Dedektif Sunucu vs VPS Hosting – Web Siteniz için Doğru Seçim hangisidir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Dedektif Sunucu vs VPS Hosting – Web Siteniz için Doğru Seçim hangisidir?
0 12 мин.

VPS-hosting-vs-adanmış sunucu


Bu yazıda size VPS hosting ve adanmış sunucu arasındaki ana benzerlikleri ve farklılıkları göstereceğim. Oldukça benzerler, ancak çok farklılar. Web siteniz için hangisini seçeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, lütfen bu makaleyi okuyun. Hadi buna dalalım!

VPS Hosting Nedir?

VPS hosting’in nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olmak için, örnek olarak paylaşılan barındırma getireceğiz. Paylaşılan bir barındırma hesabıyla, diğer kişilerin hesaplarına hizmet eden daha küçük bölümlere ayrılmış bir sunucu alırsınız. Üzerinde birçok kullanıcı hesabı oluşturulmuş bir bilgisayar olduğunu hayal edebilirsiniz, ancak bunlardan yalnızca birinin oturum açmasına izin vermek yerine, çok sayıda kullanıcının aynı anda makinede çalışmasına izin verir.

Aynı makinede çok sayıda web sitesi çalıştırmak, CPU, RAM, depolama ve bant genişliğinin de kullanıcılar arasında bölündüğü anlamına gelir. VPS hosting de benzer bir sisteme dayanmaktadır. Kendi VPS’nizi kiralayarak, sunucunun web sitelerinize veya uygulamalarınıza güç sağlayacak bir kısmını alırsınız. Temel fark, bir VPS’nin web sitenizin sunucudaki diğer kullanıcılar tarafından herhangi bir şekilde etkilenmesini önleyen bir hiper vizöre sahip olmasıdır..

-Ne-VPS-hosting

Hiper vizör ayrıca VPS’nizi ölçeklendirilebilir hale getirebilir. Sunucuda VPS planındaki tüm kaynakları kullanmayan başka bir web sitesi varsa, kullanılmayan kaynaklar serbest kalır. Sitenizin daha fazla kaynağa ihtiyacı varsa, farkı ödeyerek VPS’nizi daha da güçlendirerek bunları talep edebilirsiniz. Bu kaynaklar sadece geçici olarak ödünç verilir. Bu arada, hipervizör diğer web sitesinin indirimden muzdarip olmadığından emin olur.

VPS Hosting’in Artıları ve Eksileri

Siteniz paylaşılan bir barındırma planından çıktıktan sonra VPS hosting neredeyse her zaman iyi bir fikir olsa da, bu tür bir barındırma da olumsuzdur. Sadece projeniz için özel bir sunucu veya bir VPS planı seçmeye karar vermenize yardımcı olmak için VPS hosting’in en önemli artılarını ve eksilerini özetlediğimiz bir liste oluşturduk. Bakalım burada neler var:

VPS Hosting’in Artıları

 • O daha ucuz – Bir VPS hosting planı, özel bir sunucudan nadiren daha pahalıdır. Biraz para kazanmak istiyorsanız, ancak paylaşılan barındırma yeterli değilse, VPS’yi seçmelisiniz.
 • Daha fazla kontrol ve esneklik – Ne kadar depolama, bellek ve işlem gücüne ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz. Ayrıca, paylaşılan bir plandan daha fazla yönetim ayarına erişirsiniz ve işletim sistemi söz konusu olduğunda daha fazla seçeneğiniz olur.
 • Sunucu yeniden başlatılıyor – VPS planları, kendi sanal sunucunuzu kontrol panelinizden dijital açma-kapama düğmesiyle yeniden başlatmanıza olanak tanır.
 • Kök erişimi – Sunucunuza root erişimine ihtiyacınız varsa, ancak özel bir sunucuya çok fazla para harcamak istemiyorsanız, bu özelliği çoğu VPS planında da alabilirsiniz. Bu, işiniz için gerekli olan zorlu yazılım paketlerini yüklemenizi sağlar.
 • Güçlü paketler – VPS hosting paketleri daha büyük işletmelere güç sağlayacak kadar güçlü olabilir. Bazı sağlayıcılar, çoğu, daha düşük katmanlı özel sunuculardan daha güçlü olan VPS planları bile sunar.

VPS Hosting Eksileri

 • Fazla Satış – Seçtiğiniz sağlayıcının kaynaklarını fazla satmadığından emin olun. Orada hiçbiri sınırlamaları aşacağını varsayarak, aynı sunucu üzerinde çok fazla hesap barındıran hosting sağlayıcıları bol vardır. Bu, sunucudaki tüm kullanıcıları olumsuz etkileyebilir, bu nedenle web sitenizin olması gerektiği kadar hızlı olmasını istiyorsanız aşırı kalabalık sunuculardan kaçının..
 • Sınırlı kaynaklar – VPS planları özel planlar kadar güçlü değildir ve web siteniz büyümeye başladığında kullanmaya devam edebilmek için daha fazla kaynağa ihtiyacınız olabilir. Ne yazık ki, yalnızca sınırlı miktarda kaynak ekleyebilirsiniz ve bu da sonunda sizi özel bir sunucuya geçmeye zorlar.
 • Özelleştirme eksikliği – Bir VPS ile paylaşılan barındırmadan kesinlikle daha fazla özelleştirme seçeneği vardır, ancak özel bir sunucuda olduğu kadar çok değildir. Yüklenebilecek belirli bir yazılım kümesiyle sınırlı olacaksınız ve sağlayıcı bunun ötesine geçmenize izin vermeyecek.
 • Güvenlik sorunları – Hiper yönetici, tüm kullanıcıların sunucuda düzgün bir şekilde ayrıldığından emin olan yazılım bileşenidir. Ne yazık ki, bu da bir zayıflık çünkü sanal makinelerden biri bir virüsden etkilenirse, hipervizörü atlayabilir ve sunucudaki diğer tüm kullanıcı hesaplarını etkileyebilir. Bu nadiren olabilir, ancak yine de imkansız değildir ve not edilmelidir.

Neden VPS Hosting’i Seçmelisiniz??

Yüz binlerce kişinin aylık olarak web sitenizi ziyaret etmesini beklemiyorsanız, bir VPS’ye gitmek kesinlikle daha iyi bir fikirdir. Adanmış sunucular yalnızca sitenizde yüksek miktarda trafik olduğunda daha hızlıdır, aksi takdirde VPS’ler daha da iyi performans gösterir. Şu anda özel bir sunucuyu karşılayamayan büyüyen bir işletmeniz varsa, bir VPS iyi bir yedek olabilir.

Aslında, bir VPS uzun vadede çoğu çevrimiçi işletme için idealdir. Sadece daha ucuz değil, aynı zamanda sağlayıcıların genellikle sunduğu özelliklerin bolluğu sayesinde web sitenizi kolayca kurmanıza izin verir. Kök erişimi çoğu VPS planında da etkinleştirilir. Paylaşılan barındırma ile karşılaştırırsanız, bir VPS açıkça daha fazla kaynak sağlar ve fiyatlarda önemli bir fark yoktur.

Büyüyen işletmeler için VPS şiddetle tavsiye edilir. Esnekliği, çok temel bir VPS planıyla başlamanıza ve onu tamamen ölçeklendirmenize olanak tanır. Bazen VPS’nizi özel bir sunucudan daha fazla kaynak sağladığı noktaya yükseltebilirsiniz. Özel bir sunucu tarafından sağlanan güvenlik ve kontrole ihtiyacınız yoksa, gelecekte bir sunucuya kaydolmanız bile gerekmeyebilir.

Güvenilir bir VPS barındırma planı arıyorsanız InMotion Hosting’i şiddetle tavsiye ederim.

Daha fazla ayrıntı için lütfen InMotion incelememizi okuyun.

Adanmış Sunucu nedir?

Özel sunucu olarak adlandırılmasının nedeni, makinenin kendi kişisel kullanımınıza adanmış olmasıdır. Herhangi bir kısıtlama yoktur, bu nedenle makinede bulunan tüm donanımları kullanabilirsiniz ve yapılandırma seçeneklerine tam erişim ile ihtiyacınız olan türden bir barındırma ortamı oluşturmanıza izin verir. Size en üst düzeyde kontrol sağlamanın yanı sıra, her zaman sunucunuzun optimize edildiğinden ve iyi çalıştığından emin olan bir teknik destek ekibi vardır..

Ancak, teknoloji konusunda bilgili bir kullanıcıysanız, güvenlik, güncellemeler ve optimizasyonla ilgilenerek tüm sistemi kendiniz yönetebilirsiniz. Özel bir sunucu seçmek, web sitenizi birinci sınıf bir donanımda çalıştırabileceğiniz ve diğer kullanıcılarla paylaşmayacağınız anlamına gelir. Bütçenize bağlı olarak, çoğunlukla ihtiyaçlarınızı karşılayan RAM, depolama ve CPU kombinasyonunu seçebilirsiniz.

-Adanmış sunucu nedir

Sunucu kök erişimi sayesinde, istediğiniz işletim sistemini ve istediğiniz miktarda ek yazılımı yükleyebilirsiniz. Açıkçası, adanmış sunucular en pahalıdır, çünkü neredeyse her zaman en güçlü VPS planlarından daha güçlü olan tam bir makine için ödeme yapmanız gerekir. Ayrıca, özel sunucular VPS’lerden daha güvenlidir. VPS kullanmak tehlikeli olabilir, çünkü bir kullanıcı virüs alırsa sunucudaki diğer tüm kullanıcıları etkileyebilir.

Dedicated Hosting Artıları ve Eksileri

Adanmış bir sunucu kesinlikle web hosting söz konusu olduğunda en güçlü seçenektir. Ancak bu, herkese tavsiye edeceğimiz anlamına gelmez. Web siteniz için özel bir sunucu veya bir VPS seçip seçmediğinizi anlamaya çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır. Neyse ki, size en önemli artılarını ve özel hosting eksilerini gösteren güzel bir liste ile size yardımcı olabilir. Profesyonellerle başlayalım:

Dedicated Hosting Artıları

 • Güç ve performans – Özel bir sunucu seçerseniz, en güçlü barındırma seçeneğini istediğiniz anlamına gelir. Web siteleri için maksimum performans isteyenler için en iyi seçimdir. İhtiyaçlarınıza uygun bir sunucu seçerek, yükseltmelere gerek olmayacağını ve iş yükünün de çok daha öngörülebilir olacağını garanti edersiniz.
 • Özeldir – Yüzde 100 sizin olan bir sunucudan yararlanabilirsiniz. Adanmış sunucular kişisel kullanım içindir, bu nedenle sağlayıcı başka bir kullanıcı tarafından paylaşılmamasını sağlar.
 • Kontrol ve özelleştirilebilirlik – Özel bir sunucu, barındırma ortamınızı istediğiniz gibi özelleştirmenizi sağlar. Ayrıca tam kontrolü garanti eder, yani gerektiğinde makineyi yeniden başlatabilir ve kök erişimine sahip herhangi bir yazılımı yükleyebilirsiniz. Bu, sunucunun donanımı tarafından işlenebilecek bir yazılım yüklediğiniz sürece birçok özelleştirme seçeneğinin kapısını açar.

Dedicated Hosting Eksileri

 • Bu pahalı – Özel bir sunucuya kaydolanların aylık olarak çok para harcaması gerekir. Belki işiniz adanmış bir sunucu ile daha iyi olurdu, ama önce, kesinlikle bu tür barındırma hizmeti için yeterli gelir ürettiği noktaya almak gerekir. O zamana kadar, VPS’ye yatırım yapmak her zaman iyi bir fikirdir.
 • Yeni başlayanlar için önerilmez – Tabii ki, özel bir plana kaydolurken yönetilen barındırma için gidebilirsiniz, ancak bu oldukça pahalı bir hizmettir. Özel bir sunucuyu tam olarak kullanmanın tek yolu, sunucuyu kendiniz yönetmeniz veya ekip üyelerinizden birini yönetmek için atamanızdır. Kimse takımınızda ciddi teknik bilgiye sahip değilse, bir VPS seçseniz iyi olur çünkü bu bir mücadele olacaktır.

Neden Özel Hosting??

Web siteniz için özel donanım ve yazılım istiyorsanız, özel bir sunucu seçmelisiniz. Öte yandan, tüm yazılımı kurmak ve sunucu ortamınızı doğru şekilde yapılandırmak için sunucu yönetiminde biraz deneyim gerekir. Web sitenizde ortalama 500.000 ziyaretçiniz varsa, özel bir plan yapmanız önerilir.

Özel sunucular için, birkaç kişinin sizin için teknik personel olarak çalışmaya hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Bir sunucuyu optimize etmek ve bakımını yapmak söz konusu olduğunda belirli uzmanlık gerektiren birçok görev vardır. Dedicated sunucular büyük medya dosyalarını barındırmak için yapılır. Bunlar yalnızca yeterli depolama alanınız ve bant genişliğiniz varsa düzgün çalışabilir.

Böyle bir sunucu ile çalışmak için çok miktarda işlem gücünüz olacaktır. Tonlarca arka uç uygulama ve komut dosyası çalıştırmak istiyorsanız, bundan kesinlikle yararlanabilirsiniz. Hem web sitesi trafiğiniz hem de medya dosyalarınız sunucunuzun bant genişliğine bağlı olacaktır, bu nedenle bunların her biri çok sayıdaysa, özel bir sunucu kesinlikle gereklidir.

Özel sunucu barındırma söz konusu olduğunda LiquidWeb benim en iyi tavsiyem.

Ayrıca, bu şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek için Liquid Web incelememize göz atın..

Sonuç

Bütün mesele fiyat ve performans arasındaki dengeyi bulmak. İlk olarak, hosting için ne kadar harcamak istediğinize karar vermeniz gerekir. Daha sonra, web sitenizin trafiğine, içeriğine ve genel olarak sitenizle ulaşmak istediğiniz hedeflere göre, ne kadar güç, güvenlik ve ne tür özelliklere ihtiyacınız olduğunu tahmin etmeniz gerekir..

Çoğu zaman, sizin için ne ödeme olsun, ancak para için daha az veren sağlayıcıları da vardır. Bu nedenle, son derece olumlu müşteri yorumları alan sağlayıcıları araştırmanız ve bulmanız gerekiyor. Endüstrideki en büyük isimlerle asla yanlış gidemezsiniz, ancak bazı gizli taşlar da vardır.

İyi bir şirketin ayrıca 7/24 güvenebileceğiniz bir müşteri desteği sağlaması gerektiğini unutmayın. Ayrıca, bir sağlayıcı diğerinden farklı bir hedef kitleye sahip olabilir. Bir web sitesi aslında siteniz için gereken özellikleri bir dizi sağlayan paketi barındırma seçtiğinizden emin olun. Aksi takdirde, sadece paranızı boşa harcar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector