Bloglama Gerçekten Öldü mü? Yerine Ne Yapmalısınız?

blog yazmak öldü


Bloglamanın hayatta kalması sık sık sorgulanıyor. “Bloglamanın sonu” veya “bloglama öldü” son yıllarda bloglama mesleğini çevreleyen kıyamet günü terimleridir. Ancak blog yazmak gerçekten ölüyor ve 2018, nihayet bloglamaya ölüm öpücüğü verecek yıl?

ilk blog 1994 yılında kuruldu ve o zamandan beri bloglama, çevrimiçi içeriğin önemli parçalarından biri olmuştur. Ancak bugünün blogları ve blogcuları, dünkü bloglardan çok farklı. Yeni başlayanlar için, bugün, blogosferdeki rekabet eskisinden çok daha şiddetli.

WordPress, Tumblr, Reddit veya Squarespace gibi platformlar bloglamayı herkes için erişilebilir hale getirdi ve yüzlerce milyon blogun ortaya çıkmasına izin verdi, her türlü ilgi ve meslekleri kapladı.

Peki, bloglamanın öldüğü korkusu nereden geliyor??

Fatalistler bunu, diğer dijital içeriğin – örneğin video içeriğinin – metin tabanlı içeriğin zararına daha büyük ve daha büyük kalabalıkları çektiğine işaret ederek açıklamayı severler. Ayrıca, Google Trend’de yapılan bir arama, son yıllarda “blog” ve “blog oluşturma” gibi terimlerin aranmasında önemli bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

Ama işte yeni bir fikir: Bloglama ölmezse, – her şeyde olduğu gibi – sadece değişiyorsa?

Bloglama Neye Yöneliktir??

Yalnızca bloglamaya yeni başlıyorsanız veya profesyonel bir blogcu iseniz, bloglama üzerine gelmek için yaklaşan kıyamet hakkındaki tüm bu konuşma sizi rahatsız edebilir, ancak yakında iyi bir bloglamanın felakete gitmediğinden emin olmak için buradayız.

Gerçekten de, Google, “blog” veya “bloglama” terimlerini arar, son yıllarda bir düşüş gördü, ancak bunun nedeni çoğunlukla terimin zaten bilinen ve yaygın bir kavram haline gelmesi nedeniyle ortaya çıkıyor ve “ne olduğunu” merak ediyor. bir blog ”veya“ blog’un anlamı ”gereksiz hale geldiğinden aramalarda düştü. Öte yandan, “blog nasıl başlatılır”, “en iyi blog platformları” veya “ücretsiz blog platformları” gibi terimler için kesinlikle bir artış görülmüştür..

Bloglama basitçe değişiyorsa, bunun farkı nedir ve bu değişikliklerden haberdar olmak için ne yapmalısınız??

Zamanlarla Yuvarlan

Blog endüstrisinde her zaman yeni trendler olacak, bazıları solmaya devam ederken, diğerleri her şey gibi yapışacak.

Bir blog yazarı olarak, okuyucunuzu veya müşteri tabanınızı artırmak için hangi trendlerden yararlanabileceğinizi görmeniz gerekir, ancak dikkatlice ipucu verin ve bu eğilimlerin sizin için çalıştığına veya Burada kalmak için. Büyük markaların bile başarısız olduğu biliniyor: Sosyal medya platformu Facebook fırladı, Google+ çarptı.

Kendinizi ayağa vurmaktan kaçınmak için, okuyucularınızın nasıl içerik tükettiklerini araştırın ve bloglama stratejinizi okuyucularınız için çalışacak şekilde ayarlayın.

İçeriğin Çok Sayıda Yayınına Tıklayın

20 yıl önce, metin okuyucularınızı eğlendirebileceğiniz tek içerik olmasına rağmen, bugünün gerçekliği, içeriğin birçok formda yer almasıdır – videolar, infographics, gifler, podcast’ler, e-Kitaplar, vb. Bloglama, video bloglama veya vlogging’e giderek daha fazla dönüşüyor YouTube, bu videoları yayınlamak için tercih edilen kanallardan biri.

Ancak bu, metin tabanlı içeriğin yapıldığı ve gittiği anlamına gelmez. Makaleler hala okuyucularınıza değer sunmak ve arama motorlarında iyi sıralama için çok önemlidir. Makaleler ve yayınlar diğer içerik türleriyle de çeşitlendirilmelidir..

Çeşitli kanallarda yayınlanan birden çok içerik türüyle blogunuzu canlandırmak için içerik çoktan etkilemekten korkmayın.

İçerik dağıtım kanallarından bahsetmişken, blogunuz okuyucularınızın içeriğinizi tüketebileceği tek kanal olmamalıdır. Video içeriğine ve YouTube’a girmenin yanı sıra, posta listeleri ve bültenler de çalıştırmalısınız. E-posta hala okuyucularınızla iletişim kurmak ve onlara kişiselleştirilmiş içerik sunmak için güçlü ve istikrarlı bir platformdur.

E-posta açılış oranları, tıklama oranları, yumuşak sıçramalar, sabit sıçramalar, abonelikten çıkmalar vb. Gibi e-posta pazarlama ölçütlerini takip eden araçları kullanarak posta listelerinizi büyütmek için zaman ayırdığınızdan ve e-posta açılış oranlarını artırdığınızdan emin olun. Bu parametreler, e-posta gönderme ve gerekli ayarlamaları yapma.

Sosyal Medya Gurusu Olun

Beğen ya da beğenme, sosyal medya oluyor. Facebook, Reddit, Instagram, Twitter, Tumblr veya Pinterest gibi platformlar dünya çapında milyarlarca insanın sanal buluşma yerleridir. Göre statista, sosyal ağ gücünün 2020 yılına kadar dünya genelinde 2.96 milyar kullanıcıya ulaşması bekleniyor. Aynı tahminlere göre, küresel müdahaleler sosyal ağlarda günlük ortalama 109 dakika harcıyor..

Zaten sosyal medya platformlarında değilseniz, nişiniz için çalışan farklı sosyal medya kanallarıyla hızlanmanızı ve blogunuza daha fazla müşteri veya okuyucu çekebilecek bir sosyal medya stratejisi geliştirmenizi öneririz..

Sosyal medya platformları, marka bilinirliğini ve müşterilerinizle etkileşimini artırmaya yardımcı olabilir ve beğenileri, paylaşımları, yorumları ve diğer parametreleri ölçerek içeriğiniz hakkında gerçek zamanlı geri bildirim alabilirsiniz..

Mobil Cihazlara Hazır Olun

Mobil aramalar, arama motorlarında önde gelen aramalar haline gelmiştir. Giderek daha fazla kişi mobil cihazlarda içerik tüketiyor ve çevrimiçi alışverişlerini telefonlarında yapıyor. Google, bir mobil dünyaya bu geçişi fark etti ve 2017’de mobil ilk endekslemesini açıklayarak yanıt verdi.

Blogunuzda duyarlı bir tasarım yoksa ve mobil cihazlarda iyi çalışmıyorsa, arama motoru sıralamalarınızın düşme ve terk etme oranlarının arttığını görebilirsiniz.

Mobil cihazlarda iyi görünen bir blog’a sahip olmak, mobil aramalardan gelen trafiği kaçırmamanızı sağlar.

Son düşünceler

Sıralamanızda bir düşüş veya katılım, dönüşüm, satış veya abone sayısında bir düşüş görüyorsanız, bir endüstri olarak blog oluşturmanın ölmekte olduğu ve gemiyi atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Bu, bildiğiniz gibi bloglamanın artık işe yaramadığı kadar iyi çalışmayabileceği ve yayınladığınız içerik türünü, blogunuzu pazarlama şeklinizi ve kitlelerinizle bağlantı kurma şeklinizi değiştirmenin zamanı geldiğini ifade eder..

Nişinizdeki yeni eğilimleri analiz etmek, mevcut kitlelerinizi yeniden etkileşime sokmanın yollarını denemek, sosyal medya platformlarında dallanmak ve içeriğinizi çeşitlendirmek, kaybolan bir blogu “canlandırmanın” birkaç yoludur.

Bloglama Ölü Değil!

Yıllar geçtikçe blog oluşturma birçok değişiklik geçirdi. Bu değişikliklere adapte olmanız ve bloglamanın sizin için çalışmasını sağlamalısınız. Blogunuzu InMotion hosting’de başlatın – ücretsiz alan adı dahil.

Blogunuza Şimdi Başlayın »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map