PHP vs Ruby on Rails – Farklar Nelerdir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'PHP vs Ruby on Rails – Farklar Nelerdir?
0 17 мин.

php vs raylar üzerinde yakut


İnsanlar yeni bir BT projesine veya kariyerine başlamaya çalıştıklarında, kendilerini sağ ayak üzerinde nasıl başlatabileceklerini merak ediyorlar. Bunu yapmanın temel adımlarından biri, rahat olduğunuz ve yatırım yaptığınız zaman ve enerjinizi geri getirecek kadar uzun bir teknoloji seçmektir..

Bir işletme sahibiyseniz, ilk aşamadan sonra projenizi ve işletmenizi çok uzun süre alacak bir teknolojiyle çalışmak istersiniz. Bir geliştiriciyseniz, çok desteği olan ve iş bulmanızı kolaylaştıran bir teknoloji isteyeceksiniz.

Böyle bir karar verirken çoğumuz kolejlerimize, arkadaşlarımıza ve çeşitli topluluklara güveniyoruz. Web geliştirme için doğru programlama dilini seçmek çok tartışmalı ve tartışmalı bir konudur.

Bu makalede, BT alanındaki bir sonraki girişiminiz için Ruby on Rails veya PHP’yi seçip seçmemenize karar vermenize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu iki dilin nasıl çalıştığını ve hız, ölçeklenebilirlik, performans, maliyet, destek ve daha fazlası açısından nasıl karşılaştırdıklarını vurgulayacağız..

Ancak, PHP’nin sunucu tarafı komut dosyası dili ve Ruby on Rails, Ruby komut dosyası diline dayanan bir web geliştirme çerçevesi olduğundan, bunun adil olmadığını ve PHP’yi Ruby on Rails ile karşılaştırmanın teknik olarak yeterli olmadığını unutmayın..

Adil bir karşılaştırma Ruby on Rails ve CakePHP veya diğer PHP tabanlı çerçeveler arasında olacaktır. Ruby on Rails, diğer PHP web çerçevelerinden ve iyi nedenlerden ötürü yıllar içinde daha fazla popülerlik kazandı. Ruby on Rails, yapılandırma konvansiyonlarını kullanarak öğrenme sürecini basitleştirir, böylece geliştirdiğiniz uygulamayı ne zaman barındırma, düzenleme ve çalıştırma konusunda düşünecek ve karar vereceğiniz çok şey yoktur.

Yine de, PHP hala web’i çalıştırıyor ve yapmaya devam edecek, ancak Ruby aynı anda Rails çerçevesiyle geliştirildi. Üretkenliğe çok önem veren bir dildir, bu nedenle uygulamanızın geliştirilmesine daha az zaman ve kaynak harcayabilirsiniz..

Bu dillerin her ikisinin de onları ayıran kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, ancak aynı zamanda birçok ortak zemine sahiptir. Gereksinimlerinizin ne olduğunu ve sonunda neyle çalışmak istediğinizi bulmak gerçekten size kalmış.

İkisi arasında doğru bir ayrım yapmak için tüm belirleyici faktörleri inceleyeceğiz ve seçiminizi yapmanıza yardımcı olacağız!

PHP nedir?

PHP, web geliştirmede kullanılan en popüler sunucu tarafı kodlama dillerinden biridir. Açık kaynaklıdır, bu nedenle birçok geliştirme ortamıyla birlikte tamamen ücretsizdir. Ayrıca nesne yönelimli bir programlama dilidir, bu nedenle programcılar problemlerle nasıl başa çıktıklarında daha yaratıcı olabilirler.

Dil, dinamik web sayfaları oluşturmanın bir yolu olarak 1995 yılında yayınlandı ve o zamandan beri inanılmaz derecede popüler hale geldi. PHP kodu HTML koduna gömülebilir, bu da onu çok kullanışlı hale getirir. Pazar payının% 82’sine ve hatta Facebook, Yahoo! ve Google web sitelerinin çoğunu içine yazdı.

PHP çok dinamik bir dildir ve hemen hemen her platformda kullanılabilir ve her barındırma sağlayıcısı bunu desteklemektedir. Ayrıca PostgreSQL, MySQL, Informix, Sybase ve Microsoft SQL gibi çok çeşitli veritabanlarını da destekler. Sunucu tarafı komut dosyalarına büyük önem veren güçlü bir dildir, ancak web uygulamaları ve masaüstü uygulamaları geliştirmek için de kullanılabilir.

PHP çok hızlı ve işlevseldir ve web geliştirmeye yöneliktir. Gerçekten büyük bir topluluğa ve çok sayıda desteğe sahip, bu da yeni özellikler ve çok yardım için sürekli gelişim sağlıyor. PHP’de karşılaşacağınız sorunların yaklaşık% 90’ı zaten başka biri tarafından ele alınmıştır, bu yüzden bilgileri çok kolay bulacaksınız. PHP’nin yapmanıza izin verdiği en yaygın şeyler şunlardır:

 • Basit ve kolay bir şekilde dinamik web sayfaları ve dosyalar oluşturun. PHP kodunuzu bir HTML dosyasına ekleyebilir ve uzantısını .php olarak değiştirebilirsiniz veya ayrı bir dosya oluşturabilirsiniz.
 • Formlar kullanarak formlar oluşturun ve kullanıcı bilgilerini toplayın. Web’den farklı bilgiler toplamak için otomatik komut dosyaları da yazabilirsiniz.
 • Otomatik e-posta gönder. Kullanıcılarınız size bilgilerini sağladıktan sonra, onlara otomatik e-posta gönderebilirsiniz.
 • Dinamik işlevler ekleme. Web sitenizde saatler, takvimler, hesap makineleri ve diğer faydalı özellikleri oluşturun.
 • Masaüstü uygulamaları oluşturun. PHP masaüstü uygulamaları oluşturmak için en iyisi olmasa da, onunla bir tane oluşturabilirsiniz.
 • Kullanıcıları çerezlerle izleme. Kullanıcılarınızın web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak komut dosyaları yazabilirsiniz.

Bu dilde bu kadar popüler yapan bazı olağanüstü özellikler var, ancak kendi zayıflıkları da var. Ne olduklarına bakalım!

PHP’nin Artıları

 • Basit ve Sığ Öğrenme Eğrisi – PHP kodu yeni gelenler için bile anlaşılması kolaydır ve ayrıca kodlamayı kolaylaştıran basit bir sözdizimine sahiptir.
 • Web İçin Yapıldı – PHP web üzerinde odaklanmıştır, bu yüzden web tabanlı problemleri çok daha kolay ve basit bir şekilde çözmeye yardımcı olan birçok dahili fonksiyonla birlikte gelir.
 • Birçok Kaynak ve Destek – PHP, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz birçok belge, kaynak, çerçeve ve öğreticiye sahiptir. Drupal, Joomla! ve PHP ile yazılmış WordPress. Onları ücretsiz kullanabilirsiniz!
 • Son derece Kolay Kurulum – Yazdığınız kodu kullanmak istediğinizde herhangi bir zorluk yaşanmaz. .Php dosyanızı bir FTP sunucusuna kopyalamanız yeterlidir..
 • Yüksek Hız Performansı – PHP diğer birçok betik dilinden çok daha hızlıdır.
 • Çapraz Platform Uyumluluğu – PHP Linux, Windows veya Mac gibi büyük işletim sistemlerinde ve çoğu veritabanında sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca, her barındırma sağlayıcısı bunu destekler!
 • istikrar – Çok uzun zamandır var olduğu ve aktif bir topluluğa sahip olduğu için, PHP, içine konulan geliştirme sayesinde istikrarlı hale geldi..

PHP Eksileri

 • Güvenlik Kusurları – PHP, 1995’ten beri var olan açık kaynaklı bir dildir ve insanlar birçok güvenlik açığı keşfetmiştir. Web siteniz bazı hassas verileri işliyorsa, ek güvenlik modülleri kullanmak en iyisidir.
 • Özensiz Kod Çok – PHP’nin en güçlü yanlarından biri de zayıflığı. Basitliği genellikle insanları sürdürülemez, özensiz kod geliştirmeye yönlendirir. Bu bir özellik sorunu değildir, ancak sürdürülebilir kod geliştirmek istiyorsanız belirli kodlama standartlarına veya çerçevelerine bağlı kalmanızı gerektirir.

Ruby on Rails nedir?

Tartıştığımız gibi, bu argümanda Ruby ve Rails ayrı ayrı ele alınmalıdır.

Yakut

Yakut 90’lı yılların ortalarında geliştirilen açık kaynaklı, genel amaçlı bir programlama dilidir. Nesne yönelimli, fonksiyonel ve zorunluluk gibi çeşitli programlama paradigmalarını da destekler. Aynı zamanda otomatik bellek sistemi ve dinamik tip ile de çalışır. Basit sözdizimi, modern programlama dillerini bilen herkes için güvenilir kılar. Ruby ayrıca belirli bir görev için daha uygun olmaları durumunda projelerin farklı dillerde geliştirilmesine izin verir.

Dillerin ana odağı, hızlı kodlama ve geliştirme sağlayan basitlik ve üretkenliktir. Basit, taşınabilir, genişletilebilir ve eksiksiz olacak şekilde tasarlanmıştır. Linux, UNIX, DOS, Mac OS ve Windows gibi çoğu platformda çalışır.

Raylar

Rails, Ruby’de geliştirilen açık kaynaklı, sunucu tarafı bir web uygulama çerçevesidir. Web uygulamalarının geliştirilmesini çok daha kolay hale getirerek programcılara yardımcı olmak için oluşturuldu. Rails’in gelişimi, her geliştiricinin bir projeye başlamak için neye ihtiyacı olduğu varsayımlarına dayanıyordu. Bunu kullanarak, geliştiriciler çok daha az kod yazmalı ve diğer çerçeveler veya dillerle olduğundan daha fazlasını başarabilirler, çünkü Ruby on Rail üretkenliğe büyük önem vermektedir. Muhtemelen Ruby on Rails ile yapılmış birçok popüler uygulama kullandınız. SoundCloud, Zendesk, Hulu, Shopify gibi uygulamaların hepsi onunla oluşturuldu.

Birçok geliştirici tarafından sevilmesine rağmen, bir şeyler yapmak için “en iyi yolu” sağladığını iddia ettiği için, aynı zamanda çok düşünülmüş bir yazılımdır. Kesin olan bir şey var, Rails’i kullanmak size verimlilikte inanılmaz bir artış sağlayacak ve birçok geliştirici ayrıca geliştirmeyi daha eğlenceli hale getirdiğini iddia ediyor.

Yeni başlayanlar için, Ruby on Rails ile programlamayı öğrenmek, diğer tüm programlama dillerinden veya çerçevelerinden çok daha kolaydır. Daha esnek ve daha bağışlayıcıdır, hata ayıklamaya ve başınızı masanıza çarptırarak daha az zaman harcar ve öğrenmeyle daha fazla zaman harcar.

Ruby on Rails açık kaynaklı yazılım olduğundan kullanımı ücretsizdir. Ruby’nin en az 2.2.2 sürümünü, Geliştirme kitini (Windows kullanıyorsanız), RubyGems paketleme sistemini ve SQLLite3 Veritabanını kurmanız gerekir.

Ruby On Rails’in Artıları

 • Olgun Çerçeve – Rayların kullanımı, geliştiricilerin hızlı bir şekilde yüksek kaliteli ürünler yaratmalarını sağlar. Ayrıca olgunluğu sayesinde daha sürdürülebilir.
 • Kompakt – Uygulama geliştirmenin keyifli ve zarif bir yolunu sunar, doğal dile yakın adımların attığı kolay bir sözdizimine sahiptir.
 • Hızlı ve Keyifli Gelişim – Sadece Rails çerçevesiyle en önemli geliştirme görevlerine odaklanmalısınız. Temel görevlerin çoğu tamamen otomatiktir, bu nedenle çerçevenizi tekrar tekrar kesmek yerine iş sorunlarını çözmeye odaklanmanız yeterlidir. Ruby üretkenliğe odaklandığından, hızlı ve kesintisiz geliştirme en iyi özelliklerinden biridir.
 • Hızlı Uygulama Geliştirme (RAD) için ideal – Başvurunuzda değişiklik yapmak da çok kolay.
 • Entegre Test Araçları Var – Raylar ayrıca geliştirme ve testi, hata ayıklama döngüsünü çok daha kolay hale getiren çok kullanışlı bir test çerçevesine sahiptir..
 • Programcı Mutluluğu için Optimize Edildi – Ruby adını “bir dilin mücevheri” olarak aldı. Sadeliği, kullanım kolaylığı ve otomatik özellikleri nedeniyle birçok geliştiricinin favorisidir..
 • Ruby Kodu Çok Okunabilir – Bu, kendi kendini belgeleme özellikleriyle birlikte Ruby’ye daha fazla verimlilik sağlar.

Ruby On Rails’in Eksileri

 • Çalışma Hızı – Ruby ile ilgili en yaygın sorun. Örneğin NodeJS kadar hızlı değil ancak kabul edilebilir bir performansı var. Bu yüzden işletmeniz için bir sorun olmamalı.
 • Her Hosting Sağlayıcısı Bunu Desteklemez – Ruby on Rails’ın çalışması için daha fazla kaynak gerekir, bu nedenle PHP kadar yaygın olarak desteklenmez, bu da çok daha az tüketir. Ama orada Ruby dostu barındırma sağlayıcıları var, bu yüzden endişelenmenize gerek yok.
 • Barındırma genellikle daha pahalıdır – Düzenli bir paylaşılan barındırma planının maliyeti yaklaşık 5 $, ancak Ruby’yi destekleyen çoğu barındırma sağlayıcısı, hizmetleri için yaklaşık 40 $ talep edecek, çünkü Ruby çok daha fazla sunucu kaynağı talep ediyor.
 • Diğer Komut Dosyası Dilleri Kadar Popüler Değil – Her yıl daha fazla geliştiricinin Ruby’ye geçmesine rağmen, Java veya PHP’ye kıyasla zaten yazılmış bir kod yok.
 • Ruby bir Kolay Programlama Dili değildir – Ruby’nin bazı işlevleri yeni gelenler için basit değildir. İnanılmaz derecede güçlü bir dildir, ancak bazı bölümlerini öğrenmek gerçekten zordur.

PHP vs Ruby on Rails

Hangi dilin daha iyi veya hangisinin daha iyi olması gerektiğine karar vermek hala kolay bir iş değildir ve her ikisinin de onları ayıran kendi güçlü ve zayıf yanları vardır. Bir programlama dilini analiz ederken göz önünde bulundurmamız gereken birkaç önemli faktör vardır. Bunlar onları birbirinden ayırır ve önemli sonuçlar çıkarmamıza yardımcı olur. Ne olduklarına bakalım!

Kullanım Kolaylığı ve Öğrenme Eğrisi

Daha önce de söylediğim gibi, Ruby on Rails çok kompakt ve bağışlayıcı olmasına rağmen, Ruby öğrenmesi kolay bir dil değil. PHP yeni başlayanlar için çok daha kapsamlı ve daha kolay öğrenme eğilimindedir.

Ruby’yi kullanmayı seçen çoğu insan programlama konusunda zaten deneyime sahiptir ve temelleri biliyor. Birçok PHP geliştiricisi Ruby’ye taşındı. Neden? Bir dili seçmenizle aynı nedenden dolayı seçtiler. Bu kişisel bir tercih. PHP’nin sığ bir öğrenme eğrisi vardır, bu da onu daha kullanıcı dostu hale getirir.

Ayrıca, işiniz için geliştiriciler arıyorsanız, PHP’de yetkin birisini bulmak Ruby için olduğundan çok daha kolay olacaktır, bu yüzden PHP’yi kullanmak da daha uygun maliyetli olacaktır. Sadece 5 geliştiriciden birinin Ruby ile nasıl uygulama geliştirileceğini bileceğini düşünün..

Hız ve Performans

Şimdi, hız ve performans bir dilde çok önemli faktörler olsa da, Ruby on Rails ve PHP’nin hızını karşılaştırmanın tam olarak adil bir bahis olmadığını belirtmek önemlidir. Her ikisi de, başlangıç ​​için seçim yapabileceğiniz daha yavaş diller arasındadır. Ayrıca, önbellekleme mekanizmaları, veritabanı sistemleri ve genel olarak barındırma sağlayıcınız gibi birçok faktöre de bağlı olduğundan, doğru bir hız ölçümü yapamayız..

Ayrıca, Ruby on Rails bir çerçeve, yani işlevsellik ve kullanım kolaylığı için hızı tehlikeye atıyor. PHP’den daha fazla sunucu kaynağı gerektirir.

Topluluk ve Destek

Geniş bir geliştirici havuzu ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok çevrimiçi kaynağa sahip olduğu için PHP bu oyunu hemen kazanıyor. PHP’de yaklaşık 5 kat daha fazla kaynak var, o zaman Ruby’de var. Ayrıca, insanlar Ruby on Rails ile dilin kendisi olan Ruby’den çok daha fazla ilgileniyor gibi görünüyor.

PHP için çok sayıda kaynak ve Ruby için yeterli kaynak olmasına rağmen, her ikisinin de aynı sorunu yaşadığını belirtmek önemlidir. Her iki dil de sürekli geliştirildiği için birçok rehber ve kaynak eskidir. Bu nedenle, kaynaklarınızı nereden aldığınız konusunda dikkatli olmak önemlidir..

Örneğin, phptherightway.com yeni gelenlerin programlama becerilerini geliştirmek için düz bir yolda kalmasına yardımcı olacak kesin kılavuzlar sunar. White Ruby’ye bakarsanız, çok sayıda podcast ve profesyoneller tarafından oluşturulan çok sayıda video içeriğine sahip olduğunu göreceksiniz..

Ölçeklenebilirlik ve Bakım

PHP bir kez daha internette çok daha fazla kaynağa sahip. Her iki dil de ölçekleme yeteneğine sahiptir, ancak Ruby’nin PHP ile karşılaştırıldığında çok daha az çalışması vardır. Bir uygulamayı ölçeklendirme olanağı ve yeteneği, uygulamanın nasıl tasarlandığına da bağlıdır..

Her iki durumda da, bir uygulamanın ölçeklendirilmesi geliştiricinin yeterli deneyime sahip olmasını gerektirir. Bunu yapmazsa, onlara yardımcı olacak öğreticiler ve makaleler aramanın zamanı gelmiştir. PHP uygulamalarını ve web sitelerini ölçeklendirmek için bol miktarda bilgi vardır, burada Ruby uygulamalarını ölçeklendirmek için sadece az miktarda bilgi vardır.

Bir çerçeve kullanılarak oluşturulan herhangi bir uygulamanın bakımı daha kolay olacağından, bakım hakkında ayrı bir tartışma yapmak işe yaramaz..

PHP’nin de kullanabileceğiniz bir dizi çerçevesi vardır ve birçoğu belirli hedefler göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir..

Kullanılabilir Kod Düzenleyicileri

Hem PHP hem de Ruby editörleri, işinizi kolaylaştırmak için kullanacağınız kullanışlı özelliklerin çoğuna sahiptir, ancak PHP hala bu açıdan Ruby’den daha fazladır. Bunun nedeni daha yaygın olarak kullanılmasıdır, bu nedenle hata ayıklama, kıyaslama vb. İçin geliştirilmiş daha fazla araç vardır. PHP’nin daha fazla seçeneği var.

Sonuç

Peki bu dillerden biri diğerinden daha mı iyi? Hayır. Her ikisinin de güçlü ve zayıf yanları vardır, bu nedenle bu makalenin en önemli sonucu, her ikisinin de bir uygulama oluşturmak için iyi çözümler olmasıdır..

Ancak, Ruby’nin daha fazla sunucu kaynağı gerektirdiğinden, barındırma işleminin PHP ile olduğundan daha pahalı olabileceğini akılda tutmak da önemlidir..

PHP hakkında götürülecek en önemli şeyler şunlardır:

 • Daha uygun maliyetli.
 • Daha fazla geliştirici ve kaynak.
 • Daha geniş bir araç yelpazesi.
 • Öğrenmesi kolay.

Ruby’den en önemli çıkarımlar:

 • Çok daha hızlı gelişme sağlar.
 • Gerçekten tutkulu bir topluluğa sahip.
 • Ruby Geliştiriciler gerçekten yetenekli.

Yararlı Makaleler:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector