cPanel vs Plesk – En İyi Web Hosting Kontrol Paneli Nedir?

cpanel-vs-plesk


Günümüzde, mevcut yararlı özelliklerin bolluğu ile web sitesi sahipleri için sunucuları yönetmek çok daha kolaydır. Bugünün standardı, kullanıcıların içerik oluşturma, pazarlama planlarını uygulama ve daha fazla trafik çekme gibi diğer görevlere daha fazla odaklanabilmeleri için hızlı ve anlaşılması kolay kontrol panelleri sağlamaktır.

İnsanların tüm tekniklerle uğraşmalarına gerek olmadığı gerçeği, web barındırma hizmetlerini daha geniş bir kitle için erişilebilir kılar.

Bu hosting planlarında acemi dostu bir kontrol paneli içeren güvenilir bir web sağlayıcı barındırma bulmak kolaydır. Size bir kontrol paneli sağlamayan bir hizmeti tercih etseniz bile, her zaman ayrı olarak satın alabilir ve sunucuya yükleyebilirsiniz.

Şu anda piyasada tonlarca olumlu eleştiriyle yaygın olarak kullanılan iki kontrol paneli vardır: Plesk ve cPanel. Size farklılıkları göstermek ve hangilerinin hedeflerinize en uygun olduğunu bulmanıza yardımcı olmak için bunları bu makalede karşılaştıracağız.

Açıkçası, her ikisi de iyi bir seçimdir, ancak hangisinin size en uygun olduğunu her zaman artıran artıları ve eksileri vardır. Örneğin, daha ucuz bir web barındırma planı (paylaşılan barındırma gibi) için giderseniz, bazıları cPanel sunarken, diğer sağlayıcılar kontrol paneli olarak Plesk’i tercih ederler. Planı seçtikten sonra ikisi arasında seçim yapamazsınız. Onları gözden geçirerek, kontrol panelleri aslında bir web barındırma hizmeti kullanmaya başlamadan önce dikkate alınması gereken önemli bir şey olduğunu göstermek istiyorum.

Özel veya VPS barındırma tabanlı daha güçlü bir plana ihtiyacınız varsa, bunlar kesinlikle bir kontrol paneli seçmenize izin verecektir. Şimdi Plesk ve cPanel hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerin neler olduğunu görelim!

Kontrol Panelinin Genel Özellikleri

Bir kontrol panelinin ana fikri, size ihtiyacınız olduğu kadar kullanışlı özellik sunmaktır. Bunlar, web barındırma planınız ve web sitenizi depolayan sunucu üzerinde tam kontrol sağlar. Burada bir kontrol panelinde bulabileceğiniz en yaygın özellikleri ele alacağız. Onları düzgün bir listede sıralayalım:

 • Kontrol paneli, IP adresiniz ve alan adınızla ilgili her şeyi yönetmenizi sağlar
 • FTP ile dosyalarınızı istediğiniz zaman aktarabilirsiniz
 • Veritabanlarınız üzerinde tam kontrol
 • Genişletilebilir, yani yararlı eklentiler yükleyebilirsiniz
 • Kendi dosya sisteminize çevrimiçi olarak erişebilir ve yönetebilirsiniz
 • Birkaç tıklama ile e-postalarınızı yönetin
 • İşlerin yanlış gitmesi durumunda yedek oluşturmanızı sağlar

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, Plesk ve cPanel’in sisteme ne kadar ekleyebileceğini ve dezavantajlarını da göstereceğiz..

Özetle

cpanel-admin-demo

Popülerliği sayesinde, birçok yeni kullanıcı, etki alanı adları oluşturmak ve web barındırma planlarını başlatmak için günlük olarak cPanel’i seçiyor. Bunun nedeni, cPanel’in deneyimsiz kullanıcı düşünülerek tasarlanmasıdır. Herkes bu kontrol panelinin nasıl çalıştığını kurabilir ve hızlı bir şekilde anlayabilir. Olumlu yorumların bolluğu kendileri için konuşuyor, kalitesini ve güvenilirliğini övüyor.

cPanel sizi asla yarı yolda bırakmaz. Geceleri acil değişiklikler yapabilir veya öğleden sonra daha uzun bir görevle ilgilenebilirsiniz; kontrol paneli her zaman hazır olacaktır. cPanel Linux üzerine kuruludur, bu nedenle Windows veya başka bir işletim sistemi kullanmayı tercih ediyorsanız, bu kontrol paneli sizin için önerilmez.

Kullanıcının yönetici, satıcı veya son kullanıcı web sitesi sahibi olmasına bağlı olarak üç farklı şekilde kullanılabilir. Bu üç rol farklı özellikler kullanmaktadır. cPanel tipik bir kontrol panelinde yapılabilecek her şeyi yapmanızı sağlar. Buna kaynak, yedekleme ve dosya yönetimi de dahildir. Bununla birlikte, web sitenizle ilgili görevlerde size çok yardımcı olabilecek çok sayıda eklentiyi kutudan çıkarmanıza izin verir..

Örneğin, WHM’yi cPanel ile kullanabilirsiniz. WHM, Web Hosting Manager’ın kısaltmasıdır. Birden fazla cPanel hesabınız varsa, bu eklentiyi daha kolay yönetmek için kullanabilirsiniz. Çok sayıda web sitesine sahip kişiler, her biri için ayrı bir cPanel kullanarak her zaman daha iyidir. Bu durumlarda, WHM kullanmak çok yardımcı olabilir.

Kısaca Plesk

plesk-admin-demo

Plesk’in web sitelerini ve uygulamalarını oluşturmak ve sürdürmek isteyenler için hayatı kolaylaştıran çok amaçlı bir kontrol paneli olduğunu söyleyebiliriz. Plesk 2001 yılında çıktı, bu 1996’dan beri cPanel ile karşılaştırırsanız bu kontrol panelini daha genç yapar.

Plesk, cPanel’den çok da farklı değil. CPanel’inize bir WHM eklerseniz, Plesk’te bulabileceğiniz özelliklerle hemen hemen karşılaşacaksınız. Eklentiye gerek yoktur; bu kontrol paneli kendi içinde birden fazla web sitesini yönetebilir. Linux tabanlı bir çözüm istemiyorsanız, kesinlikle cPanel yerine Plesk’i seçmelisiniz. Bu Windows’da çalışır, ancak bu kontrol panelinin hayranıysanız bazı Linux sürümlerinde de çalıştırabilirsiniz..

İşletim sistemi olarak Windows’u tercih eden büyük web barındırma şirketlerinin çoğu, kontrol paneli seçeneği olarak Plesk’i içerir. Plesk ayrıca sunucunuzu ve web hosting planınızı buna göre yönetmenizi sağlayan temel özelliklere de sahiptir. Bunun da ötesinde, kontrol panelindeki web sitesi yönetimi görevleriniz için gerekli olan tüm araçları sıralayabilirsiniz. Bunlar, ihtiyacınız olduğunda Plesk’te kullanılabilecek üçüncü taraf yazılımlarıdır.

Tüm araçlar ve özelliklerle, her şey üzerinde tam kontrol sağlayan yüksek verimli bir arayüz elde edersiniz. Deneyimsiz kullanıcı göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, bu yüzden alışmak için fazla zaman gerektirmez. Özetlemek gerekirse, Plesk kol uzunluğunda her alet ve çekirdek işlevselliğine sahip nihai kontrol panelidir..

Plesk ve cPanel Arasında Geçiş Yapma

Plesk veya cPanel kullanmak basittir, ancak yalnızca bir web barındırma planı tarafından desteklenen ve başlamak için bir kontrol paneli tarafından yönetilen bir web siteniz yoksa. Bunlardan birini sunucunuzda zaten kullanıyorsanız ve verileri yalnızca diğer kontrol paneline geçmek için taşımak istiyorsanız, bu çok daha karmaşık bir durumdur.

Öte yandan, web sitenizi bir cPanel’den başka bir cPanel’e veya bir Plesk’ten başka bir Plesk’e geçirmek çok daha kolaydır. İlk vakanın imkansız olduğunu söylemiyoruz, ancak kesinlikle çok çaba harcıyor ve kontrol panellerini değiştirmek istiyorsanız teknik özellikleri araştırmanız gerekiyor. Çok fazla deneyiminiz olmadığı sürece kesinlikle kendiniz yapmanız gereken bir şey değildir..

CPanel ve Plesk Arasındaki Önemli Farklar

Her seçeneğin en önemli özelliklerinden bahsettiğimizde, cPanel ve Plesk’in birçok benzerliği olduğunu kesinlikle fark ettiniz. İkisi de harika bir seçim gibi görünüyor, değil mi? Son derece popüler olan iki kontrol panelinden hangisini seçeceğinize nasıl karar verebilirsiniz??

Şimdi Plesk ve cPanel arasındaki temel farklar hakkında konuşacağız. Her ikisinin de diğerinde bulamayacağınız kendi özellikleri vardır. Açıkçası, yönetici arayüzü aynı değildir ve bu iki kontrol panelinde de aynı miktarda kontrol elde edemezsiniz. Bu farklılıkları da ele alacağız. Bu makalenin geri kalanından, nihai kararı vermeden önce dikkate almanız gereken tüm önemli ayrıntıları okuyabilirsiniz..

Desteklenen İşletim Sistemleri

CPanel Linux’ta çalıştığından, kontrol paneli için ana gereksinim olarak seçebileceğiniz dört farklı Linux sürümü vardır. Bunlar: Cloud, Red Hat Enterprise, CentOS ve Amazon. Geçmişte insanların Windows’ta cPanel kullanmalarına izin veren başka bir seçenek vardı.

Enkompass olarak adlandırıldı ve 2011’de piyasaya sürüldükten sonra üç yıl boyunca kullanılabilirdi. Maalesef bu panel, daha önce bir hesap oluşturmadıysanız artık kullanılamıyor.

Şimdi Plesk’in uyumluluk açısından neler sunabileceğini görelim. Bu çok yönlüdür ve çok sayıda işletim sistemini destekler. Plesk ayrıca CentOS, Cloud ve Red Hat Enterprise Linux dahil olmak üzere yukarıda belirtilen üç seçeneği de desteklemektedir. Bunun da ötesinde, Ubuntu ve Virtuozzo Linux, Debian ve Windows Server’da da çalıştırabilirsiniz.

Plesk bir platformlar arası kontrol paneli olmasına rağmen, listelenen işletim sistemlerinden birine sahip herhangi bir bilgisayara kurabileceğiniz anlamına gelmez. Her bir işletim sistemi için farklı bir Plesk sürümü mevcuttur. İstediğiniz sürümü satın aldıktan sonra, başka bir işletim sisteminde kullanamazsınız.

Ancak bu hala en önemli kısım değildi. Çoğu insan için, Linux yine de web barındırma için en iyi seçim olduğu için bir kontrol panelinin Windows üzerinde çalışıp çalışamayacağı önemli değildir. CPanel ve Plesk söz konusu olduğunda, desteklenen Linux sürümlerinden birine sahipseniz her ikisini de başarılı bir şekilde kullanabileceksiniz..

En önemli şey, her birinin sağladığı özellik kümesidir. Ancak yine de, satın almak istediğiniz kontrol panelinin makinenizdeki işletim sistemiyle uyumlu olduğundan emin olmalısınız..

CPanel ve Plesk’teki özellikler

Elbette, her kontrol panelinin temel amacı sunucunuzu ve web sitenizi kolayca yönetmenizi sağlamaktır. Bu nedenle, temel işlevler her zaman çok benzerdir. Farkları, Plesk ve cPanel tarafından sunulan üçüncü taraf araçlarına bakarak bulabilirsiniz. Her ikisi de genişletilebilir, ancak eklentilerinin aslında ne kadar güçlü olduğu?

Kontrol panelinize üçüncü taraf araçları eklemenin amacı, sunucunuz, web siteniz ve barındırma ile ilgili görevler üzerindeki kontrol miktarınızı artırmaktır. Git, Plesk’e ekleyebileceğiniz popüler uzantılardan biridir. Birçok geliştirici şirketin güvendiği kaynak kodu yönetimi için yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Git güçlü özelliklerle birlikte gelir ve araç tüm yazılım mühendisliği hizmetlerini bile destekler.

Veya Plesk için, kaplarda uygulamaları çalıştırmanıza izin veren bir araç olan Docker adı verilen başka bir harika uzantı var. Bu kapsayıcılar Docker Görüntüleri olarak işaretlenir ve arayüzdeki görüntülerin tam listesini yönetebilirsiniz. Bu kapsayıcıları yerel ana bilgisayarlara, uzak bilgisayarlara veya sunuculara da atayabilirsiniz.

Virtualmin ve WordPress gibi Plesk ve cPanel’de de çalışan bazı popüler araçlar vardır. Bunlar herhangi bir kontrol panelinde o kadar önemli hale geldi ki, bu yararlı yazılım için destek olmasaydı kötü bir seçim olurdu. WordPress milyonlarca web sitesine güç veren bir CMS iken, Virtualmin tek bir kontrol panelinden çok sayıda barındırma hesabını kontrol etmenizi sağlar.

Hem Plesk hem de cPanel en yaygın araçları destekler. Belirli bir geliştiriciden belirli bir araç istemediğiniz sürece, istediğiniz özelliği web sitenize ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir e-Ticaret web siteniz varsa, bunun için bir alışveriş sepetine ihtiyacınız olabilir. Bunu her iki kontrol paneliyle kolayca ekleyebilirsiniz.

CPanel cihazınız için Docker gibi belirli bir araca ihtiyacınız olduğunda işler karmaşıklaşmaya başlar. Sadece Plesk desteklediğinden, farklı bir kontrol paneline eklemek, özellikle yeni başlayanlar için çok daha fazla çaba gerektirir. Bu nedenle, yüklemenize izin verilen entegrasyonlar söz konusu olduğunda, cPanel ve Plesk’te küçük farklılıklar vardır.

Tek yapmanız gereken, Plesk kullanıyorsanız cPanel için App Store’a veya Uzantılar bölümüne göz atmaktır. Kontrol panelinizi seçmeden önce bu listeleri kontrol ederek, hangi desteklenen eklenti setinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Arayüz ve Kullanıcı Deneyimindeki Farklılıklar

Hem cPanel hem de Plesk’in tamamen başlangıç ​​dostu arayüzlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bugünün standardı, İnternet’te bulunan yazılımlara ve web sitelerine minimalist, çekici bir tasarım uygulamaktır. Her sayfanın ve arayüzün görsel olarak çekici yazı tipleri ve açıklayıcı simgeler kullanılarak temiz ve düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.

Bu kontrol panelleri kesinlikle bu standartları karşılar, sadece basit değil aynı zamanda kullanımı da keyifli hale getirir. Ancak, Plesk’i daha az deneyimli kullanıcılar için daha iyi bir seçim yapan hala küçük farklılıklar var. Plesk bir şekilde sunucu yönetimi görevlerinin nasıl yürütüleceğini ve özelliklerin doğru şekilde nasıl kullanılacağını anlamayı kolaylaştırır. Daha deneyimli web sitesi sahipleri için cPanel muhtemelen daha iyi bir seçimdir.

Plesk’te kullanımı kolaylaştıran anahtar faktör, özelliklerinin düzenlenme şeklidir. Kategorilere ayrılmıştır, böylece belirli bir seçeneği bulmak için yeni başlayanlar kadar zaman kaybetmenize gerek kalmaz. CPanel’de aynı kullanıcı deneyimini istiyorsanız, arayüzü benzer bir şekilde değiştirebilirsiniz. cPanel, özellikleri kategorilere koymanıza izin veren bazı özelleştirme seçeneklerine sahiptir, böylece bir dahaki sefere daha kolay bulabilirsiniz.

Neredeyse tüm önemli çevrimiçi yazılımlar için bir mobil uygulama bulunduğundan, bu kontrol panellerinin her ikisi için de uygulamayı indirebilirsiniz. Bu, düzenli olarak giriş yapmanız ve kontrol etmeniz gereken şeylerden biridir ve bir cep telefonunda kontrol etme ve kontrol etme yeteneği kullanıcılara her zaman daha fazla özgürlük verir. Çevrimiçi uygulamayı hem Plesk hem de cPanel için Android ve iOS platformlarına yükleyebilirsiniz.

Üstelik, hangi kontrol panelini seçerseniz seçin, her ikisi de sunucularını komut satırını kullanarak yönetmek isteyen daha deneyimli kullanıcılar için tamamen uygundur.

Plesk ve cPanel Fiyat Karşılaştırması

CPanel kullanmak istiyorsanız, üç farklı paket arasından seçim yapabilirsiniz. Aylık 15 $ için Solo planı, 20 $ için WHM VPS planı ve her ay 45 $ için WHM Özel planı vardır. Her zaman olduğu gibi, paketlerden birini daha uzun bir süre için anında satın almak size indirim sağlar. Bununla birlikte, denemek istiyorsanız veya daha küçük bir proje için kullanmak istiyorsanız aydan aya ödeme yapmayı da seçebilirsiniz..

CPanel’e uzun bir süre ihtiyaç duyduğunuzdan eminseniz, üç yıllık aboneliklerine giderek mümkün olan en düşük ortalama fiyatı sağlayabilirsiniz. Ancak başka indirimler de var. Ayrı cPanel bulut sunucularında çalışması gereken çok sayıda web siteniz varsa, bunun için de indirim alabilirsiniz. Onların hacim indirimleri büyük ölçüde web de satıcıları barındırma yarar.

Plesk’i kullanmak istiyorsanız, mevcut üç versiyonundan birini seçebilirsiniz. Bunlara şunlar dahildir: Aylık 10 $ için Web Yöneticisi, 15 $ için Web Pro ve ayda 25 $ için Web Host. Bu, seçeneklerin her biri için sadece bir başlangıç ​​fiyatıdır, çünkü birini seçtikten sonra, her sürüm için üç özel veya VPS planı arasında karar vermeniz gerekir..

Her sürüm için, sitelerinde kontrol edebileceğiniz kapsamlı bir özellik listesi bulunmaktadır. Ayrıntıları inceledikten sonra, ihtiyaçlarınıza en uygun planı mutlaka bulacaksınız. CPanel gibi Plesk de daha uzun süre abone olanlar için indirimler sunuyor. Bayilerin ve birden çok web sitesi sahibinin Plesk ile elde ettiği avantajlar da hemen hemen aynıdır ve başlamak için bu kadar büyük bir bütçeye ihtiyaç duymamanızı sağlar..

Bahsettiğimiz bu planlar sadece VPS ve özel planlar, ancak bunun yerine paylaşılan bir plan istiyorsanız? Paylaşılan bir plan bulmak aslında çok kolaydır, ancak kontrol panelini seçemediğiniz gerçeğiyle ilgilenmeniz gerekir. Bunun yerine, sağlayıcı hangi seçeneği alacağınıza karar verecektir, Plesk veya cPanel.

Sonuç

Tüm sunucu ve web sitesi yönetimi görevlerinizle başa çıkmanızı sağlayan kontrol panellerinin aynı temel özelliklere dayandığını söyleyebiliriz. Sunucunuz Linux veya Windows üzerinde çalışıyor olursa olsun, bir kontrol paneli sunucunuz ve web siteniz üzerinde tam kontrol sağlamalıdır. CPanel ve Plesk’i incelediğimizde öğrendiklerimiz, farklılıkların daha küçük detaylarda olduğunu.

Bu yazıda size Plesk ve cPanel arasındaki temel farkları gösterdik. Şimdi hangisinin hedeflerinize en uygun olduğunu seçmek size kalmış. Bunlar en çok düşünmeniz gereken şeyler:

 • Her kontrol panelinin veri taşımayı nasıl ele aldığına bir göz atın
 • Hangi kullanıcı arayüzünü kullanmayı tercih edersiniz??
 • Özellik ve paket fiyatlarındaki fark
 • Hangi işletim sistemi ile uyumludur?

Herhangi bir özel gereksiniminiz yoksa ve sadece güvenilir bir kontrol paneli istiyorsanız, her ikisi de harika bir iş çıkarır. Zaten bunlardan birini kullandığınız için bu makaleyi okuyorsanız, kullanmaya devam etmenizi öneririz. Diğerini seçerek alabileceğiniz küçük ekstraya gerçekten ihtiyacınız yoksa, diğer benzer seçeneğe geçmeye gerek yoktur..

CPanel veya Plesk’te deneyimi olmayan ve tamamen başlangıç ​​dostu olan Linux içermeyen bir çözüm isteyenler için Plesk’i seçmek her zaman harika bir fikirdir. Bununla birlikte, paranız için en fazla özellik, özellik ve ekstraı almak istiyorsanız, cPanel’i seçerek değeri en üst düzeye çıkarabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map