır ve çok eğlenceli olabilir, çünkü yazdığınız kodu derlemeniz gereken bir programlama dilinin aksine sonuçları anında görürsünüz. HTML öğrenmeye başlamak için gereken tüm araçlara zaten sahipsiniz, bir Web Tarayıcınız var ve kesinlikle not defteri gibi basit bir metin düzenleyiciniz var. Microsoft Word gibi uygulamalar yapmaz, temel bir düz metin düzenleyicisine ihtiyacınız olacaktır: notepad, notepad ++. Sözdizimi vurgulama veya otomatik tamamlama gibi özelliklerle HTML yazmanıza yardımcı olacak IDE’ler (Entegre Geliştirme Ortamı) vardır..

Selam Dünya!

Notepad ++ veya Sublime Text Editor gibi ücretsiz bir metin editörü alıp başlatabilirsiniz. Boş dosyayı Masaüstünüze “hello.html” olarak kaydedin. Bu, düzenleyiciyi HTML modunda değiştirir, böylece bir IDE’nin avantajlarından yararlanabilirsiniz. Şimdi devam edin ve içine aşağıdaki metni yazın:

Selam Dünya!

Selam Dünya!

Dosyayı kaydedin ve ardından web tarayıcınızı kullanarak açın. O kadar da zor değildi, değil mi? Devam edip dosyayı değiştirebilir, kaydedebilir ve sayfayı tarayıcınızda yenileyebilirsiniz; yaptığınız tüm değişiklikleri görürsünüz. Korkmanıza gerek yok, işletim sisteminizi etkilemenin bir yolu yok. Bu türden dosyaları veya şeyleri silemezsiniz. Ve başarısızlıklardan korkmayın, çünkü “Usta yeni başlayanın denediğinden daha fazla başarısız oldu.”

HTML ile İlgili Temel Bilgiler ve 101

html hakkında temel bilgiler 101

HTML, etiketler ve metinden oluşur. Bir HTML etiketinin tarayıcı için özel bir anlamı vardır, temel olarak bu belgeyi işaretleme yöntemidir. Bazı etiketler, içinde sırasız liste etiketi gibi başka etiketler içerebilir

  liste öğeleri içerebilir
 • içinde. Paragraf etiketi

  yeni bir satır etiketi içerebilir
  , bir çapa etiketi , cesur , italik , vb etiketleri.

  Örneğimizde, ana HTML etiketi bir kafa etiketi ve bir gövde etiketi içerir. Kafa etiketinde, tarayıcı sekmesi başlığında görüntülenecek belgenin başlığını belirtebiliriz. Vücutta bir H1 etiketi veya Başlık 1 etiketi var.

  HTML etiketlerinin etiket davranışını değiştirebilecek nitelikleri olabilir, örneğin, stilini belirtmek için H1’imize bir “stil” özelliği ekleyebiliriz. Stil = ”renk: kırmızı” eklersek, olur

  Selam Dünya!

  rengini varsayılan siyahtan kırmızıya değiştirebiliriz. Tabii ki, daha büyük bir web sayfasında elemanlarımızı tek tek şekillendirmek sorunlu hale gelebilir ve HTML’imizi dağıtacaktır. Daha iyi bir yöntem, öğeye bir sınıf niteliği veya bir kimlik vermek ve ardından stilini bu sınıfa veya kimliğe göre belirtmektir..

  Çok var HTML eğiticileri ve kaynakları İnternet’te, YouTube veya The Great Curses Plus ile ilgili eğitici videoları izleyebilir veya HTML hakkındaki internetteki binlerce makaleden birini okuyabilirsiniz..

  Akılda tutulması gereken bir şey, ne kadar okursanız veya izlerseniz izleyin, ellerinizi kirletmeniz ve HTML yazmaya başlamanız gerektiğidir. Öğrenmenin tek yolu budur, çünkü yazmaya başladığınız anda daha fazla sorunuz olacak ve HTML’de kendinize güvenip akıcı oluncaya kadar bu sorular daha da fazla soruya yol açacaktır..

  Stil ve Komut Dosyası Oluşturma

  Saf bir HTML web sayfası statiktir. Bu, dinamik olarak değişen parçaları, örneğin “En son haberlerimiz” içeremeyeceği anlamına gelir. Sürekli güncellenen bir haber bölümü içeren bir web sitesi oluşturursanız, makaleleri oluşturup referansları güncellemek oldukça büyük bir görev haline gelebilir..

