Bloglama vs Vlogging – Hangisi Sizin İçin Doğru?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Bloglama vs Vlogging – Hangisi Sizin İçin Doğru?
0 19 мин.

blog vs vlog


Milyonlarca insan tavsiye ve eğlence için onlara yöneldikçe, Blogging ve Vlogging internette büyük bir başarıya imza atıyor. Her ikisi de, trafik oluşturmak ve dikkat çekmek isteyen markaların ve bireylerin kullandığı çok etkili stratejilerdir. Amatörler bile içerik oluşturma oyun alanında bir şansa sahiptir ve çoğu zaman çabaları şaşırtıcı bir başarıya denk gelir.

YouTube’da kaç kişinin inanılmaz bir başarı elde ettiğine bakın. Sevdiklerini yaptılar ve seyircileri onları sevdi. Aynı şey şaşırtıcı sayıda blogcu için de geçerli. Birçoğu için, oluşturdukları içerik birincil gelir kaynaklarıdır. Her başarılı işletme ve birey, bloglarının ve vloglarının gücünü kullanmadan önce bir şey yaptı. Yazmanın veya videonun onlar için en iyi iletişim aracı olup olmadığına karar verdiler.

Birçok insan bloglamanın öldüğünü ve videonun gelecek olduğunu söylerken, karar vermek çok kolay değil. İşleri düzleştirmek için bloglama ölmedi ve evet, video giderek daha popüler hale geliyor. Bu yüzden bu makaleyi yazmaya karar verdim! Hangi ortamın sizin için doğru olduğunu bilmenize yardımcı olmak için.

Her bir platformun avantajları ve dezavantajları ile birlikte dikkate almanız gereken faktörlere bakacağız. Yani, daha fazla uzatmadan, hadi başlayalım!

Yetenekleriniz ve Becerileriniz

Öncelikle neyin en iyi olduğunuzu veya neyin en eğlenceli hale geldiğini incelemelisiniz. Konuşkan ve sosyal misiniz yoksa düşüncelerinizi yazmayı mı tercih edersiniz??

İyi bir blog çalıştırmak için iyi bir yazar olmanız ve daha da iyi olmaya istekli olmanız gerekir. Dilbilgisi hataları ve yazım hataları kabul edilemez ve sizi okuyucularınız için daha az güvenilir hale getirir. Yazılarınızı tekrar tekrar okumanız, yeniden yazmanız ve düzeltmeniz bir acıysa, yazmak en iyi bahsiniz olmayabilir. Ancak, kelimelerle bir yolunuz varsa, hikayeler anlatmayı ve okumayı seviyorsanız, bloglamaya bir şans verin.

Blog kurmak fazla bir şey gerektirmez. Ücretsiz olarak bile yapabilirsiniz, ancak yatırım yapmak için 10 – 15 $ ‘ınız varsa en iyisidir. Yani, en azından bir düzeyde teknik bilginiz varsa. WordPress, Blogger ve Tumblr gibi harika platformlar mevcut olduğunda, kolayca bir blog oluşturabilirsiniz. Ancak, şablonları biraz özelleştirmek istediğinizde, en azından bir dereceye kadar teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Yapmazsanız, eğiticiler size uzun bir yol kat eder, ancak sadece yazınızdan daha fazla iş yapmanız gerekir.

Ayrıca, SEO (arama motoru optimizasyonu) blogcuların ustalaşması için önemli bir beceridir. Bir blog çalıştırdığınızda, arama motorlarından elde ettiğiniz trafik çok değerlidir. Anahtar kelimeleriniz için arama motoru sonuçlarının en üstüne ulaşmak için tutarlı bir şekilde çalışmanız gerekir.

Eğer biraz karizması olduğunu düşünüyorsanız Vlog daha iyi bir seçimdir. Vlog’lar çok fazla bükülme ve dönüşle daha eğlenceli ve heyecan verici hale getirilir. Genellikle daha fazla ilgi görürler ve bloglar kadar eğitici değildirler. Utangaçsanız ve kamerada görünmekten hoşlanmıyorsanız, vlog yapmak bunu okumasanız bile kaçınmak istediğiniz bir şey olabilir. En azından sesiniz konusunda rahatsanız, eğitici videolar hazırlayabilir veya deneyimlerinizi kameranın arkasından gösterebilirsiniz.

Kısacası, daha kısa ve izleyici ile yüz yüze konuşmayı tercih eden karizmatik ve konuşkan bir kişiyseniz, video tam size göre. Araştırmayı seven, iyi bilgilendirilmiş makaleler yazan ve eğitim materyali sunan türseniz, yazım tam size göre.

Kitleniz Kimdir

Video yazmak ve yazmak sadece sizinle ilgili değil. Aslında, içeriğinizi kimin için oluşturduğunuz ve ihtiyaç boşluğunu doldurduğunuzda daha fazla. Videolar paylaşmak en kolay olanıdır ve birçok kişiye hitap eder. Belirli ürünleri ve hizmetleri denemek ve videoya çekmek birçok insan için ilginç olabilir. Özellikle de kendileri için yeterli alana, araçlara veya paraya sahip değillerse. Video da birçok kişi tarafından tercih ediliyor çünkü tüketilmesi çok daha kolay. Videoları izlemek makaleleri okumaktan daha kolaydır. Video oynatılırken çok sayıda başka şey de yapabilirsiniz, çünkü tam dikkatinizi gerektirmez.

Bloglar daha eğitici niteliktedir, bu nedenle daha ayrıntılı bilgi arayan kişilere hitap ederler. Bir blog gönderisiyle, karmaşık konuları aşırı basitleştirmek zorunda kalmazsınız ve ayrıca makalelerinizi yazmak için kullandığınız tüm kaynakları ve malzemeleri de listeleyebilirsiniz. Spesifik bilgi sağlamak çok daha iyi bir ortam. Çünkü videolarda bir web sitesinin adını söyleyebilirsiniz ve görüntüleyenleriniz bunu tamamen yanlış yazabilir. Ancak yine de videonuzun açıklamasına ekleyebilirsiniz.

Temel olarak, video genellikle okumaya zaman ayırmayacak genel bir kitle için yapılır. Basit tutmayı ve belirli konularda video izlemeyi veya belirli deneyimlerin tadını çıkarmayı tercih ederler. Bazen kendileri için zamanları yoksa, tatile çıkan vloggerların videolarını izlerler. Video, insanların içeriğinize dalması için de daha iyidir.

Kendilerini daha kapsamlı bir şekilde eğitmek isteyen ve belirli konularda belirli ayrıntıları okumak isteyen insanlar arıyorsanız, blog yazmak daha iyidir.

Maliyetler

Maliyetler genellikle üretmek istediğiniz kaliteye bağlıdır. Ancak genellikle, vlog için satın alacağınız kamera donanımı, blog’unuzun çalışır durumda olması için ödeyeceğinizden çok daha pahalıdır. Kaliteli bir vlog çalıştırmak için birkaç mikrofona ve en az 300 – 500 $ kameraya ihtiyacınız olacak. Bu kadarıyla başlayabilirsiniz, ancak video düzenlemede daha iyi olmak için yeşil ekrana ve derslere de yatırım yapabilirsiniz. Bu gerçekten videolarınızın ne kadar ayrıntılı olmasını istediğinize bağlıdır.

Bloglama söz konusu olduğunda, ilk ücretleriniz çok azdır. Bazen, tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve web erişimi. Blogunuzun tamamen sizin elinizde olmasını istiyorsanız, size biraz paraya mal olacaktır. Barındırma, premium bir şablon ve kendiniz nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız web sitenizi ayarlamanıza yardımcı olacak biri için ödeme yapmanız gerekir. Ancak, eğer becerikliyseniz, tüm bunlar ücretsiz olarak edinilebilir.

Vlog’unuzdan para kazanmak ve para kazanmak, Blogunuzdakinden daha zordur. Bunun nedeni, içeriğinizin içine kullanıcıların ilgi duydukları tıklamaları tıklayabileceği bağlantıları sorunsuz bir şekilde yerleştirememenizdir. Ancak bunları video açıklamasına ekleyebilir veya bir YouTube iş ortağı olmak için kullanabilirsiniz, ancak henüz milyonlarca görüntülemeniz yoksa bu nadiren etkilidir. Ancak blogların para kazanması ve bağlı kuruluş ürünlerine bağlanması çok daha kolaydır. Ayrıca okuyucularınızı izlemek ve kaç tanesinin satın alma işlemi yapacağına dair bir fikre sahip olmak daha kolaydır.

Video Barındırma ve SEO

Vloglamanın avantajlarından biri, videoların aşağıdaki gibi bir video paylaşım sitesinde barındırılmasıdır Youtube veya Vimeo. Bu şekilde, barındırma ödemeniz gerekmez ve videonuz zaten her ay milyonlarca benzersiz ziyaretçinin bulunduğu bir sitede. Videonuza çekici bir başlık vermek ve göze çarpan bir küçük resim yapmaktan başka bir şey yapmanız gerekmez. Bunun dezavantajı, sitenin videolarınız üzerinde tam kontrole sahip olmasıdır. Birisi saldırgan olduğunu düşünüyorsa, istendiği zaman indirgenebilir veya paradan çıkarılabilir. Son zamanlarda YouTube topluluğunda bununla ilgili çok fazla sorun var.

Bir Blog söz konusu olduğunda, Google’dan trafik alabilmek için en az SEO bilgisine sahip olmanız gerekir. Arama motoru optimizasyonu, blogların organik trafik almasının ana yollarından biridir. Ama sürekli sıralamanızı artıracak bir şey öğrenmek için SEO makaleleri içine başınızı kazmak olacak. Ancak iyi bir noktaya geldiğinizde, blogunuzun sayfalarına sürekli bir trafik akışı gelir.

Gördüğünüz gibi, her ikisinin de kendi avantajları ve kusurları var. Yani tercihlerinize bağlı.

Bloglamada Dikkate Alınması Gereken En Önemli Şeyler

Blog yazmanın ve yazmanın temel kavramlarını seviyorsanız, hemen yapmaya başlamalısınız. Ama hala hangisini seçmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, işte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç temel faktör var.

yazı

En azından makale yazma ve oluşturma konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Yazmayı seviyorsanız daha iyidir, çünkü seçim o zaman beyinsizdir. Ancak deneyimleriniz hakkında yazmaktan nefret ediyorsanız, yazma kesinlikle sizin için değildir. Vlog yapmayı veya ellerinizi alabileceğiniz başka bir ortamı düşünmelisiniz.

Konu Bilinciniz

Bir blog yazarının en önemli becerilerinden biri, bahsettikleri konu hakkında farkındalıktır. Çünkü neden bahsettiğinizi bilmiyorsanız kimse sizi dinlemez. Bu nedenle, yazmak istediğiniz şeyleri bir araya getirmek önemlidir. Spor ve fitness, spor arabalar, yaşam tarzı, yemek pişirme veya tamamen yeni bir şey mi? Konuyu en azından bir dereceye kadar anlamanız önemlidir.

Nişiniz

Niş, bir blogun veya bir grup blogun yayınladığı belirli içerik türüdür. Bunu daha büyük bir kategorinin alt kategorisi olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, spor kategorisinde halter, yemek pişirme kategorisinde vegan tarifleri veya yaşam tarzı kategorisinde belki yoga olabilir. Blogunuzda ele aldığınız konuların çoğunu tanımlayan şey sizin nişinizdir. Bu yüzden bir blog başlatırken anlamanız gereken ilk ve en önemli şey.

Para Kazanma

Blogunuzu hangi konuyu oluşturduğunuzu belirledikten sonra, sonunda bundan para kazanmak istersiniz. Muhtemelen ilk etapta bir blog başlatmak istemenizin ana nedenlerinden biridir, bu yüzden bunu anlamanız önemlidir. Bloglar için çılgınca para kazanma seçenekleri vardır. Google AdSense tek seçeneğiniz değil. Aslında, kaçınmanız gereken şeylerden biri.

Bağlı kuruluş pazarlama, serbest çalışma, kendi e-Kitap oluşturma veya sponsorluk almaya çalışmak çok daha iyi seçeneklerdir. Hangisinin kitleniz için daha iyi çalıştığını anlayın.

Bloglamanın Artıları ve Eksileri

artılarını eksilerini bloglama

Bloglama temel olarak çevrimiçi bir günlüktür. Yazar, deneyimleri hakkında yazıyor, bilgi ve görüşlerini paylaşıyor ve okuyuculara yararlı tavsiyeler veriyor. Bloglama, işletme sahipleri, profesyoneller ve markalar için bir norm haline geldi. Potansiyel müşterileri ve müşterileriyle etkileşim kurmanın bir yolu olarak kullanıyorlar. Bu yüzden bir blog’a sahip olmanın faydaları bu hedefleri en iyi şekilde destekler.

Profesyoneller

Başlangıç ​​için çok fazla teknik bilginiz olmasa bile, bir blog oluşturmak kolaydır. Diğerlerinin yanında WordPress, Tumblr ve Blogger gibi blog platformlarını kullanabilirsiniz. Bunlarla sadece basit bir öğretici izlemek ve bir saat kadar içinde sitenizin çalışır durumda olması gerekir. Herhangi bir finansal yatırım yapmadan yapabilirsiniz, ancak yatırım yapmak istiyorsanız kesinlikle daha iyi bir blogunuz olacaktır..

Blog yazmak, bilgisayarın ve internet bağlantısının yanı sıra herhangi bir ekipman gerektirmez. Ayrıca, en önemli yeteneğiniz düşüncelerinizi iletebilmeniz ve iyi yazabilmenizdir. Yazılı kelime size aitse, bu özellikle sizin için iyi sonuç verebilir. Blogunuzu çalışır hale getirdikten sonra, biraz SEO getirip tutarlı bir trafik akışı elde ettikten sonra para kazanabilirsiniz. Satış ortağı ürünler, hatta kendi ürünleriniz, sponsorluklarınız veya kendi ürünlerinizi oluşturmak bloglamadan para kazanmanın harika bir yoludur.

Kısacası:

 • Başlamak kolay
 • Makale yazmak oldukça hızlı olabilir
 • İnsanlara web sitenizi kontrol etmeleri için bir sebep verir
 • Bir topluluk hissine sahip olabilirsiniz
 • Düşüncelerinizin ve yaşamınızın yaşayan bir arşivi
 • Milyonlarca insana ulaşabilirsiniz

Eksiler

Blog çalıştırmak günlük hayatınıza girecek bir şeydir. Bir blog başlatmak oldukça kolaydır, ancak sürekli çalışmaya devam etmeniz gerekir; bu, doğru yapmak istiyorsanız çok daha zordur. Bununla para kazanmak da bir gecede gelmiyor. Blogunuzu ondan bir gelir elde edecek kadar oluşturabilmeniz en az birkaç ay sürecektir. Bu da SEO ve kitlenizin ne aradığını iyi bilmenizi gerektirir. Bir blogcunun görevi sadık bir okuyucu oluşturmaktır.

Blogunuz düşüncelerinizin ve deneyimlerinizin kişisel bir arşivi olsa da, çok dürüst olmak bir sorun olabilir. Bunun bir nedeni, insanların nadiren diğer insanların olumsuzluklarını okumayı sevmeleridir. Başka bir neden, bir müşteriyi veya hayatınızdaki birisini orospunun sizi belaya sokmasıdır. Ayrıca, işletme stratejinizin bir parçası olarak kullanıyorsanız, bunu gelişigüzel yapmamalısınız. Bu yüzden profesyonelce yapılmalıdır. Dilbilginizin ve yazımınızın kusursuz olduğundan emin olmak her zaman mevcut bir görevdir.

Bir web sitesi çalıştırmak her zaman kolay olmadığı için beklenmedik teknik sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Barındırma veya yüklediğiniz yeni bir eklenti ile ilgili sorunlarınız olabilir. Belki nereden geldiğini bilmediğiniz bir sorunla karşılaşırsınız ve web sitenizi kısa bir süre için kapatırsınız. Bloglama da çok fazla öğrenme ile geliyor. Blogunuzun sık sık yeni ziyaretçiler alması için konularınızı güncel ve ilgi çekici tutmak önemlidir. Kitlenize sürekli uyum sağlamanız ve bu süreçte yeni şeyler öğrenmeniz gerekir. Öğrenmeye adanmışsanız hiç de fena değil.

Kısacası:

 • Düzenli olarak güncellenmelidir (haftada en az iki kez)
 • SEO konusunda iyi bilgi sahibi olmanızı gerektirir
 • Çok dürüst olamazsın
 • İşletmeniz için kullanırsanız profesyonel olmalı
 • Beklenmedik sorunlarla gelebilir
 • Sürekli öğrenmenizi gerektirir

Vlogda Dikkate Alınması Gereken En Önemli Şeyler

Eğer vlog oluşturmanın sizin işiniz olabileceğini düşünüyorsanız, gönderinin bu bölümü cevabı bulmanıza yardımcı olacaktır. Vloglamanın sizin için olup olmadığı sonucuna varmak çok daha kolay olacaktır.

Kamera Dişlisi

HD video kaydedebilen bir kameraya sahip olmak önemlidir. Ama bu sadece başlangıç. İyi bir mikrofon, bir sap ve bir stand da aynı derecede önemlidir. Çoğu kamera oldukça kötü ses kalitesine sahiptir, bu nedenle iyi bir mikrofona sahip olmanız çok önemlidir. Ayrıca, etrafta yürürken kameranızı rahatça tutabilmeniz veya sadece ayakta durup konuşuyorsanız bir stand yapmanız gerekir. Bununla birlikte, bu yalnızca yarasadan en yüksek kalitede videolar üretmek istiyorsanız geçerlidir.

Sadece basit bir aile kameranız varsa, bununla başlayın. Sevdiğiniz şeyi yapmak her şeyden çok daha önemlidir. Gittiğinizde vites alacaksınız. Video yapma konusunda gerçekten tutkuluysanız, sonunda geniş bir kitleyi de çekeceksiniz.

Senin güvenin

Başlamak zorunda değilsiniz, çünkü videolarınızı oluştururken güveniniz yavaşça artacaktır. Ancak kameranızın güveni, vlog yapmaya başlayıp başlamayacağınızı anlamaya çalıştığınızda karar verici bir faktör olabilir. YouTube’da doğrudan vlog yapmaya atlamak istiyorsanız, sakin olun ve ses kaliteniz hakkında çok fazla düşünmeyin. Bırakın ve kendi cildinizde iyi hissedin.

Hikaye Anlatma

İyi hikayeler, kitlenizin ilgisini çeken şeylerden biridir. Görüntüleyenlerinize hangi hikayeyi anlatabileceğinizi her zaman düşünmelisiniz. Hikayenin açık bir anlatısı ve hikayesi olmalı. Aksi takdirde izleyicilere hitap etmez. Sizi takip edemedikleri için onları karıştırır veya hayal kırıklığına uğratırsanız, bu sadece aboneliklerini iptal etmeleri anlamına gelebilir.

Neyi paylaşmak istediğinizi bilmek

Hayatınızın ne kadarını kitlenizle paylaşmak istiyorsunuz? Videolarınızda neyi öne çıkarmak istediğinize ve neye sahip olmadığınıza ilişkin net bir kurallar kümeniz olmalıdır. Oraya ait olan ve olmayan. Videolarınızın çoğunu nerede çekeceğinizi ve nerede çekmeyeceğinizi bulmak da iyidir.

Vlogging’in Artıları ve Eksileri

artılarını eksilerini vlogging

Vlogging, Bloglama ile benzerdir, çünkü düşüncelerinizi, deneyimlerinizi, bilgilerinizi paylaşmanızı ve tavsiyelerde bulunmayı içerir. Ancak daha fazla insana hitap eden video formatında yapılır. Kamerada olmaktan da hoşlanıyorsunuz. Vlog’unuzu ayarlamak zaten ekipmana sahipseniz oldukça kolaydır. Bir web sitesi oluşturmanız gerekmez, sadece bir YouTube hesabı vardır. Bu, videolarınızı yayınlamayı kolay ve verimli hale getirir.

Profesyoneller

Bir vlogger’ın büyük yazma becerilerine sahip olması gerekmez, daha çok konuşma deneyimi sağlamakla ilgilidir. Konu izleyicileriniz için ilgi çekici ve ilginç olduğu sürece, vlog’unuz popüler olacak. Eğer benim gibiyseniz, gerçekten eğlenceli olacak. İletişimi hem yazılı hem de video formatında seviyorum. Bir vlog, kitlenize yüz yüze bir deneyim sunmanızı ve düşüncelerinizi ve duygularınızı yazarak daha net bir şekilde iletmenizi sağlar.

Bir blog yazmakta olduğundan daha büyük ve daha hızlı bir takipçiye sahip olmanız muhtemeldir. YouTube her gün milyonlarca benzersiz ziyaretçiyle viral. Bugün, herkes internet videoları hakkında düşünürse, YouTube ile ilişkilendirdikleri ilk şey budur. Böylece, işinizi iyi yaparsanız sitenin günlük olarak elde ettiği inanılmaz miktarda trafikten kolayca yararlanabilirsiniz..

Video ayrıca kitlenizle çok daha iyi bağlantı kurmanızı sağlar. Bir sosyal medya sayfasını veya bir blogu izlemek neredeyse birisini aklında konuşan bir videoyu izlemek kadar ilgi çekici değildir. Ayrıca, YouTube’da bir kanalı takip etmenin evrensel bir yolu vardır. Abone ol’u tıklayarak. Bu basitlik, YouTube’un bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden biridir..

Kısacası:

 • Başlamak daha kolay
 • Aşağıdakileri büyütmek daha kolay
 • YouTube viral
 • Özellikle düşünce, duygu ve görsellerin aktarılması daha kolaydır
 • İnternet kullanıcıları arasında video daha yaygın kabul görüyor

Eksiler

Bir vlog başlatmayı düşünüyorsanız, çok fazla ekipmana ihtiyaç duyduğunu bilin. Yüksek kaliteli videolar oluşturmak için yüksek çözünürlükte kayıt yapan gelişmiş bir kameraya, iyi bir mikrofona ve video düzenleme yazılımına ihtiyacınız olacaktır. Tüm bu ekipman size 500 $ – 1000 $ arasında mal olabilir. Bir blog başlatmaktan çok daha büyük bir yatırım.

Vloglamanın bir başka dezavantajı, bir video yüklediğinizde tamamlanmasıdır. Çevrimiçi durumdayken düzenlemek için ona geri dönemezsiniz. Hatayı düzeltmek için indirmeniz ve yeniden oluşturmanız gerekir. Video düzenleme de oldukça zaman alabilir. Videolarınızı düzenlemek ve yüklemek 2 saatten fazla sürecek.

 • Video ekipmanı pahalıdır
 • Videoları düzenlemek zaman alıcıdır
 • Videoları çevrimiçi durumdayken düzenleyemezsiniz

Sonuç

Hiç şüphe yok ki bloglama web üzerinde her zaman yeşil ve vlog oluşturmanın oldukça sıcak hale geldi. YouTube inanılmaz vloglarla doludur ve her zaman daha fazlasını kullanabilir. Ancak, ister vlogla ister blogla başlasın, kitlenizi büyütmenin zaman aldığını bilmelisiniz. Hiçbir şey bir gecede olmaz, bu yüzden hemen hiç sonuç görmeden en az birkaç ay çalışmaya hazır olun.

Seçim şimdi size kalmış. Hem vloglama hem de bloglama iletişim için harika ortamlardır. Anlamanız gereken ilk ve en önemli şey, karşılaşmaya çalıştığınız masajın ne olacağı ve nasıl olacağıdır. Kendini yazılı olarak daha iyi ifade eden bir insansan, blog yazmak senin için bir şey olabilir. Şaka yapmayı ve hikayeleri yüz yüze anlatmayı seven daha karizmatik bir insansanız, vlog yapmak mükemmel bir seçimdir. Her iki durumda da, ne seçtiğinizi merak ediyorum!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector