Hangisi Daha İyi Bir Bloglama Platformu? WordPress ve Ghost.org Karşılaştırması

wordpress vs hayalet karşılaştırma inceleme


WordPress, blog, çevrimiçi mağazalar, forumlar, açılış sayfalarına kadar her tür web sitesi için oluşturulmuş bir içerik yönetim sistemi (CMS) platformudur. Ghost.org ise bloglarda makale yayınlamaya adanmış açık kaynaklı bir platformdur.

Bu yazıda en popüler blog ve web sitesi oluşturma platformunu karşılaştıracağım: WordPress, yükseltme, başlangıç ​​bloglama yazılımı Hayalet.

kayıt

WordPress.org’da CMS’yi sunucunuza indirmek ve yüklemek için kayıt olmanız gerekmiyorsa, Ghost.org’da kayıt yapmanız gerekir ve e-posta adresinizi, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanız gerekir ve bu biraz olabilir sinir bozucu çünkü istenmeyen e-postalar alacaksınız ve ev, iş, bir arkadaşınızın işleri ayrı tutması için birden fazla hesap yapmak istiyorsanız bu biraz zaman alabilir.

Fiyat

WordPress.org yönetim sistemi tamamen ücretsizdir ve Ghost.org ile karşılaştırıldığında birden fazla paket sunan ücretsiz temalara ve eklentilere sahiptir: Kaynak Kod adlı ücretsiz olanı, Kişisel maliyeti aylık 8 $, Gelişmiş maliyeti 24 $, Takım maliyeti $ 80 aylık ve iş maliyeti ayda 200 $.

hayalet web hosting fiyatlandırma

Barındırma

İnternette BlueHost gibi WordPress için özel hosting paketleri sunan birkaç web barındırma şirketi var, bu arada ayda 3,95 $ ‘dan başlayan fiyatlar Ghost.org, yukarıda belirtilen fiyatlarla platformla birlikte kendi ev sahiplerini sunuyor.

Kurulum

WordPress, işlemi birkaç tıklamayla bitiren Fantastico kullanarak ana makinenizin Cpanel’inden kolayca yüklenebilir, ancak barındırma paketlerinden birini satın alırsanız veya kendi kendine barındırmak istiyorsanız Ghost’u manuel olarak yüklemeniz gerekir ve bu kolay değil.

durum

WordPress, hangi sistemlerin çalıştığı bir durum sayfasına sahip değildir, çünkü doğrudan kendi sunucunuzda çalışır ve indirdiğiniz resmi web sayfasına, tüm sistem çalışma durumlarına sahip olan Ghost ile karşılaştırıldığında bağlanmaz çünkü Ghost.org, Ghost (PRO), Marketplace ve CloudFlare sunucularının durumunu Ghost.org Uptime ve Ghost (Pro) Yanıt Süresi ile birlikte görebilmeniz için platform resmi sunucularında çalışır.

Topluluk

Her popüler şeyin veya kişinin etrafında, büyük bir topluluk görünür ve öğreticiler, ipuçları, püf noktaları, kesmek, premium ve ücretsiz temalar ve eklentilere sahip yüzlerce web sitesi içeren harika bir topluluğa sahip olan WordPress için de aynıdır ve hatta kendi temaları vardır. eklentiler ve temalar için sadece bir destek ekibine sahip olan Ghost ile karşılaştırıldığında destek forumu ve yorum bölümleri.

Arka Uç Tasarımı

Hem WordPress hem de Ghost’un minimal, temiz bir panosu var, fark WordPress’in karanlık bir temayla gelmesi, Ghost ise hafif bir tasarıma sahip olması.

Basitlik

WordPress ile kullanılmayan insanların çoğu, kullanımı kolay bir platform olmadığını düşünüyor.Bu arada Ghost, çok sayıda WordPress ile karşılaştırıldığında yeni yazı veya içerik görselleştirme gibi eylemler için doğrudan sadece 8 düğmeye sahip olmak daha kolay ve basit karmaşık seçenekler ve temalar ve eklentiler yüklerseniz bunlar daha da fazla olacaktır.

Tema tasarımları

WordPress Dashboard’un kullanımı daha karmaşık ve temel bir tasarıma sahip olsa bile, ön uç için yapılan temaların çoğu, Ghost’un özelliklerine kıyasla birçok özellikle çok iyi tasarlanmıştır..

Esneklik

WordPress’te yüzlerce tema ve eklenti bulunduğundan, 4 sayfalık basit bir açılış sayfasını veya blog’u bir foruma veya hatta çevrimiçi alışverişe dönüştürebilirsiniz. Bu arada Ghost bu tür dönüşümlere izin vermez, çünkü sadece bloglar için yapılır.

İçerik yönetimi

WordPress ile standart olanlardan portföy, ürün, referans, personel vb.Gibi özel makalelere kadar çeşitli türde makaleler oluşturabilirsiniz, ancak Ghost bu çok kullanışlı bir özellik sunmuyor.

İçerik önizlemesi

Hem WordPress hem de Ghost, yayınlamadan önce yazdıklarınızı önizleme olanağı sunar, sorun, WordPress’te editörleri metin düzenleyiciden görsel düzenleyiciye değiştirmeniz gerektiğidir ve sonuncusu, bölme sistemi ve canlı olarak hangi değişiklikleri yaptığınızı gösterir.

Görüntü yükleme

WordPress’e bir resim yüklemek için görüntünün olmasını istediğiniz yeri tıklatmanız ve ardından resim düğmesini tıklamanız, bilgisayarınızdan, bir bağlantıdan mı yoksa medya kitaplığından mı yüklemek istediğinizi seçmeniz ve ardından görüntüyü seçmeniz, Ghost’da sadece Markdown ile bir görüntü öğesi yapmanız ve sürükle ve bırak ile istenen görüntüyü doğrudan oluşturulan öğeye bırakabilirsiniz.

Gelişmiş içerik düzenleme

WordPress birçok gelişmiş içerik düzenleme seçeneğine sahiptir ve ek eklentilerle birlikte sayıları, bu özelliğe sahip olmayan Ghost ile karşılaştırıldığında özel düğmeler, kısa kodlar ve diğer özellikler sunan gerçekten büyük olabilir..

Kullanıcı yönetimi

WordPress, web sitesinin düzgün çalışmasını sağlayan kullanıcı hesapları ve farklı kullanıcı rolleri yapma olanağı sunar ve eklentileri kullanarak kullanıcı yönetimini geliştirebilirsiniz, ancak Ghost herhangi bir eklenti olmadan yerel olarak aynı özelliklere sahiptir.

Mobil uyumluluk

Bir WordPress blogunun mobil işletim sistemlerinde çok güzel görünmesini sağlayan farklı eklentiler vardır ve hatta WordPress, kullanıcıların gösterge tablosuna Android, Windows Phone ve iOS gibi mobil işletim sistemlerinden girmeleri için özel olarak oluşturulmuş bir uygulamaya sahiptir, ancak Ghost, gösterge panelini yalnızca telefonunuzun veya tabletinizin mobil internet tarayıcısı üzerinden.

Üçüncü Taraf Uygulamaları

Herkes, özellikle WordPress için eklentiler oluşturabilir ve resmi web sitesinde yayınlayabilir, böylece diğer kullanıcılar bunları indirip yükleyebilir, bu arada Ghost’da bu mümkün değildir, ancak bu özelliğin geliştirilmekte olduğunu söylüyorlar.

analitik

WordPress’te, blogunuzdaki her makaleyle ilgili her gün, hafta, ay ve yıl için istatistik ve grafikler görebilirsiniz, bu arada Ghost’da bu özellik yoktur, çünkü bu da geliştirilme aşamasındadır..

Görüntüleme sınırı

Son yıllarda, hemen hemen her web barındırma şirketi, ziyaretçiler için sınırsız bant genişliği sunuyor, bu nedenle iyi bir şirkette barındırılan bir WordPress blogunun görüntüleme sınırı ile ilgili sorunları olmayacak, ancak Ghost’un görüntüleme sınırı ile ilgili sorunları var, bu seçtiğiniz pakete bağlı olarak artıyor ve Sınırsız değil, bu yüzden görüntüleme sınırınızdan daha fazla görüntülemeye sahipseniz, paketinizi yükseltmeniz ve daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

istikrar

WordPress içerik oluşturucuları, iyileştirilmiş ve yeni özelliklerle ve ayrıca eski hataların çözümleriyle sürekli olarak yeni güncellemeler sunuyor, bu arada Ghost programcıları sadece neyi geliştireceklerini ve yakında ne geleceklerini yazıyorlar ve sıklıkla platforma güncelleme yapmıyorlar.

Güvenlik

WordPress, kendi sunucunuza yüklediğiniz ve ana bilgisayara bağlı olarak bazı sorunlara sahip olabileceği ve web sitelerinin çoğunu kendi sunucularında barındıran ve aynı zamanda dünya çapında CDN sağlayan Ghost ile karşılaştırıldığında kontrol edilemeyen bir platformdur. & güvenlik koruması.

Potansiyel

WordPress’in kurucuları bir web işletim sistemi yapmak istiyor ve özelliklerin sayısı nedeniyle, WordPress bu potansiyele sahipken, Ghost ekibi platformu sadece blog yazmak için geliştirmek istiyor.

Sonuç – Hangisini seçmeliyim?

Sonuç olarak, WordPress çok daha popüler çünkü eski, çünkü bütün bir topluluk, aynı zamanda yüzlerce özellik sunan ve her tür web sitesi için esnek ve mükemmel yapan eklenti ve temaların sayısı nedeniyle, yeni başlayanlar tarafından kullanımı biraz zor, çirkin bir tasarıma sahip ve bazı yerel özellikler için eklentilere ihtiyaç duyuyor Beyaz ve sade tasarımı ile hayalet zaten var.

Sadece bir blog sahibi olmak istiyorsanız Ghost’u kullanabilirsiniz, ancak bir gün web sitenize daha fazla özellik eklemek isteyen uyanabilir ve muhtemelen daha iyi bir seçimin WordPress olacağını fark edeceksiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map