  Öte yandan, HTML’de bir kartvizit veya benim hakkımda bir web sitesi türü oluşturursanız, bu sık sık, belki ayda bir veya iki kez değişmezse, statik bir HTML web sitesi mükemmeldir. Veritabanı, Sunucu tarafı işleme (PHP, Python, Ruby, vb.) Gibi “hareketli” parçalara sahip olmadığı için, yanlış gidecek daha az şey vardır ve ayrıca çok hızlıdır.

  JavaScript ekleyerek statik bir sayfayı dinamik hale getirebilirsiniz (ECMA Komut Dosyası bir komut programlama programlama dilidir. JavaScript ile, HTML’nin bazı bölümlerini gizleyerek veya göstererek kullanıcı girişine yanıt verebilirsiniz, ayrıca web sayfasının görünümünü ve hissini de değiştirebilirsiniz. İle AJAX, web sitenizden alt sayfalar, iletişim formu veya en son Tweetleriniz gibi ek kaynaklar isteyebilirsiniz ve bunları web sitenize dahil edebilirsiniz.

  Varsayılan HTML stilleri oldukça sıkıcıdır, beyaz zemin üzerine siyah metindir. Herhangi bir HTML öğesinin stilini CSS (Basamaklı Stil Sayfaları) ile değiştirebilirsiniz. HTML’de, belgenizin nasıl oluşturulacağı üzerinde kontrolünüz yoktur, bir eksiklik değil HTML’nin bir özelliğidir. CSS ile biraz daha hassas olmayı deneyebilirsiniz, ancak yine de% 100 kontrolünüz olmayacak. Bazı tarayıcılar bazı şeyleri diğerlerinden biraz farklı yapar. Tüm önemli tarayıcılar tarafından desteklenen geçerli CSS sürümü CSS3’tür ve önceki standardın eksik olduğu birçok yararlı özelliğe sahiptir..

  CSS’yi anlamak için kutu modeliyle başlamalısınız, başlangıçta size çok fazla karışıklık kazandıracak ve sınır, dolgu, kenar boşlukları vb. Arasındaki farkı anlamanız önemlidir. CSS’yi öğrenmek oldukça kolaydır ve HTML’de olduğu gibi, yaptığınız değişiklikleri anında göreceksiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, herhangi bir HTML etiketine bir id veya sınıf öğesi ekleyebilir ve bu kimlikler ve sınıflar için CSS kuralları yazabilirsiniz. Örneğimize geri dönmek için, baş kısmında aşağıdaki metni yazarsak,

  vücut {

  Arka plan rengi: mavi;

  }

  varsayılan beyaz belge rengini mavi olarak değiştirir.

  CSS ile akılda tutulması gereken bir şey, tarayıcıya özgü çok fazla etiket olmasıdır, bu nedenle web sitenizi farklı tarayıcılar veya en azından Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 11 ve Edge kullanarak test ettiğinizden emin olun. Bazı mobil tarayıcılara, özellikle Safari IOS’a hızlı bir şekilde bakmak zarar vermez.

  Sonuç

  HTML ve CSS öğrenmek çoğu programlama dilinden daha kolaydır ve çok faydalı bir deneyim olabilir. HTML ile, web sayfalarını tam olarak olmasını istediğiniz şekilde, CMS gibi ödün vermeden oluşturabilirsiniz. HTML web siteleri oluşturmak, onları her yerde barındırmanıza izin verir ve son derece hızlı yükleme ve pürüzsüz olur.

  Her türlü sürükle ve bırak DIY web sitesi kurucularının ortaya çıkmasıyla bile, HTML modası geçmiş olarak kabul edilemez. Her web sitesinin temelini oluşturur ve herhangi bir kodlama bilgisi olmadan profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanıyan güçlü CMS ve web sitesi oluşturucu araçlarıyla bile, şeyleri tam istediğiniz gibi elde etmek için burada ve orada bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. olmasını isteyin. HTML öğrenmek, bunu yapmanıza izin verir.

  HTML’nin temellerini bilmek, yalnızca BT’de bir kariyer planlayanlar için değil, herkes için edinilecek kullanışlı bir beceri olabilir. Web içeriği, çevrimiçi pazarlama, çeviri ile çalışanlar ve çevrimiçi varlık isteyen herkes HTML’deki bir çökme kursundan faydalanacaktır.

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map