Öğrenilecek En İyi 10 Programlama Dili

ilk 10 programlama dili


Programlama alanına yeni başlıyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya repertuarınıza yeni bir programlama becerisi eklemek istiyorsanız, 2017’de öğrenilecek en iyi 10 programlama diline genel bakış hangi programlama dilinin bu yıl elde edebileceğiniz en yararlı beceri olduğunu anlamak için kullanışlı bir rehber olabilir.

Ayrıca Oku: En İyi Web Tasarım ve Geliştirme Araçları

Java

Java, nesne yönelimli bir programlama dilidir (OOP), ağırlıklı olarak sınıf temelli. WORA felsefesine sahiptir: Bir kez yaz, her yerde koş. Ve bu felsefeyi karşılıyor. Diğer dillerden daha fazla olan Java, derlenmiş bir dildir, JVM’de (Java Sanal makinesi) çalışabilen bayt kodunu derler. JVM herhangi bir mimari için uygulanmışsa, süper bilgisayarlardan eski özellikli telefonlara ve Akıllı Kartlara kadar Java kodunu çalıştırabilirsiniz, hatta telefonunuzdaki SIM kartınız java uygulamalarını çalıştırabilir..

Java dili 21 yaşından büyüktür, çok olgun bir dildir ve çoğu insanın zihninde Java Enterprise’ın dilidir. Java öğrenirseniz, nesne yönelimli paradigmada sağlam bir temele sahip olacaksınız, bu da başka bir OO dili öğrenmeyi planlıyorsanız kullanışlı olabilir. Dile alıştıktan ve diğer kütüphanelerden veya projelerden kod okumaya başladıktan sonra, bir çok “en iyi uygulama” alacaksınız çünkü kütüphanelerinin çoğu çok sayıda yeniden düzenleme ve cilalamadan geçti..

Java’da çok çeşitli uygulamalar geliştirebilirsiniz, çünkü bayt koduna derlenmiştir, yorumlanan dillere kıyasla oldukça hızlı çalışır, bu nedenle genellikle Java’da yazılmış çok yoğun kaynak gerektiren uygulamalar bulacaksınız.

Java öğrenirseniz ve Java geliştiricisi olarak çalışmak isterseniz, büyük olasılıkla bir yerde daha büyük bir şirkette bulunacaksınız. Java’da geliştirilen çok sayıda kurumsal düzeyde yazılım vardır. Neredeyse tüm dil karşılaştırma listelerinde 1 numaralı dildir, bu nedenle Java geliştiricisi olarak bir iş bulacaksınız. Bankacılık, b2b, makine öğrenimi, gömülü sistemler, veri depolama ve erişimde kullanılır.

C

C dili 1970 yılında geliştirildi, başka bir çok olgun dil. Ondan sonra gelen diğer birçok dil üzerinde büyük etkisi oldu. Statik olarak yazılan bir dildir ve çok az bellek kullanır. Çok fazla çan ve ıslık yok, ama işi hallediyor ve hızlı yapıyor. Düşük seviyeli bir dil olarak kabul edilir, oldukça “metale yakın” dır. C, donanım ile neler yapabileceğiniz konusunda size büyük özgürlük veriyor, ancak aynı zamanda büyük bir sorumluluk..

Programlamaya yeniyseniz, kesinlikle C ile başlamalısınız, çünkü öğrenme eğrisi PHP veya JavaScript diyelimden biraz daha dik olsa da, diğer dilleri anlamak ve çalışmak için sağlam bir temel görevi görecektir. Diğer birçok dil genellikle C dilinde yazılır. C’yi öğrendikten sonra, OOP, Lambda fonksiyonları, derlenmiş ve derlenmiş vs gibi diğer dillerin bazı özelliklerini gerçekten takdir edeceksiniz..

C ile her şeyi inşa edebilir, hatta başka programlama dilleri oluşturabilir ve çok daha fazlası işletim sistemleri yazabilirsiniz. Android’in ve birçok süper bilgisayarın kalbinde yer alan Linux çekirdeği ve hatta gömülü cihazlar C’de programlandı.

Günümüzde C çoğunlukla gömülü sistemlerde kullanılmaktadır, C’de birçok aygıt sürücüsü yazılmıştır, çünkü bu düşük seviyeli bir dildir. Genellikle, yürütme hızı ve bellek tüketimi çok önemli olduğunda, şirketler C’yi kullanma eğilimindedir. C bizimle birlikte ve uzun süre bizimle birlikte olacak, böylece bir C geliştiricisi olarak iş bulabileceğinizden emin olabilirsiniz..

C++

Genel amaçlı bir programlama dilidir. Bjarne Stroustrup nesne yönelimli ve jenerik programlama özellikleri ekleyerek süper C seviyesi olmak. Bu şekilde tüm C yazılı kodlarını (eski kod veya gömülü aygıtlar için tasarlanmıştır) yerel olarak destekler.

Çok çeşitli cihazlarda çalışabilen, yüksek performanslı ve çok esnek bir programlama dilidir. OOP’yi destekler, aslında OOP en büyük satış noktalarından biridir, C performansını elde edebilirsiniz, ancak OOP kodu yazabilirsiniz. T

O dil son yıllarda bir yüz germe vardı, bu yüzden 2017’de C ++ öğrenmeyi planlıyorsanız, 2017 sürümü C ++ 17’ye gitmelisiniz. C ++ ayrıca öğrenmek için harika bir dildir çünkü C kodu yazma özgürlüğüne sahip olacaksınız, bu arada OOP paradigmasından neredeyse sıfır performans maliyetiyle yararlanabilirsiniz.

C ++ ayrıca gömülü sistemlerde, endüstriyel kontrolde, uzay teknolojisinde de kullanılıyor ancak belki de en büyük ama kesinlikle en uç kullanım durumu video oyunu geliştirme ve hatta oyun motoru geliştirmedir. Çoğu üçlü A başlık oyunu C ++ ile yazılır veya içinde yazılmış bir oyun motoru kullanır. Bir C ++ geliştiricisi olarak, yüksek performanslı uygulamalarla veya sınırlı kaynaklara sahip sistemlerde çalışmak isterseniz birçok ilginç projede çalışabilirsiniz..

C #

C #, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java gibi yorumlanmış bir programlama dilidir. Derleyici tarafından oluşturulan ve CLR tarafından çalıştırılan IL (yorumlanmış dil) kodu (Ortak Dil Çalışma Zamanı: Tam zamanında derleme olarak bilinen bir işlem, derlenmiş kodu bilgisayarın CPU’sunun yürüttüğü makine yönergelerine dönüştürür).

C # Microsoft tarafından geliştirildi ve yıllarca Windows işletim sistemlerine (masaüstü ve sunucu) özel olmasına rağmen, Linux topluluğunun Mono adında bir açık kaynak eşdeğeri oluşturması için yeterince popülerlik kazandı. Microsoft’ta yapılan son değişikliklerin ışığında, C # açık kaynak oldu. Bunu kısa bir süre sonra Apple’ın yeni programlama dili Swift’i açık kaynak yapma kararı aldı.

C ++ standart bir kütüphaneye (STL) sahip olduğu için C # ‘a da sahiptir ve buna .Net Framework denir. C # ve .Net Framework’ün açık kaynaklı kullanımı ile C # programlama dili, Java’nın Write ile bir kez rekabet edebileceği, her yerde çalışabileceği parlak bir geleceğe sahiptir.

Java ve C # arasındaki benzerlikler dikkat çekicidir, ancak daha yakından bakıldığında C # ‘ı Java’nın C ++ sözdizimine çok daha yakın bulabilirsiniz. Ayrıca, C # ‘ın en son C ++ revizyonları üzerindeki bazı etkilerini görebilirsiniz: C ++ 14 ve C ++ 17.

C ++ ‘dan daha yüksek seviyeli bir programlama dilidir, çok karmaşık bir dildir, C ++ veya Java ile olduğu gibi onunla çok çeşitli uygulamalar oluşturabilirsiniz, ancak C #’ ın C ++ / C’nin sahip olduğu gibi açık bir işaretçisi olmadığı için kodun çok daha hızlı prototiplendirilmesi ( hafızayı dahili olarak bir GC: çöp toplayıcı kullanarak yönetir).

piton

Python üst düzey bir dildir ve genel amaçlı bir programlama dili olarak kabul edilir. Python, yorumlanmış bir dildir veya daha yaygın olarak komut dosyası dili olarak adlandırılır. Bu, Python’u çalıştırmak için derlemeniz gerekmediği anlamına gelir. En karakteristik özelliklerinden biri, okunabilirliğe odaklanmasıdır. Geliştiricileri temiz ve yapılandırılmış bir şekilde yazmaya zorlayan kıvırcık ayraçlar yerine girinti kullanır. Python kodunun, yazarın bile bir süre geçtikten sonra okumayı zor bulduğu Perl’den farklı olarak diğer geliştiriciler tarafından kolayca okunabileceği düşünülmektedir. Python, OOP (Nesneye Dayalı Programlama), fonksiyonel ve prosedür tarzı gibi çoklu programlama paradigmalarını destekler. Linux yardımcı programlarında yaygın olarak kullanılmaktadır, Debian Linux paket yöneticisinin parçaları Python’da yazılmıştır. Düşük bir bellek alanına sahiptir ve dize düzenleme görevlerinde üstünlük sağlar, genellikle zaman açısından Java’dan daha iyi performans gösterir ve C veya C ++ ‘a yakındır. Python, RaspberryPi mini bilgisayarın ana kullanıcı programlama dilidir. Çok sayıda kütüphane ve uzantıya sahip olgun bir dildir, Makine Öğrenimi ve veri analizi görevinde kullanımını buldu, PostgreSQL ile güçlü bağları var.

Bunun iki ana sürümü vardır: 2.X ve daha yeni 3.X, Python öğrenmek istiyorsanız dikkate almanız gereken bir şey, çünkü paketler ve kütüphanelerde uyumluluğu bozuyorlar.

Bir Python programcısı olursanız, büyük olasılıkla Makine Öğrenimi, Veri Madenciliği ve hatta Web Scraping projelerinde çalışacaksınız. Ancak, örneğin Django ile çok yönlü web sayfaları oluşturmak için kullanılabilir.

JavaScript

JavaScript Web’in dillerinden biridir. Çok garip bir dildir, sadece 10 gün içinde geliştirilmiştir, bu yüzden içine birçok garip şey girmiştir, ancak her tarayıcıda olduğu için en çok kullanılan dillerden biridir. JavaScript, adından da anlaşılacağı gibi bir komut dosyası dilidir ve Web’i bir numaralı uygulama dağıtım platformu haline getirmiştir. Çoğu kişi, JavaScript’i tarayıcıların ortaya koyduğu bir API olan DOM ile ilişkilendirir ve birkaç kişi tarafından sevilen birçok kişi tarafından nefret edilir, ancak şimdi HTML5 ile daha iyi hale gelir. Sunucu tabanlı bir JavaScript uygulaması olan NodeJS, uygulamaları saf JavaScript’te yazmayı mümkün kıldı ve insanlar bu dilin DOM API’sı olmadan ne kadar güzel olduğunu yeniden keşfetti. Adı, bir Java geliştiricilerine tanıdık gelmek için seçildi ve takıldı. Dilin resmi adı EMCAScript’tir..

Ön uç teknolojilerle ilgileniyorsanız, sadece basit bir web sayfası oluşturmak isteseniz bile, er ya da geç hayatınızı kolaylaştırmak için JavaScript kullanmanız gerekecektir. Ayrıca, etkinlik odaklı yüksek trafikli web uygulamaları oluşturmayı planlıyorsanız, JS öğrenmek için iyi bir dil olacaktır.

Kariyer açısından şirketler genellikle JS geliştiricilerini çoğunlukla ön uç çalışmaları için işe alır, çünkü NodeJS, sunucu tarafında, işlerin biraz daha yavaş hareket etme eğiliminde olduğu ve insanların iyi test edilmiş çözümlere bağlı kalacağı ana akım olarak kabul edilmez. Çoğu zaman HTML ve CSS bilgisi isteyeceklerdir, çünkü bu teknolojiler zengin, duyarlı, WEB 2.0 Uygulamalarını sağlamak için simbiyozda çalışır.

PHP

Köprü Metni Önişlemcisi, adından da anlaşılacağı gibi, HTTP’ye (her url’de http: // bölümünü oluşturur) bağlanan bir programlama dilidir. CGI betiklerinin yerini aldı ve tam bir programlama dili oldu. Öğrenmesi oldukça kolaydır, çünkü tam olarak yazılmamıştır, C benzeri bir sözdizimine sahiptir.

Web teknolojileri veya web sitesi programlama ile ilgileniyorsanız, kesinlikle PHP dilini öğrenmelisiniz, web siteleri ve web uygulamaları oluşturmak için birçok uzantıya ve geniş bir çerçeveye sahiptir. PHP modern web’e güç veriyor, çevrimiçi web sitelerinin% 82.4’ü PHP’de yazılıyor. Facebook başlangıçta PHP’de, dünyanın en çok kullanılan CMS (İçerik Yönetim Sistemi) web sitelerinin% 25’inde çalışan WordPress de PHP’de yazılmıştır. Çoğunlukla web siteleri oluşturmak için kullanılır, ancak büyük performans iyileştirmeleri getiren PHP 7’nin piyasaya sürülmesi ile oldukça güçlü bir genel programlama dili haline geldi..

PHP programcıları çoğunlukla web siteleri oluşturmak için gereklidir ve web standartları ve tasarımları sürekli değiştiğinden, web siteleri oluşturma ve yeniden oluşturma veya mevcut web sitelerine yeni özellikler ekleme ve ekleme konusunda geniş bir çalışma vardır..

Oku: PHP ile Web Sitesi Oluşturmanın Avantajları ve Dezavantajları

SQL

SQL veya Yapısal Sorgu Dili, başlangıçta Veritabanı Yönetim Sistemleri ile konuşmak için tasarlanmış dildir; bunu hala yapıyor, ama başlangıçta tasarlandığı gibi değil. İnsandan makineye bir dil olarak tasarlandı, ancak günümüzde PHP, C # vb. Gibi programlama dillerinde kullanılıyor. Eski olduğunu düşünebilirsiniz, ancak yine de her türlü veriyi depolamanız gereken ve almak istediğiniz yerde kullanılır veya farklı raporlar oluştur.

Bunu tamamlayıcı bir dil olarak düşünebilirsiniz, çünkü çoğu projede er ya da geç bir veri depolama mekanizmasına ihtiyaç duyacaksınız ya da bazı değerler için bir veritabanını sorgulamanız gerekecektir. SQL farklı lezzetlerle gelir, her Veritabanı biraz değiştirilmiş bir sözdizimi kullanır, ancak genel olarak aynı kelimeleri paylaşırlar. MySQL ve Oracle en popüler olanlarıdır, ancak sık sık kendinizi SQLite’ı projeleriniz için hafif veritabanı olarak kullanırken bulabilirsiniz. Bir veritabanı seçerseniz ve gerçekten onun veri tabanlarını ve çıkışlarını öğrenirseniz, kendinizi bir Programcıdan çok bir Veritabanı Yöneticisi olarak düşünebilirsiniz..

Sonuç olarak, birçok projede SQL kullanarak bir veritabanına arayüz kurmanız gerekeceğini söyleyebiliriz, bu yüzden kesinlikle öğrenmelisiniz, en azından temel bilgiler.

Yakut

Ruby nispeten yeni bir dildir, 1995’te ortaya çıktı. İşlevsel, OOP, zorunlu vb. Gibi çoklu programlama paradigmalarını destekleyebilen nesne yönelimli bir genel amaçlı programlama dili. Yeni başlayanlar için harika bir dil, çünkü bir ilk dil, bu genellikle çoğu OOP dili için geçerlidir.

Ruby dili, Yukihiro Matsumoto üretken ve eğlenceli olmak ve vaatlerini yerine getirmek. Programları son derece hızlı yazabilirsiniz, hızlı prototip oluşturma ve yeni fikirler denemek için harika bir dildir.

Ruby çoğunlukla web geliştirme için kullanılır, çünkü Rails adında harika bir çerçeveye sahiptir, bazen Ruby on Rails veya ROR olarak adlandırılır. Ruby on Rails ile bir blog veya hatta bir alışveriş sepeti sistemi oluşturmak, örneğin PHP’de belki günler veya haftalar yerine birkaç saat içinde yapılabilecek bir görev olabilir. Genel olarak Rails çerçevesi dile mükemmel bir katkı sağlar. İlk programlama dilini öğrenmek istiyorsanız, Ruby mükemmel bir seçimdir ve eğer bu konuda iyi olursanız, web geliştirme konusunda bir iş bulabilir veya sadece kendi web sitesi fikirlerinizi oluşturabilirsiniz, son derece hızlı.

Hedef C

Objective-C hakkında herhangi bir C veya C ++ geliştiricisine sorarsanız, büyük olasılıkla bu konuda bilecekleri tek şey, çok parantez kullanmasıdır [] ve bu kesinlikle doğru olsa da bundan daha fazlasını yapar. Genel amaçlı bir OOP programlama dili.

ObjC, Apple tarafından OS X ve IOS geliştirilirken kullanılan programlama dili olduğu için parantezlerini Smalltalk’tan ve ününü aldı. IOS cihazları için dil olarak Objective-C ve IDE olarak Xcode kullanılarak birçok geliştirme yapılır..

Objective-C öğrenirseniz, büyük olasılıkla bir IOS geliştiricisi olacaksınız, Objective-C kullanarak Apple’a bağlı olmayan çok az proje var gibi görünüyor. Apple’ın burada kaldığını düşünüyorsanız ve bir şirket için, serbest çalışan olarak veya sadece eğlence için mobil uygulamalar oluşturma fikrinden hoşlanıyorsanız, Objective-C dile gider.

Son

Umarım, bu programlama dillerinden en az biri sokağınıza bir şey gibi gelir ve 2017 için edinilebilir becerilerinizin listesine girer. Peki hangi dili öğrenmeyi planlıyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map