Nasıl ucuz ve ucuz alan adları satın alınır?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Nasıl ucuz ve ucuz alan adları satın alınır?
0 14 мин.

buy-ucuz-alan-adları


Bir web sitesi başlatırken, barındırma, tasarım ve hatta alan adları için en iyi fırsatları bulmaya çalışmanız doğaldır. Bütçeye uymak için köşeleri kesmek, özellikle yeni bir proje başlatırken birçok işletmenin ve bireyin çok aşina olduğu bir şeydir.

En iyi fırsatları bulmak kolay olmadığından ve gelişigüzel kesme köşeleri geri tepebileceğinden, güvenilir bir alan adı kayıt şirketi seçme sürecinde size yol göstermek ve ucuz bir alan ararken en iyi seçeneklerinizi belirlemenize yardımcı olmak için buradayız.

Alanlar 101

Alan adı, bir web sitesine erişmek için web tarayıcınıza yazdığınız bir kelime veya karakter dizisidir (harfler, sayılar ve semboller). Karakter sırası, tarayıcıların sunucularla iletişim kurmak için kullandığı bir alan adının IP adresine (İnternet Protokol Adresi) karşılık gelir.

Bir web sitesine IP adresini web tarayıcınıza girerek erişebilirsiniz, ancak sayı dizelerini hatırlamak alan adlarını hatırlamaktan çok daha zordur.

Alan adı aynı zamanda bir web sitesine özgüdür, yani aynı alan adına sahip iki web sitesi olamaz. İsterseniz, alan adı web üzerindeki bir web sitesinin benzersiz bir tanımlayıcısıdır.

Her alan adı, alan adının sonundaki son noktadan hemen sonra gelen bir uzantıyla biter; ör. “.Com”, “.org”, “.gov” vb. Bunlara üst düzey alan adı verilirken, ülke kodu olan uzantılar (ör. İtalya için .it, Fransa için .fr) ülke kodu üst düzeydir etki alanları. Hangi alan adı uzantısını seçmeniz gerektiğini öğrenmek için kapsamlı kılavuzumuzu okuyun: com, net, org.

Atanmış İsimler ve Sayılar için İnternet Şirketi (ICANN), bu benzersiz tanımlayıcıların yönetimini koordine eden kuruluştur. ICANN politikalar geliştirir ve alan adı kayıt kuruluşları için bir akreditasyon sistemi çalıştırır.

Domain vs Web Sitesi – Hosting

barındırma-vs-web-vs-alan

Bazı kişiler web sitesi ve alan adı terimlerini birbirinin yerine kullanır, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi alan adı, web sitenizin, yani erişmek istediğiniz içeriğin bulunduğu adrestir. Barındırma, web sitenizin içeriğini bir web sunucusunda saklama hizmetidir.

Bazı web siteleri, web barındırma hizmetleriyle alan adı kaydını paketleyerek sözleşmenizin ilk 12 ayı için ücretsiz bir alan adı sunar. Tabii ki, bu tekliften vazgeçmeyi ve alan adınızı normal bir alan adı kayıt kuruluşuna kaydetmeyi seçebilirsiniz..

Ucuz Etki Alanları Ne Kadar Ucuzdur?

Hemen hemen her alan adı kayıt şirketi alan adlarını ucuz veya uygun fiyatlı olarak tanıtacaktır, ancak hepsi cebinizde çok derin kazmayacağına söz veriyorsa iyi bir anlaşma alıp alamayacağınızı nasıl anlarsınız??

Bir alan adının fiyatı, spektrumun alt ucundaki alanlar için ortalama olarak 1,99 $ ila 12 $ arasında değişen ilk kayıt fiyatından oluşur. Kayıt fiyatı genellikle alan adınızın yenileme fiyatından daha düşüktür, çünkü alan adı kayıt kuruluşları genellikle promosyonlar yapar ve size kupon kodları verir ve bunlara kaydolmamak.

Alan adınızı kaydettirdiğiniz fiyat, alan adını 1 yıl boyunca kullanımınızı kapsar; bundan sonra alan adınızı korumak istiyorsanız, alan adını yenilemeniz gerekir. Yenileme fiyatı genellikle 10 ila 20 dolar arasında değişen ilk kayıt fiyatından daha yüksektir.

Dolayısıyla, bir alan adının başlangıçta 0,99 ABD doları olmasına rağmen yenileme fiyatı 15 ABD doları olabilir, bu nedenle kayıt şirketlerindeki fiyatları karşılaştırırken her zaman yenileme oranını hesaba katmalısınız..

Ancak tek başına fiyatlandırma ve fiyatlandırma, bir alan adı alırken tespit edilecek tek şey olmamalıdır. Akreditasyon, güvenilirlik, destek, gizlilik gibi diğer konular da önemlidir.

Etki Alanı Kayıt Şirketi Nasıl Seçilir?

Bir alan adı kayıt şirketi seçmek, yalnızca fiyatlandırmaya dayalı bir karar olmamalıdır. Alan adı satın alırken kayıt kuruluşunun aşağıdaki gibi olduğundan emin olun:

ICANN tarafından akredite edilmiştir

ICANN’in, kayıt şirketi işletmeleri için belirlenen tüm teknik, operasyonel ve finansal kriterlere uyduklarından emin olmak için alan adı kayıt şirketlerini akredite eden yetkili olduğunu daha önce belirtmiştik..

Şimdi, birçok alan adı kayıt kuruluşu akredite olduklarını iddia edebilir, ancak kesin olarak kontrol etmenin tek yolu ICANN’in web sitelerinde sakladığı onaylı alan kayıt şirketlerinin listesine başvurmaktır. Şirket listede varsa, bu gereksinimi kontrol edebilirsiniz.

Dürüst

Alan adı kayıt kuruluşları ICANN tarafından Kayıt Şirketi Akreditasyon Anlaşmalarında belirtilen hak ve sorumluluklara bağlı olsa da, yine de şirketin geçmişini kontrol etmelisiniz. Bunu yaparken, mevcut veya eski müşterilerden herhangi bir kötü yorum olup olmadığına bakılmaksızın, işte ne kadar süredir bulunduklarını öğrenin.

Gizliliği Korur

Bir etki alanı adı kaydettirdiğinizde, etki alanı kaydedicisi, verilerinizi (ad, adres, telefon numarası vb.) Her etki alanının kaydı yapan kişi hakkında bilgi tutan bir genel dizin olan bir WHOIS veritabanına göndermekten sorumludur. Bu sizi potansiyel olarak spam göndericilere, doğrudan pazarlamacılara ve diğer sömürücü uygulamalara maruz bırakabilir.

Alan adı kayıt kuruluşları, genellikle alan adının kaydı yapan kişi olarak WhoI’larda listelenen ICANN’nin gözünde, verileriniz yerine kendi verilerini göndererek WhoI veritabanında kimliğinizi maskeleyen üçüncü taraf şirketler aracılığıyla alan gizliliği hizmetleri sunar. o alanın hak sahibi. Bir alan adının mülkiyeti konusunda yasal uyuşmazlıkları önlemek için saygın bir geçmişe sahip bir şirket seçtiğinizden emin olun.

Farklı ülkelerdeki düzenlemeler nedeniyle, bazı üst düzey alan adları maskelenemez. Örneğin. .eu TLds Whoi’lerde maskelenemez.

Destek Sunuyor

Alan adı kaydı için desteğin o kadar önemli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak ad uzmanları kurarken veya alan adlarını aktarırken olduğu gibi bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyabileceğiniz senaryolarla karşılaşabilirsiniz. Bir alan adı kayıt kuruluşunun destek ekibi hakkındaki yorumları okuduğunuzdan ve e-posta, sohbet veya telefonla 7/24 destek sunup sunmadıklarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Fiyatları çok düşük olsa bile gölgeli bir geçmişi olan alan adı kayıt şirketlerinden uzak durmak önemlidir. Kötü müşteri desteği için kötü şöhretli şirketlerden, kötü veri koruma uygulamaları olan şirketlerden, gizli ücretlerle sizi çarptıran şirketlerden uzak durun..

Artık iyi bir alan adı kayıt kuruluşunun gereksinimlerinden haberdar olduğunuza göre, bir alan adı seçme gereksinimleri ne olacak??

Alan Adı Nasıl Seçilir?

Web siteniz için mükemmel alan adını bulduğunuzu düşünüyorsunuz, ancak düşündüğünüz kadar iyi olduğundan emin misiniz? Bir alan adına karar verirken kendinize sormanız gereken bazı sorular:

Unutulmaz mı?

Akılda kalıcı ve esprili bir alan adı seçmeseniz bile, alan adınızın kolay hatırlandığından emin olun. Bu amaçla, kısa çizgiler, yazılması zor kelimeler veya sayı içeren alanlar kullanmaktan kaçının. Bir alan adı ne kadar kısa olursa, yazım ve telaffuz o kadar kolay olursa, o kadar iyidir.

Alakalı mı?

Bir alan adı, işletmeniz için mümkün olduğunca kişiselleştirilmelidir. İşletmenizi markanıza bağlayan anahtar kelimelerse, yaratıcı olun ve alan adınıza ekleyin. Kullanıcıların alan adınızı markanıza bağlaması ne kadar kolay olursa, o kadar iyi.

Benzersiz mi??

Alan adınızın kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin ve telif hakkı ihlallerinden kaçındığınızdan emin olun. Markalar arasında karışıklık yaratan veya farklı bir uzantıya sahip popüler bir marka adı kullanan adlardan kaçının. Tüm bu püf noktaları, sizi bir telif hakkı ihlali duruşmasının ortasına götürebilir.

Improvise!

Web sitenizle ilgili fikirleriniz kısaysa, alan adı oluşturucu kullanmanın utancı yoktur. Bu ad üreteçlerini birkaç anahtar kelimeyle besleyebilir ve bir miktar önerilerin beklemesini bekleyebilirsiniz.

Domain Hijacking’e dikkat edin

Farklı veya hatta aynı alan adı kayıt kuruluşuna kayıtlı daha fazla alan adınız varsa, alanlarınız için otomatik yenilemeyi etkinleştirmek iyi bir fikirdir. Bazı şirketler varsayılan olarak açıktır. Bu şekilde, bir alan adını kaybetme riskiyle karşılaşmazsınız, çünkü onu yenilemeyi unuttunuz, ancak kendinizi alan korsanlığı uygulamalarından da koruyabilirsiniz.

Bazı şirketler, alan adınızı sizin haberiniz olmadan başka bir kayıt kuruluşuna aktarmanız için sizi kandırmaya çalışabilir. Bu şirketler genellikle size bir yenileme bildirimi veya fatura olarak gizlenmiş bir e-posta gönderir ve bu e-postadaki bağlantıları tıklayarak başka bir kayıt kuruluşuna aktarım yapabilir ve alan adınız için daha yüksek ücret ödeyebilirsiniz..

Hesabınızda otomatik yenilemeyi etkinleştirdiyseniz, bu hileli e-postaları tespit etmek ve yetkisiz alan adı aktarımlarından kaçınmak kolay olacaktır. Otomatik yenilemeyi etkinleştirmeseniz bile, yenileme bildirimi e-postalarına şüphe ile yaklaşmalı ve bu e-postalardaki bağlantılara tıklamaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine yapmanız gereken, alan adı kayıt sitenizin web sitesinden hesabınıza giriş yapmak ve alan adlarınızdan herhangi birinin yenilenmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmektir..

Kendinizi yetkisiz değişikliklerden korumanın başka bir yolu da alan adınız için alan adı kilitleme özelliğini etkinleştirmektir. Bu işlevi genellikle hesabınızda etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz.

Ucuz Alanlar Nereden Alınır?

Artık alan adı satın almanın gereksinimlerini ve tuzaklarını bildiğinize göre, kurumaya devam etmenize izin vermeyeceğiz! Hem uygun fiyatlı hem de güvenilir olan alan adı kayıt siteleri için en iyi önerilerimiz:

GoDaddy

godaddy-buy-ucuz-alan-adları

Ucuz alanlar söz konusu olduğunda, GoDaddy kesinlikle başlamak için iyi bir yerdir. GoDaddy, devam etmekte olan birkaç promosyona sahip dünyanın en büyük alan adı kayıt kuruluşlarıdır. İlk .com alan adınızı 0,99 ABD dolarına kadar düşük bir fiyata alabilirsiniz.

GoDaddy, 7/24 destek, alan adı transfer hizmetleri, özel alan adı kaydı, toplu alan adı kayıtları, sertifikalı alan adı ve uygun fiyatlı web barındırma da dahil olmak üzere diğer birçok hizmet sunan ICANN onaylı alan adı kayıt kuruluşudur..

ABD merkezli bir şirket olmalarına rağmen Avrupa, Asya, Hindistan ve daha fazlasında ofisleri var. 17.5 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyorlar ve yönetimi altında 76’dan fazla alan adına sahipler.

Alan adı kaydı ve web barındırma hizmetlerinin yanı sıra GoDaddy’nin web hizmetleri arasında e-posta barındırma, çevrimiçi pazarlama, web güvenliği ve web oluşturma da bulunur.

Herhangi bir bütçe ana bilgisayarında olduğu gibi, ödeme sırasında birkaç yükselme, biraz daha uzun müşteri desteği bekleme süreleri ve satıcı kilitleme için bir eğilim bekleyin.

HostGator

hostgator-buy-ucuz-alan-adları

HostGator yirmi yılın daha iyi kısmı için olmuştur başka bir saygın web barındırma hizmeti. Cep dostu ve kullanıcı odaklı web barındırma hizmetleri ile birlikte, ayrı bir hizmet olarak alan adı kaydı da sunarlar..

Etki alanı ile ilgili hizmetleri arasında, etki alanı ele geçirmesini önlemek için etki alanı kilitleme, varsayılan olarak otomatik yenileme etkin, WhoIs veritabanında kimliğinizi gizli tutmak için Etki Alanı Gizlilik Koruması ve etki alanı aktarma hizmeti bulacaksınız. Bir etki alanını HostGator’a aktarırsanız, şirket mevcut kaydınızda kalan süreye otomatik olarak 1 yıl ekler.

HostGator’un müşteri desteği canlı sohbet üzerinden 7/24 sunulmaktadır. Diğer destek kanalları telefon, e-posta ve bilet sistemini içerir.

Şirket, çoğunlukla yeni başlayanların ihtiyaçlarını karşılayan bir bütçe sunucusu olarak adını duyurdu. Hosting paketleri, tüm hosting kategorilerini kapsar ve her pakette birkaç freebies sunar.

namecheap

namecheap kayıt-ucuz-alan-adları

NameCheap, güvenebileceğiniz başka bir popüler etki alanı kaydedicisidir. Onların fiyatları işin en düşük bazıları. HostGator ve GoDaddy gibi NameCheap da ICANN tarafından akredite bir alan adı kayıt şirketi.

NameCheap’te bir alan adı kaydedebilir, bir alan adı aktarabilir, alan adınızı korumak için PositiveSSL’den yararlanabilir, WhoIs Guard Gizlilik Koruması’nın keyfini çıkarabilir ve 7/24 müşteri desteğinden yararlanabilirsiniz.

İndirimlerden yararlanmak için bir alan adını birkaç yıl boyunca kaydedebilirsiniz.

Etki alanlarının yanı sıra, NameCheap çevrimiçi pazarlama ve çevrimiçi güvenlik hizmetlerinin yanı sıra barındırma hizmetleri de sunmaktadır..

Sarmak

Özellikle herkesin paranızın karşılığını en iyi şekilde sunmayı vaat ettiği bir sektörde, kalite ve karşılanabilirliği dengelemek her zaman kolay değildir. Yüzeyde iyi görünebilecek anlaşmalar, sizden çok daha fazla vergilendirilebilir, bu nedenle alanlarınızı nasıl ve nereden satın alacağınızı bilmek önemlidir..

GoDaddy, HostGator ve NameCheap, gelecekte bir gözle bir alan adı kaydetmek istiyorsanız önerdiğimiz güvenilir ICANN akredite kayıt şirketidir. Bu kılavuzda listelenen şirketlerin tümü 7/24 müşteri desteği ve web barındırma ve çevrimiçi güvenlik dahil olmak üzere bir dizi diğer web hizmeti sunmaktadır. Temel alan adı kayıt hizmetleri, alan adlarınızı yönetmenizi ve güvenliğinizi kolaylaştıran tamamlayıcı hizmetler tarafından tamamlanır.

Özellikli resim: Tasarım Freepik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector