Küçük İşletmelerden Yararlanmak için Büyük Veri Nasıl Kullanılır?

büyük veri parası küçük işletmeler


Bulut bilgi işlem ve birkaç saniye içinde büyük miktarda veri işleyebilen akıllı yazılımlar gibi günümüz teknolojisiyle, büyük veriler gerçekten bir işletme olarak talep edilemeyecek kadar fazla değildir. Tamamen ekonomiktir ve şirketinize yeni başlamış olsanız bile avantajınıza kullanabilirsiniz.

Birçoğumuz hala büyük verinin sadece büyük işletmelerin edinebileceği bir şey olduğunu düşünüyoruz. Ellerinizi değerli verilere alırsanız gerçekten büyük bir başarıya yol açabilir, ancak yapmanız gereken tek şey bu konuda daha fazla okumak ve işinizdeki doğru görevlere odaklanmaktır..

Büyük veri dediğimizde, e-posta kampanya istatistiklerinizi, müşterilerinizin sosyal ağlardaki eylemlerini, satın alma verilerini ve çok daha fazlasını içerir. Bunları toplamak ve işinize yardımcı olabilecek yararlı raporlar elde etmeye başlamak çok önemlidir.

Büyük Veri Değerli Bir Kaynak

Çevrimiçi mevcudiyeti olan bir şirket olarak, her an bir şey oluyor ve her gün uğraşmanız için yeterli miktarda veri bırakıyorsunuz. Ancak, hepsini eklediğinizde, ham verileri işlemek için bazı araçlar kullanmak kaçınılmaz olacak kadar büyük bir miktar elde edersiniz..

Topladığınız verileri analiz edebilen ve sıralayabilen düzinelerce yazılım mevcuttur. Onları yorumladıktan sonra, şirketinizdeki ürün ve hizmetleri geliştirmek çok daha kolay olacaktır.

Örneğin, yeni ürününüzü ne zaman çevrimiçi mağazanıza yüklersiniz? Pek çok kişi çevrimiçi olduğunda ve çok sayıda satın alma işlemi gerçekleşiyorsa bu en uygun değil mi? Büyük Veriyi kullanarak, çoğu kullanıcının sitenizde hangilerinin takıldığını her zaman tam olarak bileceksiniz.

Ve bunları değiştirirseniz işletmenize olumlu bir değişiklik getirebilecek tonlarca ayrıntı olabilir. Şimdi bir sonraki noktadan başlayarak hem küçük hem de büyük işletmeler için iyi çalışan bazı önemli iş sırlarını gösterelim.

Rakiplerinizi Tanıyın

Büyük-data-know-your-rekabetiKendi işinizi analiz etmenin yanı sıra, rakiplerinizin mağazalarına göz atmak veya sadece web sitelerini aramak size bazı değerli bilgiler verebilir. Ama sorun şu ki, artık gerçekten etkili değil, bundan daha da ileri gidebilirsiniz.

Tekliflerini ve fiyatlarını kontrol etmek için dükkanlarından birinde müşterileri olarak görünmek oldukça eski bir yöntemdir. İnternete dönüp fiyatlarını, müşterilerini, tekliflerini, en popüler ürünlerini ve çok daha fazlasını içeren verileri çıkarmaya başlasanız iyi olur..

Örneğin, Google Eğilimler ve herhangi bir ürün veya marka için piyasadaki en son trendleri kontrol edin. Ayrıca, çoğu işletme sosyal ağlarda bulunduğundan, bir markanın popülerliğine ve müşteri incelemelerine ve yorumlarına göre iyi veya kötü puanlara sahip olup olmadığına ilişkin güncel raporlar alabilirsiniz..

Bir şirketin daha fazla beğeni, daha paylaşılan yayınları ve daha iyi incelemeleri olduğunda kolayca fark edilebilir. Bu, benzer sonuçlar elde etmek için muhtemelen geliştirmeniz gereken birkaç şey olduğu anlamına gelir. Neyse ki, bu kolayca analiz edilebilir ve yaklaşımınızdaki sorunun ne olduğunu hızlıca öğrenebilir ve hemen düzeltebilirsiniz..

Müşteri Davranışından Öğrenme

büyük veri müşteri davranışıBir işletme için olabildiğince çok müşteri çekmek, markanız hakkında heyecanlı tutmak ve ihtiyaçları hakkında her zaman bilgi toplamaktan daha önemli bir şey yoktur. Bu, müşteriyle ilgili görevlerinizde size yardımcı olması için büyük verileri kullanabileceğiniz başka bir bölümdür.

Her şeyden önce şu soruyu sormalısınız: Müşterilerinizi markanızla ilgilenen nedir? Seni nasıl buldular? Onları ikna eden bir şey olmalı, özellikle de etrafta çok sayıda rakip varsa. Büyük Veri, bu soruları size en kısa sürede cevaplayabilir.

Müşterilerinizin neden belirli bir ürünü seçtiğini analiz edebilir ve onu satın almalarını veya bunun yerine aniden farklı bir ürün seçmelerini sağlayan nedenlerin bir listesini oluşturabilirsiniz. Ayrıca, mağazanızı arkadaşlarına tavsiye eden müşteriler de olacak ve gelecekte daha iyi kampanyalar başlatmak istiyorsanız, nedenini kesinlikle öğrenmelisiniz..

Web sitenizde ziyaretçilerin geri bildirimlerini bırakabileceği bir yer bırakmak neredeyse hiç güvenilir bir kaynak değildir. İşletmenizde, satın alma verileri, sosyal ağlar, müşteri hizmetleri ve tarayıcı günlükleri, nüfus sayımı verileri vb. Gibi geri bildirim olarak değerlendirilebilecek başka birçok işlem var..

Bununla birlikte, sosyal ağlar genellikle değerli bilgilerin geldiği ana kaynaklardır. Yalnızca bu platformlardan veri toplayarak müşteri davranışı ve geri bildirim hakkında net istatistikler elde edebilirsiniz.

Sadece en popüler sosyal ağlardan birini seçin, araştırmanıza başlayın ve iş hedeflerinizi oldukça doğru ve en son trendlere göre seçebileceksiniz..

Profesyonel Bir Ekiple Çalışmak

profesyonel ekiple büyük veri çalışmasıBaşarılı bir iş kurmak, tüm ekibinizin birlikte işbirliği yapmaya ve geliştirmeye istekli olduğu anlamına gelmelidir. Bu, herkes en yüksek potansiyele sahipken karmaşık görevler üzerinde birlikte çalışmayı içerir. İşe alıyorsanız, işinize en çok uyan beceri setlerine sahip bazı adayları bulmak için Büyük Veri’yi her zaman kullanabilirsiniz.

İnsanları işe alma konusunda uzmanlaşmış birçok farklı şirket var ve bunları en iyi şekilde Big Data ile bulabilirsiniz. Projelerinde daha hızlı ve daha az çabayla nasıl çalışacaklarını göstererek hem yeni çalışanlar işe alırsınız hem de mevcut çalışanlara yardım edersiniz.

Siz oradayken, şirketinizde devam eden görevlerle ilgili verileri de toplayabilir ve her çalışan ve tüm ekip için genel üretkenliği ve ilerleme oranını değerlendirebilirsiniz. Sonunda, personelinizin hakları ve yanlışları hakkında kapsamlı bir rapor var..

İşletmenizdeki bu süreçleri takip ederek, herkesin birbiriyle sorunsuz bir şekilde işbirliği yaptığı ve en öncelikli görevlerde etkili bir şekilde çalıştığı bir işyerini garanti edebilirsiniz..

En Son Trendleri Bulma

büyük veri son trendlerDaha önce de belirttiğimiz gibi, yalnızca sosyal ağlardan veri toplayarak en yeni trendler hakkında önemli miktarda bilgi toplayabilirsiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey bu, ama daha da ilerleyelim.

İşletmenizin geleceğini tahmin etmek de çok önemlidir ve bunu belirli davranış kalıplarını analiz ederek yapabilirsiniz. Sonuçta, ürünlerinizin sadece şimdi değil, mümkün olduğunca uzun süre yeni müşteriler çekmesi gerekiyor.

Bu nedenle yapmanız gereken, gelecekteki eğilimleri ve bir sonraki dalgalara tam olarak hazırlanmak için markanızı nasıl değiştirmeniz gerektiğini anlamak için Büyük Veriyi kullanmaktır. Pazar sürekli değişiyor ve kaybolmak istemiyorsanız dikkate alınması gereken birçok faktör var..

Eski Okul Tekniklerini Unutma Zamanı

Geçmişte, sezgisel olarak trendleri toplayan ve uzun vadede büyük başarı elde eden birçok işletme vardı, ancak bu yöntem şimdiye kadar kesinlikle eski. Bugünün teknolojisiyle, Büyük Veri’den yararlanarak çok az çaba harcayarak çok daha doğru olabilirsiniz..

Henüz Facebook’tan doğrudan bahsetmedik, ancak açıkçası saçma miktarda veri toplayabilen en iyi platformlardan biri. İnsanların ilgi alanlarını takip etmede çok iyi olduğu için, en son haberler ve trendler hakkında her zaman güncel bilgiler alabilirsiniz.

Şiddetle tavsiye edilen diğer web siteleri heyecan ve Trend Hunter, ikisi de çok büyük ve çok yardımsever bir toplulukla. Bunlar hemen hemen her türlü işletme tarafından kullanılabilen verileri biriktirir, bu da forum konularına yorum yapmak gibi eski yöntemleri unutmak için sadece insanların neyi sevdiğini bulmak için başka bir nedendir.

Gerçekten bir sınır yoktur çünkü en küçük şeyler bile analiz edilebilir. Müşteriler bir mağazaya girdikleri andan ayrılana kadar belirli bir yolu takip ederler ve bu davranış web sitelerinde de izlenebilir. Google Analytics gibi araçlar size ziyaretçilerinizin girdiği sayfaları ve ayrılmaya karar verdikleri sayfaları gösterebilir.

Mevcut siyasi durumları, yaş gruplarını, hava durumunu ve diğer dışsal unsurları göz önünde bulundurarak farklı bölgelerin mali durumuna dalabilir ve iş fırsatlarınızı analiz edebilirsiniz. Temel olarak müşterilerinizin memnuniyetini sağlayacak her şey.

Satışlarınızı Tahmin Edin, Görevlerinizi Optimize Edin

büyük veri satış tahmin görev optimizeDaha önce, Big Data hakkında personeliniz ve performansınız hakkında konuşuyorduk, ancak bilmeniz gereken daha büyük bir resim var. Bir ekip olarak işinizi geliştirmenin yanı sıra, elinizdeki verileri kullanarak tüm işlevleri de dahil olmak üzere bir bütün olarak üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz..

İşletmenizin giriş ve çıkışlarını, kampanyalarınızın ve ürünlerinizin ilerlemesini, müşteri siparişlerinin sıklığını vb. Analiz edin. Bazen, ürünlerinizi yeniden stoklarken veya belirli bir müşteri grubunu hedeflerken çok fazla öngörü gerekmediğini düşünebilirsiniz, ancak bu görevlere en kısa sürede karar verilmemelidir.

Örneğin, çok sayıda satılmamış ürünle sonuçlanıyor hızlı bir şekilde yanlış tahminlerde bulunmuş olmanız, sizi sadece kolayca önlenebilecek gereksiz harcamalara götürebilir. Büyük Veriyi kullanarak, hepsi birlikte analiz edilebilecek ve birleştirilebilecek bir dizi farklı faktöre dayanarak doğru kararlar verebilirsiniz.

Bu fikirler sizin için çok açık görünebilir, ancak bir işletmeyi yönetmek zaman içinde zorlaşır, çünkü daha fazla veri toplar ve sonunda bir yardım eline ihtiyacınız olacaktır.

İşte o zaman Büyük Verileri uygulamaya başlayabilir ve en önemli sorulardan birini sorabilirsiniz: İşletmemi nasıl daha fazla geliştirebilirim? Ve sonra sizi bazı harika fikirlere götüren farklı desenleri ve ipuçlarını görmeye başlarsınız.

Büyük Veri Kolayca Elde Edilebilir

Sezgisel olarak iş hedeflerinizi planlamak ve kaynaklarınızı kullanırken bağırsağınızla gitmek, şirketinizin uzun vadede gelirleri ve popülaritesinde bazı öngörülemeyen farklılıklar getirebilir. Temel verileri satın almak ve hatta ücretsiz olarak almak çok büyük bir fark yaratabilir.

İşletmenizin itici güçlerini daha net hale getirebilir ve ayrıca doğru yola koyarak, ona biraz kesinlik kazandırabilir. Facebook, kullanıcılarını daha iyi anlamak için ihtiyaç duydukları verileri gizlice satın almak için büyük miktarda para yatırdığından en iyi örneklerden biridir..

Kullanıcılarınızın ne istediğini bilmek, onlara en iyi içeriği sunmak ve her zaman çok yönlü, güvenilir bir platform sağlamak isteyen bir şirket için çok önemlidir..

Küçük bir işletme kadar çok kaynağınız olmasa da, Big Data ile ücretsiz olarak size yardımcı olabilecek daha fazla ücretsiz yazılım ve hizmet bulunmaktadır. Etrafınızda muhtemelen bazı değerli veriler karşılığında yardım eli ihtiyaç duyabilecek başka işletmeler olduğundan bahsetmiyorum.

Dünyanın dört bir yanındaki hem büyük hem de küçük şirketlerin liderleri, konuştuğumuzda bile gelişen en yeni analitik teknikleri takip ediyor. Çevremizde bir bilgi okyanusu var ve ilgili raporlar oluşturmak için birçok şekilde işlenebilir.

Sonuç olarak, Büyük Veri size birçok şekilde yardımcı olabilir. İşletmenizde gerçekleşen eylemleri ve süreçleri kolayca izleyebilir, müşteri tabanınızı analiz edebilir, yeni müşteriler çekmenin yeni yollarını ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

En önemlisi, yanlış yaptığınız bir şey varsa, Büyük Veri ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir ve gerçek bir hasara neden olmadan önce daha iyi bir yol bulabilirsin. Sağlıklı bir işiniz olduğu sürece doğru yoldasınız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map