E-ticaretin Evrimi – Kısa Bir Bakış

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'E-ticaretin Evrimi – Kısa Bir Bakış
0 9 мин.

e-ticaret gelişimi


E-ticaret, hem iş hayatında hem de normal günlük yaşamda her gün karşılaştığımız bir şeydir. Ama her zaman böyle değildi.

22 yıl önce, Amazon ilk kitabını çevrimiçi sattı. 90’lı yılların ortalarında olduğu gibi, bu eski bir tarih değil. Ve bugün, internet üzerinden satmak için her şeyi satın alabilirsiniz. Peki nispeten kısa bir sürede bir şey nasıl bu kadar geniş ve anlamlı hale geldi??

Cevaplamak istediğimiz soru bu. Bu yazıda size tüm bilgileri vereceğiz ve bunun nasıl olduğunu açıklayacağız. Bu makaleyi okuduktan sonra, günümüz yaşamında genellikle verdiğimiz şeyleri, e-ticaret gibi şeyleri çok daha fazla takdir edeceksiniz..

E-Ticaretin Zaman Çizelgesi

1991 yılında World Wide Web kuruldu. İnsanların bu yeni buluştan, esas olarak gelir elde etmek için yararlanmanın bir yolunu bulmaya çalışması doğaldı. Hayatta her zaman olduğu gibi, dilekler bir şeydir, ama gerçeklik tamamen farklı bir şeydir. Parlak fikirlerin yolunda birçok şey vardı, çünkü o dönemin tüm interneti çizilmeyi bekleyen bilinmeyen bir bölge..

İnsanlar internete farklı şekillerde erişmeye çalıştı, ama hiçbir şey işe yaramadı. 1994’e kadar değil. Bir atılım geldi; Netscape tarayıcısı Navigator’ı başlattı. Yaygın ve küresel olarak kullanılan ilk tarayıcı olduğu için bu çok önemliydi. Aynı yıl, bir online iş yeniliği uygulayan ilk şirket Pizza Hut’dı. Web sitelerinde çevrimiçi sipariş verdiler.

Ancak gerçek e-ticaretin doğduğu yıl 1995’tir. Bu yıl, eBay kuruldu ve Amazon ilk kitabını sattı ve gönderdi. Ancak, hiç kimse, e-ticaretin yanı sıra İnternet’in son 20 yılda olduğu gibi büyümesini bile ummuyordu..

Ama büyüdü ve hızlı büyüdü. 1996’da zaten 40 milyon kişi İnternet erişimi vardı ve çevrimiçi satışlar o yıl bir milyar doların üzerine çıktı!

dünyadaki internet kullanıcıları

Trend sadece devam etmekle kalmadı, aynı zamanda önemli ölçüde arttı. Yeni platformlar ortaya çıktı. PayPal, işlemleri hızlandırmak ve insanların ödeme yapma şeklini tamamen değiştirmek.

Ve 2000 yılında, ilk çevrimiçi satın alma işleminden sadece 4 yıl sonra, çevrimiçi alışveriş toplamları 25 milyon doların üzerine çıktı.

Daha sonra, ilk büyük dijital müzik mağazası olan Apple iTunes gibi daha fazla hizmet ortaya çıktı.

2006 yılında, ilk çevrimiçi satın alma işleminden 10 yıl sonra, Facebook reklam satmaya ve pazarlama dünyasını tamamen değiştirmeye başladı.

Kısa bir süre sonra, 2008’de mobil alışverişler ilk kez kullanıma sunuldu. Yedi yıl ileri gittiğinizde 2015 yılında tüm çevrimiçi satın alma işlemlerinin% 30’unun bir mobil cihazdan yapıldığını göreceksiniz.

2012 yılında online B2C satışları 1 trilyon doların üzerine çıktı. 2015 yılında sadece Amerikalılar çevrimiçi 341 milyar doların üzerinde para harcadı. Ancak bu, yalnızca e-ticaret gelirinin arttığı anlamına gelmez. ABD’de toplam perakende satışlardaki e-ticaret payı 2010’da% 4,6’dan 2015’te% 7,5’e yükseldi..

ABD verileri, yetişkinlerin neredeyse% 80’inin çevrimiçi alışveriş yaptığını göstermektedir. Müşterilerin en çok satın aldığı ürün kategorisi bilgisayarlar ve tüketici elektroniğidir. Tüm satışların% 22’si bu kategoriye girmektedir. Elektroniklerin arkasındaki ikinci kategori, toplam payı% 17,2 olan giysilerdir. Kitaplar, müzik ve videoların toplam pazar payının yaklaşık% 10’u.

Bugün var 800.000’den fazla çevrimiçi mağaza.

e-Ticaret Artıları ve Eksileri

E-ticaretin eksik olduğu bir şey ve muhtemelen sonsuza dek eksik olacak bir şey bu fiziksel hissi kaçırıyor. Resimler, sesler ve videolar bir şeydir, ancak öğeyi kendi on parmağınızla tutmak tamamen farklı bir şeydir. Bilgisayarlar gibi bazı öğe kategorileri için bu önemsizdir (bu yüzden en çok satılan kategoridir), ancak diğerleri için bir sorun olabilir. Genel öğelere ihtiyacınız olduğu sürece, e-ticaret harika, ancak özel bir şey bulmanız gerekiyorsa zor olabilir. Ayağınız çok genişse ve uygun olanı bulmadan önce mağazada 30 farklı çift denemeniz gerektiğini biliyorsanız, çevrimiçi ayakkabı satın almayı unutmalısınız.

Oku: e-Ticaret İşletmeleri İlk Çekme Yıllarında Neden Kapatılıyor??

Öğenizi her zaman iade edebilirsiniz, bu doğrudur, ancak zaman alır. Nakliye de bir dezavantajdır, çünkü büyük olasılıkla dünya çapında ürün satın alacaksınız ve nakliye ve ithalat vergileri pahalı olabilir. Kimlik hırsızlığı gibi bazı eski endişeler de vardı (çevrimiçi alışveriş için kredi kartları kullandığınız için), ancak İnternet güvenliği önemli ölçüde iyileştiği için bunlar bugün daha az ilgili.

Ancak çevrimiçi satın almanın da faydaları var. Telefonunuzdan gezinerek istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Bu, gerçek alışveriş için zaman ayırmanız gerekmediği anlamına gelir, bunu yol boyunca yapabilirsiniz. Çevrimiçi satın alarak, yerel mağazalarınızda bulunmayan öğeleri alabilirsiniz. Ve farklı mağazalardan fiyatları hiçbir zaman karşılaştırabilirsiniz.

E-ticaret size para kazandırır. İstediğiniz öğelerle bir istek listesi oluşturabilir ve fiyatların daha iyi olmasını bekleyebilirsiniz. Birçok mağaza bir bildirim sistemi sunar ve ürünün ne zaman satışa çıktığını size bildirir. Birçok normal mağaza e-posta ve SMS bildirimi sağlar, ancak satın almak için mağazaya gitmeniz gerektiğinden çok daha büyük bir güçlüktür. E-Ticaret ve uygun para yönetimi ile gerçekten çok tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca, başkaları bilmeden satın almak istediğiniz şeyler var. Çevrimiçi olarak gizli ve anonim olarak alışveriş yapılabilir.

Geleceğe Bakış – e-Ticaretin Geleceği

Yukarıdaki kısa zaman çizelgesi, e-ticaretin ne kadar hızlı büyüdüğünü göstermektedir. Ancak bu, aksine büyümeyi durduracağı anlamına gelmez. Her gün teknoloji dünyasında yeni bir şey getiriyor ve bu buluşlarla ticari girişimciler ürünlerini satmak ve müşterilerini memnun etmek için yeni yollar icat ediyorlar. Gelecekte daha fazla işletmenin tamamen çevrimiçi hale gelmesini bekleyebiliriz. Bugün bile bazı şeyler neredeyse tamamen çevrimiçi olarak yapılıyor. En son telefonla pizza siparişi vermeyi hatırlamaya çalışın. Akıllı telefon uygulaması çok daha kolay. Uber’iniz olduğunda taksiler bile artıyor.

Birçok kişi, çevrimiçi alışverişin küçük üreticileri öldürdüğünü düşünüyor, ancak bu doğru değil. Akıllı satıcılar boşlukları doldurmanın yeni yollarını bulur. Çoğu e-ticaret müşterisi, çevrimiçi satın alma deneyimlerinin çok genel olduğundan ve satıcılarının daha kişiselleştirilmiş ve özelleştirilebilir bir şey sunmasını ister. Bu, daha küçük perakendeciler için, müşterilere doğal olarak büyük markalardan daha yakın oldukları için daha kolay bir şeydir. Örneğin, bugün, çevrimiçi olarak özel, kişiye özel bir takım elbise satın almak bile mümkündür. Yapmanız gereken tek şey kendinizi ölçmek ve bir tasarım seçmek. Ve klasik bir takım elbiseden çok, çok daha ucuza mal olacak. Terzi kıyafetlerinin sadece en zenginlerin karşılayabileceği bir şey olduğu için, e-ticaretin gerçek gücü ortaya çıktı. Ve şimdi yaygın olarak kullanılabilir.

E-ticaret, sundukları kaliteye sahip oldukları sürece herkesin rekabet etmesine izin verir. Ürününüz iyiyse ve bir web sitesi oluşturucu veya WordPress kullanarak iyi bir web sitesi yaparsanız, satacaktır. İnsanlar her zaman paraları için en iyi değeri isteyecek ve bunu elde etmenin bir yolunu bulacaklar. Eğer kaliteli bir ürün varsa, sadece uygun bir web sitesine ve bazı pazarlama için devam gerekir. Bundan sonra, sadece gökyüzü sınırdır.

E-ticaret, hayatımızı birçok yönden hızlı bir şekilde iyileştiriyor, bize dünyanın her yerinden uygun fiyatlar da sunuyor. Modern akıllı telefonlar ile, hepimiz dünyanın en büyük mağazasına sahibiz..

E-ticaret sınırsız seçenekler sunar. Tek sorun; para çok sınırlıdır ve her şeyi satın alamazsınız. Ancak, seçim sorunu sahip olmak iyi bir sorundur, bu yüzden e-ticaret zamanında yaşadığımız için minnettar olmalıyız.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Muhtemelen aşağıdakiler hakkında daha fazla bilgi edinmeyi seversiniz:

 • Web Tasarımının Evrimi
 • Sosyal Medyanın Gelişimi
 • Web Hosting Evrimi
 • Bloglamanın Evrimi
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector