Hata Code 105 (net :: ERR_NAME_NOT_RESOLVED) nedir ve nasıl düzeltilir?

hata kodu-105-DNS


Google Chrome’u varsayılan tarayıcınız olarak kullanıyorsanız, bir noktada 105 Hata Kodu (net :: ERR_NAME_NOT_RESOLVED) ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata Google Chrome’a ​​özgüdür, bu nedenle muhtemelen bu hata iletisine neyin neden olduğunu ve olası düzeltmelerin neler olduğunu bilmek istersiniz..

Hata 105 Nedir? Ona ne sebep oluyor?

DNS arama hatasından sonra 105 hatası görüntüleniyor, yani Google Chrome’da erişmeye çalıştığınız web sitesinin URL’sini girdikten sonra, tarayıcı bir web sitesinin adını bir Etki Alanı Adı Sistemi (DNS). DNS sunucusuna tarayıcı tarafından erişilemezse, DNS çözümlemesi başarısız olur ve Hata 105 görüntülenir.

Yanıt vermeyen bir DNS sunucusunun yanı sıra 105 hatasına de şunlar neden olabilir:

 • İnternet bağlantısı yok;
 • yanlış yapılandırılmış bir ağ;
 • Chrome’un ağa erişmesini engelleyen bir güvenlik duvarı.

Hata kodu, sorulan nedeni tam olarak görüntülemediğinden, iş parçacığını izlemeniz ve olası tüm nedenleri kontrol etmeniz gerekir.

105 Kod Hatası Nasıl Düzeltilir?

İlk adım olarak, İnternet’e bağlı olup olmadığınızı ve tarayıcıya alan adını veya URL’yi doğru girip girmediğinizi kontrol edin.

İnternete bağlıysanız ve URL’de herhangi bir hata veya yazım hatası yoksa, bunların işe yarayıp yaramadığını görmek için diğer alakasız alanları ziyaret etmeyi deneyin (rastgele bir Google araması yapın ve birkaç bağlantıyı takip edin). Varsa, geçerli bir DNS’iniz olduğu ve muhtemelen erişmeye çalıştığınız web sitesinin DNS sunucusunun bazı sorunları olduğu anlamına gelir.

Diğer etki alanlarına erişemiyorsanız, DNS sunucunuzda bazı sorunlar olabilir ve DNS sunucularınızı değiştirmek isteyebilirsiniz.

Windows’da DNS’nizi nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Wifi simgesine sağ tıklayın ve Açık Ağ & İnternet Ayarları;
 2. Tıklamak Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir;
 3. Etkin ağ bağlantınıza sağ tıklayın ve Özellikleri;
 4. Sol tıklayın Internet Protokolü Sürüm 4, sonra seçin Özellikleri (Eğer kullanırsan IPv6, bunu IPv6’da da yapın);
 5. Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan: seçeneğini belirleyin, ardından aşağıdakilerden birini yazın: herkese açık DNS sunucu adresleri aşağıdan:

 1.1.1.1 = CloudFlare DNS

208.67.220.220 veya 208.67.222.222 = OpenDNS

8.8.8.8 veya 8.8.4.4 = Google DNS

Bir MAC kullanıcısıysanız, DNS’inizi şu şekilde değiştirebilirsiniz:

 1. Adresine git Sistem Tercihleri;
 2. Tıklayın ileri;
 3. Tıkla DNS sekme;
 4. Tıkla + yeni bir DNS sunucusu eklemek için işaret (sol alt);
 5. Yukarıda listelenen genel DNS sunucusu adreslerinden birini yazın;
 6. Tıklayın Tamam, sonra tıklayın Uygulamak.

Eğer sen bir Web yöneticisi ve siteniz bu hata nedeniyle çalışmazsa, sorun gidermeniz gerekir:

 1. Yalnızca etkilenen veya tüm ziyaretçilerinizin etkilenip etkilenmediğini görmek için web sitenize farklı bir bilgisayardan / telefondan erişin;
 2. Chrome: // net-internals # dns adresine giderek DNS önbelleğini temizleyin ve “Ana makine önbelleğini temizle” düğmesine basın.

Bu yine de sorunu çözmediyse alan adınızın ad sunucularını ve A kayıtlarını kontrol etmeniz gerekebilir. Bunu yapmak için digwebinterface.com veya https://toolbox.googleapps.com/apps/dig/ gibi araçları kullanabilirsiniz..

Alan adınız www.example.com ise, kök alan adının (example.com) bir NS kaydının olduğundan ve belirtilen NS’nin ns1.hosting.com “A” sorgusunu çözer example.com.

Varsa, birincil ad sunucunuzun FQDN’yi (www.example.com) da çözdüğünden emin olun.

Değilse, NS ve A kayıtlarını ekleyin. NS kayıtları, alan adı kayıt kuruluşunda (namecheap.com, godaddy.com vb.) Değiştirilebilir ve barındırma şirketiniz tarafından sağlanan ad sunucularını, ör. ns1.host.net ns2.host.com.

IPv6 Sorunları

ERR_NAME_NOT_RESOLVED, cihazınızın bir IPv6 ağına bağlanması ve bir “A” kaydı istemek yerine bir IPv6 adresine bağlanması için bir “AAA” kaydı istemesi nedeniyle ortaya çıkabilir.

DNS sunucusu “AAA” sorgularını doğru şekilde işlemeyebilir veya yavaş yanıt verebilir. Chrome’da chrome: // net-internals / # dns adresine gidin ve alan adını arayın. IPv6’yı Aile    sorun bu olabilir.

İnternet Ayarlarınızda IPv6 protokolünü devre dışı bırakmak bir düzeltme olabilir.

Windows’da IPv6’yı nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Kablosuz simgesine sağ tıklayın ve Açık Ağ & İnternet Ayarları;
 2. Tıklamak Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir;
 3. Etkin ağ bağlantınıza sağ tıklayın ve Özellikleri;
 4. İçin aşağı kaydırın Internet Protokolü Sürüm 6 (TCP / IPv6), ve onay kutusunun işaretini kaldırın;
 5. Tıklayın Tamam kaydetmek;
 6. Bilgisayarı yeniden başlatın.

MacOS’ta IPv6’yı nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

İlk olarak, Terminal uygulaması üzerinden bir komut çalıştırmanız gerekir. Ağ tercihlerinde herhangi bir değişiklik olması durumunda bu ayarı geri almanız gerekebileceğinden lütfen bu komutu yeniden çalıştırmanız gerekebileceğini unutmayın..

 1. Açık Bulucu
 2. Tıklamak Uygulama
 3. Tıklamak Yardımcı Programlar Klasörü
 4. Üzerine çift tıklayın Terminal uygulaması., ve ağ arayüzlerinizi ve adlarını listelemek için uygulama penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırın: networketup -listallnetworkservices

Kullandığınız ağ arabirimini belirledikten sonra, söz konusu arabirimde IPv6’yı devre dışı bırakmak için terminal penceresine aşağıdaki komutu yazın:

Ethernet kullanıyorsanız şunu yazın: networketup -setv6off Ethernet

Kablosuz kullanıyorsanız, şunu yazın: networketup -setv6off Kablosuz

(Arabirim adını zarflamak için tırnak işaretleri kullanmanız gerekebilir.)

Yetişkin Filtreleri veya Ülke Filtreleri

Eğer yaşarsan ERR_NAME_NOT_RESOLVED Otel veya başka bir mekanın WiFi’sini kullanırken hata oluşması, bir tür yetişkinlere uygun içerik filtresi dağıtmış olmalarından ve ziyaret etmeye çalıştığınız sitenin bazı filtre ayarlarının üzerinden geçmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Sitenin yasal nedenlerle (ör. Çevrimiçi kumar, Aktivist forumları vb.)

Herkes İçin Aşağı veya Sadece Ben gibi diğer araçlarla kontrol edebilirsiniz, web sitesinin açık olduğu bildirilirse, Yönlendiriciniz tarafından ayarlanan varsayılan DNS ayarlarını (genellikle ISS varsayılanı olan) başka bir genel DNS ile değiştirmek isteyebilirsiniz. sunucu gibi CloudFlare 1.1.1.1, Google 8.8.8.8, OpenDNS 208.67.222.222

Bir hata kodunu 105 düzeltmenin bir dereceye kadar zorluk taşıdığını görebileceğiniz gibi, umarım eğiticimiz size olası nedenlerden ve düzeltmelerden bazılarında yol göstermeyi başarmıştır, bu nedenle bir dahaki sefere bu hatayla karşılaşacağınızı bileceksiniz kod.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map