Plesk nedir? Plesk Powered Web Hosting Kullanmalısınız?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Plesk nedir? Plesk Powered Web Hosting Kullanmalısınız?
0 8 мин.

plesk nedir


Plesk, dünya çapında en iyi 100 barındırma hizmeti sağlayıcısının% 50’si ile en iyi web barındırma kontrol panellerinden biridir. Plesk lisansını ayrı olarak satın alabilmenize rağmen, bu kontrol paneli genellikle birkaç barındırma sağlayıcısının paylaşılan, VPS ve özel barındırma planlarında ücretsiz olarak bulunur. Web tabanlı bir kontrol paneli olarak Plesk, web sitesi sahiplerine web siteleri, e-posta hesapları, veritabanları yönetmek gibi barındırma planlarında bulunan barındırma özelliklerini yönetmeleri için tek bir platform sağlayarak bir web sitesinin günlük çalışmasını kolaylaştırır. yedekler, günlükler.

İlgili: En İyi Web Hosting Kontrol Panelleri

Uzun zamandır, Windows sunucuları için iyi bir kontrol paneli yoktu, sonra Plesk geldi ve bu boşluğu doldurdu, bu da Windows tabanlı barındırma kullanan kişiler arasındaki popülaritesini açıklıyor. Bu nedenle, Linux sahnesine hakim olan cPanel’den farklı olarak Plesk, Windows barındırma için tercih edilen kontrol paneli.

Plesk Genel Bakış

Plesk tasarımdan güvenliğe kadar güçlü özellikler ve uzantılar içeren sürekli büyüyen bir platformdur. En azından bir kontrol paneli en az dört hizmet sunmalıdır: Posta, Web, Veritabanı ve DNS. Bununla birlikte, Plesk gibi önde gelen kontrol panelleri, gerçek hayatta web barındırma çok daha karmaşık olduğundan ve yalnızca bu dört özelliğe devam etmediğinden çok sayıda barındırma hizmeti sunar.

İşte Plesk’in en önemli özelliklerinin bir özeti:

Güvenlik

Güvenlik şüphesiz Plesk’in ana satış noktalarından biridir. Plesk, web sunucusu güvenliğini ve hesap düzeyinde güvenliği ustaca kapsar.

Plesk, hesapların merkezi bir konumda yönetilmesini ve denetim günlüklerinin çalıştırılmasını sağlayan LDAP ve Active Directory kimlik doğrulamasını destekler. Bunun da ötesinde, kutunun dışında İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (ör. Google Şifrematik aracılığıyla) desteği vardır. Özelleştirebileceğiniz ve ince ayar yapabileceğiniz mod_security tabanlı yerleşik bir WAF’ye (Web Uygulaması Güvenlik Duvarı) sahiptir. Kuralları kendiniz güncellemekle uğraşmak istemiyorsanız Atomicore Kurallarına bir ücret karşılığında abone olabilirsiniz..

Plesk ile birlikte gelen bir başka harika özellik, günlük dosyalarını sürekli olarak izleyen ve bir servise çok sayıda başarısız giriş denemesi tespit ederse IPv4 adreslerini yasaklayabilen Fail2Ban’dır. Yalnızca IPv4 adresleriyle düzgün çalışacağına dikkat edin, bu nedenle IPv6 kullanıyorsanız ve Fail2Ban kullanmak istiyorsanız IPv6 desteğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Plesk, Apache, NGINX ve Litespeed gibi birden fazla web sunucusunu destekler, ancak güvenlik açısından Let’s Encrypt entegrasyonu da sağlarlar. Kontrol panelinde yalnızca birkaç tıklama ile HTTPS etkin sitelerinizi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Hiç kimsenin güvenli olmayan web siteleri çalıştırmak istemesinin veya neden en azından https aracılığıyla erişilmesini istemeyeceklerinin bir nedeni yoktur. Şifreleyelim sertifikaları posta sunucularını (IMAP, SMTP) güvenli hale getirmek için de kullanılabilir.

PHP tabanlı web siteleri çalıştırıyorsanız, PHP uygulamalarında güvenlik nedeniyle bazı sınırlamalar olduğunu bilmelisiniz. Tabii ki, lütfen onları devre dışı bırakabilirsiniz, ancak varsayılan olarak Plesk sertleştirilmiş PHP güvenlik ayarları ile birlikte gelir. Örneğin, OpenBaseDir kısıtlamaları, allow_url_include öğesi false olarak ayarlanmıştır, vb..

Plesk’in arkasındaki şirket olan Parallels, Plesk’in bir uzantısı olan ServerShield oluşturmak için CloudFlare ile ortaklık kurdu, ancak Plesk 12 ile birlikte geliyor. ServerShield, web sitelerinizi DDoS saldırılarına ve diğer hack olaylarına karşı korur ve hatta yerleşik bir CDN’ye sahiptir. Bu tür işbirliği açıkça Plesk’in güvenlik odaklı bir kontrol paneli olduğunu gösteriyor.

Plesk’in güvenliği çok ciddiye alması da güvenlik açıklarına karşı duyarlılığından da kaynaklanıyor. Güvenlik sorunları bir gün içinde kabul edilir ve düzeltmeler yalnızca güvenlik sorunlarını kabul etmek için 9 gün ve düzeltmeleri yayınlamak için ortalama 28 gün süren cPanel yerine ortalama 9 gün içinde yayınlanır.

Kullanılabilirlik

Rolleri karmaşık sunucu işlemlerini yönetmenize yardımcı olmak olduğundan, kontrol panelleri kullanılabilirlik açısından çok yüksek olmalıdır, böylece yeni başlayanlar bile panelin işlevlerini tanımayı kolay bulabilir.

Plesk’in arayüzü son sürümlerde büyük bir makyaj aldı, böylece yeni bir kullanıcı arayüzü teması, tamamen duyarlı tasarım, yüksek çözünürlüklü simgeler, retinaya hazır ekran, uyarlanabilir kullanıcı arayüzü vb. Eklendi. Plesk tüm büyük tarayıcıları destekler, rol ön erişim ve arayüz ön ayarları aracılığıyla kullanıcı rollerine uyarlanabilir bir kullanıcı arayüzü sağlar.

İşletim Sistemi Uyumluluğu

Windows barındırma pazarı ihmal edilemez, bu yüzden bu pazara macera yapmayı planlıyorsanız, kesinlikle Plesk ile karşılaşacaksınız. CPanel yalnızca Linux olsa da, Plesk hem Windows hem de Linux’ta aynı özellik kümeleriyle çalışır.

Marka

Plesk, çeşitli görünümleri olsa da kişiselleştirmeye ve markalamaya izin verir. Hatta kendi arayüzlerinizi oluşturmanızı mümkün kılar, böylece arayüzü ihtiyaçlarınıza göre yeniden markalayabilirsiniz. Plesk ayrıca 32 dil için yerel destek sunuyor.

Mobil uygulamalar

Plesk, tam desteklenen Android, Windows ve iOS uygulamaları aracılığıyla sunucu yönetim işlemlerini gerçekleştirmek için cep telefonunuzu kullanmanızı mümkün kılar. Plesk’te çıkan tüm özellikler mobil cihazlarda da desteklenecek.

Planlar & Fiyatlandırma

Plesk lisansı, birçok barındırma sağlayıcısının (örn. HostGator, GoDaddy) Windows tabanlı barındırma hesaplarında ve sunucularında ücretsiz olarak yer alsa da, sahip olabileceğiniz yönetilmeyen bir barındırma planı için ayrı olarak lisans satın alma seçeneğiniz de vardır..

Üç lisans planı vardır: Web Yöneticisi, Web Pro ve Web Ana Bilgisayarı. Her bir plan için aylık veya yıllık ödeme yapmayı seçebilirsiniz, bu durumda iki ay indirim alırsınız.

Web Yöneticisi planının maliyeti aylık 3,75 ABD dolarıdır (yıllık faturalandırılır) ve web sitesi ve sunucu yönetimi için uygun bir plantır, Web Pro planı VPS için aylık 7,50 ABD doları veya özel sunucular için aylık 11,25 ABD dolarıdır ve geliştiricilere ve tasarımcılara yöneliktir ( Geliştirici Paketi, WordPress Araç Seti, Abonelik Yönetimi ve Hesap Yönetimi içerir), Web Host planının VPS için aylık 11,25 ABD doları veya adanmış sunucular için 26,25 ABD doları / ay maliyeti vardır..

En İyi Plesk Web Hosting Sağlayıcıları

Şimdi, Plesk nedir ve nasıl çalıştığı hakkında net bir vizyona sahip olduğunuza göre, büyük olasılıkla hangi barındırma sağlayıcısını seçmeniz gerektiğini bilmek istiyorsunuz, bu da Plesk kontrol panelini sunuyor. Aşağıda önerdiğimiz en iyi 3 Plesk hosting şirketi bulunmaktadır:

şirket
Dan başlayan fiyatlar

1HostGator en iyi Plesk hosting sağlayıcısı4,76 ABD doları / aylık
2ucuz Plesk hosting şirketi0,99 ABD doları / aylık
3güvenilir Plesk web hosting50 $ / aylık

Sonuç

CPanel’in Linux sunucuları için endüstri standardı kontrol paneli olduğu yadsınamaz ve Plesk Windows sahnesinde daha güçlü bir mevcudiyete sahip olsa da, en iyi Linux kontrol panellerinden biri olarak görülmeye değer. Plesk, yeni başlayan web yöneticilerinin bile altyapıyı kolayca yönetmesine ve web sitelerini ve uygulamaları otomatik olarak tamamen güvenli hale getirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector