Neden Küçük İşletmeniz İçin Bir Pazarlama Planı Oluşturmalısınız?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Neden Küçük İşletmeniz İçin Bir Pazarlama Planı Oluşturmalısınız?
0 12 мин.

küçük işletme pazarlama planı oluşturmak


Kendi işinize başlamak genellikle korkutucu ve zordur, ancak bu yeni maceraya uygun şekilde hazırlanırsanız, kesinlikle karşılaşacağınız ve başarılı bir girişimci olacağınız tüm engellerin üstesinden gelebilirsiniz. Küçük işletmenizi inşa etmeniz gereken sütunlardan biri iyi bir pazarlama planıdır..

Neden Pazarlama Planınız Olmalı??

Kendi işlerini kurmaya karar veren birçok insan sağlam bir pazarlama planının önemini hafife alıyor. Ürün veya hizmet yeterince iyiyse, pazarlamaya gerek olmadığını düşünüyorlar. Günümüzde, ürün veya hizmetlerinizin sunduğunuz ve sunduğunuz şeylerden memnun olan insanlar tarafından reklam verilebileceği sosyal medya dünyasında yaşadığımız zaman bunun bir mantığı olsa da, bu hala yeterince iyi değil. Bir pazarlama planına sahip olmak, hedeflediğiniz pazarın ihtiyaçlarına uygun ürün veya hizmetler geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, müşterilerinizin ürün veya hizmetinizle ilgili neyin mükemmel olduğunu anlamanıza yardımcı olur..

Küçük işletmeniz için iyi bir pazarlama planı geliştirmek çok zaman, çaba ve araştırma gerektirse de, uzun vadede ödeyecek ve şirketinizin elde ettiği başarılara büyük ölçüde katkıda bulunacaktır. Öyleyse, pazarlama planınızda, işinizin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olacak harika bir araç haline getirecek en önemli sorulara bir göz atalım..

Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

Daha önce de söylediğimiz gibi, bir pazarlama planı oluşturmak uzun bir süreçtir ve çok fazla çaba ve araştırma içerir. İşletmenizi gitmek istediğiniz yere götürmek için harika bir araç olacak harika bir pazarlama planı oluşturmak için, bazı soruları yanıtlamanız ve işletmenizi ve başarınızı etkileyecek birçok önemli şeyi tanımlamanız gerekir..

Pazarlama stratejisi

Pazarlama planınızın oluşturulmasına başlamadan önce, kendinize bu pazarlama planının iş hedeflerinizi nasıl destekleyeceğini sormanız gerekir. Hedefleriniz hakkında çok net bir görüşe sahip olmak, pazarlama stratejinizin temelini oluşturur.

Pazarlama stratejiniz ne istediğinizi ve ne yapmanız gerektiğini gösterir ve bunu öğrendikten sonra, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir pazarlama planı oluşturmaya devam edebilirsiniz. Ancak, hâlâ belirli iş hedefleri belirlemediyseniz, bunu mümkün olan en kısa sürede yapmanız gerekir. Ayrıca, bu kısa vadeli hedeflerin her biri için daha doğrudan bir iş planı tasarlayabilmeniz için uzun vadeli hedefleri ve kısa vadeli hedefleri ayırmanız gerekir..

Hedeflerinizi belirlerken eklemeniz gereken başka bir şey, işletme hedeflerinizin her birine bir zaman çizelgesi eklemektir. Bu şekilde, daha gerçekçi ve spesifik bir pazarlama planı oluşturabileceksiniz..

Görev beyanı

Ne yapmaya çalışıyorsunuz ve görev beyanınızın cevaplaması gereken temel sorular nelerdir? İşinizi planlarken daha önce bir görev bildirimi hazırladıysanız, şimdi pazarlama planınıza eklemeniz gerekir.

Pazarlama planınızın temeli görev beyanınızdır ve potansiyel müşterilerinizin ne yaptığınızı ve bunu nasıl yaptığınızı anlamalarını sağlayacak doğrudan ve özlü bir görev beyanı oluşturmak çok önemlidir..

Misyon beyanınızın pazarlama faaliyetleriniz söz konusu olduğunda gerçekten doğrudan bir rolü olmamasına rağmen, iş hedeflerinize odaklanmanıza izin verir ve üstlendiğiniz pazarlama faaliyetlerinin şirketinizin ana hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamanıza yardımcı olur.

Hedef piyasa

Hedeflediğiniz pazar söz konusu olduğunda cevabı bulmanız gereken ana soru, pazarlama planınız ve faaliyetlerinizle kime ulaşmaya çalıştığınızdır. Dolayısıyla, hedef pazar, hizmetleriniz ve ürünlerinizle ulaşmak istediğiniz belirli bir kitledir veya başka bir deyişle ideal müşterilerinizdir. Bu soruyu cevaplarken çok fazla ayrıntı eklemek daha hedefli ve spesifik bir pazarlama planına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve nerede bulabileceğinizi, neyin önemli olduğunu, neyle ilgili olduklarını, şu anda neye ihtiyaçları olduğunu vb. Tanımlamanız ve tanımlamanız gerekir. Bu sorular ve ekleyebileceğiniz bazı sorular size ideal müşteriniz olduğunu düşündüğünüz kişilerin veya firmaların net bir resmi. Bu noktadan sonra, hedef pazarınız ve ideal müşterileriniz için kişiselleştirilmiş bir pazarlama mesajı oluşturabilirsiniz..

Rekabet Analizi

Akıllı bir pazarlama planı oluşturmak için rakiplerinizi de bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bu aşamada, rakiplerinizin kim olduğu ve aralarında nerede olduğunuz gibi soruları yanıtlamanız gerekir..

Rakiplerinizin kim olduğunu bulmak ve analiz etmek, hedef pazar araştırması yapmanın ve pazarlama faaliyetlerinizi planlamanın en başarılı yollarından biridir. Sizinle benzer ideal müşterilere sahip olan şirketlere ve işletmelere bakmanız ve ardından iyi kararlarını ve hatalarını analiz etmeniz gerekir..

Rakiplerinize bakarak hedef pazarınızı tanımanıza yardımcı olacak bir araştırma yapmanın birçok yolu vardır. SWOT analizi bu yöntemlerden biridir. Bir şirketin güçlü yönlerinin ve kusurlarının yanı sıra tehdit ve fırsatlarını tahmin eden stratejik bir araçtır. SWOT analizinizi rekabetinizle karşılaştırmak, sektördeki yerinizin doğru resmini elde etmenin ve rakiplerinizi geride bırakabileceğiniz alanları tanıyarak, niş pazarınızı doğru bir şekilde tanımlayıp ayarlayarak ve rekabetinizin size atabileceği engelleri almaya hazır.

Benzersiz satış önermesi

Artık rakiplerinizin kim olduğunu ve onlarla nasıl savaşabileceğinizi bildiğinize göre, şirketinizi benzersiz kılan ve bir tür olanı kendinize sormalısınız. Diğer tüm benzer işletmeler arasında öne çıkmanız gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu, sizi benzersiz kılacak bir strateji tasarlamaktır, bu da benzersiz satış teklifinizdir..

Benzersiz satış teklifi, şirketinizin ve ürün ve hizmetlerinizin diğerlerinden nasıl farklı olduğunu gösteren bir ifadedir. Şirketinizin hedef kitleniz için neden daha iyi ve daha güvenli bir seçim olduğunu ve şirketinizi rakipleriniz üzerinden neden seçmeleri gerektiğini gösterir..

Fiyatlandırma stratejisi

Küçük işletmeniz için harika bir pazarlama planı hazırlamanın bir sonraki adımı bir fiyatlandırma stratejisi oluşturmak. Bunu yapmak için kendinize neyi ücretlendireceğinizi ve neden talep edeceğinizi sormanız gerekir..

Zaten standart bir iş planı oluşturduysanız, bu zaten ürün ve hizmetleriniz için en iyi fiyatların ne olduğunu düşündüğünüz ve araştırdığınız anlamına gelir. Şimdi bu bilgileri kullanma ve pazarlama faaliyetlerinizle ilişkilendirme zamanı.

Bu, müşterilerinize karşılığında alacakları avantaj ve değer konusunda net bir fikir sunarak sahip olduğunuz fiyatları desteklemeniz gerektiği anlamına gelir. Çoğu durumda, yüksek değerli bir teklif, müşterilerinizin ürününüzü satın almaya veya hizmetinizi kullanmaya karar vermesine yardımcı olabilir..

Tanıtım Planı

Bir promosyon planı, hedef pazarınıza nasıl ulaşmayı planladığınız sorusuna doğru cevabı bulmanıza yardımcı olabilir. Tanıtım planınız, pazarlama karmasının önemli bir parçasıdır çünkü müşterilerinize ulaşmak için kullanacağınız her türlü iletişimi kapsar.

Her promosyon planı, reklam, halkla ilişkiler, paketleme, doğrudan satış, İnternet pazarlama, pazarlama materyalleri, satış promosyonları vb. Gibi farklı pazarlama faaliyetlerinin bir karışımıdır. Ancak, çok fazla değişken koymamanız için dikkatli olmanız gerekir. tanıtım planınızı en başından itibaren. Aslında, başlangıçta tasarladığınız pazarlama stratejisini gerçekleştirmenizi kolaylaştıracak en fazla 5 özel etkinlik seçerek başlamalısınız..

Pazarlama bütçesi

Bu adım çok önemlidir ve bunu doğru bir şekilde yapmak için ne kadar para harcayacağınızı ve neyi harcayacağınızı düşünmeniz gerekir..

Pazarlama bütçesine sahip olmak, bir pazarlama planı hazırlamak için çok önemlidir çünkü planınızı aşmadan pazarlama faaliyetleriniz için ne kadar harcayabileceğinizi bilmenizi sağlar. Ayrıca, hangi faaliyetleri karşılayabileceğinizi ve hangilerinin yapamayacağınızı belirlemenize ve bunlar arasındaki önceliği belirlemenize yardımcı olabilir.

Pazarlama söz konusu olduğunda, üzücü bir şekilde, küçük şirketlerin çoğunluğu çok sınırlı veya hatta küçük bir bütçeye sahiptir. Harcama sınırlarınız dahilinde kalan bir promosyon planı oluşturmanın çok önemli olmasının bir başka nedeni de.

Aksiyon listesi

Artık tüm diğer şeylere sahip olduğunuza ve düzgün bir şekilde planlandığınıza göre, belirlediğiniz pazarlama hedeflerine ulaşmak için kendinize ne yapmanız gerektiğini sormalısınız..

Bir eylem listesi oluşturmak, yapmanız gereken işleri ve bunları yapmanız gereken zamanı özetlemektedir; bu, pazarlama faaliyetlerinizi gerçekleştirme yolunuz boyunca size yol gösterdiği için pazarlama planınızın çok önemli bir parçasıdır. Bu listeye sahip olmak, yeniden düşünmek veya yeniden gruplamak için her adımda durmak zorunda kalmadan sürekli ve sürekli ilerleme kaydetmenizi sağlar.

Pazarlama planınız için bir eylem listesi yapmak için nihai hedefinizi almanız ve bu hedefe ulaşmanıza yol açacak birden fazla küçük göreve bölmeniz gerekir. İşlem listeniz formuna gelince, bu temel kurallara uyduğunuz sürece istediğiniz formu seçebilirsiniz. Unutmayın, küçük adımların tamamlanması daha kolaydır ve güveninizi ve momentumunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir, bu nedenle birkaç adımdan daha küçük adımlara sahip olmak muhtemelen daha iyidir.

Metrik

Bir pazarlama planı oluşturmak yeterli değildir, ayrıca yoldaki ilerlemenizi takip etmeniz ve sonuçlarınızı ölçmeniz gerekir. Bunu yapmak için kendinize hangi sonuçları başardığınızı ve nerede iyileştirebileceğinizi sormalısınız. Bu adım sayesinde, pazarlama planınız tek bir kullanım için statik bir belgeden şirketinizi geliştirmenize ve geliştirmenize yardımcı olan sürekli değişen, aktif bir kılavuza dönüşebilecektir..

Kullandığınız pazarlama taktiklerine bağlı olarak, sonuçlarınızı izlemek ve ölçmek söz konusu olduğunda farklı alternatiflere ve seçeneklere sahip olacaksınız. Örneğin, standart pazarlama taktiklerini izleme İnternet ile ilgili olmayan manuel bir yaklaşım gerektirirken, çevrimiçi pazarlama sonuçları internete dayalı analizler ve diğer metriklerle ölçülebilir.

Pazarlama Planınızı İyi Kullanın

Bir pazarlama planına sahip olmak, küçük işletmenizi büyütmenize ve başarılı bir şirkete sahip olmanıza yardımcı olacak çok önemli bir şey olabilir. Pazarlama planınızı düzenli olarak kullanmanız ve pazarlama planınızı tasarlarken yapmanız gerekenleri takip etmeniz yeterlidir. Ancak, pazarlama planınıza somut ve değişmez bir belge olarak bakmamalısınız. İşletmeniz büyüdükçe ve değiştikçe, pazarlama planınıza da bazı değişiklikleri dahil edebilir ve eklemeniz gerekir. Sonuçta, planınızda özetlediğiniz bazı şeyler işe yaramayabilirken, diğerleri daha iyi çalışabilir ve sonuçları takip etmeniz ve pazarlama planınızda sürekli iyileştirmeler yapmanız gerekir..

Ancak, etkileri görebilmeniz için pazarlama planınıza biraz zaman ayırmanız gerekir. Belirli bir pazarlama etkinliğinin başarılı olup olmadığını hemen bilemezsiniz. Zaman verin ve sonuçları takip edin, pazarlama planınızdan en iyi şekilde yararlanabileceksiniz. Bu aynı zamanda sadece başarılarınızdan ve başarılarınızdan değil, hatalarınızdan ve başarısızlıklarınızdan öğrenmeye hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Çoğu durumda başarısızlık, pazarlama faaliyetlerinize farklı bir perspektiften bakmanıza yardımcı olabilir, bu da fikirlerinizi uygulamak ve küçük işletmenizi büyük bir başarıya dönüştürmek için daha iyi yollar bulmanıza yol açabilir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector