Pazarlamanın Evrimi – Kısa Bir Bakış

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Pazarlamanın Evrimi – Kısa Bir Bakış
0 9 мин.

pazarlama gelişimi


Bugünün pazarlamasında pazarlamanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Başarılı bir pazarlama kampanyası sadece hangi ürünlerin daha iyi sattığını belirlemez; bundan çok daha fazlasını başarabilir. Dünyanın en etkili milletinin bir sonraki başkanına karar verebilir (ve vermiştir).

Eski deyiş, “iyi bir ürüne sahip olmak ve kendini satacak” artık doğru değil. Günümüzde, daha çok “iyi bir pazarlama yapmak ve neredeyse bir ürüne ihtiyacınız var”. Ya da daha olasıdır – “kötü pazarlamaya sahip olun ve ürününüz ne kadar iyi olursa olsun berbatsınız”: Ama her zaman böyle değildi.

Pazarlama eskidir – insanlar her zaman ürünlerini vurgulamak, rekabeti yenmek ve sizi onlardan satın almak isterler. Ancak, bugünün dünyasında, pazarlama kendisi için bir iştir – üniversitelerde büyük insanlar, hayatlarını geliştirmeye adamışlar ve bunu milyonlarca dolar kazanıyorlar. Hem kendileri hem de satmaya çalıştıkları ürünler için. Bu yazıda, her şeyin nasıl başladığını, ne kadar hızlı büyüdüğünü, şimdi nerede olduğunu ve gelecekte nereye gideceğini gösteren pazarlama tarihini inceleyeceğiz. Bizimle kal.

Post-Endüstriyel Dünya – Her Şey Başladı

pazarlamaya başlamak

Post-endüstriyel dünya yeni pazarlar ve rekabet açtı. İmalat sanayileri hızla büyüdü ve bu da sıradan insanlar için daha fazla ürünün bulunmasına neden oldu. Düzenli çalışanlar daha fazla şey karşılayabildiğinden, şirketler ürünlerinin en iyi olduğu konusunda onları ikna etmek istediler. Bununla birlikte, gerçek pazarlama ‘60’lara kadar beklemek zorundaydı – bundan önce, satıcılar hala iyi bir ürünün kendini nasıl satacağına inanıyordu.

60’lı yıllarda büyük markalar endüstrilere egemen oldu. Pazarlamaları vardı, ama tek amacı tekellerini daha da güçlendirmekti. Büyük bir markanın bulunduğu şubelerde, diğer tüm potansiyel yarışmacıların yarışa girmeleri yasaklandı. Kaliteli ürün tekelinde büyük markaların daha düşük fiyatlarla daha yüksek fiyatlarla satış yapmasına izin verilmiyordu. Tüm bunlar değişmek zorunda kaldı ve değişti.

Seri üretim

80’li yıllarda işler gelişmeye başladı. Teknoloji ve sanayi her geçen yıl yeni zirvelere ulaşıyordu ve yepyeni üreticiler pazarın her alanına su basmaya başladı. Bu sağlıklı bir rekabet ile sonuçlandı ve kısa süre içinde satıcıların ürünlerini tanıtmak için yeni yollar aramaya başladı.

Bu onları doğrudan müşterilerine sormaya yönlendirir. Aniden, üreticiler sadece paraları için değil, müşterilerinin fikirlerini de önemsemeye başladılar. Ancak, hepsi harika değildi. Rekabet, masrafları ve fiyatları düşük tutmak için üreticileri ürünlerinin kalitesini düşürmeye zorladı. Satıcılar, ne olursa olsun, hedefinize ulaştınız ya da gittiniz, sadece satmak ve daha fazla satmak için teşvik edildi.

Kalite Değişimi

‘90’lar işleri doğru yönde biraz daha ilerletti. Üreticiler ve satıcılar tüketicilerin kalite istediğini ve onlara iyi bir ürün verirseniz daha fazla ödeme yapmaya istekli olduklarını fark ettiler. Ayrıca, yeni eğilimler ortaya çıktı – insanlar çevreyi, sosyal endişeleri ve benzer gündemleri önemsemeye başladı.

Bazı sağlıklı değerlerin tanıtımını yapan “yeni dönemin” parçası olan ürünler daha iyi satıldı. Pazarlamacılar fırsatı gördü ve akışa katıldı – Holistik pazarlama doğdu. Sadaka, bağışlara destek vermeye başlayan ürünler sosyal aktivitelere katılmıştır. “Yeşil” ve çevre dostu ürünler gittikçe daha popülerdi ve insanlar sadece çevre için daha iyi bir ürün elde etmek için daha fazla para ödemeye bile istekliydi. Sahte olsun ya da olmasın, bu pazarlama işe yaradı ve aslında doğru nedenler için büyük miktarların toplanmasına yardımcı oldu.

21’inci yüzyıl

İnternet 90’lı yıllarda büyüyordu, ancak yeni yüzyılda yaygınlaştı ve çok daha hızlı oldu. Bu, orijinal, daha küçük üreticilerin doğrudan müşterilerine ulaşmalarını sağladı. Yeni markalar ortaya çıktı ve yeni bir markalaşma markaları hikayelerini anlatmaya başladı ve alıcılarının ve müşterilerinin kendilerini ilişkilendirip tanımlamasına izin verdi. Yeni markalar müşterileri önemsemeye başladı ve müşteri görüşleri ve geri bildirimlerini gerçekten merak ediyordu.

Müşteri deneyimi tüm sürecin önemli bir parçası haline geldi. Müşteri sadece ürünü satın almaz; arkasındaki tüm hikayeyi satın alacaklardı. Dahası, müşteri nefes almayan bir reklam haline gelecektir – markaya sıkı sıkıya bağlanarak, insanlar arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye etmeye başlayacaktı.

Çevrimiçi Çağ

çevrimiçi pazarlama

Bugün her şey çevrimiçi oldu. Modern İnternet araçlarıyla pazarlamacılar, müşteri davranışları hakkında her zamankinden daha fazla kavrayışa sahiptir. Pazarlamacılar trafik verilerini toplayıp analiz ederek doğrudan hedef kitlelerine vurarak stratejiyi ayarlayabilir.

Ayrıca, her pazarın sular altında kalması nedeniyle, pazarlama kampanyaları daha küçük ve daha spesifik müşteri gruplarını hedefleyen daha niş olmaya çalışır. Bugün, neredeyse kült benzeri takipçilerden oluşan daha küçük bir orduya sahip olmak, yüksek kaliteli (ve daha pahalı) ürününüzü mümkün olduğunca kitlelere jenerik, düşük maliyetli bir çözüme sahip olmaktan daha iyi hale getirecek kadar çok daha iyidir. itibar yok.

90’lı yılların başında ve 00’ların başında bir web sitesi, şirketlerin temel bilgileri bıraktığı ve onlarla farklı bir şekilde iletişim kurmanızı sağlayan bir yerdi. Ancak, İnternet büyüdükçe her şey değişti.

Günümüzde genel bir web sitesi bulamayacaksınız; hiç kimse itibarıyla kumar oynamak istemez. Küçük firmaların bile gösterişli web siteleri vardır. Herkes size “her şey nasıl başladı” sayfalarında kendi kişisel hikayelerini anlatmaya çalışıyor. “Vizyonumuz” sayfası, işletmelerin para için değil (evet, doğru) değil, tüm insanlığa fayda sağlayacak daha yüksek hedefler için nasıl yaratıldığını gösterecektir. Ve her “hakkımızda” sayfası size, ekibin o şirkette ne kadar heyecan verici ve benzersiz olduğunu söyleyecektir, dünyadaki diğerleri gibi değil.

Yeni Araçlar

İnternet ayrıca Arama Motoru Optimizasyonu gibi yeni pazarlama alanlarına da ağırlık vermektedir. En iyi görünen web sitesine ve en ilginç ürünlere sahip olabilirsiniz, ancak müşterileriniz sizi benzer sitelerin denizinde bulamazsa, işiniz bitti demektir. Herkes İnternet taramalarına arama motorlarında başlar (okuma: Google), bu yüzden nasıl çalıştıklarını bilmek çok önemli hale geldi. SEO neredeyse bir gecede ortaya çıktı ve yeni kediler ve köpekler oyunu başladı. SEO uzmanları, web sitelerini arama sonuçları listelerinde daha yüksek yapmak için sürekli olarak yeni yollar ve delikler bulmaya çalışırken, Google’dan gelen insanlar arama sonuçlarını dürüst ve etik tutmak için yeni kurallar icat etmeye ve uygulamaya çalışıyor.

Bloglar internet pazarlama başka bir şeklidir. Eskiden basit çevrimiçi günlüklerdi, ama şimdi bundan çok daha fazlası. Şirketler, müşterileriyle ilk elden bilgi paylaşmak için blogları kullanıyor ve en sevdikleri ürünlerin dünyasına girmelerine izin veriyor. Marka bilinirliği oluşturmak, müşteri deneyimini geliştirmek ve potansiyel müşteriler oluşturmak için kullanılırlar..

Ve son olarak, sosyal medya – bu doğrudan müşterilere ulaşmak için harika bir araçtır. Dahası, Facebook gibi sosyal medya devlerinin cinsiyet, yaş, yer ve hatta siyasi görüşlere göre belirli demografik grupları kesin olarak hedeflemenize izin veren kendi pazarlama araçları vardır. Pazarlamacılar sosyal medya erişim potansiyelini görüyor ve bu pazarlama dalına daha fazla zaman harcıyor ve daha fazla para yatırıyor.

Sonuç

Kimse gelecekte pazarlamanın nereye gideceğini kesin olarak söyleyemez, ancak bazı kesin işaretler vardır. İlk olarak, mobil. Mobil tarama, iki yıl önce masaüstünde gezinmeyi aştı ve bu eğilim yakında durmayacak. Pazarlamacılar mobil taramayı benimsiyor ve gelecekte de bunu yapmaya devam edecekler.

Pazarlama son 70 yılda çok değişti. Ondan önce, hepsi hemen hemen aynıydı (var olmayana yakın). Ancak, endüstri patlamaya başladıkça ve yeni markalar pazarlara su bastığında, çok kısa bir süre içinde hepsi değişti.

Ama asıl atılım, internetin yükselişi ile geldi. Online pazarlama tüm şubeyi yeni bir seviyeye taşıdı. Geçmişte, pazarlamacılar yukarıdan diğer iktisadi uzmanlar tarafından daha az bir tür olarak görülüyordu. İnternet tüm bunları değiştirdi – pazarlama artık her zamankinden daha kritik ve yeni BT çağında harmanlanarak gün geçtikçe büyüyor.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector