Profesyonel, Duyarlı Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Profesyonel, Duyarlı Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?
0 13 мин.

birikmesi profesyonel duyarlı-web


Bir web sitesi sadece web sayfalarından oluşan basit bir alandır, ancak herhangi bir işletmenin kendini kurması çok önemlidir. Çevrimiçi ortamda bulunmanız, aksi takdirde ulaşılamayacak yeni fırsatlar ve avantajlar sağlar. Bir web sitesi pazarlama stratejilerinizde önemli bir rol oynayabilir ve işletmenize çok daha fazla çekiş ve gösterim sağlayabilir.

Bir web sitesine veya sosyal medya hesabına 24 saat boyunca (7/24/365) herkes erişebilir. İnsanların bir mağazaya girmesi ve hatta telefon görüşmesi yapması gerekmez, bu nedenle bir web sitesine sahip olmak size en uygun yolu seçebilmelerini sağlar.

Web’de yer almanız, sağladığınız bilgilerle güvenilirliğinizi artırır. Potansiyel müşterilerin size güvenmek için çok daha kolay zamanları olacaktır. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çevrimiçi olarak da satabileceğiniz için satışlarınızı da artırır. Bazen kullanıcılarınıza ne kadar güvenilir görünürseniz o kadar iyi görünür.

Mobil cihazlar piyasaya çıktığında web tasarımı yıllar içinde çok değişti. Aslında, çevrimiçi etkinliğin yaklaşık% 40’ı mobil cihazlar tarafından yönlendirilmektedir. Bu nedenle, kullanıcılarınız için en iyi deneyimi sağlamak üzere web sitenizin onlar için optimize edilmesi önemlidir.

Hem PC’ler hem de mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerine duyarlı web siteleri denir. Bilgisayarınızdaki ekran boyutu veya pencere boyutu değişirse, düzenlerini değiştirme ve bir web sitesinin tüm öğelerini yeniden düzenleme olanağına sahiptirler. Duyarlı web tasarımları sayesinde, kullanıcıların erişmek için ne tür bir cihaz kullanırsa kullansın, şaşırtıcı görünen tek bir web siteniz olabilir..

Bugün, size duyarlı web tasarımının ins ve çıkışlarını anlatacağız. Web sitenizin duyarlı olması neden ve sitenizi oluşturmak için hangi teknolojileri uygulayabileceğiniz.

Duyarlı Web Siteleri Nedir ve Neden Önemli??

Duyarlı web tasarımı, bir masaüstü web sitesinin, sitenizi görüntülemek için kullandıkları cihaz ve web tarayıcısı açısından kullanıcının davranışlarına yanıt vermesini sağlar. Esnek düzenleri, ızgaraları ve görüntüleri CSS’nin becerikli kullanımı ile birlikte uygulayan bir uygulamadır.

Duyarlı web tasarımı kullanarak, her kullanıcı grubu için yeni bir web sitesi oluşturmak zorunda değiliz. Bir web sitesinin görünümünü ve düzenini kolaylıkla değiştiren akışkan düzenleri, komut dosyaları ve medya sorguları uygular.

Tamamen duyarlı bir web sitesi kurduktan sonra kullanıcılar PC, dizüstü bilgisayar, iPad ve tabletlerinde ve telefon gibi çok çeşitli diğer cihazlarda görüntüleyebilir. Temel olarak, duyarlı bir web sitesi kullanıcının teknolojik tercihlerine otomatik olarak yanıt verecektir. Bunun gibi bir web sitesi otomatik olarak uygun çözünürlüğe, yazı tipi boyutuna geçecek ve cihazın komut dosyası yazma yeteneklerine uyacaktır. Bu web sitesi ne tür bir cihazdan görüntülendiğine bakılmaksızın, harika görünecek veya en azından içerik oluşturucunun istediği şekilde.

Anahtar kavram, her şeyin özel ihtiyaçlara göre ayarlanabilir olmasını sağlamaktır.

Ayarlanabilir ekran çözünürlüğü web sitesinin görüntülenen cihaza göre değişmesini sağladığından, bu teknolojinin temel özelliklerinden biridir. Yeni bir ekran boyutuna sahip yeni bir cihaz neredeyse her gün çıktığı için bu özellikle önemlidir. Bu gelişmiş cihazlar ve akıllı telefonlar, kendi içinde tamamen farklı bir sayfa düzeni gerektiren yatay görünüm seçeneğine bile sahiptir. Tasarımlarımızı olabildiğince esnek hale getirmemiz gereken bu durumlardır, ancak bunu yapmak yüzlerce farklı ekran boyutu için optimize etmemiz gerektiği anlamına gelir. Bu çok fazla, ama durumla başa çıkmak zorundayız.

Çözüm, web sitesinin her parçasını esnek hale getirmektir. Sitenin her resmi, metni, düğmesi ve her öğesi otomatik olarak ayarlanabilir. Bu, cihazların dikey görünümden manzaraya anında değişmesini sağlar ve web sitesi yine de olması gerektiği gibi görünecektir..

Duyarlı Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur

Duyarlı web tasarımı, giderek artan sayıda akıllı telefon kullanılması nedeniyle çoğu web sayfası için temel bir gereklilik haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe, çoğu web geliştirme teknolojisi duyarlı web tasarımı uyguladı ve şimdi kendimiz için böyle bir site oluşturmak için oldukça sofistike seçeneklerimiz var..

Duyarlı bir web sitesini HTML ve CSS ile kendimiz kodlayabilir veya bir CMS platformu veya bir web sitesi oluşturucu uygulamasıyla bir web sitesi oluşturabiliriz. Yetenek seviyeniz ne olursa olsun; profesyonel görünümlü ve duyarlı bir web sitesi oluşturma yolunuz var.

Duyarlı Bir Web Sitesi Oluşturmak için HTML ve CSS Kullanma

Bu, duyarlı web tasarımının HTML ve CSS kodu kullanımıyla nasıl çalıştığının çok temel bir açıklamasıdır. CSS3, duyarlı web tasarımları oluşturmak için doğrudan bir yol olan medya sorgularının kullanımını sunar, ancak bu makalenin kapsamı dışındadır. Burada, duyarlı bir site oluşturmak için yalnızca HTML ve CSS kullanma temel kavramını göreceksiniz.

Üstbilgi, gövde, kenar çubuğu ve altbilgiyle klasik bir web sitesi düzenine sahip olacağını varsayalım. Bu bölümleri div ile oluşturacağız ve onlara web sitenize resim ve bazı metinler ekleme gibi bir ad vereceğiz. Bunlara CSS dosyalarınızda başvurabilirsiniz. Sitenizin farklı ekran boyutları için optimize edilmiş çeşitli CSS dosyaları oluşturması gerekir. Bu nedenle, desktop.css, tablet.css, mobile.css gibi dosyaları kullanmak veya ekran boyutlarına göre dosya oluşturmak bunun bir yoludur.

Şu anda web sayfanızı ne tür bir cihazın ziyaret ettiğini tespit etmek ve ekranının boyutunu bilmek için bir kod satırı kullanmanız gerekir..

CSS dosyalarınızdaki genişliği, yüksekliği, kenar boşluklarını vb. Çalıştığınız ekran boyutuna göre ayarlayın. Resimler için bu nitelikleri de ayarlayabilirsiniz ve genişliklerini ve yüksekliklerini yüzde olarak tanımlarsanız en iyi sonucu verir..

Bir resim veya öğenin ne kadar büyük olmasını istediğinizi öğrendikten sonra, genişliğine veya yüksekliğine kaç yüzde atfetmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Örneğin, sayfanızın boyutu 840 piksel ise ve seçtiğiniz resmin 250 piksel olmasını istiyorsanız ve ardından 250 değerini 840’a bölün ve sonucu 100 ile çarpın. 29,76 alırsınız, yani% 29,76 uygulamanız gerekir resminize.

Burada asıl sonuç 29.76190476190476, okunabilirlik uğruna değeri yuvarladım, ancak web sitenizi kodlarken bunu yapmamalısınız. Bilgisayarlar şeyleri söylediğiniz kadar doğru görüntüler.

Ayrıca, anlaşılması ve yönetilmesi kolay duyarlı bir ızgara görünümü de kullanabilirsiniz. Eğiticiye bakın W3Schools nasıl çalıştığını anlamak için teklifler.

Duyarlı Bir Web Sitesi Oluşturmak için CMS Kullanma

Bir CMS (içerik yönetimi platformu) web sitenizin içeriğini güncellemenizi ve yönetmenizi sağlar. Ne tür bir web sitesi çalıştırıyor olursanız olun, içeriğini güncel tutmak için bir CMS kullanmaktan daha iyidir. Web sitesinin arka tarafında çalışır ve web sitenizin içeriğini ve görsel düzenini yönetebilirsiniz.

Çoğu CMS platformu (en azından en popüler olanlar) kullanıcılara çeşitli temalar ve eklentiler ile benzersiz ve profesyonel görünümlü web siteleri oluşturma olanağı sunar. Onlara tasarım açısından bakıldığında, duyarlı web tasarımı için büyük olanaklar sunuyorlar. Kullandıkları temaların çoğu kutudan çıktığı anda tamamen duyarlı.

Aşağıda, duyarlı web siteleri oluşturmak için kullanılabilecek ilk üç CMS platformunu vereceğiz:

WordPress

wordpressWordPress basit bir blog platformu olarak başladı, ancak genişledi, kullanıcıların aklına koydukları hemen her tür web sitesini oluşturmalarını sağladı. İnternetteki web sitelerinin yaklaşık% 20’sini çalıştırır ve binlerce tam olarak duyarlı temaya sahiptir. Ne tür bir web sitesi inşa etmeyi düşünürseniz düşünün, hayata geçirmek için kullanabileceğiniz profesyonel görünümlü bir tema veya şablon bulacaksınız..

Joomla

joomlaJoomla, web geliştirici deneyimi olan kullanıcılar için yapılmıştır. E-Ticaret web sitelerinde en iyi şekilde çalışan açık kaynaklı bir CMS’dir. İndirebileceğiniz ve entegre edebileceğiniz birçok duyarlı tema ve şablon var. Onunla benzersiz ve profesyonel görünümlü duyarlı bir web sitesi oluşturmak çok kolay.

Durpal

drupalDurpal, geliştiricinin eliyle en iyi şekilde çalışan bir içerik yönetim sistemidir. Oldukça özelleştirilebilir ve binlerce sayfayı yönetmek için kullanılabilir. Büyük işletmeler güvenilirliği ve güvenliği için kullanırlar. Beyaz Saray’ın bile Durpal ile oluşturduğu bir web sitesi var.

Web sitenizi tam istediğiniz gibi ayarlamak için 25.000’den fazla eklenti ve birçok tema arasından seçim yapabilirsiniz. Durpal çok esnektir ve işletmeler için basit bir blog veya etkileşimli web siteleri oluşturabilir.

Duyarlı Web Siteleri Oluşturmak için Web Sitesi Oluşturucuları Kullanma

Piyasaya sürülen birçok yeni çağ web tasarım aracı sayesinde web sitelerinin nasıl oluşturulduğu konusunda büyük bir değişim oldu. Bu tasarım araçları sayesinde, web tasarımcıları artık güzel web siteleri oluşturmak için kodlamayı bilmek zorunda değiller. Her site en son standartlara göre oluşturulur ve birden çok platformla uyumludur.

Modern web sitesi oluşturucuları, tasarımcıların sürükle ve bırak özelliklerini kullanarak temiz W3C uyumlu kodlar oluşturmalarına olanak tanır. Herhangi bir ekran boyutu ve platformu için duyarlı bir web sitesi oluşturmak için kolay bir zamanınız olacaktır. Size karmaşık ve harika görünümlü duyarlı web tasarımları oluşturmak için kullanabileceğiniz en zengin özelliklere sahip zengin ve gelişmiş web tasarım araçlarından üçünü göstereceğim..

Wix

Wix.com, herkesin çarpıcı, profesyonel ve kullanışlı web siteleri oluşturmasını kolaylaştıran, önde gelen bulut tabanlı bir web sitesi oluşturma platformudur. Kullanıcılar çok sayıda şablon arasından seçim yapabilir ve ihtiyaçları için özelleştirebilir.

Wix, dünya çapında 90 milyondan fazla kullanıcıya sahip en popüler ve köklü web sitesi oluşturma platformlarından biridir.

Wix yeni başlayanlar için uygundur ve teknik olmayan kullanıcıların herhangi bir programlama dili veya web tasarımı öğrenmeye gerek kalmadan kendi web sitelerini oluşturmalarını sağlar. Sürükle ve bırak site oluşturucularıyla herkes farklı web sitesi kurabilir: basit işletme sitesi, blog, online mağaza, fotoğraf portföyü, çevrimiçi CV, etkinlik veya diğer.

Weebly

Weebly, sürekli iyileştirilen ve CSS / HTML düzenlemesini de destekleyen kullanımı kolay bir sürükle ve bırak web sitesi oluşturucusudur. Bireylerin ve küçük işletmelerin kod kullanmaya veya web tasarım becerilerine sahip olmadan kendi web sitelerini tasarlamaları için idealdir. Bu Weebly incelemesinin bir sonraki bölümünde, size bu site oluşturucuyu kullanmanın artılarını ve eksilerini göstereceğim. Sitenizi hızlı bir şekilde nasıl başlatacağınız ve hangi planı seçeceğiniz konusunda birkaç ipucu verecektir.

DudaMobile

DudaMobile.com, bireylerin ve profesyonellerin doğal olarak duyarlı web siteleri ve yalnızca mobil siteler oluşturmalarına yardımcı olmaya odaklanan lider bir DIY web sitesi oluşturucusudur. Bu web sitesi oluşturucu aracı ayrıca günün saati, cihaz türü ve konum gibi tetikleyicilere göre değişen ultra kişiselleştirilmiş bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır..

Sonuç

Duyarlı web tasarımı yapmak için çok fazla düşünce ve çalışma yapıldı ve neredeyse her yeni web sitesinin bir ölçüde entegre ettiği bir noktaya ulaştı. Giderek daha fazla mobil cihaz kullanıldığından, herhangi bir web tasarımının önemli bir bileşenidir..

Kodlama bilgisi olmayan kullanıcılar bile CMS platformları ve çeşitli web tasarım araçları sayesinde bunu kullanabilir.

Umarım bu makale kafanızı duyarlı web tasarımına ve nasıl kullanabileceğinize yardımcı olur!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector