PHP vs ASP.NET – Farklar Nelerdir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'PHP vs ASP.NET – Farklar Nelerdir?
0 14 мин.

asp net vs php


PHP ve ASP.NET’in her ikisi de ortaya çıktığından beri, insanların hangisinin daha iyi olduğuna karar verme arzusu sürekli bir çaba olmuştur ve bu konuda çok sayıda blog yazısı ve makale üretmektedir. Ne yazık ki, bunların birçoğu tek taraflı, diğerini teşvik ediyor. Bu nedenle, bugün, yeni bir uygulama veya kendi çevrimiçi imparatorluğunuzu oluşturmak için hangisini kullanmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olmak amacıyla iki dil arasında tarafsız bir karşılaştırma yapmayı amaçlıyoruz..

PHP, milyonlarca web sitesi ve onunla oluşturulmuş özel uygulamalarla en tanınmış web geliştirme dillerinden biridir. Popülerliğine büyük katkıda bulunmaya devam eden açık kaynaklı bir platformdur. Ancak Microsoft ASP.NET aynı zamanda açık kaynaklı bir platformdur.

Hangisinin diğerinden daha iyi olduğunu belirlemek kolay bir iş değildir. Bunu yapmaya çalışmak, elmaları portakallarla karşılaştırmak gibidir. Yani, genel olarak hangisinin daha iyi olduğuna karar veremezsiniz. Bu ayrımları yalnızca birkaç belirli hedefiniz olduğunda yapabilirsiniz.

Her ikisi de PHP ve ASP.NET yıllar içinde çok sayıda harika web sitesi geliştiren çok başarılı girişimlerdir, ancak ikisiyle de çok fazla çalışmayanlar için hala bir soru kalmaktadır. Hangisini kullanmalılar?

Bu makale, bir sonraki projenizde bu iki teknolojiden hangisini kullanmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Kararınızı yarasadan çıkarmanıza yardımcı olmayabilir, ancak kesinlikle daha fazla bilgi sahibi olmanıza ve hangi teknolojinin size daha uygun olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaktır..

Konuşmamızı derinleştirmeden önce, bir ayrım yapmak için kullanabileceğimiz en temel değişkeni görelim. Web programlama dillerinin pazar payına bakarak, çok fazla bilgi alabiliriz, çünkü bize piyasada belirli bir programlama dilinin ne kadar yaygın olarak kullanıldığını söyler.

Bunlardan herhangi biriyle iş bulmayı hedeflerseniz size yardımcı olacaktır. İstatistiklerimize göre pazarın% 9’u Ruby on Rails,% 34’ü ASP.NET ve% 57’si PHP kullanıyor. Diğer dilleri de hesaba katarsak istatistikler elbette değişecekti, ama bu bizim iddiamız için yeterince iyi.

Dolayısıyla, bu dillerden birinde kod yazmayı öğrenerek bir iş bulmaya çalışıyorsanız, PHP ile kesinlikle daha iyi durumdasınız demektir. Bir proje geliştirmeye veya başka bir şey yapmaya çalışıyorsanız, bizimle sadık kalın ve gerisini öğrenin!

PHP nedir?

php logosu 2017PHP, açık kaynaklı, sunucu tarafı bir betik ve genel amaçlı programlama dilidir. En çok dinamik web sitelerinin ve web uygulamalarının geliştirilmesi için kullanılır. Nesneye yönelik bir yönelimle, programcıların belirli sorunları çözme ve uygulama geliştirme yollarında daha yaratıcı olmalarına yardımcı olur.

Anlaşılması ve kullanımı kolay olması yaygın popülaritesine ve işlevselliğine büyük katkı sağlamıştır ve topluluk sadece 1995’teki çıkışından bu yana büyümüştür. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve her zaman olacaktır. Herhangi bir yeni kullanıcı sözdizimini kolayca anlayabilir ve programlamaya alışabilir.

Diğer bir avantajı, herhangi bir ana bilgisayarın sunucularında çalışması ve çok çeşitli veritabanlarını desteklemesidir. MySQL, PostgreSQL, Oracle, Sybase, Informix ve hatta Microsoft SQL. PHP, ağırlıklı olarak sunucu tarafı komut dizisine vurgu yapar, ancak masaüstü uygulamaları geliştirmek için de kullanılabilir. Harika özelliklerinden biri, PHP kodunun ayrı bir dosyaya yazılması gerekmemesidir. Ayrıca, bir HTML sayfasının içine yazılabilir ve geliştiricilerin dinamik web sayfaları oluşturmasına izin verir. PHP çok fazla hız ve işlevsellik sunar ve web geliştirmeye yöneliktir.

PHP ile aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Formları kullanarak kullanıcı bilgilerini toplama. Kullanıcılar bu formları gerekli verilerle doldurduktan sonra, verdikleri e-postalara bilgi gönderebilirsiniz.
 • Çeşitli web sayfalarından ve İnternet’in tamamından otomatik olarak bilgi toplayın. Dinamik PHP komut dosyalarını kullanarak web sitenizdeki veri toplamayı kolayca ve hatta web’deki diğer web sitelerinden resimler ve metin gibi verileri ‘kazımak’ yapabilirsiniz..
 • Web siteniz için bir üyelik seçeneği oluşturun. Bir tür ücretli içerik sağlayan bir web sitesi oluşturuyorsanız, yalnızca bir kullanıcı adı ve şifreyle erişilebilen bir üyelik alanı oluşturmak için PHP’yi kullanabilirsiniz..
 • Dinamik dosyalar ve web sayfaları oluşturun.
 • Kullanıcıları çerezlerin yardımıyla izleyin. Çerez gönderebilir ve alabilir ve ziyaretçilerinizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini takip edebilirsiniz.
 • Bulabileceğiniz her türlü dinamik işlevi ekleyin. Gökyüzü, saatler, takvimler, hesap makineleri ve komut dosyasıyla sürülebilen her şey gibi dinamik işlevler geliştirmeye gelince sınırdır. PHP hızlı bir şekilde bilgi gönderip alan dinamik özellikler geliştirmenizi sağlar, böylece inanılmaz derecede faydalı uygulamalar yaratır.
 • Masaüstü uygulamaları oluşturma. PHP’de çeşitli masaüstü uygulamaları yazmak mümkündür, ancak PHP’nin vurgusunun çoğu web geliştirmeye eklendiğinden, bunu yapmanın en iyi yolu değildir..
 • PHP inanılmaz faydalı metin işleme özelliklerine sahiptir.
 • PHP için hosting bulmak inanılmaz derecede kolay. Yukarıda bahsettiğim gibi, hemen hemen her hosting sağlayıcısı PHP’nin en yeni sürümünü destekleyerek çalıştırmayı kolaylaştırıyor.
 • PHP çok çeşitli güçlü yerleşik işlevlere sahiptir.

PHP’nin Dezavantajları

 • Çeşitli güvenlik kusurları. PHP’nin çok sayıda güvenlik hatası geçmişi vardır. Kullanmak için kullanılabilecek birçok bilinen ve bilinmeyen güvenlik açığı vardır, bu nedenle PHP betiğinizle hassas verileri işliyorsanız güvenlik eklentilerini ve diğer güvenlik önlemlerini kullanmak akıllıca olacaktır..
 • Masaüstü uygulamaları geliştirmek için çok iyi değil. PHP ile masaüstü uygulamaları geliştirmek gerçekten mümkün olsa da, PHP web geliştirme için daha optimize olduğu için önerilmez.
 • PHP zayıf bir türe sahip. Dilin örtük dönüşümü, PHP’nin yeni gelenleri için bir sürpriz olacak. Farkında değilseniz, birçok beklenmedik hataya yol açar.

ASP.NET nedir?

asp net logosuASP.NET veya Active Server Page (aslen ASP + olarak bilinir) Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve web geliştirme ve dinamik web sayfaları üretmek için tasarlanmıştır. Yüksek hızda dinamik web sayfaları oluşturmak için kullanılabilen açık kaynaklı, sunucu tarafı bir betik dilidir. Bu web geliştirme platformu sunucu tarafı teknolojilerden oluşur ve hem PC hem de mobil cihazlar için sağlam web uygulamaları oluşturmak için gereken her hizmeti sağlar.

Microsoft’un ilk sunucu tarafı kodlama dili olarak 1998’de yayınlandı.

Microsoft’un platformu olduğu için C ++, C #, Perl ve Visual Basic gibi diğer dillerde derlenmiş kodları da destekler. Ayrıca, bir web sitesi kodunu içeriğinden ayıran ve bir WYSIWYG (Gördüğünüzü Gördüğünüz Şey) ortamında web sayfaları geliştirmeyi mümkün kılan çeşitli sunucu denetimlerine sahiptir. Dinamik web sayfaları oluşturmak için desen tabanlı bir yöntem sunar ve endişelerin temiz bir şekilde ayrılmasını sağlar. Bu, biçimlendirme üzerinde tam kontrole sahip olmanın bir yolunu sunar ve web geliştirmeyi çok daha eğlenceli hale getirir.

Sunucu tarafı bir dil olduğundan, kod bir ASP veya ASP.NET dosyasında depolanır ve dosyadaki kodu yürütür, ardından sonuçları kullanıcının web tarayıcısına döndürür.

ASP.NET’in Avantajları

 • Esnek programlama – Bir uygulamayı veya web sitesini programlarken, baştan her şeyi yeniden programlamak zorunda kalmadan fikrinizi yarıya kadar değiştirebilirsiniz. Bu esnekliği ve nesne yönelimli özellikleri sayesinde.
 • Endişe ayrılığı – Uygulama modeli, kontrolü ve görünümü bölünerek uygulama ve kod daha şeffaf hale getirilir. Ayrıca uygulamanın bakımını çok daha kolay hale getirir. Bu aynı zamanda bir projeyi farklı parçalara ayırmayı mümkün kılarak, birden fazla geliştiricinin aynı proje üzerinde çalışmasını mümkün kılar. Bir geliştiricinin çalışması diğerlerini etkilemez.
 • TDD’yi destekler – Test Odaklı Geliştirme desteği ile uygulamamızı birim testi ile oluşturabiliriz.
 • verimlilik – ASP.NET’te SignalIR, Odata, WebApi ve yüksek verimlilik sağlayan diğer dil özellikleri gibi birçok kitaplık vardır.
 • Olgun bir çerçeveye sahiptir – ASP.NET’in görev tabanlı bir kitaplığı vardır; bu, belirli bir görevle ilgili kalıtsal sınıflar halinde düzenlendiği anlamına gelir. Örneğin, geliştiriciler görüntü düzenleme veya XML ve diğer yaygın geliştirme görevlerinde zamandan tasarruf edebilir.
 • Basit geliştirme – Sunucu tarafı, olay güdümlü bir programlama modeli olması sayesinde, uygulama geliştirme çok daha basit ve bakımı daha kolaydır.
 • Birçok farklı dili destekler – Bir geliştirici C #, C, C ++, Jscript.Net, VB gibi 25’ten fazla desteklenen .net dilinde kod yazmayı seçebilir. Net ve çok daha fazlası.
 • ASP.NET’in Dezavantajları
 • Yüksek bakım maliyetleri – Ana dezavantajlardan biri ASP’ler ve Visual Studio’nun pahalı bakımıdır. Evet, dilin kendisi ücretsizdir, ancak geliştirici ortamına ücret ödenir. ASP.NET ayrıca PHP’den çok daha fazla sunucu kaynağı kullanır. Pahalı bir seçimdir ve kesinlikle seçmeye değer olduğundan emin olmalısınız.
 • Uygulama Akışını Anlamak Zor – Uygulama akışının uygulanması biraz karmaşıktır ve küçük uygulamalar için gerçekten iyi değildir. Konuşlandırmak aslında oldukça zor.

PHP ve ASP.NET karşılaştırması

Şimdi, her dili ve temel özelliklerini bilerek, aradığımız ayrımı yapmanın zamanı geldi. Her iki dilin de güçlü ve zayıf yanları vardır. PHP ucuzdur ancak güvenlik kusurları vardır, ancak yine de hızlı ve güvenilirdir.

ASP.NET’in sınıf kütüphane sistemi sayesinde kullanımı daha kolaydır. Ancak gelişimi ve her türlü uygulamayı sürdürmek çok daha maliyetlidir. Bu yüzden hangisinin daha iyi ve hangisini seçmeniz gerektiği ayrımı gereksinimlerinize dayanır. Bakalım başka ne kullanabiliriz.

Başlıca Farklılıklar

Bir seçeneği diğerinden daha iyi yapan bazı temel ayırt edici faktörler vardır, bu yüzden burada hepsine bakacağız ve sonunda bir kazananı duyurmak için bunlardan hangisini kullanabileceğimize karar vereceğiz..

uygunluk

PHP, UNX, Linux, OSX, Windows ve atmak istediğiniz hemen hemen her şey gibi çok sayıda farklı platformla çalışır. ASP.NET öncelikle Windows platformları için üretilmiştir. ASP.NET ağırlıklı olarak Windows platformlarına bağlıyken PHP platformdan bağımsızdır.

Bu nedenle, PHP çok sayıda geliştirici aracı ve editöründe yazılabilir. İşlevsellik pahasına olsa da, kodlarını yazmak için metin editörlerini bile kullanabilirler. ASP.NET programcılarının çoğu geliştirme işlemleri sırasında Microsoft Visual Studio kullanır.

Maliyet

Her iki dili kullanmak ücretsizdir, ancak ASP.NET için geliştirme platformlarının çoğu maliyetlidir. PHP tamamen açık kaynak olduğundan, onunla herhangi bir uygulama veya web sitesi geliştirmek çok daha ucuz olacaktır. ASP.NET ayrıca PHP’den çok daha fazla sunucu kaynağı alır.

hız

Web sitenizin hızı, önemini belirleyen temel faktör olmasa da, daha hızlı derlenen bir kodlama dili seçmek her zaman iyidir. ASP.NET’lerin ve PHP’nin hızlarında çok fazla fark yok, ancak bazıları PHP’nin biraz daha hızlı olduğunu söylüyor. Bu argüman Facebook, Google, Yahoo! ve PHP ile kodlanmış diğer ünlü web siteleri.

Sonuçta, birkaç argümana dayanarak hangisinin daha hızlı olduğunu bulmak size kalmıştır. Ancak sonuçta, web sitesi hızı daha fazla bant genişliğine ve kullandığınız sunucuya bağlıdır.

Destek

En büyük pazar payına sahip olmak PHP için derinden konuşur. Bu nedenle, bu açık kaynak dilinin ASP.NET’ten daha büyük bir geliştirici havuzuna sahip olması doğaldır. Her ikisinin de canlı toplulukları var, bu yüzden aradığınız cevapları kesinlikle bulacaksınız, ancak PHP’nin bunu kullanan daha fazla kişisi var, bu yüzden sorularınızı cevaplamak isteyen daha samimi destek katkıda bulunanlar var.

Ayrıca, daha fazla kişi PHP kullandığından, bir ekip oluşturmak istiyorsanız yetenekli geliştiriciler bulmanız çok daha olasıdır..

Ölçeklenebilirlik

Bu dillerin her ikisi de çok ölçeklenebilir. Drupal, Joomla veya WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi aracılığıyla web siteleri geliştirmenin basit bir yolunu istiyorsanız, PHP kesinlikle ASP.NET’ten daha güvenilir bir seçimdir.

Dağıtım zamanı

ASP.Net ile karmaşık görevleri yerine getirmek PHP ile olduğundan çok daha fazla zaman alır, bu nedenle proje geliştirmek ortalama olarak daha fazla zaman alır.

PHP sunucuda yorumlanırken, ASP kodda her değişiklik yapıldığında derlenmelidir, bu da geliştirme sürecini ASP.NET ile daha fazla zaman alıcı hale getirir..

Kazanan

Şimdiye kadar dikkat ediyorsanız, hangisinin kazanan olduğu hemen hemen verilir. Seçtiğiniz web sitesini veya uygulamayı bir tanesiyle geliştirebilirsiniz. Ancak argümanlar bir kenara bırakıldığında, Google, Facebook ve Yahoo! web sitelerini PHP kullanarak oluşturdu ve neden çoğu kişi de onu kullanıyor?.

Temel olarak, PHP çoğu web sitesi için daha iyi bir seçenektir ve genellikle web geliştirme ayak basmak üzere olanlar için insanların önerdiği şeydir. ASP.NET ile imkansız diye bir şey yoktur ve bazı sorunlarının çevresinde de birçok yol vardır. Elbette, eğer ASP.NET’e aşık olduysanız,.

İstatistikler şu ana kadar PHP’nin adına konuşuyor, ancak ASP.NET hala sunucu tarafı kodlama dilleri arasında duruyor ve birçok karmaşık web geliştirme görevini yerine getirme yeteneğinden daha fazla.

Diğer İlginç Karşılaştırmalar:

 • PHP – Phyton Karşılaştırması
 • Ruby on Rails ve PHP
 • PHP ve Node.js
 • HTML ve PHP Karşılaştırması
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector