Bir VPN Gizliliğinizi Gerçekten Koruyor mu?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Bir VPN Gizliliğinizi Gerçekten Koruyor mu?
0 9 мин.

vpn gerçekten gizliliği korur


Sanal Özel Ağlar (VPN’ler), bir ağ üzerinden özel, güvenli ve şifreli bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar. Farklı VPN’ler farklı yöntemler ve şifreleme seviyeleri kullanır. Bazıları diğerlerinden daha güçlü olabilir ve verilerinizi şifrelemek için daha iyi bir iş yapabilir.

Bir VPN Ne Yapar?

Bir VPN, oturumunuzu web’deki etkinliklerinizin ne olabileceğini bilmek isteyen herkesten güvenli hale getirmek için verilerinizi şifreleyebilir. Bir VPN, sunucudaki trafiği sıkıştırarak indirmeye veya akışa almaya çalıştığınız verilere daha fazla erişim sağlayabilir. Web üzerinde etkinlik yaparken kimliğinizin izlenmesini önlemek için bilgisayar adresinizi (IP) maskeleyebilir. Örneğin, Danimarka’daysanız ve Danimarka’daki ABD Netflix’e erişmek istiyorsanız bir VPN kullanmanız gerekir. Yani, bir VPN ABD IP adresini kullanmanıza izin vererek Netflix’in Amerikan sürümüne ve içeriğine erişmenizi sağlar. VPN, internetteki her şeye sınırsız ve güvenli erişim sağlar. Kişisel bilgilerinizi açık internetteki bilgisayar korsanlarından korur.

Gerçekten VPN’e İhtiyacınız Var mı?

İnternetteyseniz, bilgilerinizi isteyen biri var. Size bir şeyler satmak isteyen reklamverenlerden, çok daha kötü niyetli etkinlikler için banka hesap bilgilerinizi kaldırmak isteyen kişilere kadar değişir..

Herkese açık internete veya bir havaalanındaki etkin nokta gibi bir şeyle bağlanıyorsanız, cihazlarınızda bir VPN kullanmanız zorunludur. Kötü aktörler bu yerlerde takılmayı ve güvenli olmayan cihazlara göz atmayı sever.

Okuyun: Bir VPN Kullanmanızın 10 Nedeni

Herkese Açık WiFi Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Herkese açık etkin noktaları ve WiFi’yi kullanırken aşağıdaki dozu ve yapmamanız gerektiğini düşünmeli ve cihazlarınızı güvende tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

Yapmak

 • Herhangi bir bağlantının şüpheli olduğunu varsayın. Adresleri yakından kontrol edin.
 • Bir çalışandan ağ adını onaylamasını isteyin. Bilgisayar korsanları, gerçek ağa benzer şekilde adlandırılmış ağ kullanmayı sever. Örneğin, CoffeeWiFiFree ve CoffeeFreeWiFi. Hangisinin gerçek olduğunu nereden biliyorsun?
 • Yalnızca içine kişisel bilgi girmeniz gerekmeyen sitelere göz atın.
 • Bankalar veya güvenli bir ağ için giriş gerektiren diğer web sitesi girişlerini kaydedin.

Yapma

 • Kablosuz bağlantıdayken dosya paylaşımını açmayın.
 • Artık bağlantıya ihtiyacınız olmadığında Kablosuz bağlantıyı bağlı bırakmayın.
 • Banyoya gitmek için bile cihazınızı gözetimsiz bırakmayın.
 • Açıkken bankacılık yapmayın veya hassas verileri olan hiçbir şey üzerinde çalışmayın halka açık WiFi.
 • Hassas özelliklere sahip hiçbir şeyi e-postayla gönderme.

Yukarıdaki senaryoları göz önünde bulundurarak, herkese açık WiFi bağlantılarına güveniyorsanız, mobil cihazlarınız ve dizüstü bilgisayarlarınız için bir VPN kullanmak muhtemelen en iyisidir. Bilgisayar korsanları bu bağlantılara giremezler ve yapsalar bile yalnızca hiçbir şey yapamayacakları şifrelenmiş veri parçaları alırlardı..

Bir VPN ile hassas e-posta, banka gönderebilir ve cihazınızda güvenli bir şekilde ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir etkinliği gerçekleştirebilir ve WiFi’de size zarar vermek isteyen herkesten korunabilirsiniz. Sadece gerçek hayattaki hırsızlara ve cihazınıza fiziksel olarak erişecek olanlara dikkat etmeniz gerekir..

Ücretsiz ve Ücretli VPN’ler

Orada bazı ücretsiz VPN hizmetleri var, ancak ücretli hizmetlerden daha düşük olma eğilimindedirler. Ücretsiz ve ücretli VPN arasındaki farklar şunlardır:

internet hızı

Ücretsiz VPN’ler reklamları cihazlarınıza iletir ve bağlantınızı yavaşlatır. İçerik akışı yapmayı planlıyorsanız, ücretsiz bir VPN ile akışınız yavaş olacaktır. Sağlam hızlı akış veya oyun yeteneği istiyorsanız, hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız vardır. Bu bağlantılar ücretli hizmetler ile birlikte gelir.

Gizlilik

Ücretsiz bir VPN kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara verebilir. Hemen hemen tüm ücretli VPN’lerin günlüğe kaydetme politikası yoktur, bu da çevrimiçi etkinliklerinizin güvenli ve anonim olduğu anlamına gelir.

Sunucu konumları

Ücretsiz VPN’lerin az miktarda sunucu konumları. Bu sunuculara bağlanmak zorlaşır. İyi ücretli VPN’lerle, birçok sunucu ve seçim yapabileceğiniz birçok ülke var.

Veri şifreleme

Ücretsiz VPN’ler temel şifreleme araçlarını kullanır. Bu araçlar genellikle başarısız olur ve konumunuzu ve verilerinizi sızdırır. Ücretli VPN’ler, kimliğinizi ve verilerinizi çevrimiçi olarak koruyan daha gelişmiş araçlar ve protokoller kullanır.

Eşzamanlı bağlantılar

Evinizde çok sayıda mobil cihazınız ve bir masaüstü bilgisayarınız varsa, birkaç bağlantınız olması gerekebilir. Ücretli VPN’ler aynı anda birden çok bağlantı sunarken, ücretsiz VPN’ler yalnızca bir bağlantı içindir.

En İyi VPN Nasıl Seçilir

Kimliğinizi ve etkinliklerinizi çevrimiçi olarak korumak için bir VPN’e ihtiyacınız olduğuna ikna oldunuz, ancak çok fazla sağlayıcı var. Nasıl seçiyorsunuz? Bir VPN sağlayıcısını değerlendirirken aramanız gereken bazı özellikler vardır:

 • Güvenilir veri şifreleme

Şu anda en iyi protokoller OpenVPN, PPTP, L2TP / IPSec protokolleridir. Akış, oyun veya torrent yaparken güvende kalmak istiyorsanız VPN’nizin bu protokollerden birini kullandığından emin olun.

 • Günlük politikası yok

VPN hizmetinizin etkinliklerinizi kaydetmediğinden emin olun. Birçok ücretsiz VPN, bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşır. Bazı ücretli VPN’ler trafiğinizi kaydeder.

 • Birden çok VPN sunucusu seçeneği

Bu ülkelerden içerik görmek için dünyanın dört bir yanındaki birden çok sunucuya bağlanma seçeneğine sahip olmak istiyorsunuz. Bu dikkat edilmesi gereken başka bir özellik. Hulu vb. Hesabınız olmasına rağmen, IP adresinizi değiştirerek coğrafi kısıtlamanın kilidini açtığınızda sundukları içerik değişir.

 • Birden çok bağlantı

Birden fazla cihazınız varsa veya evinizi bağlıyorsanız, birden fazla eşzamanlı bağlantıya sahip bir VPN kullanmanız daha ucuzdur. Bu şekilde birden fazla hesap satın almak zorunda kalmazsınız.

 • Deneme süresi

İlk kez VPN kullanıcıları için, ücretsiz deneme veya para iade garantisi teklifi olması iyi bir özelliktir. Kaydolmadan önce teklifin ayrıntılarını okuduğunuzdan emin olun.

Seçtiğiniz VPN’nin sizin için en önemli özelliklere sahip olup olmadığını görmek için ThatOnePrivacySite.net gibi yorumları ve bağımsız değerlendirmeleri okuduğunuzdan emin olun..

Bir VPN Gizliliğimi Gerçekten Korur mu?

“Kill-switch” adı verilen bir VPN, anında bağlantıyı keser ve önceden seçilen tüm işlemleri öldürür. Bağlantınızla ilgili garip bir şey oluyorsa ve bilgisayarınızın tehlike altında olabileceğini düşünüyorsanız, bu seçeneği dağıtabilirsiniz.

Başka bir yararlı araç, VPN’inizin çalışır durumda olup olmadığını ve IP adresinizi sızdırıp sızdırmadığını veya seçtiğiniz IP adresini kullanıp kullanmadığını söyleyen IPLeak.net’dir..

Bir VPN, internet servis sağlayıcınızın ne yaptığınızı ve nerede yaptığınızı söylemesini imkansız hale getirir. Bu nedenle, yaşadığınız yerdeki gelenek veya yasa ise (ABD’ye bakmak) saklamak için bu bilgileri kaydedemez veya izleyemez. ABD merkezli VPN’lerin bazıları günlük tutmak zorunda olduklarını düşünürken, AB VPN’leri saklama mevzuatının kendileri için geçerli olmadığını belirtiyor. AB VPN’lerinden mahkeme celbi verisi istendiğinde ve istenirse, bunlara uymak zorunda kalacaklar, yalnızca verilecek veri olmayacak.

Başka bir sorun da, verilerinizi VPN’ye gönderiyorsunuz ve günlükleri tutan ve mükemmel veri güvenliğine sahip olmayan birini seçebilirsiniz. Verilerinizi satmayacak saygın bir hizmetiniz olduğundan emin olmanız gerekir. Bu yüzden ücretsiz hizmetlerden uzak durmalısınız… bir şekilde para kazanmaları gerekiyor.

Sonuç

Bir VPN gizliliğinizi koruyabilir. En iyi tavsiye, ABD’de olmayan ve en katı yasaların bazılarının verileri izlemek ve saklamakla ilgili olduğu, günlükleri olmayan bir VPN servis sağlayıcısı seçmektir. Araştırmanızı yapın ve bir VPN’de ihtiyacınız olan ve istediğiniz tüm özelliklere sahip olduğunuzdan emin olun. VPN’lerin nasıl çalışacağını etkileyebilecek yasaları da göz önünde bulundurarak, AB’nin değişen yasal manzarasına dikkat edin.

Bram Jansen bir çevrimiçi gizlilik uzmanıdır. İşletmelerin bilgilerini çevrimiçi olarak güvenceye almasına yardımcı oluyor. Şirketleri ortak sorunlardan korumak ve çevrimiçi ve sosyal medya gizliliklerini korumalarını garanti etmek için ipuçları ve tavsiyeler sunar. Bram çalışmadığı zaman kano ve dağcılıkla uğraşır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector