DIY Web Siteleri vs Profesyonel Olarak Geliştirilmiş Web Siteleri – Hangi İş için seçilir?

diy web siteleri vs profesyonel web siteleri


Bir web sitesine sahip olmayı hiç düşündüyseniz, özellikle de bir işadamıysanız ve işinizi temsil edecek bir web sitesi istiyorsanız, o zaman bu ikilemle karşılaşacaksınız: Kendi başınıza bir web sitesi yaparsanız veya profesyonel bir geliştirici kiralamanız gerekiyorsa?

Bu büyük bir karardır ve ciddiye almalısınız. Bir tarafta, Wix veya WordPress gibi ücretsiz web sitesi oluşturucuları yerine profesyoneller ile giderseniz çok para ve zaman harcamanız gerekecek. Diğer taraftan, gerçekten kendi web sitenizi oluşturmayı başarabilir misiniz? Kaliteli bir iş yapabilir misin? Bu zor bir ikilem, ama er ya da geç çözmeniz gereken bir ikilem.

Seçenekleriniz Neler??

Bu ikilem söz konusu olduğunda düşünmeniz gereken ilk şey seçeneklerinizdir. Temel olarak, dört seçeneğiniz var.

 • Sürükle ve bırak üreticileri – Wix veya Weebly gibi ücretsiz web sitesi kurucuları ilk seçeneğinizdir. Bu sürükle ve bırak seçenekleri, herhangi bir teknolojik bilgi veya deneyime sahip olmayan insanlar için en iyi seçimdir. Web sitenizi sıfırdan oluşturmanıza yardımcı olabilirler, ancak diğer seçeneklerle olduğu gibi tasarım konusunda da özgürlüğünüz olmayacak.
 • Şablonlar – İkinci seçeneğiniz, WordPress gibi güçlü bir içerik yönetim sistemiyle gitmek. Burada üzerinde çalışabileceğiniz şablonlar veya temalar seçebilirsiniz, ancak her şeyi kendi başınıza da oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, bunu yapmak için bazı temel programlama ve kodlama bilgisine sahip olmalısınız, bu nedenle bu seçenek toplam amatörler için uygun değildir. Ayrıca, ücretsiz olsa da, premium eklentilerden istediğiniz özellikleri ve ayrıca bir web barındırma ücretini almak için biraz para harcamanız gerekebilir..
 • Serbest tasarımcılar – Serbest tasarımcı veya web geliştiricisine gitmek, bir profesyonel işe almaya karar verdiğiniz anlamına gelir. Serbest çalışanlar şirketlerden daha ucuzdur, ancak aynı zamanda daha riskli bir seçenektir. Sonuçta kötü tasarlanmış bir web sitesi olabilir veya başka nedenlerle bir işten memnun kalmayabilirsiniz, bu durumda kaydettiğiniz para buna değmez. Bununla birlikte, güvenilir bir freelancer biliyorsanız, bu seçenek işe yarayabilir ve şansınızı değerlendirmek isteyebilirsiniz..
 • Profesyonel web tasarım şirketleri – Bu seçenek size en fazla olasılık ve yaratıcı özgürlük sunar ve sizin adınıza herhangi bir teknik bilgi gerektirmez, ancak bu listedeki en pahalı seçenektir. Web sitenizi oluşturmak için bir web tasarım firması işe birkaç bin dolardan 100.000 dolardan fazla mal olabilir, bu yüzden bunu yapmaya karar vermeden önce dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Ne Tür Web Sitesine İhtiyacınız Var??

ne tür bir web sitesine ihtiyacınız varArtık hangi seçeneklere sahip olduğunuzu bildiğinize göre, neye ihtiyacınız olduğunu dikkatlice düşünmeniz gerekiyor. İşin büyüklüğü, gereken süre, gerekli beceriler; tüm bunlar oluşturmak istediğiniz web sitesinin türüne bağlıdır. Bu nedenle, size en uygun seçeneği belirlemeden önce, ne tür web sitesi oluşturmak istediğinize karar vermelisiniz.

Birçok web sitesi türü olduğundan, bu makalede tüm bu web sitesi türlerini iki kategoriye ayıracağız – basit ve karmaşık.

Basit Web Siteleri

Finansal işlemlerin gerçekleştirilmesini veya çok sayıda eklenti ve widget veya diğer özel özellikler eklemenizi gerektirmeyen bir işletmeniz varsa, basit bir web sitesine gitmek en iyi seçenek olabilir, bu durumda muhtemelen hesabınızda oluşturabilirsiniz. kendi. Bir broşür web sitesi en basit web sitesi türlerinden biridir ve öncelikle ne yaptığınızı, işletmenizin ne hakkında olduğunu ve iletişim bilgilerini ve diğer temel bilgileri sunar. Bu web sitesi size İnternet’te yer verecektir ve çok fazla içerik gerektirmeyecektir. Bazı metinler ve resimler, belki de zaman zaman video ile hile yapar. İşletmenizi, ürünlerinizi, fiyatlarınızı ve temel iletişim bilgilerinizi sunmak için en iyi yoldur.

Karmaşık Web Siteleri

Finansal işlemleri gerçekleştirebilecek bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, bir e-ticaret web sitesi oluşturmanız gerekir. Bu karmaşık bir web sitesidir ve kodlama bilgisi gerektirir. Ayrıca, ürün veya hizmet ekleyip kaldırabilmeniz gerekecek, böylece web sitenizde bulunan özel özelliklerin olması gerekir. Bununla birlikte, bu tür bir web sitesi bile bazı durumlarda bir CMS veya bir web sitesi oluşturucu ile ele alınabilir.

Karmaşık web sitelerinin bir başka örneği de web uygulamalarıdır. Etkileşimlidirler ve birçok ek özelliğe sahiptirler. Bir web uygulaması web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, ciddi bir profesyonel web sitesi tasarımcısı veya geliştiricisi tutmayı düşünmelisiniz. Bu size en az 10.000 ABD dolarına mal olabilir, ancak web uygulamanızın bir hıçkırık olmadan çalışacağından emin olmak istiyorsanız, mermiyi burada ısırmanız gerekir.

Bütçeyi düşünün

bütçe tahsis web sitesi binasıBir web sitesi için finansal plan oluşturmak, web siteniz için ne kadar harcama yapmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olur. DIY ve profesyonel olarak geliştirilmiş web siteleri hakkında düşünürken bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız..

Daha önce bahsedilen broşür web sitesi gibi basit web siteleri için, kendiniz bir web sitesi oluşturup oluşturmadığınıza veya bir profesyonel işe alıp almadığınıza bağlı olarak bir yıl için fiyat 50 ila 5.000 dolar arasında değişebilir. Profesyonel geliştiricilerin çoğu, iyi görünüm ve tasarıma sahip olacak ve mobil cihazlarda yanıt veren bir web sitesi oluşturmak için yaklaşık 5.000 ABD doları ücret alacaktır..

Bir e-ticaret sitesi gibi daha karmaşık web siteleri için biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekecektir. Kendiniz oluşturmak için, e-ticaret özelliklerini içeren ve genellikle cebinizden yılda yaklaşık 300 $ alacak bir web sitesi oluşturucu paketi almanız gerekir. Bir profesyonel tarafından geliştirilen bir e-ticaret web sitesi için ödemeniz gereken minimum tutar 7.500 $ ‘dır, ancak bu çok temel bir web sitesinin fiyatıdır. Gerçek zamanlı ürün yönetimi veya ürün kategorileri gibi ek, daha karmaşık özellikler eklemek istiyorsanız, maliyetin önemli ölçüde artmasını bekleyin.

Ne kadar yeteneklisin?

Bu sorunun cevabı, ikilem DIY web sitelerinde ve profesyonel olarak geliştirilmiş web sitelerinde kararınız üzerinde en önemli etkiye sahip olacaktır. Yani, bir programcıysanız, o zaman bir ikileminiz bile yoktur. Ancak dünyanın geri kalanı için, teknoloji dünyasındaki bilgi ve beceri seviyemize en uygun seçeneğin ne olduğunu dikkatli bir şekilde düşünmeliyiz..

Yani, kendi başınıza bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, hangi seçeneği ele alabileceğinize karar vermeniz gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, web sitesi oluşturucuları, özellikle de sürükle ve bırak web sitesi oluşturucuları, en basit ve en kolay seçenektir. Bu araçlarla bir web sitesi oluşturmak için kodlama veya programlama hakkında neredeyse hiçbir şey bilmek zorunda değilsiniz. Ancak, elbette burada bazı dezavantajlar var. Bunlar en sınırlı seçenektir ve diğer seçeneklerde olduğu gibi yaratıcı özgürlüğe sahip olamayacaksınız..

Öte yandan, bazı kodlama bilginiz varsa, ancak sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için yeterli değilse, WordPress ile gitmek isteyebilirsiniz. Bu durumda temel bir HTML ve web barındırma bilgisine sahip olmalısınız, ancak yine de ele alınması zor bir sistem değildir. Flip tarafı daha esnek olması ve web sitenizi daha fazla kişiselleştirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, kapsamlı WordPress topluluğunu herhangi bir bilgi için, herhangi bir sorunla ilgili size yardımcı olmak ve web siteniz için en iyi şablonları, temaları, eklentileri ve widget’ları aramak için de kullanabilirsiniz..

Artık web sitenizi kendiniz oluşturmak mı yoksa profesyonel bir web geliştiricisi mi kiralamak istediğinize karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörleri ele aldığımıza göre, her iki seçeneğin tüm avantajlarına ve dezavantajlarına daha yakından bakalım.

DIY Web Sitelerinin Avantajları ve Dezavantajları

diy web sitesi oluşturucu avantajları dezavantajları

Avantajları

DIY web sitelerinin en büyük ve en belirgin avantajı fiyattır. Yani, yeterli paranız varsa veya web geliştiricileri ücretsiz olarak çalışsaydı, neden bir programcı değilse, neden herkes kendi başına bir web sitesi oluşturmayı düşünebilirdi? Herhangi bir para yatırmak zorunda kalmadan bir web sitesi oluşturmak için sürükle ve bırak yöntemini kullanmanızı sağlayan web sitesi oluşturucular olarak adlandırılan birçok araç vardır. Size bir tema sağlarlar ve kullanabileceğiniz birçok güzel, fonksiyonel ve ilginç tema vardır..

DIY web sitelerinden gelen bir diğer avantaj esnekliktir. Bir web sitesi oluşturucuyu kullanırken esnekliğiniz seçtiğiniz tema ile sınırlı olsa da, WordPress ile bir web sitesi oluşturmak için yeterli bilgiye sahipseniz, seçenekleriniz neredeyse sınırsızdır.

Yeni şeyler öğrenmek, kendi başınıza bir web sitesi oluşturmakla birlikte gelen bir başka avantajdır. Örneğin, temel bir HTML bilginiz varsa, WordPress ile web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce, bu bilgiyi kesinlikle genişletecek ve daha yetenekli olacaksınız..

Dezavantajları

DIY web sitelerinin en büyük dezavantajı, özellikle yol boyunca kodlama, web barındırma, alan adı hizmetleri vb. Başka bir kusur bundan geliyor ve tam olarak düşündüğünüz gibi görünecek bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, bazı teknik bilgiye sahip olmanız gerekir..

Bir web sitesi oluşturucu ile kendiniz bir web sitesi oluşturmaya karar verseniz bile, esneklik eksikliği başka bir sorun geliyor – web sitenizin profesyonel olmayan görünümü. Bu her zaman böyle olmayabilir, ancak birçok durumda tam bir amatör tarafından oluşturulan bir web sitesi, iyi, amatörce görünecektir..

Bazı ücretsiz web sitesi oluşturucuları ve platformları, daha sonraki bir tarihte geçiş yapmaya karar verirseniz, içeriğinizi başka bir sağlayıcıya aktarmayı çok zorlaştırır.

Profesyonel Olarak Geliştirilmiş Web Sitelerinin Avantajları ve Dezavantajları

profesyonel web sitesi geliştirme avantajları dezavantajları

Avantajları

Web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olmak için profesyonel bir web geliştiricisi kullanmaya karar verdiğinizde, bir profesyonelle birlikte öğrenecek ve gelecekteki çabalarınız için değerli bilgi ve deneyim kazanacaksınız. Daha önce hiç bir web sitesini yönetmediyseniz paha biçilmez bir yardımcı olan trafik veya dönüşüm oranlarını nasıl artıracağınız gibi birçok konuda size tavsiyede bulunabilecek uzmanlarla birlikte çalışacaksınız..

Ayrıca, en çok ihtiyacınız olduğunda sürekli bir destek ve yardım alacaksınız. Örneğin, bir şey web sitesinde bozulursa arayacak bir kişiye sahip olurken, işinizin daha önemli şeylerine odaklanabilirsiniz. Geliştiriciniz bir web barındırıcısı seçmenize ve alan adınızı kaydetmenize yardımcı olabilir.

Dezavantajları

Pek çok kez bahsettik, ama yine de gider – maliyet. Profesyonel bir geliştiricinin web sitenizin yapımını idare etmesini istiyorsanız, önemli miktarda para yatırmanız gerekecektir. Fiyat, web sitesinin karmaşıklığına, boyutuna ve özelleştirilmesine bağlı olacaktır ve bunlar da projeyi tamamlamak için gerekli zamanı etkileyecektir..

Başka bir dezavantaj, web sitenizi oluştururken belirli özelliklerin bir geliştirici tarafından kilitlenmiş olabileceği gerçeği olabilir. Örneğin, gezinme veya stil değişiklikleri kilitli olabilir ve sizin için erişilemez. Tabii ki, metin, resimler ve diğer temel öğeler her zaman sizin tarafınızdan düzenlenebilir, ancak web sitenizin tam kontrolüne sahip olmak istiyorsanız, projeye başlamadan önce geliştiricinizle konuşmanız gerekir..

Sonuç

Makalemizin sizin için yeterli bilgi ve bilgi sağladığını umuyoruz, böylece devam edip kendiniz için en iyi kararı verebilirsiniz. Bir DIY web sitesine gidecek olursanız veya profesyonel bir web geliştiricisi kiralarsanız tamamen size bağlıdır ve seçeneklerinizi dikkatlice tartmanız gerekir. Söylediğimiz gibi, bütçenizi, bir web sitesi tasarlama konusundaki beceri setinizi, ihtiyacınız olan web sitesi türünü ve önemli olan ve sizin için doğru kararı vermenize yardımcı olabilecek diğer tüm şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map