Joomla Web Sitenizi Yeni Bir Web Ana Bilgisayarına Nasıl Aktarırsınız?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Joomla Web Sitenizi Yeni Bir Web Ana Bilgisayarına Nasıl Aktarırsınız?
0 8 мин.

joomla web sitesi yeni bir web barındırma sağlayıcısına nasıl aktarılır


Joomla web siteniz için yeni bir ev bulmak istemenizin birçok nedeni olabilir. Web hosting sağlayıcı değiştirmek çok zor bir iş değil; ancak daha önce hiç yapmadıysanız size baş ağrısı verebilir. Bu yazıda size en iyi ve en hızlı yolu göstereceğim Joomla web sitenizi yeni bir web barındırma sağlayıcısına aktarın.

Ama önce, insanların barındırma şirketlerini değiştirmesinin nedenlerini öğrenin. Joomla harika bir CMS’dir ve çok esnektir. Aynı zamanda kaynak yoğundur ve her web sunucusunda iyi çalışmaz. Web sunucusu Joomla için optimize edilmemişse, web siteniz geliştikçe performans tuzakları bekleyebilirsiniz. Ağır bir şablon ve Joomla sisteminizde çok fazla uzantı kullanarak, web sitenizi yavaşlatabilir. Çoğu durumda, Joomla web sitesi sahipleri yeni bir sunucuya geçiyorlar, çünkü performanstan memnun değiller ve Joomla hosting sunan başka bir şirketin bu sorunu çözeceğini umuyorlar.

Neden insanlar hosting geçiş seçecek başka bir nedeni yükseltme olasılığı olmamasıdır. Joomla core geliştirme ekibi sistem üzerinde sürekli çalıştıkça, PHP ve MySQL’in daha yüksek bir sürümünü gerektiren en son teknolojileri kullanarak yazılımı geliştiriyorlar. Barındırma şirketleri PHP sürümlerini otomatik olarak güncellemez ve Joomla sitenizi en son sürüme yükseltmek istiyorsanız, mevcut sunucu kurulumuyla çalışmaz. Barındırma sağlayıcınızdan sunucularını güncellemesini isteyebilirsiniz, ancak çoğu durumda bu sizinle aynı sunucuyu paylaşan diğer kullanıcılar olarak reddedilir, Joomla kullanmayın.

Aşağıda size nasıl yapılacağını göstereceğim Joomla sitenizi yeni bir sunucuya aktarın ve kesinti sürelerinden kaçının.

1. Joomla için optimize edilmiş bir web barındırma planı seçin

Yapmanız gereken ilk şey, mevcut barındırma sağlayıcınızdan ayrılmak istiyorsanız, yeni bir tane bulmaktır. Bu zor olabilir, çünkü benzer hizmetler sunan ve Joomla’yı destekleyen birçok şirket var. Mevcut ana makinenizden zaten bildiğiniz gibi, Joomla için destek almak yeterli değildir. Güvenilir bir Joomla ana bilgisayarı arıyorsanız, Joomla CMS için optimize edilmiş sunucular sunan şirkete gidin. Özellikle Joomla web siteleri için oluşturulmuş bir web sunucusu, yapılandırma konularında diğer genel kullanım sunucularından biraz farklıdır. InMotion hosting, Joomla’ya çok uygun bir fiyata optimize edilmiş planlar sunan en iyi hosting sağlayıcılarından biridir.

InMotion Joomla Barındırma

4,19 $ / ay’dan başlayan fiyatlarla 2 joomla web sitesi, sınırsız GB alanı ve bant genişliği, suPHP, mod_security Apache modülü, Joomla 2.5 ve 3.0+ için çevrimiçi eğitimler ve çok daha fazlasını içerir

Daha fazla detay… “

2. Joomla web sitenizi yedekleyin

Mevcut ana makinenizin cPanel kullandığını varsayıyorum, ancak değilse, işlem diğer barındırma kontrol panelleriyle de çok benzer. Web sitenizi yedeklemek ve bilgisayarınıza kaydetmek için kontrol paneline giriş yapmanız gerekecektir. Dosya Yöneticisi simgesini bulun ve web sitenizin dosyalarının bulunduğu klasöre erişin.

cpanel dosya yöneticisi simgesi

Dosyaları bir .zip dosyasına sıkıştırın ve işiniz bittiğinde bilgisayarınıza kaydedin.

cpanel dosya yöneticisi dosyaları sıkıştır joomla

Şimdi kontrol panelinde phpMyAdmin simgesine gidin ve siteniz tarafından kullanılan veritabanını bulun. Veritabanından emin değilseniz, web sitesinin configuration.php dosyasından kolayca bulabilirsiniz, şu satırı arayın: public $ db = ‘dadatabse ’; Sadece daha kolay yönetim için veritabanını seçin, tüm tabloları dışa aktarın ve bilgisayarınıza kaydedin..

phpmyadmin ihracat veritabanı tablosu joomla

3. Dosyaları ve veritabanını aktarın

Web siteniz yedeklendikten sonra yeni ana bilgisayarda çalışmaya başlayabilirsiniz. Muhtemelen mevcut alan adınızı kullanarak yeni barındırma hesabınızı oluşturdunuz; bu durumda dosyaları kök klasöre veya hesabınıza yüklemeniz gerekir. Kayıt sırasında başka bir alan adı kullandıysanız veya yeni bir alan adı kaydettiyseniz, Joomla siteniz için kullanılan alan adını eklemeniz gerekir. Etki alanı adını yeni barındırma hesabına ekleyerek bir klasör (public_html / alanadiniz.com.tr) oluşturur ve bu da dosyaları yüklemeniz gereken klasör olur. Lütfen henüz alan adınızın ad sunucularını değiştirmeyin.

cpanel addon alan adları

Şimdi, yüklenecek doğru klasörün hangisi olduğunu belirlediyseniz, bir FTP istemcisi veya cPanel’deki Dosya Yöneticisi aracını kullanarak, web sitesinin dosyalarını içeren .zip dosyasını yükleyin. Yükleme tamamlandığında, Dosya Yöneticisi’ni kullanarak dosyaları arşivden çıkarın ve bunların ana klasöre çıkarıldığından emin olun. Dosyalar bir alt klasöre çıkarılırsa (publiy_html / yoursite.com / backupfiles /) tüm dosyaları ana klasöre taşıyın: public_html / yoursite.com.

joomla web sitesini yeni sunucuya yükleyin

Dosyalarla işiniz bittiğinde, kontrol panelinin ana sayfasına geri dönün ve MySQL Veritabanı Sihirbazı ile yeni bir veritabanı oluşturun. Veritabanı ve kullanıcı oluştururken, güçlü bir parola oluşturun ve bunu bir metin belgesine kaydedin, daha sonra ihtiyacınız olacaktır. MySQL kullanıcısını veritabanına eklerken, Tüm Ayrıcalıklar seçeneğini etkinleştirmek önemlidir.

mysql veritabanı sihirbazı joomla

Böylece veritabanınızı ve kullanıcınızı kullanıma hazır hale getirmiş olursunuz. Şimdi phpMyAdmin simgesine gidin, son oluşturulan veritabanını seçin ve daha önce bilgisayarınıza kaydettiğiniz .sql dosyasını alın. Dosya boyutuna bağlı olarak, veritabanının içe aktarılması birkaç saniye sürebilir.

phpmyadmin import joomla veritabanı

Son düşünce, dosyaları veritabanına bağlamaktır. Şimdi configuration.php dosyasını düzenleyin ve veritabanını, kullanıcıyı ve şifreyi değiştirin.

joomla yapılandırma dosyasını değiştir

Şimdi her şeyi doğru yaptıysanız, kayıtta barındırma sağlayıcınız tarafından sağlanan demo url’de web sitenizin klonunu görebilmelisiniz. InMotion’dan bir hesap almayı seçtiyseniz, hesabın URL’si şuna benzer bir şey olmalıdır: http://server123.inmotionhosting.com/~youraccountname/

4. Alan adınızın ad sunucularını değiştirin

Şimdi etki alanı adınızın ad sunucularını değiştirme zamanı. Alan adınız mevcut barındırma sağlayıcınızla değil, Name.com veya NameCheap gibi üçüncü taraf bir şirkete kayıtlıysa, hesabınıza giriş yapıp ad sunucularını güncellemeniz yeterlidir. Bir alanın ad sunucularını değiştirme hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bu paragraftaki bağlantılı makaleye göz atın.

Alan adınız, taşınmak istediğiniz barındırma şirketine kayıtlıysa, alan adınızı bağımsız bir kayıt kuruluşuna aktarmanızı öneririz. Alan adınızı ve barındırma hizmetinizi aynı şirkette tutmayın. Bir alan adının transferi birkaç gün sürebilir, bu nedenle bu yönü de göz önünde bulundurun.

Ad sunucularının bilgi güncellemesi anında olmalıdır, ancak ISS’nizdeki değişikliklerin 24 saate kadar sürebileceğini görmek için. Bu yüzden sabırlı ol.

5. Joomla web sitenizi test edin

Yeni sunucunuz tarafından sağlanan demo URL’yi kullanarak web sitenizin klonunu zaten test ettiğinizi varsayıyorum. Artık ad sunucuları güncellendiğinden alan adınız yeni barındırma hesabına bağlandı. Farklı sunucu yapılandırmaları nedeniyle, Joomla sitenizin yeni bir ana bilgisayara aktarıldıktan sonra bazı hatalar olabileceği nadiren olur.

Web sitenizin hala mükemmel şekilde çalıştığından emin olmak için, farklı sayfalara rastgele erişin ve web sitenizin farklı işlevlerini kullanın. Bir forum veya blog bölümünüz varsa, yeni bir ana bilgisayara taşındığınızı ve topluluktan buldukları herhangi bir sorunu bildirmesini isteyerek yeni bir yayın oluşturabilirsiniz..

Notlar ve öneriler

Umarım bu eğitim size yardımcı olmuştur joomla web sitenizi kesinti olmadan yeni bir sunucuya taşıyın. Joomla web sitesi transferi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa aşağıya yorum bırakabilir veya InMotion hosting’e geçmeye karar verirseniz, destek ekibi bu süreçte size yardımcı olacaktır. Joomla sitenizi nasıl güvenli hale getireceğinizle ilgileniyorsanız, diğer eğiticimizi de okumanızı tavsiye ederim.

InMotion’ın En İyi Joomla Barındırma

InMotion Hosting, 2001 yılından beri web hosting hizmeti vermektedir ve şimdi Joomla optimize web sunucularına 4,19 $ / ay’dan başlayan birçok harika özellik sunmaktadır.

İndirim Alın! »

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector