CPanel nedir? Neden cPanel Web Hosting kullanmalısınız?

cpanel nedir


cPanel, adından da anlaşılacağı gibi, Linux veya Windows tabanlı web sunucularını veya ana bilgisayarlarını yönetmek için kullanılan web tabanlı bir kontrol panelidir. Kullanıcıların e-posta adreslerini, etki alanı adlarını, veritabanlarını, farklı PHP sürümlerini ve bir web sunucusunun neredeyse her yönünü denetlemesine olanak tanır, böylece barındırılan tüm hizmetleri tek bir yerde yönetmeyi mümkün kılar. CPanel şirketi tarafından geliştirilen cPanel çoğunlukla Perl.

cPanel zaman testine başarıyla dayanan ve arkasında aktif bir topluluğa sahip, kullanımı sırasında ortaya çıkan sorunların veya zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek harika, özelleştirilebilir bir kontrol panelidir. CPanel’in popülerliği ve yaygın kullanımı, ilk kez kullananlar tarafından da kolayca anlaşılabilen basit bir arayüze sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak kurumsal düzeydeki özellikleri (çoklu sunucu yönetimi, IPV6 desteği) daha profesyonel kullanım için de uygun hale getirir.

CPanel’e erişme

CPanel kurulumuna bir web tarayıcısı üzerinden erişebilirsiniz. Panelin adresi sunucunuz veya barındırma sağlayıcınız tarafından verilecektir. URL’de: 2082’den korkmamalısınız, çünkü cPanel’in varsayılan olarak dinlediği bağlantı noktası numarasıdır. Ancak, cPanel’e yalnızca güvenli bir HTTPS bağlantısı üzerinden erişmelisiniz, aksi takdirde güvenlik ihlali riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

cpanel güvenli bağlantı girişi

cpanel girişi

CPanel arayüzü

CPanel arayüzü yıllar içinde tekrar tekrar rafine edilmiştir ve arayüzün kendisi hizmetleri sunan web barındırma şirketi tarafından özelleştirilebilir, ancak genel olarak aşağıdaki ana bölümleri vardır: Tercihler, Posta, Dosyalar, Veritabanı, Etki Alanları, Güvenlik ve Günlükler. Kullanımı kolay ve cilalı arayüz, bu kontrol panelinin popülaritesini açıklayan birçok özellikten biridir..

cPanel Özellikleri

cPanel orada en zengin özelliklere sahip kontrol panellerinden biridir.

cpanel arayüz özellikleri

Posta bölümünde yeni e-posta hesapları, ileticiler oluşturabilir, SpamAssasin ayarlarında ince ayar yapabilir, posta listesini yönetebilir, tüm e-posta adreslerini yakala vb. Tanımlayabilirsiniz. Çoğu e-posta ayarı yalnızca birkaç tıklamayla yapılabilir.

Etki Alanı altında, Bölgelerin düzenlenmesinin kolayca gerçekleştirilebileceği Basit Bölge Düzenleyicisi’ni bulabilirsiniz. Burada ayrıca yönlendirmeleri tanımlayabilir ve diğer alan adı ve DNS ile ilgili ayarları düzenleyebilirsiniz.

PHPMyAdmin’i genellikle bu kullanım altında da bulabilirsiniz. Başka bir güzel özellik Veritabanı bölümü. MySQL veritabanlarının bir web arayüzünden yönetimi oldukça uygundur, ancak MySQL Workbench’i tercih ederseniz cPanel’in yapabileceği uzak veritabanlarını “bağlama” ya da kullanma yeteneğidir. MySQL’in yanı sıra, cPanel PostgreSQL veritabanlarını da yönetebilir.

cPanel, genellikle Dosya bölümü altında bulunabilen çok uygun bir yedekleme sistemi ile birlikte gelir. Veritabanları, Dosyalar, E-posta ayarlarından artımlı olmayan, anlık görüntü tabanlı yedeklemeler oluşturmak için kullanılabilir veya tüm paneli tek bir arşive yedekleyebilirsiniz. Bu özellik, kontrol paneli olarak cPanel de sunan başka bir ana bilgisayara geçmek istediğinizde çok kullanışlıdır. Barındırma şirketinden özel kontrol paneli kullanan başka bir şirkete geçmek istiyorsanız, taşıma işlemi oldukça karmaşık bir işlem olabilir, ancak cPanel’den cPanel’e yapılıyorsa değil. Burada, Dosyalar bölümünün altında, genellikle yeni FTP hesapları kurmanıza veya eskilerini düzenlemenize izin veren FTP ayarları sayfasını bulabilirsiniz. İsterseniz hesabın ana dizinini belirtebilirsiniz, ancak genellikle sizin için önceden doldurulur.

cpanel php sürümü cron iş desteği

CPanel ile genellikle belirli bir yazılımın hangi sürümünü kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz, sadece birkaç tıklamayla örneğin PHP sürümünü seçebilirsiniz. Hala eski PHP kodunu kullanan mysq_connect ve mysql_query fonksiyonlar? Sorun değil, PHP sürümünü 5.X olarak değiştirin ve hazırsınız. Gerçek PHP web uygulamanızdan biraz daha fazla performans mı almak istiyorsunuz? Sadece PHP sürümünü 7.X olarak değiştirin ve sayfa oluşturma süreleri açısından daha hızlı PHP yorumlayıcısından anında yararlanabilirsiniz..

Bahsetmeye değer diğer özellikler ham ve ayrıştırılmış erişim ve hata günlüğü erişimidir, böylece bir geliştirici uygulamalar tarafından üretilen tam hataları görebilirken, site sahibi erişim istatistiklerini ve trafik dalgalanmalarını veya eğilimlerini görebilir. Cron iş desteğine sahiptir, özel apache işleyicilerinizi tanımlayabilir veya hatta özel mime türleri ekleyebilir, Temel Kimlik Doğrulama tabanlı klasör parola koruması ayarlaması, kendinden imzalı sertifikalar ve / veya CSR oluşturma ile kullanımı kolay SSL kurulumu vardır.

Hosting kaynakları

Bant genişliği, depolama alanı, FTP veya E-posta hesabı sayısı, veritabanı sayısı, gönderilen e-posta sayısı vb. Gibi güncel kaynak kullanımını her zaman görebilirsiniz. Bazı barındırma sağlayıcıları, ayarlanan sınıra yakınsanız e-posta tabanlı uyarılar bile ayarlayabilir. hemen harekete geçebilirsiniz. Bu, barındırma kaynaklarınız hakkında net bir genel bakışa sahip olmanıza ve dağıtımlarını kontrol etmenize yardımcı olabilir.

cPanel Genişletilebilirliği

CPanel’in özellikleri üçüncü taraf eklentileri kullanılarak genişletilebilir. CPanel Uygulama Kataloğu’nda birkaç hazır eklenti var, ancak özel yazılmış eklentilerle de genişletilebilir.

cPanel, PHP ve PERL’de hazır istemcilerle iyi belgelenmiş bir JSON API’sine sahiptir ve ayrıca cpapi2 adlı bir komut satırı API istemcisini destekler. Kendinizi tekrar tekrar yaptığınızı düşündüğünüz bazı görevleriniz varsa, bunu sizin için eklenti veya API istemcisi olarak yapan bir istemci uygulamayı düşünebilirsiniz..

Sonuç – Neden cPanel Host Kullanmalısınız??

Gördüğünüz gibi, cPanel oldukça uzun süredir faaliyet gösteren çok olgun bir üründür, birçok yüksek profilli hosting şirketi kullanıyor. Özel bir sunucunuz veya bir VPS’niz varsa ve cPanel’i kendiniz veya müşterileriniz için kullanmayı düşünüyorsanız, bir VPS için maliyetin aylık 20 $ veya yıllık 200 $ olduğunu, özel bir sunucu için aylık 45 $ ve 425 $ olduğunu bilmelisiniz. yıllık. En güvenilir barındırma şirketleri size cPanel tabanlı bir barındırma kontrol paneli ücretsiz sunacak ve bazı müşteriler sadece cPanel ile geliyorsa belirli bir barındırma sağlayıcısını seçecektir.

En İyi cPanel Hosting Sağlayıcıları

Şimdi, cPanel nedir ve nasıl çalıştığını biliyorsunuz, muhtemelen hangisinin cPanel sunan en iyi barındırma sağlayıcıları olduğunu bilmek istersiniz. Aşağıda, paylaşılan barındırma planlarıyla ücretsiz olarak cPanel kontrol panelini içeren en iyi önerilen 3 cPanel barındırma şirketimiz bulunmaktadır:

şirket
Dan başlayan fiyatlar

1en iyi cpanel wordpress hosting3,95 $ / aylık
2en iyi iş cpanel hosting4,19 $ / aylık
3en iyi yüksek sınıf cpanel hosting3,95 $ / aylık

Her barındırma sağlayıcısı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, resmi web sitelerini incelemenizi veya incelemelerimizi okumanızı öneririz:

 • BlueHost İncelemesi – iş ve WordPress barındırma için en iyisi
 • InMotion Review – küçük ve orta ölçekli işletmeler için en iyisi
 • HostGator İncelemesi – büyüyen işletme web siteleri için en iyisi

CPanel ile ilgili başka sorularınız varsa, lütfen aşağıdaki yorum bölümünde sormaktan çekinmeyin veya cPanel eğitimlerimize daha fazla göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map