Joomla Web Sitenizi Korumak için En İyi Uygulamalar

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Joomla Web Sitenizi Korumak için En İyi Uygulamalar
0 7 мин.

joomla web sitesi güvenlik hileleri


Öncelikle, hiçbir web sitesinin veya sunucunun güvenli olmadığını açıkça belirtelim. Bilgisayar korsanlarının her zaman hassas bilgilere erişebilecekleri ve erişebilecekleri bir “kapı” vardır. Bu, teknik sorunların neden olduğu kesinti süresinin yanı sıra bir web sitesinde olabilecek en kötü ve en can sıkıcı şeydir.

Son haftalarda, WordPress ve Joomla gibi farklı web siteleri ve platformlara yönelik büyük saldırılar hakkında birçok haber gördük. Çoğu durumda, bilgisayar korsanları, savunmasız bir uzantı veya komut dosyası aracılığıyla web sitenizin arka ucuna erişebilir. Web sitesi sahipleri ve web yöneticisi kesmek için Joomla’yı veya diğer cms’leri suçlayabilir, ancak aslında herkes ve her web sitesine olabilir.

Bilgisayar korsanlarını web sitenizden uzak tutmanın bir yolu olmasa da, sitenizi hackleme ve sitenizi hızlı bir şekilde geri yükleme ve sorunu çözme şansınızı azaltmak mümkündür. Bu makalede, Joomla web sitenizi güvende tutmanın ve en kısa sürede meydana gelen hasarları düzeltmenin en iyi yollarından bazılarını göstereceğim. Bu makale Joomla sitesi çalıştırmayanlar için de yararlı olabilir.

Web sitenizi sık sık yedekleyin, geri yüklemeye hazırlanın

Saldırıya uğradıktan sonra web sitenizi geri yüklemeniz gerekirse, dosyalara ihtiyacınız olacaktır. Web sitenizin dosyasını saklamanın en iyi yolu, .zip biçiminde bir arşiv oluşturmak ve bilgisayarınıza veya gerektiğinde kolayca erişebileceğiniz bir çevrimiçi depoya kaydetmektir. Bilgisayar korsanı web sitenizin bulunduğu sunucuda bırakmayın, çünkü bilgisayar korsanı barındırma hesabınızdaki tüm dosyaları silmeye karar verirse, yedeklemeyi de kaybedersiniz.

Bir blog çalıştırıyorsanız ve sitenize günlük olarak resim ve başka dokümanlar yüklüyorsanız, muhtemelen her hafta veya belki de her gün bir yedekleme yapmak istersiniz. Aksi takdirde, dosya sisteminin bir kopyasını bir kez ve Joomla’yı veya bir uzantıyı her güncellediğinizde yeterlidir..

Joomla bilgileri bir MySQL veritabanında saklar. Her zaman veritabanınızın yanı sıra dosyalarla birlikte bir kopyasını oluşturduğunuzdan emin olun. Veritabanı, web sitenize kayıtlı kullanıcıların e-postalarını, şifrelerini, makaleleri ve sitenize eklediğiniz diğer verileri depolar. Web siteniz sık sık güncelleniyorsa, düzenli olarak içerik eklerseniz veya ziyaretçilerinize sitenize kaydolma, çevrimiçi bir forum veya çevrimiçi bir mağaza çalıştırma olanağı sunuyorsanız, muhtemelen veritabanını çok sık yedeklemeyi düşünmelisiniz..

Dosyaları ve veritabanını manuel olarak yedeklemek acı verici olabilir, ancak Joomla ile Akeeba Yedekleme uzantısını kullanırsanız çok kolaydır. Bu Joomla bileşeninin kullanımı ücretsizdir, ancak çok daha fazla özellik içeren ücretli bir sürümü de vardır. Ücretsiz sürüm, bir düğmeyi tıklayarak sitenizin tam bir yedeğini almanızı sağlar. Premium sürüm otomatik olarak yedekleme yapabilir ve dosyaları ve veritabanını sitenizin şu anda barındırıldığı sunucunun dışında saklayabilir. Çok daha fazlası var, daha fazla bilgi için resmi sitelerini kontrol etmelisiniz.

Bir web sitesi kesmek durumunda, sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmek istersiniz. Saldırıya uğramış bir web sitesi, işletmeniz hakkında çok kötü bir izlenim yaratır, böylece hızlı ve profesyonel olmak istersiniz. Yedeklemelerinizi buna göre düzenleyin, böylece web sitenizi çok kısa sürede geri yükleyebilirsiniz. Akeeba Kickstart, daha önce bahsedilen Joomla bileşeninin bir parçasıdır ve bir düğmeyi tıklatarak preveisous yedeklemeyi geri yükleyebilir. Kullanıcı bilgilerinin güvenliğinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız kullanıcılarınızdan şifrelerini değiştirmelerini isteyin.

Joomla web sitenizde kredi kartı bilgileri gibi çok hassas veriler saklıyorsanız, bir SSL sertifikası uygulamayı ve verileri şifrelemeyi düşünerek bir bilgisayar korsanının bilgilerin güvenliğini ihlal etmesini daha zor hale getirmelisiniz..

Joomla çekirdek ve üçüncü taraf uzantılarını güncelleme

Joomla açık kaynak kodlu bir yazılımdır, çünkü herkes tercihine göre değiştirebilir, ancak bunun dezavantajı herkesin kaynak koduna erişebilmesidir. Sistemin zayıf yönlerini bilerek, bir hacker kolayca web sitenize girebilir. Joomla topluluğu çok aktif ve sürekli olarak kodu geliştirmek için çalışıyor; bir güvenlik açığı bulurlarsa, gerekli değişiklikleri yaparlar ve yeni bir güncelleme yayınlarlar. Yeni Joomla 3.x sürümünde, yeni bir güncelleme olup olmadığını yönetici panelinde görebilirsiniz. Mümkün olduğunda her zaman güncellemenizi öneririm. Ayrıca üçüncü taraf uzantılarını güncellemeyi de unutmayın; bunların da güvenlik açığı bulunan bir kodu olabilir. Haber bültenlerine abone olmak ve en son sürümlerden haberdar olmak ve her ihtiyaç duyulduğunda güncellemek çok güzel.

Kaliteli web barındırma hizmeti alın

Çoğu durumda, güncel olmayan yazılım bir web sitesini savunmasız yapan şeydir, ancak bazen bilgisayar korsanları dosyalarınızın barındırıldığı sunucuya girebilir. Sektörde iyi bir üne sahip olan ve Joomla web siteleri için önerilen güvenilir bir Joomla web barındırıcısı edinmek, bir hacker’ın başarılı olma şansını azaltmanın iyi bir yoludur. Örneğin, InMotion hosting Joomla optimize web hosting sunuyor, onlar da çevrimiçi öğreticiler var ve onların ekibi Joomla ilgili siteler ile sorunları olması durumunda müşterilerine yardımcı olmak için eğitilmiş.

Bir Joomla uzmanı arayın

Resmi Joomla forumunda web sitenizle ilgili bir sorun olduğunda yardım alabilirsiniz. Çok samimi ve aktif bir topluluktur ve özellikle web siteleri hacklendiğinde herkese yardım etmeye hazırdırlar. Ancak, Joomla’yı içten dışa tanıyan bir kişiyle iletişim kurmak iyidir, çünkü sitenizin saldırıya uğraması durumunda, dosyaları geri yüklemek için yeterli değilse, sorunun kökünü bulup düzeltmeniz gerekir. Joomla ile günlük olarak çalışan bir kişi, sorunu anında tanımlayabilir ve sizin için düzeltebilir.

Sonuç ve son düşünceler

Bir web sitesini% 100 kurşun geçirmez yapmak imkansızdır, ancak yukarıdaki basit numaralarla bir bilgisayar korsanlığından hızlı bir şekilde kurtarabilir veya Joomla sitenizi ortalamadan daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bu yüzden her zaman sitenizin yedeğini almanızı, yalnızca güvenilir ve güvenilir şirketlerle barındırmanızı ve size yardımcı olacak bir Joomla geliştiricisinin olmasını öneriyorum.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector