PHP vs Python – Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'PHP vs Python – Farklar ve Benzerlikler Nelerdir?
0 13 мин.

python vs php


PHP ve Python, uzun zamandır var olan çok popüler iki kodlama dilidir. PHP, web geliştirme için en çok kullanılan programlama dillerinden biridir, Python ise kesintisiz programlama olarak prototip testine izin veren güçlü bir genel amaçlı programlama dilidir. Her ikisi de açık kaynaklıdır ve herkes tarafından serbestçe kullanılabilir. Her ikisi de öğrenilmesi kolaydır, çok miktarda dokümantasyon ve devasa toplulukları sayesinde.

Bu programlama dillerinin her ikisi de işlevsellik ve özellikler açısından farklıdır ve farklı amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Her biri ne tür bir web geliştirme yapmak istediğinize bağlı olarak web geliştirme için harika dillere sahiptir. Ancak Python ile web geliştirme yapmak istiyorsanız, Django veya Flask gibi eklenti modülleri ve çerçeveler kullanmanız gerekir..

Python grafik, mühendislik ve bilimde yoğun olarak kullanılan bir dildir. Uygulamaların hızlı ve sorunsuz bir şekilde yazılmasına ve prototip geliştirilmesine olanak tanır.

Programlama becerilerinizi genişletmek, ilk programlama dilinizi öğrenmek veya yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, burada sizi sağ ayağınıza koymak ve dili seçmenize yardımcı olmak için bilmeniz gereken şeylerin çoğunu bulabilirsiniz. öğrenmelisin. Ancak en iyi şey, her ikisini de öğrenmek olacaktır, çünkü PHP basit ve şaşırtıcı bir web geliştirme aracıdır, Python sadece kullanışlı ve eğlencelidir!

PHP Nedir?

PHP veya Köprü Metni İşlemcisi, genel olarak dinamik bir web sayfası oluşturma gibi web geliştirme görevlerini yerine getirmek için kullanılan genel amaçlı ve sunucu tarafı bir komut dosyası yazma dilidir. Nesneye yönelik bir programlama dili olan programcıların yaratıcı görevleri diğer dillerden daha kolay halledebilmelerini sağlar. C ve C ++ ile benzer bir sözdizimini paylaşır. Bir PHP dosyasını .php uzantısına bakarak diğerlerinden ayırabilirsiniz. Ayrıca, dinamik web sayfaları geliştirmeyi kolaylaştıran HTML web sayfasına da gömülebilir.

Sunucu tarafı komut dosyası dili olduğundan, istemcinin bilgisayarı yerine sunucuda çalışır. İşlemler sunucuda yürütülür ve son kullanıcıya döndürülür. Çoğu durumda Linux sunucularında kullanılır. Oracle, MySQL, Postgre SQL, Sybase, Microsoft SQL Server ve Informix gibi bir çok popüler veritabanıyla entegre edilebilir. PHP şu anda pazar payının% 82’sine sahiptir ve bu da onu en popüler sunucu tarafı komut dosyası dillerinden biri haline getirmektedir. Yeni gelenler için çok basittir ve deneyimli programcılar için birçok gelişmiş özellik sunar. PHP çoğunlukla sunucu tarafı komut dosyasına odaklansa da, onunla çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Örneğin, PHP aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

 • Dinamik web sayfalarını ve dosyaları kolayca oluşturun.
 • Bir formdan kullanıcılara e-posta gönderme. Kullanıcılar, sizinle iletişim kurmanın ve bilgilerini sizinle paylaşmanın bir yolu olarak web sitenizdeki bir formu doldurabilir. Onlara geri gönderdiğiniz e-postada ihtiyaç duydukları tüm bilgileri verebilirsiniz.
 • İnternetten otomatik olarak veri toplama. Resimler, çeşitli içerikler, kullanıcı bilgileri ve kredi kartı numaraları gibi bilgileri toplayabilirsiniz..
 • Web sitenizin kullanıcılarını izleyebilirsiniz. PHP, ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini izlemenizi sağlayan çerezleri kolayca göndermenizi ve almanızı sağlar.
 • Üyelik girişi oluşturma. Ücretli içerik barındırmak veya yalnızca kayıtlı kullanıcılara sahip olmak istiyorsanız PHP, sitenizin üyeleri için özel bir alan oluşturmanıza olanak tanır.
 • Masaüstü uygulamaları yazma. Grafik kullanıcı arabirimi ile masaüstü uygulamaları geliştirmek için seçmek için en iyi dil değildir, ancak PHP’yi yeterince iyi nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, bunu kolayca yapabilirsiniz.
 • Saat, takvimler ve birçok dinamik öğe oluşturun. İstediğiniz tüm bilgileri dinamik olarak işleyebilirsiniz, böylece gökyüzü, web sitenizi geliştirmek için PHP’yi nasıl kullandığınız konusundaki sınırdır.

PHP’nin Avantajları

 • Platformlar Arası uyumluluk – PHP, Windows, Linux, Mac OS ve neredeyse her türlü veritabanı gibi çoğu büyük işletim sisteminde çalışır.
 • Hızlı Performans – PHP ile yazılmış bir betik, JavaScript veya ASP.Net gibi birkaç betik dilinden daha hızlı çalışır..
 • Derin kod tabanlı programlama dili – PHP, WordPress, Drupal, Joomla ve Magento gibi çok karmaşık İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) oluşturmak için kullanılabilir. Kod işlemciye veya derleyiciye gerek yoktur.
 • Hemen hemen her barındırma sağlayıcısı PHP’yi destekler – En popüler programlama dillerinden biridir ve hemen hemen her barındırma sağlayıcısı bunu destekler, çünkü bir PHP uygulamasının canlı çalışması gerektiğinde herhangi bir uyumluluk sorunu yoktur.
 • Kararlı – PHP’nin omurgası olarak birçok geliştiricinin desteği vardır, bu nedenle herhangi bir sorunlu hata varsa, birisi keşfedildikten sonra düzeltmek için iyi bir yol olacaktır..

PHP’nin Dezavantajları

 • Güvenlik – PHP açık kaynaklı bir programlama dili olduğundan, herkesin yararlanabileceği doğal hataları veya döngü deliklerini keşfetmesi için yer vardır..
 • Yeni rakiplerden daha yavaş – PHP hızlıdır, ancak Node.js gibi daha yeni sunucu tarafı komut dosyası dillerinden daha hızlı değildir.
 • PHP e-Ticaret çözümleri için idealdir, ancak daha büyük uygulamalar için iyi değildir – PHP ile büyük ölçekli bir uygulama programlamak zor ve bakımı zor olurdu.

Python nedir?

piton dinamik ciltleme ve dinamik yazım ile birleştirilmiş yüksek düzeyli, yorumlanmış ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. Hızlı bir şekilde uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir ve daha büyük bir uygulamanın mevcut bileşenlerini birbirine bağlamak için de kullanılabilir. Öğrenmesi kolay çok basit bir sözdizimine sahiptir, bu yüzden tüm dünyada öğrencilere programlamayı öğretmek için kullanılır. Okulların yaklaşık% 60’ı Python’u programlamaya giriş dili olarak kullanıyor. Python’un kaynak ifadelerinin girintisi, kodunun daha kolay okunmasını ve birlikte anlaşılmasını kolaylaştırır.

Düzenleme-test-hata ayıklama döngüsünü çok daha hızlı hale getiren muazzam bir verimlilik sağlayan python’u derlemeye gerek yoktur. Kötü bir girdi olması durumunda Python programlarında hata ayıklamak çok kolaydır; bir hata yalnızca yorumlayıcı hatayı fark ettikten sonra bir istisna oluşturur. Program istisnayı yakalamazsa, yığın izlemesi yazdırır.

Hata ayıklayıcı Python’da yazılmıştır ve Python’un olağanüstü içgörü gücüne tanıklık eder.

Python’un Avantajları

 • Programların okunması kolaydır – Python’un zarif sözdizimi sayesinde, okumak ve yazmak, diğer birçok dilden çok daha kolaydır.
 • Kullanımı kolay – Bir programın çalışmasını sağlamak basit ve anlaşılır, bu nedenle Python prototip geliştirme için yaygın olarak kullanılıyor.
 • Genişletilmesi kolay – Her zaman C veya C gibi bir dilde uygulanan ve derlenen yeni modüller ekleyebilirsiniz++.
 • Nesne yönelimini destekler çoklu kalıtım ve sınıflarla programlama.
 • Gelişmiş programlama özellikleri – Python’un liste kavrayışları, jeneratörleri ve diğer birçok yararlı özelliği vardır.
 • Birçok özel ilgi grubu var – Python, bilimsel çabalar veya prototipleme gibi farklı şeylere odaklanan geniş bir topluluğa ve çok çeşitli bölümlere sahiptir..

Python’un Dezavantajları

 • Python yavaş. C ++, PHP ve diğer birçok programlama dilinden çok daha yavaş.
 • Python çok işlemcili / çok çekirdekli işler için uygun değil.
 • Veritabanı erişimi ile ilgili birçok sınırlama vardır.
 • Mobil geliştirme için iyi bir dil değil.
 • Çok fazla tasarım kısıtlaması var. Python dinamik olarak yazılan bir dildir, bu yüzden sadece çalışma zamanında ortaya çıkan daha fazla hataya sahiptir ve bu nedenle çok daha fazla test gerektirir.

PHP ve PYTHON Karşılaştırması

Bu iki programlama dili kullanım, özellikler ve işlevsellik açısından birbirinden farklıdır, ancak aynı zamanda birçok ortak zemine sahiptir. Geliştiriciler, belirli görevleri daha iyi gerçekleştirmek için hangi dilleri kullanmaları gerektiğini bilmek için bunları anlamalıdır.

PHP’nin çekirdeğinde web geliştirme özellikleri olsa da, Python eklenti modüllerine güveniyor..

PHP ve Python’un Ortak Özellikleri

 • Genel amaçlı programlama ve kodlama için kullanılabilirler.
 • Her iki dil de yorumlanmış, dinamik yazımı olan üst düzey dillerdir.
 • Her ikisi de büyük geliştirici toplulukları tarafından desteklenen Açık Kaynak dilleridir.
 • Her ikisi de kolayca anlaşılır ve öğrenmesi kolaydır.
 • Her iki dilde yöntem zincirleme desteği var.
 • Her ikisinin de Java, C ve C’de genişletilmesi kolaydır++.
 • Her ikisinin de değişken sayıda işlev argümanı desteği var.
 • Tüm veri türleri için tek ifadeleri vardır.

PHP ve Python Arasındaki Farklar

Sonunda karşılaştırmamızın zirvesine ulaştık. Onları ayıran PHP ve Python arasındaki temel farklılıklara bakmanın zamanı geldi. Daha fazla uzatmadan, aşağıya inelim!

Python’un Daha Okunabilir ve Minimalist Bir Kodu Var – Python’un tasarım felsefesi kod okunabilirliğine vurgu yapıyor. Bu, geliştiricilerin projenin ölçeğine veya programın boyutuna bakılmaksızın düzenli ve temiz kod yazmalarını kolaylaştırır. Python ile karmaşık uygulamaları en kısa sürede oluşturmak kolaydır.

Paradigmalar – Her iki dilin benzerlikleri vardır ve bir dizi ortak programlama paradigması içerir. Python, en boy yönelimli, nesne yönelimli, fonksiyonel ve iyi yapılandırılmış programlama stilleri için destek sunar. PHP işlevsel, nesne yönelimli, yansıtıcı, prosedürel bir programlama stiline sahiptir.

Python Daha Esnektir ancak web uygulamaları geliştirmek için iyi değildir – Her türlü yazılım ve uygulamayı geliştirmek için kullanılabilir. Ayrıca, bilimsel uygulamalar, prototip oluşturma ve çok miktarda veri işlemek zorunda kalan uygulamalar için de mükemmel şekilde uygundur. PHP’den çok daha fazla esnekliğe sahiptir, ancak web uygulamaları geliştirmek için iyi değildir.

PHP Web Geliştirme için daha iyidir – PHP, web geliştirme göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, bu nedenle birçok web geliştirme özelliği ile birlikte gelir. Web sitelerini yazmak PHP’de yazmak Python’dan daha kolaydır, çünkü Python genel amaçlı bir programlama dilidir. Ancak doğru üçüncü taraf modülleriyle Python da çok etkili bir web geliştirme aracı olabilir.

Python Daha Güvenli – Python şu anda en güvenli programlama dillerinden biri olarak kabul ediliyor. Belirli hedefleri ve işlevleri göz önünde bulundurarak karmaşık uygulamaları hızla yazmayı harika hale getiren çok sayıda güvenlik özelliğine sahiptir..

PHP uygulamalarının, güvenliklerini artıran ek araçlarla ele alınabilecek birçok güvenlik sorunu vardır.

Sonuç

PHP veya Python’un daha iyi olup olmadığına karar vermek, gerekli bilgiye sahip olsanız bile zor bir iştir. Sonunda, her şey sahip olduğunuz görevlere ve kişisel gereksinimlerinize bağlıdır.

PHP, modern web siteleri ve Internet uygulamaları geliştirmek isteyen geliştiriciler için en iyi seçimdir. Bunlar çok fazla stabiliteye sahiptir ve hızlı bir şekilde geliştirilebilir. PHP için web barındırma hizmeti bulmak Python’dan daha kolaydır. Hemen hemen her hosting şirketi PHP’nin en yeni sürümünü desteklerken, çeşitli Python seçenekleri var. PHP web sunucusuna gömülüdür. Python uygulamaları web sunucusuna gömülebilir veya ayrı bir işlemde çalışabilir, bu da sonunda daha az kararlı ve yavaş olabilir. Bunun nedeni, kalıcı olmayan bir işlem olması, yani her sunucu isteğinde yeni bir işlemin üretileceği anlamına gelir.

Python ise daha çok genel amaçlı programlama, prototip oluşturma ve sağlam koda odaklanıyor. Geliştiricilere ölçeklenebilir yazılım uygulamaları oluşturma olanağı sunar. Bir dizi eklenti modülü gerektirmesine rağmen, web geliştirme için de iyidir.

Bu nedenle, yeni bir projeye başlamadan önce, her geliştiricinin kendileri için en iyi olanı tam olarak bilmek için Python ve PHP’nin özelliklerini değerlendirmesi önemlidir. Projenizin kesin özelliklerini ve gereksinimlerini öğrendikten sonra, bunları tamamlayan bir programlama dili bulmak daha kolay hale gelir.

3 En İyi PHP ve Python Hosting Sağlayıcısı

Bir sonraki web projenizi başlatmak için seçtiğiniz programlama dili olsun, güvenilir bir hizmete ihtiyacınız olacaktır. Hem PHP hem de Python için harika olan en iyi barındırma şirketlerinin bir listesini yaptık.

şirket
Promosyon Fiyatı

1php ve python için ucuz hosting3,49 $ / aylık
2php ve python için en iyi hosting3,95 $ / aylık
3python ve php için güvenilir hosting3,95 $ / aylık
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector