Nasıl Web Sitesi SEO Dostu olun?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Nasıl Web Sitesi SEO Dostu olun?
0 13 мин.

web sitesini seo dostu yap


Sadece iyi görünümlü bir web sitesine sahip olmak çok fazla trafik çekmek için yeterli değildir. Sitenizin arama motoru sonuçlarında gösterilmesi için SEO kurallarına uymanız gerekecektir. Web siteniz standartlarına uygunsa, bir arama listesinde daha üst sıraya yerleştirilir. Anahtar kelimeler, etiketler ve site tasarımı gibi şeyler web sitenizin SEO sıralamasında büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bu makalede, web sitenizde daha fazla trafik elde etmenize yardımcı olacak bazı püf noktaları göstereceğiz. Hepsi az ya da çok eşit derecede önemli olduğu için bu noktaların önemine göre sıralanmadığı değil.

Görüntülerde SEO Anahtar Kelimesini ve Kullanımını Kullanma

Anahtar kelimeler web sitenizin SEO kaynağıdır. Bu, arama motoruna web sitenizdeki önemli bilgilerin ne olduğunu belirlemede yardımcı olabilir. Anahtar kelimelerinizden biri, arama motorunun sayfanın ne hakkında olacağını belirlemesine yardımcı olmak için web sayfasının ilk cümlesinde belirtilmelidir..

Anahtar kelimeler web sitenizde çok kullanılmalıdır. H1 etiketlerinden başlık özniteliklerine, navigasyona, resimlere, klasör adlarında bile meta açıklamaya kadar. Bu bilgilerin tümü sitenin tamamı ile alakalı olmalıdır. Ancak, bunun bir karşı etkisi olabileceğinden çok fazla anahtar kelime doldurmayın.

Genellikle, yalnızca bir web sitesindeki metin optimize edilir, ancak görüntü optimizasyonu da önemlidir (sık yapılmasa bile). Sitenizdeki resimler çok büyük olmamalı ve sayfanın dışına çıkmamalıdır. Yaklaşık 30 ila 100kb boyutunda ve 72dpi çözünürlükte olmalıdır. Bundan çok daha büyük olursanız, web sayfası yavaş yüklenir ve SEO sıralamanızı düşürür.

Ayrıca, resimlerdeki alternatif metinler resimle alakalı olmalı ve çok uzun olmamalıdır. Belirttiğimiz gibi, resim konumlandırması da çok önemlidir, ayrıca resmin sitenin geri kalanına bağlanması.

Erişilebilir Tasarım

Web sitenize erişilebilir olmalı ve bu nedenle tüm tarayıcılarda ve cihazlarda görüntülenebileceğini kastediyoruz. Tarayıcıların daha yeni ve daha eski sürümlerinde çalışmasına yardımcı olacak özel etiketlere sahip olmalıdır, çünkü insanlar bu popüler olanları (Mozzila Firefox, Google Chrome veya Opera) ve hatta yaygın olmayan, ancak hala kullanılanları (Internet Explorer) kullanıyor.

Yavaş bir web sitesi daha düşük arama motoru sıralamasına sahip olacak ve yoğun olarak bundan etkileneceği için web sitesinin hızı da bu noktada yer almaktadır. Web sitenizde gezinmek zorsa, trafik ve genel sıralama üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz görüntüler de bu noktaya eklenebilir.

Web sayfalarınızın yapısı önemlidir, çünkü iyi yapılandırılmış bir web sitesinin üzerinden geçmek çok daha kolaydır. Dolayısıyla, herhangi bir maliyetle yetim sayfalardan (bir sayfa web sitesi yapısına düzgün bir şekilde bağlı değilse) kaçınmalısınız.

Arama motorunda daha yüksek puan almak için web sitenizin de duyarlı olması gerekir. İyi yapılırsa, mobil cihazlar için duyarlı düzenlerle, sayfaları çoğaltmanız ve düşük arama motoru derecelendirmesiyle ilgili bir sorununuz olması gerekmez.

Kullanıcı Dostu URL’ler

URL’leriniz rastgele ve kaotik olamaz, çünkü ziyaretçiye veya arama motoruna sayfanın ne hakkında olduğunu bilmesine yardımcı olmaz. Örneğin, URL’niz siteniz.com/id=243?64943 ile bitiyorsa, bir arama motoru karıştırılır ve web siteniz olması gerekenden daha düşük sıralanır.

Geçerli web sayfasının amacı için net bir ad olmalıdır, örneğin .com / movies / action. Bu şekilde arama motoru web sayfanızı kategorize etmek ve bulmak daha kolay hale getirmek için uygun bir yol olacaktır (bu zaten SEO noktasıdır). Ayrıca, birden fazla kategoride çok çılgınca davranmanın da sayfa derecelendirmesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, bu yüzden onları çok karmaşık yapmaktan kaçının.

Sayfanın arama motoru dostu olması için URL’de bir veya iki anahtar kelime kullanın. Yol adındaki klasör için iki sözcüğünüz varsa, bu tür yol adlandırma için standart olduklarından, alt çizgi (_) yerine tire (-) kullanmak her zaman daha iyidir.

Ayrıca, eski ve kötü URL’lerin 301 yönlendirilmesi gerekir, böylece karışıklık yaratmazlar ve bu sinir bozucu 404 hatalarını oluşturmazlar. Ayrıca, kazanmadan önce kazandıkları değerleri koruyacaklar.

Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal medya bugün her yerde olduğu ve hemen hemen her demografik türle son derece popüler olduğu için, daha iyi sonuçlar elde etmek için bu web sitelerine entegre edilmesi önemlidir. Sosyal medya arama motorları tarafından sıralandığı için web sitenizi daha iyi sıralayacaklar.

Bu sadece arama motoru ile yüksek rütbe ile yardımcı olmayacak, aynı zamanda web sitesinde daha büyük bir trafik sağlayacaktır. Ayrıca site deneyimine yardımcı olur, çünkü ziyaretçilerinizi etkileşime sokarsanız, arama motorları arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükselterek trafiğinizi artıracaktır..

 JavaScript Kullanımını Sınırlayın

Bazı web siteleri JavaScript için neredeyse tüm kodu kullandığından, web sitenizi okumakla ilgili bir sorun yaşayacağı için arama motorları için işi çok daha zor hale getirecektir. JavaScript web sitesinin ziyaretçisi için görsel olarak çekici olsa da, arama motorlarının web sayfanızın doğasını belirlemesine yardımcı olmaz. Bu onu yavaşlattığından, arama motorları bu yüksek siteleri sıralamıyor.

Bu noktanın yanı sıra, JavaScript her mobil cihaza iyi entegre edilmemiştir ve bu nedenle web sitenizi karmaşık ve okunması zor bir karmaşa ile sınırlayarak olası ziyaretçilerin büyük bir kısmını kaybedebilirsiniz. JavaScript kullanımınızı bazı normal sınırlarla sınırlandırarak arama motoruna yardımcı olmalısınız.

Çok Fazla Flash Öğesi Değil

Flash öğeleri web sayfanızda olması eğlenceli ve yararlı bir şey olabilir, ancak dikkatli olun çünkü aşırı kullanım ziyaretçilerinizin dikkatini dağıtabilir ve web sitenizin sıralamasını düşürebilir. Flash genellikle arama motorları tarafından yoksayılır veya büyük miktarlarda yapılırsa kaşlarını çatır. Sayfanızın SEO dostu olmasını istiyorsanız, web sitenize gerçekten harika bir şey ekleyebilecekleri nadir durumlarda Flash öğelerini kullanmaya çalışın.

HTML5 ve Doğru CSS Kullanımı

HTML5 dilin en son sürümüdür ve arama motorlarına karşı gerçekten kullanıcı dostudur. Sayfanın ne hakkında olduğunu anlamaya SEO’ya çok yardımcı olacak birçok açıklayıcı etiket sunuyor. Ayrıca, bir arama motoru için öğelerini okumak kolaydır, bu yüzden normalden çok daha hızlı gidecektir. Eski HTML kodunu kullanıyorsanız, yapılacak doğru şey onu güncellemek ve hayatı kendiniz için kolaylaştırmak olacaktır..

Eski bir geliştiriciyseniz, HTML çerçevelerinin gitmenin yolu olmadığını ve site derecelendirmesini olumsuz etkileyeceğini unutmayın. CSS artık tablo stili mizanpajlar oluşturmak için kullanılabileceğinden, bu şekilde artık kullanılmayan tablolar için de aynı şey geçerli.

Geçersiz CSS kodunun derecelendirmenizi mutlaka değiştirmesi gerekmez, ancak web sayfası ziyaretçi için bozulursa zararlı olabilir. Bu nedenle derecelendirmenizi doğrudan etkilemez, ancak trafiği düşürür ve bu da derecenizi düşürebilir.

Ayrıca, kodun notunda: Yapılacak en iyi şey, XML Site Haritası bu, motorların web sitelerinin yapısını anlamalarına yardımcı olmak için büyük yardım sağlayacaktır. Bununla sitenizin hangi sayfalarının önemli ve hangilerinin önemli olmadığını belirleyebilirsiniz..

Benzersiz Başlık Etiketleri ve Meta Açıklamalar

Web sitenizdeki her sayfanın kendine özgü bir başlık etiketi olmalıdır. Her sayfanın ayırt edilmesine yardımcı olacak ve her sayfayı temsil edecektir. Yaklaşık 30 ila 50 karakterle kısa tutmaya çalışın.

Meta açıklama başlığa benzer ve en iyi etki için kendi kelimelerinizle yazılmalıdır. Bu metin, bir Google arama sayfasındaki küçük önizlemede gösterilecek. Çok uzun olmamalı, web sitesi hakkında mesajınızı almak için maksimum 160 karakter fazlasıyla yeterli.

HTTPS Şifrelemesini Kullanma

Çok uzun zaman önce, HTTPS şifrelemesi yalnızca hassas verileri (örneğin kredi kartı numaraları) korumak için ihtiyaç duyduğunuz web mağazaları ve web siteleri için kullanıldı. Ancak şu anda, web üzerindeki tehditler büyüdükçe, kişisel bilgilerin korunması ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle Google, HTTPS’nin her yerde ekstra bir savunma katmanı olarak kullanılmasını istiyor. Ayrıca web sitesinin hızını azaltmamalı ve siteden en iyi şekilde yararlanmamalıdır. Neredeyse tüm büyük web siteleri bu adımı zaten uygulamıştır, çünkü bilgiler günden güne daha da değerli hale gelmektedir.

Ayrıca, buna benzer şekilde, web sitenizin ziyaretçilerine uyarı göstermemek için güvenlik sertifikalarınızı yenilemeniz gerekir.

DOCTYPE bildiriliyor

Bu, uyarılması gereken yetersiz bir şey gibi görünebilir, ancak yanlış yapılırsa, derecenizi biraz düşürebilir. Doctype, tarayıcının sitenizdeki web sayfalarını çevirmesine yardımcı olduğu için kullanışlıdır. Herhangi bir bildirim yoksa, tarayıcı tahmin etmelidir ve bu zaman alır ve bazen bir şeyleri özleyebilir veya yanlış yapabilir. Çok fazla zaman ve sorundan tasarruf sağlayan küçük bir kod parçasıdır.

Artık Yazıcı Dostu Değil

Bu artık gerekli olmayan eski okul şeylerinden biri. CSS’de artık bu soruna daha temiz ve hızlı bir çözüm olarak yapıldığından, web sitenizde “yazıcı dostu” bir düğmeye ihtiyacınız yoktur. Bunun gibi herhangi bir düğme motor arama sırasında kırmızı bayraklara neden olur.

Uygun Sayfa Bağlantısı

Sitelere bağlantı oluşturmak neredeyse her sayfada kullanıldığından, bağlantılarınızı açıkça görünür hale getirmelisiniz. Düzenli alt çizginin yanı sıra, bağlantıların başka bir şekilde farklı olması gerekir, çünkü metnin bağlantısının etkili olup olmadığını anlamak için fareyle.

Göreli bağlantıların kullanımı daha kolay olsa bile bu bağlantıların her zaman mutlak olması gerekir. Ancak göreli bağlantılar yanlış yorumlanabilir, hatta kazınabilir. Mutlak bağlantılar, özellikle site gezintisi yaparken daha büyüktür.

Tek bir sayfanın üzerinde 100’den fazla bağlantı bulunmadığını bilmeniz gerekir. Bağlantı kullanımınızı kontrol edin ve yalnızca gerektiğinde oluşturun.

Kontrol Edilmemesi Gereken Sayfaları İşaretleyin

Robots.txt oluşturarak, sayfanızın hangi bölümlerine arama motoru robotları tarafından erişilmemesi gerektiğini kontrol edebilirsiniz.

Bu, bir web mağazanız varsa ve Google robotlarının bir bağlantıyı izledikleri için sepetinize ürün eklemelerini istemediğinizde yardımcı olur. Çoğunlukla bu sayfalar, sayfanın değerini bildiren bir yerde sinyaller olmadıkça arama sonuçlarında gösterilmez.

Sayfa Yükleme Hızını Artırma

Oldukça mantıklı bir şey, sayfalarınız için yükleme hızını artırmaktır. Kodunuzu kısaltmaya çalışın, böylece kullanımı pratik olabilir. Her neyse, herhangi bir geliştiricinin hedefi zaten web sitesini daha hızlı hale getirmektir, ancak bunu başararak, arama motorlarında da çok daha yüksek sıralama elde edersiniz. Yani bir tür anlaşma için iki tane.

Yapıya Odaklanma

Web sitenizin yapısı, sayfalarınızda tarama yapan arama motorlarının işini kolaylaştıracağı için açık ve anlaşılır olmalıdır. Yapılandırılmış verileri temel unsurların çevresine uygulamayı deneyin. Bu, sitenizin bir arama sonucu sayfasında gösterildiğinde nasıl göründüğünü ve hangi bilgilerin görülebileceğini de etkiler..

Metin Okunabilirliği

Kulağa önemsiz gelebilir, ancak sayfanızdaki metinlerin okunabilir olması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bazı şeyler şunlardır: cümle uzunluğu, pasif sesin sıklığı ve kelime başına hece sayısı.

Ortaya koyduğunuz içerik anlaşılır olmalı, sözdizimsel veya dilbilgisi hatası olmamalı ve uygun bir cümle yapısı içermelidir. Hedeflenen demografiye bağlı olarak, bu kurallar buna göre uygulanmalıdır..

özet

Zaten fark etmiş olabilirsiniz, SEO web sitenizin kalitesi yükseldikçe size nazik olacaktır. Tasarım ve erişim kolaylığı gibi faktörler arama motoru için önemlidir ve sadece iyi yapılmış web siteleri sunduğu ödülleri toplar. Bu nedenle, bu makalenin yararlı olduğunu ve arama motorları dünyasına bazı bilgiler verdiğini umuyoruz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector