Premium Alan Adlarına Yatırım Yapmalısınız?

premium alan adlarına yatırım yapın


Her işletmenin ele alması gereken bir soru olacak. Özellikle küçük işletmeler ve girişimler, bütçelerinin dörtte birini premium alan adına harcamaya değer olup olmadığını düşünmek zorundadır. Bu sorunun cevabı nadiren basittir, çünkü diğer birçok yönüyle birlikte ne tür bir iş olacağına bağlıdır..

Bir alan adı çok önemlidir, çünkü bir web sitesini onsuz çalıştıramazsınız. Web sitenizin ve e-posta adresinizin adı olacak ve satın aldıktan sonra pazarlama stratejinizde önemli bir rol oynayacaktır..

Bu makalede, premium alan adları hakkında bilinmesi gereken her şeye bakacağız ve işletmeniz için bir tane satın alıp almayacağınıza karar vermenize yardımcı olacağız. 10.000 $ ‘lık bir alan adıyla karşılaştığınızda çenenizi düşürmüş olabilirsiniz, diğerleri ise sadece 10 $’ dır. Ancak bu iş böyle devam ediyor ve bu sadece birkaç karaktere harcamak için büyük bir nakit yük olsa da, işiniz için yaptığınız en iyi yatırımlardan biri olabilir..

bulmak & Premium Alan Adları Satın Alın

GoDaddy’de yalnızca premium değil, aynı zamanda yüksek kaliteli süresi dolmuş alan adları da bulabilir ve satın alabilirsiniz. Alan adı broker hizmetleri ile, satış için listelenmemiş alan adlarına erişebilirsiniz.

Alan Arama »

Alan Adı Neden Premium Olarak Değerlendirilir??

Bir alan adı arama işlemi birkaç hayal kırıklığı yaratan karşılaşmayı içerir. Özellikle iyi bir isim bulduğunuzda, sadece onu aramak ve alındığını bulmak veya fiyatının gökyüzünde yükseldiğini bulmak için. Ancak bu alan adları özel bir şey yapmaz. Onlar sadece tanıdık ve mülayim, onlarla gelmek için hiçbir roket bilimi içermiyorlar ve mesele bu. Onların sıradanlıkları onları bu kadar değerli kılan şey.

Oku: COM vs NET vs ORG – Hangi Alan Adı Uzantısını Seçmelisiniz?

Premium, tam olarak göründüğü gibidir. Herkesin karşılayamayacağı kadar pahalı bir alan adı. Basit bir alan adının birinci sınıf bir alan haline gelmesinin birçok nedeni vardır, ancak bir alan adının neden diğerinden daha pahalıya mal olabileceği oldukça açıktır. Cooking.com’un Makingfood-notsogoodhosting.biz’den çok daha pahalıya mal olması sürpriz değil. Bu, bir alan adı ne kadar kapsamlı olursa, daha pahalıya mal olma olasılığı o kadar açıktır..

Daha kapsamlı bir alan adı, sitenizin çok daha hızlı bir şekilde daha fazla çekiş elde etmesine yardımcı olur ve bu, akıllıca seçtiyseniz en iyi yatırımlarınızdan biri olduğunu kanıtlar. Bir alan adının premium hale gelmesinin nedeni budur.

Alan Adının Tam Tanımı

Bir alan adının fiyatı, birinci sınıf bir alan olduğunu söyleyecektir. Genellikle normal premium alan adı, zaten bir kayıt defterine veya bir kişiye ait olan bir alan adıdır. Maliyeti, tipik bir alan adından katlanarak daha yüksektir ve birkaç yüz dolardan onbinlere mal olabilir. Bunun nedeni, belirli bir sektördeki bir şirket için sahip olabileceği algılanan değerin olmasıdır. Bunun nedeni, birisinin buna inanması ve söz konusu alanı aramaya son vermeniz durumunda doğrulanmış olmasıdır..

Alan adı, uzunluğu, esnekliği ve anahtar kelimeleri nedeniyle premium kabul edilir. Tüm bunlar, çevrimiçi olmak isteyen bir işletme için son derece değerlidir..

Her premium alan adı fiyatı bir kişi tarafından belirlenmez. Bazen kayıt defteri (.info veya .design gibi) bunun fiyatını belirler. Ancak satın alma işleminiz söz konusu olduğunda bu çok fazla değişmeyecek.

Çok Kapsamlı Olmayan Alanlarla Olası Sorunlar

Bir işletmenin, alabilecekleri en iyi alan adını seçmemesi durumunda karşılaşabileceği bazı sorunlar vardır. İşte ana zorluklar:

Müşteri kafasını karıştırabilir. Bir şirket veya kişi yanlış alan adı uzantısını seçerse, çok sayıda yanlış yönlendirilmiş istemci alabilir. Bazıları, gerçek Domain.co yerine Domain.com’u ziyaret ettikleri için hizmetin kapalı olduğunu veya var olmadığını düşünebilir..

Güven ve Markalaşma. Çoğu durumda, bir .com alan adına sahip olmak, bir işletmenin güvenilir ve ciddi olduğunu göstermenin yoludur. Pek çok uzman her zaman .com ile gitmeyi söylüyor, ancak .org, .co ve benzeri gibi başka alternatifler de var.

Büyüme Potansiyeli. Çok sayıda şirket, özellikle şirketlerinin adıyla eşleşiyorsa, yaklaşık 500.000 ABD Doları karşılığında premium alan adı satın aldıktan sonra başarılı olur..

Bu sorunlar tüm şirketler için ortaya çıkmaz ve bir alan bir .com değilse kesinlikle başarılı olabilir.

Premium Alan Adı Web Siteniz İçin Ne Yapacak?

Premium alan adları hakkında iyi olan şey, zaten neredeyse ev isimleri olmaları ve bunları yapmak için daha fazla yatırım yapmak zorunda olmamanızdır. Bu yüzden:

 • Çevrimiçi TBM reklamlarına daha az para harcamanız gerekir ve sitenizi başlattıktan sonra sitenizde çok daha fazla organik trafik elde edersiniz.
 • Size daha kaliteli trafik kazandıracak daha iyi SEO ve sayfa sıralaması. Kullanıcılar zaten sitenizi arıyor ve sitenizi bulmaktan memnuniyet duyacaklar.
 • Saygın şirketlerin sitenize bağlantı vermesini sağlayacak premium alan adıyla ilgili daha fazla güven ve yetki vardır. Böylece SEO’nuzu daha da güçlendirirsiniz.
 • Kısa, akılda kalıcı bir isim sosyal medyada gerçekten iyi çalışır ve insanlar bunu daha kolay hatırlar. URL kısaltıcıları alan adınızı yalnızca anlamsız bir karakter listesine dönüştürürken.
 • Alan adı, potansiyel müşterilere web sitenizde ne bulacağına dair güçlü bir ipucu verecektir, bu nedenle onlara açıklamak için zaman ve para harcamanıza gerek yoktur..

Kısacası, premium alan adını popüler hale getirmek çok daha kolaydır ve reklamını yapmak için çok daha az para harcamanız gerekir.

Yeni Başlarken Bir Satın Almaya Değer mi?

Bu sorunun yanıtı alan adınızla ilgili niyetinize bağlıdır. Eğer ağızdan ağıza çok önemli bir sektörde iş yapıyorsanız, premium alan adları kesinlikle dikkate alınması gereken bir şeydir. Ancak küçük işletme sahipleri ve yeni başlayanlar premium alan adıyla başlamamalıdır. Bir işletme, yeterince çekici olursa, ideal alan adından daha azıyla kesinlikle başarılı olabilir. Düşündüğünüz alan adı markanızla eşleşiyorsa, ihtiyacınız olan tek şey budur. Şirketinizin adıyla eşleşmese bile iyi çalışabilir.

Oku: En İyi 10 Alan Adı Öneri Aracı

.Com uzantısını alamasanız bile, .co veya diğer birçoğuyla gidebilirsiniz. Şirketinizi yerden kaldırmadıkça ve sorunsuz çalıştığınız sürece alan adınıza büyük bir yatırım yapmamalısınız. Ancak, büyük bir kez vurduğunuzda, etrafa bakmak ve premium bir alan adı almak isteyebilirsiniz, çünkü önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir getirisi olma ihtimali yüksek.

Premium Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Premium alan adı satın alma işlemi, normal alan adı satın alma işlemiyle hemen hemen aynıdır. Aşağıdaki gibi gider:

 1. Alan adı kayıt kuruluşunda bir hesap oluşturun veya oturum açın.
 2. Bir alan adı arayın
 3. Sepetinize ekleyin.
 4. Formu iletişim bilgilerinizle doldurun.
 5. Ödeme.

Genellikle bu kadar basittir, ancak bazı hizmetler biraz daha fazla evrak doldurmanızı gerektirir, bu da biraz kabus olabilir.

Bir Alan Adı Satılık Değilse?

Satılık değilse, sahibinin aktif olarak bir alıcı aradığı anlamına gelir, ancak yine de ona ulaşabilirsiniz. Ona bir e-posta yazıp fiyat isteyebilirsiniz. Yalnızca size ortalama fiyattan çok daha yüksek bir fiyat vereceğini unutmayın..

Sonuç

İşletmeniz zaten başlamışsa ve iyi bir gelir elde ediyorsa, premium bir alan adına yatırım yapmaya ve bir sonraki seviyeye geçmeye değer. Kapsamlı ve vasat bir alan adı sayesinde daha fazla organik trafik kazanacak ve daha popüler olacaksınız. Ancak yeni başlıyorsanız, markanıza uyan benzersiz bir alan adı bulmak için yaratıcılığınızı kullanmak en iyisidir. Sadece 10 ila 50 dolar arasında para harcamak o kadar da acıtmayacak.

Bu makalede alan adları hakkında yeni bir şeyler öğrenmenize yardımcı olduğumuzu ve bir sonraki bölümde tekrar görüşeceğimizi umuyoruz! Şimdiye kadar, lütfen GoDaddy’nin premium alan adı veritabanına bakın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map