COM vs NET vs ORG – Hangi Alan Adı Uzantısını Seçmelisiniz?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'COM vs NET vs ORG – Hangi Alan Adı Uzantısını Seçmelisiniz?
0 16 мин.

com vs net vs org alan adları


İnternetin bu kadar geniş ve güçlü olmasının nedenlerinden biri, neredeyse herkese seslerini ve bilgilerini paylaşma olanağı vermesidir. Herkes kendi web sitesini kurarak kendini tanıyabilir.

Milyonlarca insan her gün İnternet’e göz atıyor ve göz atmayı düşündükleri web sitesini tanımlamak için alan adları yazıyor. Alan adı, bir veya birden fazla IP adresini (sayısal tanımlama) tanımlamak için kullanılan yapılandırılmış bir etikettir. Bu kolay adlandırma sistemi, belirli sunuculara ve içinde depolanan web sayfalarına başvurmayı çok daha kolaylaştırır. Bu adlar tarayıcının URL çubuğuna yazılır ve böylece web sayfasının barındırıldığı sunucuya erişim izni verir.

Favori Alan Adınızı Kaydedin

Kullanılabilir alanları arayın, alan adı uzantılarını seçin ve favori alan adınızı GoDaddy ile yalnızca birkaç tıklamayla kaydedin.

Git şimdi! »

Alan adları, aşağıdaki gibi belirli bir web sayfasını tanımlamak için bir web sayfasının URL’sinde bulunabilir: https://www.facebook.com/webhostmedia.

Bu URL dört bölüme ayrılabilir:

https: // – Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelir

www – Dünya Çapında Ağ anlamına gelir

Facebook.com – alan adıdır

webhostmedia – web sitesindeki tek bir sayfadır

Her alan adının, hangi üst düzey alana ait olduğunu gösteren bir uzantısı (.com, .net, .gov, .mil) vardır. Kullanabileceğiniz binlerce alan adı uzantısı vardır, ancak en çok tavsiye edilenler .com, .net ve .org’dur..

Bir alan adı tarayıcı çubuğuna yazıldıktan sonra, hızla IP adreslerine çevrilir. Bu basit adlandırma sistemine sahip olmazsak, 66.220.144.0 yazarak Facebook’a giriş yapmamız gerekirdi. Hayal et!

Bir Alan Adı Seçmek Neden Önemli Bir Karar??

Alan adı seçmek, şirketiniz için bir isim seçmek gibidir. Alan adınızın tek bir kelimeyle web sitenizin ne hakkında olduğunu söylemesini istersiniz. Bu nedenle çok fazla düşünce gerektirir.

Alan adınız markanızı İnternet’te temsil edecek ve tanımlayacaktır. Bir süre bununla uğraşmanız gerekecek, bu yüzden kendinize mümkün olan en iyi alan adını bulmak için gereken düşünce ve düşünceyi vermek en iyisidir..

Her gün yaklaşık 80.000 alan adı kayıtlı olduğundan, doğru olanı bulduğunuzda kendi alan adınızı kaydettirmek için çok hızlı olmanız gerekir.

Aşağıdaki ipuçlarını dikkate alırsanız, kullanıcıların hatırlayacağı ve markanızı mükemmel şekilde temsil eden bir alan adı oluşturabileceksiniz..

Mükemmel Alan Adı Nasıl Seçilir?

Alan adınızın markanız ve pazarlamanız üzerinde büyük etkisi vardır. Web sitenizin ne kadar trafik aldığını, sosyal medya sonuçlarınızı, yönlendirme bağlantılarınızı ve tüm çevrimiçi pazarlama çabalarınızı etkiler. Bu, görmezden gelemeyeceğiniz ve görmemeniz gereken bir gerçek, bu yüzden neden en iyisini yapmıyorsunuz? Kendinize mümkün olan en iyi alan adını aldığınızdan emin olmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Yazmayı ve Yazmayı Kolaylaştırın

Kullanıcıların yanlış yazması riskini önlemek için en az karmaşık alan adını kullanmak istiyorsunuz. Bu, web sitenizin başarısı için önemlidir. Ayrıca genişletmek yerine xpand gibi slangs kullanmak istemezsiniz.

Kullanmak istediğiniz basit, belirgin ve kapsamlı bir alan adıdır. Bir ziyaretçilerin web siteniz hakkında duydukları zaman düşünmek istiyorum şeyleri ile ilişkilendirmek kolaydır. Kendi akıllarında telaffuz etmeleri ve yüksek sesle söylemeleri kolaysa, hafızalarına yapışmaları çok muhtemel olacaktır. Ayrıca bu şekilde ağızdan ağza maruz kalma konusunda da çok şey öğreneceksiniz.

Web siteniz, örneğin keskinleştirilmiş bıçaklar veya özel bıçaklar satmakla ilgiliyse, Renewedknives.com gibi bir ad vermek istemezsiniz, çünkü telaffuz etmeye çalışırken dilinizi kıracaksınız. Yani BladeEmpire gibi bir şeyle gitmek daha iyi bir seçim.

Basit, kapsamlı ve anlaşılır ve kullanıcının yanlış yazması ihtimali daha azdır, çünkü basit kelimeler kullanıyoruz.

İyi alan adları, onları yazan kullanıcılar tarafından sezgisel ve akıcı bir şekilde yazılır. Bu onları pazarlanabilir ve pazarlaması çok daha kolay hale getirir.

Mümkün olduğunca kısa yapın

Alan adınız ne kadar kısa olursa o kadar iyidir.

Daha kısa kelimelerin işlenmesi daha kolaydır ve yazılması da daha kolaydır. Ne kadar kısa olursa, arama sonuçlarında veya sosyal medya sitelerinde kısalma olasılığı o kadar az olur. Alan adınızı kısa tutmak doğal olarak daha fazla gösterim elde etmenizi sağlayacaktır.

Bazı Anahtar Kelimeleri Kullanın

Alan adınızda anahtar kelimelere sahip olmak elbette bir SEO açısından önemlidir ama çok daha fazlasını yapar. Daha önce de belirttiğim gibi, bir kullanıcının web sitenizle ilgili doğru bir ilişkilendirmeye sahip olması gerekir. Alan adınız web sitenizin konusuna ne kadar yakınsa, hem SEO hem de kullanıcılarınız için o kadar iyi çalışır. Markanızı, işletmenizi ve hizmetlerinizi veya ürünlerinizi en iyi tanımlayan anahtar kelimeleri kullanın.

Ancak SEO’ya çok takıntılı olmayın. Marka ve yorumlamanızın ayrılmaz bir parçası olan yaratıcı bir ad bulabilirseniz, onu kullanmaktan daha iyidir! Twitter, Google, Amazon ve Facebook gibi isimler hizmetleri hakkında hiçbir şey söylemez, ancak son derece güçlü hale geldi.

Ayrıca, nişiniz dışında hiç kimsenin bilmediği niş özel anahtar kelimeler kullanmadığınızdan emin olun.

Biraz araştırma yap

‘Alan’ adınızı satın alabilmeniz için, önce İnternet’te başka biri tarafından kullanılmadığından veya ticari markalı veya telif hakkıyla korunmadığından emin olmanız gerekir. Seçtiğiniz etki alanı adını yazmak ve kullanılabilir olup olmadığını veya benzer etki alanı adlarının erişilebilir olup olmadığını görmek için DomainsBot’u (http://www.domainsbot.com/) kullanabilirsiniz. KnowEM, tercih ettiğiniz kullanıcı adını girmek ve 500 sosyal ağda arama yapmak için kullanabileceğiniz benzer bir hizmettir.

Mükemmel etki alanı adını oluşturmak için biraz uğraşıyorsanız veya yalnızca bazı yardımları kullanabiliyorsanız, NameMesh.com veya Wordroid.com akıllı isimlendirme araçları.

Alan Adı Zaten Alınıyorsa Değiştirmekten çekinmeyin

Mükemmel alan adını yalnızca başka bir kişi tarafından alınmış olduğunu bulmak için kullanmanız çok olasıdır. Adınızı yeniden tasarlamaktan, başka bir TLD uzantısı kullanmaktan veya sonek veya ön ek eklemektan korkmayın.

Alanınız İçin Bir Uzantı Seçme

Çoğu kişi, .com’a ve iyi bir nedenden dolayı sopa yapmanız gerektiğini söylüyor. Herhangi bir web sitesini düşünüyorsanız, .com uzantısına sahip olma şansı yüksektir.

Şaşırtıcı değil, İnternet’teki tüm web sitelerinin yüzde 52’si .com siteleri. Bir .com uzantısına sahip olmak, pazarlamanıza büyük ölçüde yardımcı olur, hatta birisine web sitenizin adresi hakkında bilgi verirseniz bile. Birçok insan için .com, tüm İnternet anlamına gelir.

Ancak seçtiğiniz .com alan adı zaten alınmışsa, uzantıyı diğer popüler alan adlarıyla da değiştirirsiniz. Başka bir TLD kullanarak çok başarılı bir web sitesi çalıştırabilirsiniz. Ancak .cc, .ws, .info ve .pizza gibi olağandışı görünen diğer spam göstergesi TLD’lerinden kaçındığınızdan emin olun. Birçok kişi hala İnternet’e çok fazla yatırım yapmıyor ve siz de sitenizi ziyaret etmelerini istiyorsunuz.

Şu anda en iyi seçimleriniz, aşağıdaki gibi en iyi üç TLD’dir:

.com (ticari)

Bu uzantı, hem insanların zihninde hem de İnternet’te her birini yönetir. Ticari web siteleri içindi, ancak bugün her türlü web sitesi için kullanılıyor.

Daha açık bir şekilde açıklamak için, bir .com uzantısı seçmek iş için iyidir, çünkü hatırlamak daha kolaydır.

.net (ağ)

Başlangıçta ağa bağlı web siteleri için kullanılmak üzere tasarlanmıştır, ancak bugün farklı web sitelerinin her türlü için kullanılmaktadır. .Com uzantılı alan adınız alınmışsa ikinci en iyi seçimdir..

Bu nedenle, seçtiğiniz alan adına sahip olmanız gerekiyorsa ve .com sürümü kullanılamıyorsa, .net uzantısına gidin.

.kuruluş (kuruluş)

Bu, çeşitli kuruluşlar ve kar amacı gütmeyen şirketler için tasarlanmıştır. Karma mesajlar gönderdiği için işletmeniz için bir web sitesi oluşturuyorsanız, bu en iyi seçim değildir.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ve özellikle tanınmış bir kuruluşsanız, .org’yi elbette kullanın. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için bir web sitesi olduğu mesajını ekler.

Alan adları için spektrum çok büyük. Muhtemelen bunlar gibi kullanmayacağınız diğer popüler alan adları da vardır:

.mil – askeriyeyi temsil eden

.gov – hükümetleri temsil eder

.edu – eğitim web sitelerini temsil eder

Yeni TLD’ler Hakkında?

.Com uzantısı İnternet’te en çok kullanılan TLD’dir ve değiştirilmesi zordur. Alan adınızı biraz kafa karıştırıcı hale getirebilecek ve gerçekten SEO avantajları sunamayan İnternet’e çarpan yeni gTLD’ler (Genel üst düzey alan adları) olmasına rağmen, bunlar doğal bir uyum da olabilir. Örneğin, Whisper.sh gibi bir web sitesi için .sh gibi bir alan adı uzantısı mükemmel çalışıyor.

Ama .bid, .bike, .academy, .cab, .camera, .training gibi başka isimler de var! Doğrudan web sitenizin yapıldığını söyleyebilecek bir alan adı uzantısına sahip olabilirsiniz, bu nedenle yeni gTLD’ler arasında doğal bir uyum bulmak kolaydır.

Yerel TLD’leri de Kullanmayı Düşünün

İşiniz için gerçekten iyi olabilecek ccTLD’leri de kullanabilirsiniz. İnternet, doğal tasarımıyla küresel bir pazardır, bu nedenle web siteniz, nerede barındırılırsa yapılsın, dünyanın her yerinden herkes tarafından görülebilir. Ancak restoranlar ve kafeler veya herhangi bir yerel işletme gibi işletmelerin küresel bir kitleye ulaşması gerekmez ve bir ccTLD kullanmaktan yararlanabilir.

Kanada için .ca gibi ülkeye özgü ccTLD’leri veya .NYC, .PARIS veya .LONDON gibi şehre özgü TLD’leri kullanabilirsiniz. Bu, Google’ın coğrafi hedefleme sisteminden yararlanarak size SEO avantajı sağlar ve bölgenizde arama yapan kişilerin sitenizi bulmasını gerçekten kolaylaştırır.

Alan Adının Uzantısı Gerçekten Önemli mi??

Bu aldatıcı bir soru. Taahhüt etmeniz halinde, .PIZZA gibi bir uzantıya sahip bir alan adı bile kullanılabilir. Elbette, tanınması, yazılması ve hatırlanması kolay bir alan adına sahip olmak web sitenizi daha güçlü hale getirecektir, ancak içerik keşfi için aracılar hızla değişmektedir.

Akıllı telefonların yayılması ve geliştirilmesi ile, insanlar uygulamalarda Internet’e masaüstü bilgisayarlar ve web tarayıcıları aracılığıyla göz atmaktan daha fazla zaman harcıyor. Facebook veya Twitter gibi bir platformda keşfettiğiniz için günlük olarak kaç makale, video ve resme baktığınızı düşünün. Bulunduğunuz URL’yi veya alan adını bilmek zorunda değilsiniz ve yine de web sitesiyle etkileşime giriyorsunuz.

İçerik ve web sitelerini keşfetme şeklimiz hızla değişir, böylece web sitenizi popüler hale getirmenin ve başarılı bir başarının çeşitli yolları vardır.!

Aşağıdaki videoda, Website Creative Pro’dan David, .com vs .net vs .org alan adı uzantıları hakkındaki görüşlerini ve alan adı uzantısının büyük bir arama motoru sıralama faktörü olup olmadığını deneyimlerini paylaşıyor. İnsanları kaliteli içeriğe sahip kaliteli web siteleri oluşturmaya, alan adlarının genişletilmesi konusunda endişelenmek yerine yetkili bağlantılar edinmeye teşvik eder. Ayrıca, mümkünse .com uzantılarını tercih edip bir marka oluşturmaya çalıştığını söylüyor. Her neyse, videosunu izleyin:

Alan Adınızı Kaydetme

Kendi alan adınızı seçmenin güzel yaratıcı kaosunu ele geçirdikten sonra, adı geçen alan adını kaydettiren bir sonraki adıma geçiyorsunuz.

Alan adı kaydınız adlı bir kuruluş içeriyor ICANN (Atanmış İsimler ve Numaralar için İnternet Şirketi), tüm dünyada benzersiz tanımlayıcıları korumak ve koordine etmekten sorumlu, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur..

Alan adınızı bir alan adı kayıt şirketi aracılığıyla kaydedebilirsiniz. Yani, AwesomeName.com’u bulduysanız, bu adı kaydetmek için yaklaşık 10 ila 15 $ ödemeniz gerekir. 5 yıldan uzun süredir var olan bazı nadir alan adları veya alan adları binlerce dolara mal olabilir. Hatta bazıları 13 milyon dolara satılan sex.com gibi milyonlara kadar çıkabiliyor. Bunun gibi alan adlarını kaydetmek, web sitenizin başarısını artırabilir ve bununla birlikte çok fazla trafik satın alıyor olabilirsiniz, ancak bunun gibi bir karar çok daha fazla düşünce ve farklı değişkenlerin dikkate alınmasını gerektirir.

Kayıt tamamlandıktan sonra, bu alan adı için bir yıl boyunca haklarınız olur ve kaydı her yıl aynı miktarda parayla yenilemeniz gerekir.

BlueHost ve InMotion gibi bazı güvenilir web sunucuları, alan adını sizin için ücretsiz olarak kaydetmeyi teklif ediyor, bu da oldukça sağlam bir anlaşma. Ancak, alan adınızı doğrudan NameCheap gibi bir hizmete kaydetmek için bir alan adı kayıt kuruluşu da kullanabilirsiniz. Her zaman kesinlikle emin olmanız gereken bir şey, siz ve yalnızca, kaydettiğiniz alan adının sahibi olmanızdır..

Başka birinin sahibi varsa alan adınızı korumak için daha sonra sizden büyük ücretler alabilir. Bu yüzden dikkatli olun ve alan adınızın tek sahibi olup olmadığınızı bir kez daha kontrol edin.

Sonuç: COM veya NET veya ORG?

Hem genel hem de SEO açısından web sitenizin başarısı söz konusu olduğunda doğru alan adına sahip olmak büyük bir anlaşma olabilir. Mümkün olduğunca güçlü hale getirmek istiyorsunuz, böylece insanlar bunu hatırlayacak ve sizin konunuzu düşündüklerinde başlarına giren ilk web sitesi olacak.

Alan adınıza karar verdikten sonra bir süre buna bağlı kalmanız gerekir, bu nedenle her ayrıntıyı dikkate aldığınızdan emin olun. Yine de, nasıl yapılacağını ve ne kadar kararlı olduğunuzu bilmeniz durumunda hemen hemen her etki alanı adı işe yarayabilir.

Umarım bu makale kendiniz için mükemmel bir alan adı bulmanıza yardımcı olmuştur ve okumaktan keyif almışsınızdır.!

Sizden haber almak istiyoruz! Aşağıdaki yorumlarda COM vs NET vs ORG hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Alan adı uzantısının önemli olduğunu düşünüyor musunuz? .Com zaten alınmışsa .net uzantılı bir alan adı kaydettirmeniz gerekiyorsa?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector