Bir Web Sitesinin WordPress’te Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Bul-web-running-wordpress


WordPress, İnternet’te en çok kullanılan İçerik Yönetim Sistemlerinden biridir. Tüm web sitelerinin% 30’undan fazlası tarafından desteklenmektedir; Bu, 60 milyondan fazla insanın zaman içinde bu yazılımı seçtiği anlamına gelir.

Bir web sitesinin çalıştığını veya WordPress’in olup olmadığını öğrenebilir ve bunun birkaç nedeni olabilir. Rakiplerinizden birinin bu CMS’yi seçtiğini biliyorsanız, benzer bir iş için WordPress’in de iyi olacağından emin olabilirsiniz. Veya bir yabancının web sitesinde teknik bir çözüm bulursanız, WordPress destekli olduğunu bildiğinizde kopyalamak çok daha kolaydır..

Ancak bir web sitesinin WordPress’te çalışıp çalışmadığını nasıl öğrenebilirsiniz? Bu belgedeki çok basit ve daha gelişmiş birkaç aracı ele alacağız, bu yüzden okumaya devam edin!

1 Saniye Yöntemi

Bir web sitesinin WP destekli olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu, aşağıya inip altbilgi alanını kontrol etmektir. Çoğu durumda, bir WordPress sitesi anlamına gelen “Gururla WordPress tarafından desteklenmektedir” veya “WordPress tarafından desteklenmektedir” etiketi görürsünüz..

web sitesi ile çalışan bazında wordpress

Bu sadece bir saniye gerektirir, bu yüzden onunla başlamaya değer. Etiketi burada görmüyorsanız sonraki adıma geçin.

Tanınmış Dosyaları Denemek

Tüm WordPress siteleri aynı dosyalar kullanılarak oluşturulur, çoğu sizden gizlenir ve sunucu güvenlik ölçümleri nedeniyle bunlara erişemezsiniz. Ancak varsayılan WordPress giriş sayfası wp-login.php olan gerçek bir dosyadır ve kullanıcılara giriş yapmak için kullanılır.

Giriş sayfasına ulaşmanın en kolay yolu web tarayıcınızı açmak ve site URL’sinden sonra dosya adını yazmaktır. Örneğin: SampleSite.url / wp-login.php veya yalnızca SampleSite.url / wp-admin. Her ikisi de aynı anlama gelir ve bağlantılar çalışırsa, bir WordPress sitesini başarıyla buldunuz.

Bu hile Internet’te de biliniyor, bu nedenle spam robot sahipleri WordPress sitelerini kesmek için genellikle aynı yöntemi kullanıyorlar. Onlardan kaçınmak için site sahipleri giriş sayfasını gizli bir yere taşıyabilir, bu nedenle yukarıda belirtilen numara çalışmaz.

Böylece tarayıcı adres satırında 2 sayfa daha deneyebilirsiniz, bunlar license.txt ve readme.html’dir. Yeni bir WP örneği yüklediğinizde, bu dosyalar onlara erişebilmek için kök klasöre de yüklenir. SampleSite.url / license.txt veya SampleSite.url / readme.html dosyasını tekrar deneyin ve ne olduğunu görün. İlk dosya yazılım lisansını gösterirken ikincisi “Yenilikler” sayfasıdır. Bunlardan herhangi birini bulursanız, bu bir WP sitesidir.

Sayfa Kaynak Kodunu Görüntüleme

wordpress-site-kaynak-kod

Hiçbir zaman gizlenemeyen web sitesinin HTML kodunu her zaman kontrol edebilirsiniz; ancak bazı durumlarda kodu çözülür. Ancak site sahiplerinin% 99,99’u kodlama kullanmaz, bu nedenle web sitesini tıklamanız ve Kaynağı Görüntüle veya Sayfa Kaynağını Görüntüle’yi seçmeniz yeterlidir.

Yeni bir sekmede açılacak ve orada birçok HTML etiketi, bağlantı ve diğer web sitesi öğeleri göreceksiniz. WP tarafından kullanılan varsayılan bir meta öğe şöyle görünür:

Sürüm numarası değişebilir, bu nedenle kodun yalnızca ilk bölümünü kopyalamanız önerilir:

ve HTML kodunda arayın. Eğer bulursanız, yine bir WP sitesi.

Genellikle pro site sahipleri bu kod satırını kaldırır, o zaman kodu gözlemlemeli ve WordPress ile ilgili işaretleri bulmalısınız. Birkaç örnek:

Bu kod parçası, Yoast SEO eklentisinin yüklü olduğunu gösterir, bu yüzden WordPress’i bulduk:

İşte başka bir kod parçası, bu sefer bir resim. Sitenin WordPress ve ayrıca SitePress Çok Dilli CMS eklentisini kullandığını açıkça göstermektedir:

Numuneleri sonsuza kadar devam ettirebiliriz ama şimdi bir WP belirtisi bulmanın o kadar zor olmadığını biliyorsunuz.

Tarayıcı Eklentilerini Kullanma

Tarayıcılar, web sitelerini görüntülemek için harika bir araçtır, ancak daha fazlasını biliyorlar! Kelimenin tam anlamıyla herhangi bir özel görev için tarayıcı kullanmak için bir sınır yoktur; sadece bir eklentiye ihtiyacınız var.

WordPress’te bir web sitesinin çalışıp çalışmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek birçok eklenti vardır. BuiltWith Technology Profiler, Chrome’un ziyaret edilen bir web sitesi hakkında bilgi alması için harika bir araçtır. Sadece ekleyin ve WordPress’in işaretlerini bulmak için herhangi bir web sitesini açın. Kullanılabilir buraya.

Bu tür eklentiler, kullanılan JavaScript öğelerini bulmak, sunucu ayrıntılarını göstermek ve bunlarla en yaygın CMS türlerini tespit etmek gibi gelişmiş öğelere de sahiptir..

Wappalyzer başka bir yararlı araçtır Krom, ama eğer kullanırsan Mozilla Firefox ayrıca BuiltWith eklentisini de deneyebilirsiniz.

Müfettiş Web Siteleri

Tabii ki, size aynı çözümü sunan web siteleri var; büyük olasılıkla en iyi 2 tanesi isitwp ve BuiltWith.

İsitwp’de web sitesi URL’sini girmeli ve Web Sitesini Analiz Et düğmesine basmalısınız. Birkaç saniye sonra, sitenin WP ve daha birçok şey kullanıp kullanmadığını göreceksiniz. Sitenin WHOIS kayıt ve depolama sağlayıcısı, etkin tema ve en önemli WordPress temaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri piyasada mevcutsa, bunları indirmek için bir bağlantı sağlanacaktır..

BuiltWith web sitesi, web sitesi URL’sini, teknoloji adını veya anahtar kelimesini girmeniz ve ardından Arama düğmesine basmanız gereken bir arama çubuğu da kullanır. Birkaç saniye sonra ayrıntıları da alacaksınız, ancak bu durumda seçilen web sitesine daha ayrıntılı bir genel bakışınız olacak. Bu özellikle bir sağlayıcıysanız veya rakibinizden harika ipuçları arıyorsanız kullanışlıdır.

BuiltWith, Analytics ve İzleme, Widget’lar, Dil, Çerçeve, İçerik Dağıtım Ağı, Mobil, Ses / Video Medyası, İçerik Yönetim Sistemleri, JavaScript Kütüphaneleri ve İşlevleri, E-posta Barındırma Sağlayıcıları ve SSL gibi farklı bölümleri gösterir. Gerçekten şaşırtıcı bir şey olan bir web sitesinin tüm altyapısı, web ve diğer çözümleri hakkında hızlı bir şekilde genel bir bakış elde edebilirsiniz..

Web sitenizin WordPress’te çalıştığını gizleme

Bir web sitesi sahibiyseniz ve web sitenizin WordPress’te çalıştığını gizlemek istiyorsanız, çeşitli ölçümler yapabilirsiniz. Birçoğu manuel olarak yapılabilir, ancak çabaya değer olduklarından emin değildir, çünkü yukarıda ele aldığımız gibi, CMS sitesini bulmanın birçok yolu vardır..

sakla-my-wp-güvenlik-eklentisi

En kolay yol, bu görev için özel bir eklenti kullanmaktır; Hide My WP, Envato Market’te.

1600’den fazla incelemeye göre 4.51 yıldız derecelendirmesi ile şimdiye kadar 25.000’in üzerinde satışa sahip, piyasadaki en çok satan eklentidir. 2013’te oluşturulduğundan beri, eklenti birçok güncelleme aldı ve en son WordPress, BuddyPress ve WooCommerce sürümleriyle tamamen uyumlu.

Bu eklentiyi size neden öneriyoruz:

 • sadece 29 $ ‘a mal oluyor, bu yüzden çalışmanızın birkaç saatinden daha ucuz
 • uzatılmış destek bir yıl boyunca, yalnızca 9 ABD doları karşılığında satın alınabilir
 • sürekli güncellenir ve Envato Market’in Elit Yazarının en çok satan ürünüdür
 • süper ayrıntılı dokümantasyon ve video eğitimleri var

WP’yi Gizle, WP çekirdeğini sitenizin arkasına gizlemek için bir araçtır; aynı zamanda güçlü bir güvenlik çözümüdür. Kurulumdan sonra, SQL enjeksiyonları ve acımasız güç dahil olmak üzere saldırılara ve saldırılara karşı korunacaksınız, ayrıca saldırganların kullanıcı adı, IP adresi, tarih ve diğer ayrıntılarıyla bir günlük alacaksınız.

WordPress şablonlarınızı ve eklentilerinizin adını, WP girişini gizler, wp-admin arayüzünü gizler veya yeniden adlandırır ve yazarların, yayınların ve diğerlerinin iyi bilinen kalıcı bağlantılarını değiştirir. Hide My WP, sitenizin kaynak kodundaki dizeleri de kaldırabilir veya değiştirebilir, böylece site kodunuzda hiç kimse WordPress ile ilgili işaretleri bulamaz.

Bu eklentinin ne kadar avantajlı olduğunu görebileceğiniz bazı örnekler:

Wp-login.php gizleniyor:

 • orijinal URL: siteniz.com/wp-login.php
 • URL değiştirildi: siteniz.com/wp-login.php?hide_my_wp=101010,

WordPress arka uç URL’sini değiştirme:

 • orijinal URL: siteniz.com/wp-admin
 • değiştirilen URL: siteniz.com/special-admin

Tema dizinini değiştirme:

 • orijinal URL: siteniz.com/wp-content/themes/twentyeightteen/style.css
 • değiştirilen URL: siteniz.com/skin/mycss.css

Bu durumda sadece tema URL’si ve stil adı değiştirilmedi, aynı zamanda WP’mi Gizle CS dosyasından tema bilgilerini kaldırdı, orijinal WordPress sınıflarını değiştirdi ve kodu küçültdü. Tüm değişiklikler çatının arkasında yapıldı, bu nedenle bu görevlerin hiçbirini yapmamalısınız.

Eklenti dizinini değiştirme ve yetkili olmayan kullanıcılar için dosyalara erişimi reddetme:

 • orijinal URL: siteniz.com/wp-content/plugins/seo-plugin/main.css
 • URL değiştirildi: siteniz.com/wp-content/8328fd7231/main.css

Varsayılan WordPress klasörlerinin ve dosyalarının URL’sini yenileriyle değiştirme:

 • yükleme dizininin orijinal URL’si: siteniz.com/wp-content/uploads/
 • yükleme dizininin URL’si değişti: siteniz.com/myuploads/
 • AJAX’ın orijinal URL’si: siteniz.com/ajax.php
 • AJAX’ın URL’si değişti: siteniz.com/myajax.php

Özet akışlarını değiştirme veya devre dışı bırakma:

 • orijinal feed URL’si: siteniz.com/feed
 • değiştirilen yayın URL’si: siteniz.com/feedsforpartners/main.xml

Yukarıda belirtilen WordPress dosyalarını ve arşivlerini gizleme ve devre dışı bırakma:

 • html URL’si: siteniz.com/readme.html – bulunamadı (gizli)
 • txt URL’si: siteniz.com/license.txt – bulunamadı (gizli)
 • aylık arşiv URL’si: yoursite.com/2018/10 – bulunamadı (gizli)
 • yıllık arşiv URL’si: yoursite.com/2018 – bulunamadı (gizli)

Gördüğünüz gibi, kelimenin tam anlamıyla alternatif URL olarak ayarlayabileceğiniz bir sınır yoktur. Hayal gücünüzü kullanın, çünkü yeni URL’leri hatırlatmanız gerekmeyecek, WP’yi Gizle bunları kaydedecek ve web sitenizi görüntülerken otomatik olarak kullanacak.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu eklentide ekstra bir hizmet var. CSS ve kod parçaları bu araçla küçültülebilir, böylece bu dosyalar daha küçük olur ve siteniz daha hızlı görüntülenir. Varsayılan e-posta göndereni WP’yi Gizle ile de değiştirilebilir.

Eklenti özelliklerinin tam listesi piyasa profilinde okunabilir ve WP’yi Gizle’nin her 3-6 ayda bir sürekli olarak güncellendiğini sayarak, kesinlikle yeni özellikler olacaktır. Eklenti profilini buradan kontrol edin.

Sonuç

Bir web sitesinin WordPress tarafından desteklenip desteklenmediğini araştırmak için farklı araçlarınız var. Uygun yöntemleri tercih ederseniz, kapsamdaki web sitelerini kullanmaya değer. Kodu görmek ve alan çalışması yapmaktan hoşlanıyorsanız, kod inceleme veya manuel bağlantı keşfetme yöntemlerini kullanın. Her neyse, bir WordPress sitesi bulma konusunda sizin için başka sır yok!

Web sitenizi WordPress’te oluşturmak ve güvenilir bir barındırma sağlayıcısı arıyorsanız, en iyi WordPress barındırma şirketlerini incelediğimiz makalemize göz atmanızı öneririz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map