Özel WHOIS nedir ve Özel Alan Adı Kaydı Neden Önemlidir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Özel WHOIS nedir ve Özel Alan Adı Kaydı Neden Önemlidir?
0 9 мин.

özel whois alan adı kaydı


Bir alan adı satın alırken, telefon numaranız, tam adınız ve adresiniz, e-posta adresiniz vb. Gibi belirli bilgileri göndermeniz gerekir. Bu, etki alanı adı sahipliğinizle ilgili şeffaflık oluşturmak için ICANN (etki alanı adları ve numaraları için Internet Corporation) adına etki alanı kayıt kuruluşunuz tarafından gereklidir. Ancak bu şeffaflık, bu makalede uzun süre tartışacağımız bir maliyet ve kişisel verilerinizin herkese açık hale getirilmesinin potansiyel olarak zararlı etkilerinden korunmaya yönelik önlemler içermektedir..

Alan satın alırken gönderdiğiniz kişisel veriler, Whois’te ve bunun gibi diğer verilerle herkese açık hale getirilir. ad sunucularının, son kullanma tarihi, alanın yenilenme tarihi, vb. Whois, .com, .net veya .online gibi herhangi bir gTLD’ye (genel üst düzey alan adı) ilişkin bilgileri aramak için kullanılabilen ve gönderdiğiniz tüm içeriği içeren teknik bir dizindir. kişisel bilgiler de. Bu sizi gayri meşru veri toplayıcıların, kimlik hırsızlarının ve alan korsanlarının eylemlerine karşı savunmasız bırakabilir. Özel Whois veya özel alan adı kaydını seçmediğiniz sürece bu.

Özel Whois Nedir?

ICANN alan adlarınızla ilgili doğru ve güncel bilgileri korumanızı gerektirir ve bir alan adının yasal ve sözleşmeye dayalı sahipliği, bir alan adının kayıt işlemi sırasında gönderdiğiniz bilgilere bağlanır. Bu, Whois’te alan adının sahibi olarak listelenen herkesin alan adının yasal sahibi olduğu kabul edilir. Kendi verileriniz yerine başkasının verilerini göndererek kişisel verilerinizi sağlama gereksinimini aşabilirsiniz, ancak bu kişi bir anlaşmazlık durumunda hak sahibi olarak kabul edilecektir. Etki alanı için ödeme yapmış olsanız bile, bir başkasının verilerini listelediyseniz, ICANN’in gözünde, kayıt ettiren olarak listelenen kişi alanın hak sahibi.

Bir etki alanını kaydettirdiğinizde, bazı sağlayıcılar özel Whois veya etki alanı gizlilik koruması olarak da adlandırılan özel etki alanı kaydı adı verilen bir eklenti hizmeti seçmenize izin verir. Bu hizmet, kayıt kuruluşunuz tarafından oluşturulan genel bilgilerle değiştirerek adınızı ve iletişim bilgilerinizi gizlemenize veya gizlemenize olanak tanır, böylece başkalarının Whois veritabanından kişisel bilgilerinizi almasını engeller..

Farklı alan adı kayıt şirketlerinin özel alan adı kaydı için farklı adları olacaktır – bazıları alan adı gizlilik koruması (ör. Küçük Turuncu) olarak adlandırırken, diğerleri özel Whois kaydı (örn. HostGator) olarak adlandırırken, diğer kayıt şirketleri alan adı gizliliği (ör. BlueHost, GoDaddy) ) veya Whois Muhafızları (örneğin Namecheap). Bu hizmetin fiyatları da oldukça çeşitlidir, bu nedenle bir etki alanı kaydetmeden önce fiyatları karşılaştırdığınızdan emin olun.

Özel Alan Adı Kaydı Neden Önemli??

Tüm alan adlarının alan gizliliği korumasına sahip olmasına izin verilmese de (örneğin, ülke kodu üst düzey alan adlarının çoğunun özel Whois’e sahip olmasına izin verilmez), sahip olmasına izin verilen gTLD’lerin kişisel verilerinizin bulunmaması alan korsanlarının, veri madencilerinin veya bilgisayar korsanlarının elleri.

Özel Whois’in önemli olmasının üç nedeni ve bu hizmeti neden satın almayı düşünmelisiniz:

1. Kişisel bilgilerinizi koruyun

Kimlik hırsızlığı düşündüğünüzden daha yaygındır ve kimlik hırsızlığı vakalarının sayısı artmaktadır. Yetenekli bir kişi, Whois veritabanında yayınlanan verilerden kimlik hırsızlığı yapacak şekilde yararlanabilir. Kişisel bilgilerinizi yanlış ellerde olabileceğini bilerek sosyal medyada veya diğer aranabilir veritabanlarında herkese açık bir şekilde paylaşmaktan yorulacağınız için, özel alan adı kaydını seçmek verilerinizin Whois veritabanında güvenli ve gizli tutulmasını sağlar.

Özel alan adı kaydının önemli olmasının bir başka nedeni de, zulme maruz kalabilen belirli kategorilerdeki kişilerin verilerini koruyabilmesidir. Örneğin, tartışmalı bir medya kuruluşuna veya göçmenlerin haklarını veya LGBTQ haklarını savunan bir web siteniz varsa, bir alan adı gizlilik hizmeti bu tür sitelerin sahiplerine ait verileri koruyabilir.

2. Spam ve istenmeyen talepleri önleyin

Satış görevlileri ve tele-pazarlamacılar, telefon numaranız ve e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerin yayınlanmasını talep için açık bir davetiye olarak görürler. Aslında, birkaç şirket Whois verilerini yeni eklenen bilgiler için kazımaktadır. E-posta adresiniz spam e-posta ile doluysa ve telefonunuz sosyal medya pazarlaması, SEO ve diğer “kaçırılmayacak” iş fırsatları sunan tekliflerle çalmaya devam ediyorsa, verilerinizin hizmetlerinin reklamını yapan şirketler tarafından alındığını gösteren bir işarettir..

Özel Whois’lerin sahte “alan adı yenileme” postalarını kullanmamanız durumunda, alan adınızın sona erme tarihine yaklaştığında görünebilecek başka bir şey daha olabilir. Bunlar, alan adınızı yenilemenize yardımcı olmaz ve bunun yerine gerçekte yapmadığınız zamanlarda alan adınızı yenilediğinizi düşünmeniz için sizi kandırır. Alan adı yenileme bildirimleri söz konusu olduğunda önlem aldığınızdan emin olun.

Whois verilerinizin her zaman korunduğundan emin olmak için alan adı gizlilik hizmetinizi otomatik yenilemeye alın.

3. Alan adının ele geçirilmesini önleme

Alan adı ele geçirme işlemleri, günümüzde alan adı kayıt şirketlerinin alan adı aktarımlarını satın alındıktan sonra kilitledikleri günümüzde olduğundan daha büyük bir sorundu. Dolayısıyla, birisi hesap kimlik bilgilerinize erişemezse alan adınızı aktaramaz. Whois koruma hizmeti, gerçek e-posta adresiniz yerine sahte bir e-posta adresi oluşturduğundan, tüm alan adı transferi yetkilendirme girişimi postaları gerçek adresiniz yerine sahte adrese gönderilir. Çoğu durumda, sahte adrese gönderilen e-postalar, sahibinin gerçek adresine bile yönlendirilmez. Ancak, e-postaların yönlendirileceği özel bir adres ayarlamanızı sağlayan Whois koruma hizmetleri vardır. Sahte adrese bağlı geçerli bir adrese sahip olmak iyi bir fikirdir, çünkü birisinin sizinle doğrudan iletişim kurmak istemesinin meşru nedenleri olabilir; spam raporları, bilgisayar korsanlığı raporları, güvenlik açıkları vb. Genellikle Whois tarafından listelenen e-posta adresini kullanarak sizinle iletişim kuramazlarsa e-postayı barındırma sağlayıcısının kötüye kullanım bölümüne gönderir.

Özel Whois için herhangi bir olumsuzluk var mı?

Özel etki alanı korumasını etkinleştirdiğiniz her etki alanı için gerçekleştireceğiniz yıllık ek maliyetlerin (kayıt şirketinden kayıt kuruluşuna kadar değişebilir) yanı sıra, özel Whoisleri etkinleştirmenin dezavantajları yoktur. Ancak, alan adınız böyle bir gizlilik koruması olmadan önceden bir kez kaydedildiyse, daha önce gönderilen verileriniz, alan adı sahiplik geçmişi için geçmişte arama yapan araçlar aracılığıyla herkese açık ve aranabilir olabilir. Bir alan adının sahibine ait verilerin yayınlanması şeffaflığı artırmak amaçlı olduğundan, verilerinizin Whois’te listelenmesini istememek bazı müşterilerin itibarınızı sorgulamasını tetikleyebilir – gerçekten kim ve ne olduğunuzu iddia ediyor musunuz? Bu durumda, verilerinizi hileli amaçlar için kullanmanın eksilerini aksine tam şeffaflık artılarını tartmanız gerekir.

Çevrimiçi bir mağaza işletiyorsanız, Whois ayrıntılarını şirketinizin ayrıntılarıyla aynı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz, çünkü muhtemelen şirket adınız ve resmi adresiniz, telefon numaranız gibi iletişim bilgilerinizin gösterilmesi zorunludur. neyse. WHOIS bilgilerinizi gizlemek için hiçbir neden yoktur, çünkü birkaç potansiyel iş ortağını “korkutabilir”. Bir müşterinin WHOIS bilgilerinize bakması pek olası değildir, ancak potansiyel bir iş ortağı kesinlikle sizinle ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi toplamaya çalışacaktır.

Etki Alanınızı Özel WHOIS’e Nereye Kaydedebilirsiniz?

Çoğu alan adı kayıt kuruluşu, kayıt olduğunuzda bir alan adı gizliliği koruma hizmeti seçme seçeneğine sahip olacaktır. BlueHost’un Alan Adı Gizlilik hizmeti alan adı başına yıllık 11,99 ABD dolarıdır, ancak ücretsiz alan adıyla da gelen paylaşılan barındırma planlarından bazıları (ör. Prime planı) bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. InMotion, alan adınız için Alan Adı Gizliliğini etkinleştirme seçeneği sunan başka bir güvenilir alan adı kaydedicisidir ve alan adı başına yıllık 9,99 ABD dolarına mal olur. HostGator’un alan adı Gizlilik Koruması özelliği, alan adı başına yıllık 12,95 ABD doları karşılığında kullanılabilir. Gördüğünüz gibi, fiyatlandırmada bazı farklılıklar vardır, bu nedenle kimlerin fırsatlarının en iyi olduğunu görmek için sağlayıcıları karşılaştırmanız gerekir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector