Blogunuz veya İşletmeniz için En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Blogunuz veya İşletmeniz için En İyi Alan Adı Nasıl Seçilir?
0 11 мин.

en iyi alan adı blog işini nasıl seçersiniz


Genellikle doğru alan adını seçmenin gerçekten bu kadar önemli olup olmadığını merak ederiz. Belki de adý senin yaptýđýn. Öte yandan, blogunuzda veya işletmenizde yaptığınız şey, ilk etapta seçtiğiniz isme bağlı olabilir. Bir alan adı seçmek, muhtemelen çevrimiçi kimliğinizi oluşturmanın en önemli adımıdır.

Alan adınız, ziyaretçi için ilk izlenimdir. Kötü bir ad, içerik çekici ise ziyaretçileri zorlukla gönderir, ancak iyi ve güçlü bir kişi ziyaretçileri etkilemekte ve blogunuz veya web sitenizle ilgili hissetmelerini sağlayabilir..

Bu yazıda size en iyi alan adı nasıl seçilir ürününüz, blogunuz veya işiniz için. Sadece birkaç adımda bir rehber ve hatırlatma.

Bu adımların doğru sırasını söylemek zordur, çünkü birçok kavşak vardır, bu nedenle sizin için mükemmel olan bir alan adı bulmak için dikkatlice okuyun..

Ayrıca Oku: Alan Adlarınızı Yönetme?

Kısa bir ad seçin, yazması ve hatırlaması kolay

Kısa, yazması ve hatırlaması kolay bir alan adı arıyorsunuz. İstatistikler, en iyi alan adlarının yaklaşık 6 karakter uzunluğunda olduğunu gösteriyor.

2017 yılına kadar 8 karaktere kadar düşünebileceğiniz alan adlarının çoğunluğu zaten alınmış gibi görünecek. Belki yeni kelimeler icat etmeli ya da biraz daha uzun bir isim aramalısınız. Her neyse, alan adınızı 15 karakter uzunluğunda tutmak iyi bir fikir olacaktır.

Anahtar kelimeler içeriyor olsa bile, uzun ve karmaşık kelimeleri hatırlamak daha zordur ve yanlış yazılma veya yanlış yazılma olasılığı daha yüksektir. Bu trafik kaybına neden olacaktır. Çoğu ziyaretçi karmaşık alan adınızı hatırlamaya çalışmaktan bile rahatsız olmaz ve bunun yerine ilgili konuyu, ürünü veya hizmeti arar. Doğal olarak, arama sonuçları, arama motoru optimizasyonuna bağlı olarak onları rakiplerinize götürebilir.

Hedef kitleniz aşina olmadığı ve ona kolayca karşılık gelmediği sürece, birden fazla yazım veya argo sözcük içeren kelimeler kullanmaktan kaçınmalısınız..

Bu nedenle unutmayın: Alan adınızı kısa ve kolay yazın!

Araştırma Yapma

Marka isimleri çağında birçok kelime ticari marka veya telif hakkıyla korunmaktadır. Alanınız için seçtiğiniz ad, siz bilmeden de olabilir. Yasal sorunlardan, alan adınızın kaybından ve hatta finansal ücretlerden kaçınmak için alan adı fikirlerinizin kısa bir listesine sahip olduğunuzda, bir araştırma yapın ve hiçbirinin ticari markalı veya telif hakkıyla korunmadığından emin olun.

Kitleniz de olabilecek arkadaşlarınızı yaratıcı sürece dahil edin. Hatta bir noktada araştırma yapmak isteyebilirsiniz.

 Alan Adındaki Anahtar Kelimeler

Bir alan adı seçerken, işletmeniz, ürününüz veya hizmetinizle kolayca ilişkilendirilebilecek anahtar kelimeler kullanmayı denemelisiniz. Anahtar kelimeler SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olabilir, ancak önceden alınmamış hedefli anahtar kelimelere sahip bir alan adı bulmak çok zor olacaktır.

Anahtar kelime kullanmanın karanlık tarafı, genel olan ve kişiliği olmayan bir alan adı seçme riskidir. Öne çıkması için, anahtar kelimeleri diğer kelimelerle birleştirmek, hatta yeni kelimeler icat etmek için çok fazla yaratıcılık gerektirir..

Benzersiz ve Brandable Adı

Ziyaretçilerin sizi bulmak için hatırladığı, paylaştığı veya kullandığı alan adınızdır. Bu onu markanızın veya hizmetinizin temeli yapar.

Bir etki alanı okyanusunda öne çıkmak için adınızın benzersiz ve brandable olması gerekir. Anahtar kelimeler etrafında oluşturulmuş genel adları, gerçek bir anlamı olmadığı için hatırlamak zordur.

Alanınızdaki diğer varlıkları alan adlarının özgünlüğü ve yaratıcılığı açısından araştırmak iyi bir fikir olabilir. Harika bir ilham kaynağı veya en azından kötü alan adı örnekleri alabilirsiniz.

Kısa Çizgi ve Sayılardan Kaçının

Alan adınızda tire ve sayılardan kaçınmanızın birkaç nedeni vardır. Size adınızın kısa, hecelenmesi ve telaffuz edilmesi kolay olması gerektiğini hatırlatalım. Hem kısa çizgiler hem de sayılar, genellikle yanlış anlaşıldıkları için bunun önünde durur.

İstediğiniz ad zaten alınmış olduğundan kısa çizgi kullanmak, muhtemelen yapabileceğiniz en kötü şeydir. Kısa çizgiyi yazmayı başaramayan veya unutan herkese rakiplerinizi tanıtacak. Bu hızlı ama zararlı çözüme ulaşmak yerine yeni bir alan adı aramak için beyin fırtınası sürecine geri dönmeniz daha iyi.

Sayılara göre, web adresinizi duyan insanlar kelime (dört) veya rakam (4) kullanıp kullanmadığınızı bilmeyeceklerinden kullanmaktan kaçınmalısınız..

Alan adınız hızlı ve hızlı olmalı ve kısa çizgi ve sayı kullanımı bunun tam tersini yapacaktır.

Çift Harflerden Kaçının

Çift harfli kelimeler, onlarsız olanlardan daha kötü değildir, sadece çift harfli kelimeler yanlış yazılmış olma eğilimindedir, bu nedenle trafik kaybına yol açar.

Alan Adı Uzantısı

İnan ya da inanma, .com hala alabileceğiniz en iyi uzantı.

Bugün onlarca alan adı uzantısı arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar, kuruluşunuzun türü (org, net, edu) veya bulunduğunuz ülke (İngiltere, ab, jp) ile ilişkili olabilir..

.Land, .cool, .guru, .rocks ve benzeri yeni, daha yaratıcı, genel alanlar oldukça alakalı ve kısa adlar kaydetme fırsatı sundukları için çok cazip olabilir..

Ayrıca daha fazla alan adı veya birden fazla uzantıya sahip bir alan adı almayı da seçebilirsiniz. Bunu yapmaya karar verirseniz, alan adlarınızın her biri için bir web sitesi oluşturmanıza gerek olmadığını unutmayın. Tek yapmanız gereken tüm ek alanlarınızı birincil web sitenize yönlendirmektir.

En sık kullanılan alan adı uzantıları şunlardır:

 • .co: şirket, ticaret ve topluluk için bir kısaltma.
 • .org: ticari olmayan kuruluşlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar.
 • .net: teknik, internet altyapı siteleri.
 • .bilgi: bilgilendirici siteler.
 • .biz: e-ticaret siteleri gibi ticari veya ticari kullanım.
 • .ben: bloglar, özgeçmişler veya kişisel siteler.

Diğer bilgiler: .me uzantısı Karadağ için İnternet ülke kodu üst düzey etki alanıdır (ccTLD). Yine de, İngilizce dilinde anlamı ve kullanımı nedeniyle, alan adı uzantısı olarak kullanıldığında olasılıkların listesi neredeyse sınırsızdır. Karadağ bu iki mektuptan yılda milyonlarca dolar kazanıyor. Sadece 2016’da dünyanın her yerinden bu uzantıyla kayıtlı bir milyondan fazla alan adı vardı.

Sonuç: .com, varsa ve alınırsa, deneyin .ağ, veya .org. Bunlardan hiçbiri yoksa, daha az yaygın uzantılardan biri yerine başka bir ad seçmeniz daha iyi olur.

Kayıt yaptırmak istediğiniz uzantıyı, özel alan adı kaydı satın almayı düşünmeye değer. Ad, e-posta adresi, telefon ve adres gibi kişisel bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız bu yararlıdır. Özel whois ve özel alan adı kaydı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen kılavuzumuzu okuyun. Alan adı gizliliği ücretsiz değildir; alan adı kayıt kuruluşuna bağlı olarak, alan adı başına yıllık 3-10 ABD dolarına mal olur. NameCheap gibi alan adı kayıt şirketlerinde, ücretsiz alan adı gizliliği elde etmek için kupon kodlarını kullanabilir veya çok düşük bir fiyata satın alabilirsiniz (yılda 0,99 $).

Uzun Vadeli Düşün

Blogunuz, ürününüz veya işiniz çevrimiçi varlığınızı başlattığınız anda dar olarak tanımlanmış olabilir, ancak açık fikirli olmanız ve uzun vadeli düşünmeniz gerekir..

Belki de tutkulu bir müzik aşığısınız, bu yüzden konser ve albüm incelemelerini, müzisyenlerle röportajları ve benzer içerikleri içeren bir müzik blogu yazıyorsunuz. Müzikle ilgili bir alan adını kolayca seçebilir ve onunla yola çıkabilirsiniz; ama gelecekte filmler veya sanat ve heykel konusunda eşit derecede tutkulu bir ruh eşiyle karşılaşırsanız. Bu yeni konuları eklemek için bir müzik bloguna yazmak oldukça garip olurdu.

Bu nedenle, bir alan adı seçerken vizyon sahibi olmaya çalışın. Büyük düşünün ve gelecekte ilgi veya kapsama alanınız için her zaman iyi olan bir isim bulmaya çalışın..

Fikir Almak için Alan Adı Üreticilerini Kontrol Edin

Web’de arama yaparsanız bir dizi isim üreteciyle karşılaşırsınız. Alan adı üreteçleri yapay zeka programlarıdır, bu da mükemmel olmadıkları anlamına gelir. Etki alanı adınızı bunları kullanarak bulamamanız çok iyi olabilir, ancak yaratıcılığın kafanıza akmasını sağlayabilir ve beyin fırtınası sürecini artırabilirler. Alan adı üreticilerinden aldığınız fikir ve öneriler büyük ikramiyeye yol açabilir. Bir süre önce, başlamanıza yardımcı olabilecek en iyi 10 alan adı öneri aracının bir listesini topladık.

Tereddüt etme

Etki alanı adını seçtikten sonra hızlı hareket etmeniz gerekir. Alan adları hızlı bir şekilde satılır ve tereddüt ederseniz kaybedebilirsiniz. İçeriğiniz hazır olmasa bile, favori alan adlarınızı mümkün olan en kısa sürede kaydetmelisiniz, çünkü bunlar oldukça ucuzdur..

Ek İpuçları

Bir blog veya kişisel site başlatıyorsanız, kendi adınızı kullanmak en iyisi olabilir. Birden fazla markalı şirketler, her şeyi şirketin adı altına koymak yerine her marka veya ürün grubu için belirli web siteleri oluşturmaya karar verebilir.

Alan adınızı kaydettikten ve iyi bir barındırma hizmeti satın aldıktan sonra, kayıt kuruluşunuzdaki alan adı sunucusunu değiştirerek alan adınızı barındırma hesabınıza yönlendirmeniz gerekir. Rehberlerimizden birinde bir Ad Sunucusu nedir ve nasıl çalıştığını açıklarız.

Sonuç

Alan adı seçmek kolay bir iş değildir. Orijinallik, yaratıcılık ve vizyonu göstermeniz gerekiyor. Kendinizi sabırla kullanın ve bu sürece biraz zaman verin.

Arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız arasında bir anket yapın ve bir gecede kalmasına izin verin. Bazen uzun ve yorucu bir sürecin sonunda mükemmel görünen ve kulağa hoş gelen bir isim, ertesi gün çıplak ve donuk görünebilir.

Alan adınızı seçer seçmez, kullanılabilirliğini kontrol eder ve yasal olarak ticari markalı veya telif hakkıyla korunmadığından emin olur, gidin!

ÜCRETSİZ Alan Adı Kaydı ->

BlueHost, satın aldığınız her barındırma planıyla ücretsiz alan adı kaydı sağlar. BlueHost, 1996 yılından beri barındırma hizmeti ve etki alanı kaydı sunan güvenilir ve saygın bir web barındırma şirketidir. BlueHost’ta kişisel bilgilerinizi korumak için etki alanı gizliliği satın alabilirsiniz..

Ücretsiz Alan Adı Alın! »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector