Sosyal Medyanın Hayatlarımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Sosyal Medyanın Hayatlarımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri
0 14 мин.

olumlu olumsuz etkileri sosyal medya


Hepimiz sosyal medyanın 5 yıllık büyüme dönemine ve ne kadar çabuk köleleştiğine tanık olduk. İnsanlar hafta sonlarını, yiyeceklerini, kıyafetlerini ve en önemlilerinden en gülünç önemsiz şeyleri paylaşıyorlar. Şu anda işler böyle gidiyor. Kültürümüzde bulunmak, sosyal medyada bulunmak demektir. Beğenilere ve sosyal medya izlenimlerine bağımlıyız, sanki gerçek hayatta bir şey ifade ediyorlarmış gibi.

Platformun kendisinde yanlış bir şey yok. Hiçbir sosyal medya ağı yanlış bir şey yapmadı, sorun birçok insanın onu kullanma şekli ve hayatlarında oynadığı rol. Hepimiz sürekli olarak onay için avlanmakta gibi görünen ve her gün güzel bir resim yayınlayan bir insan tanıyoruz. Platformu bu şekilde kullanmak, bir insanın yalnız ve bağlı olmadığını hissetmesini sağlayacaktır. Yine de iyi haber şu ki bir çıkış yolu var. Sosyal medyayı pusuya düşmeden çok etkili ve mantıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Öyleyse kıskançlık, korku ve sürekli onay ihtiyacı gibi sosyal medyanın içimizde tutuştuğu tüm dağınık hisleri bir kenara bırakalım.

Bugün, sosyal medyanın bizi nasıl etkilediği ve toplumumuza nasıl katkıda bulunduğu konusunda eleştirel bir analiz yapacağız. Zihinsel sağlığımız üzerinde ciddi etkileri olduğu zaten kanıtlanmış, bu yüzden biraz daha derinlere inmeye değer. İşlerin hem olumlu hem de olumsuz taraflarına bakacağız ve platformu mantıklı bir şekilde nasıl kullanabileceğimizi anlamaya çalışacağız. Yani, daha fazla uzatmadan, hadi başlayalım!

Sosyal Medyanın Toksik Yansımaları (Olumsuz)

Sosyal medya insanlara hiçbir şey yapmaz, sadece onları ortaya çıkarır. Kimse bir selfieik olman gerektiğini söylemiyor, bu kişisel bir seçim. Sosyal medyayı fark etmeden bile kullandığımız toksik yollar çoktur. Rağmen, duygu herkes için orada. Hepimiz “bundan kimin umurunda bile?” Diye sorarak bıktığımız bir noktaya geldik. Birçoğumuz insanların kendi imajlarını ve kendileri hakkında kurmaya çalıştıkları sahte kişiliği görmekte tiksinti noktasına geldik..

İnanılmaz Bağımlılık Yapıyor

Hepimiz bilgisayar ekranlarımıza bir şekilde bağımlı hale geldik. İster bir oyun, ister en sevdiğiniz dizi veya sosyal medya olsun. Çoğu uzman zaten kanıtlanmış İnternet ve bilgisayar bağımlılığı gerçek bir şeydir. Sadece sokağa çıkıp kendin görmelisin. İnsanlar sürekli dikkatlerini dağıtarak telefonlarına bağlanıyor. Şimdiye kadar, bir Facebook bağımlılığı bozukluğu bile olabilir, çünkü bir bağımlılığın kriterlerine mükemmel şekilde uyuyor.

Açıklamama izin ver. Bir oyun oynarken veya bir görevi yerine getirirken, bunu yapabildiğiniz kadar yapmaya çalışıyorsunuz. Başarılı olduğunuzda, beyniniz size bir doz dopamin ve diğer mutluluk hormonları verecek ve sizi mutlu edecektir. Aynı mekanizma, Instagram veya Facebook’ta bir resim yayınladığınızda da çalışır. Beğeniler ve olumlu yorumlar için tüm bildirimleri ekranınızda gördüğünüzde, bilinçaltında bunu ödül olarak kaydedersiniz. Ama hepsi bu değil, sosyal medya ruh halini değiştiren deneyimlerle dolu.

Öz İmaj Sorunları

Reklamların, dergilerin ve filmlerin gençlerin ve hatta yetişkinlerin beden imajını etkilediği düşüncesi oldukça uzun süredir var. Bir “ince ideal”, bir erkeklik fikri uygular ve insanların neye benzemeleri gerektiği hakkındaki fikrini etkiler.

2016’da psikologlar, birçok kültürde, sosyal medya beden imajı endişelerini etkiler. Sosyal medya siteleri, insanların görünümleri ve kendilerini başkalarıyla karşılaştırmaları için başkalarının onayını almalarını sağlayan araçlar sunar. Selfieholics ve zamanlarının çoğunu postalamak ve kaydırmak için harcayan insanlar buna en savunmasız olanlar. Facebook’u günde en az 5 kez kullanan çoğu kolej kızının kendi değerlerini görünüşleriyle ilişkilendirmesi muhtemeldir. Bu, asıl sorunun sosyal medya olduğu anlamına gelmez, sadece bunun için bir ortam sağlar, bu da sorunu daha da yükseltir. Aynı şekilde başkalarına da aynı davranışı teşvik eder.

Tüm harika sosyal medya ve basit fotoğraf düzenleme araçları sayesinde, tüm selfieholics artık bedenlerini değiştirebilir ve kendileri hakkında sevmedikleri şeyleri sansürleyebilir. Bahse girerim, bugün gördüğünüz, düzenli olarak evde makyaj yapan ve kendilerini Facebook veya Instagram’a bir resim yayınlayan tüm kızları merak edersiniz. Her gün bir güzellik yarışması gibi.

Kontrol Yanılsaması

illüzyon kontrolü

Gerçekten buna katlanırsanız ve iyi bir sosyal medya profili hazırlamak için biraz zaman harcarsanız, şeylerinizi bir araya getirmiş gibi görünebilirsiniz. Aslında, eğer üzerinde çalışırsanız, ne kadar güzel olduğunuzu geliştirebileceğine inanmanızı sağlayabilir. Nasıl göründüğünüzü kontrol edemediğiniz birçok özellik var ve bu tamamen iyi. Ancak sosyal medyada, daha ince görünmenizi veya en azından kötü kısımları sansürlemenizi sağlayan bir resim yayınlama seçeneğiniz var. Daha sonra arkanıza yaslanıp beğenileriniz ve yorumlarınızla görünümleriniz için aldığınız tüm onayın tadını çıkarabilirsiniz. Tüm bu tatlı dikkat su basmaya devam ediyor, çünkü tüm güvensiz kızlar ve erkekler dozlarına ihtiyaç duyuyor. Kızlar alfa erkeği oynayabilirken bazı harika makyajlar yapabilir, eğrilerini gösterebilir.

Geçmişte, en azından ince ünlü bedenleri görmek için elinize bir film izlemeniz veya bir dergi almanız gerekiyordu. Ama şimdi, akıllı telefonunuzu elinize alırsanız, bu tür görüntülerin sonsuz bir akışı var.

Seni yalnız hissettirebilir

Hiç bir odada tek başına oturmak, sosyal medyada gezinmek ve ne kadar tamamen düşünmek için biraz zaman harcadım yalnız hissettin? Siz sadece siz insanlar eğleniyor, tatile gidiyor, evleniyor. Sosyal medyada çok fazla göz atmak, telefonunuzun size bir mesaj gönderdiğini bildirmesini beklemek gerçekten bunu yapıyor.

Birçok insan doğal olarak sosyal medya bizi daha da birbirine bağlamak için yapılırken, aslında bizi ayırdığı sonucuna varıyor. Birçok insanın tüm bu tatlı onayları göndermek ve almak için bazı ciddi dürtüler ve istekleri olduğunu hayal edin. Bir çalışma, sosyal medyada yayın göndermemenin ve sosyal medyaya katılmamanın, katılımcının refahı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermiştir. Yoksunluk belirtileri belki?

Bu katılımcılar dünyada olup bitenlerden dışlandıklarını ve daha az önemli hissettiklerini söylediler. Ama gerçekte, hiçbir şey değişmedi ve ilk etapta daha önemli değildi.

Yine de, olumlu tarafta bir Carnegie Mellon Üniversitesi araştırması, düzenli olarak İletişim araçlarını kullanan kişilerin daha az yalnız hissettiklerini göstermiştir. Aslında, bir yazı yazdıklarında, arkadaşlarının fotoğraflarına yorum yaptığında ve “beğen” düğmesine bastıklarında, yalnızlık duygularına sahip olma olasılıkları daha düşüktür.

Kaçırma Korkusu

2016 yılında yapılan çalışmalar, özellikle sosyal medya sitelerinde iki saatten fazla harcama yapan gençler ve genç yetişkinlerin, psikolojik sıkıntı göstermek. Sürekli arkadaşlarını görmek ve tanımadıkları insanları bile hayatlarının zamanının geçmesi oldukça üzücü olabilir. Diğerleri hayatlarının tadını çıkarırken pek çok şeyi kaçırdıklarını düşündürüyorlar. Bir çeşit “karşılaştırma ve umutsuzluk” tutumu izlerler.

Bu kısmen insanların sosyal medya kullanırken kendilerini yalıtılmış hissettiklerinden. Haber akışında gezinirken kendilerini sürekli olarak başkalarıyla karşılaştırıyorlar. Başkalarını ve kendilerini kalabalığa nasıl katıldıklarına karar vermek oldukça sağlıksız. Sürekli olarak bizi kötü hissetmemizi sağlayacak arkadaşlarımızdan daha iyi veya daha kötü olup olmadığımızı öğrenmeye çalışıyoruz. Kendi içinde kendi kendine karşılaştırma çok yıkıcı bir alışkanlıktır. Ayrıca diğer depresif zihinsel belirtilerle de bağlantılıdır..

Mutluluktan Daha Çok Üzüntü Sürüyor

sosyal medya üzgün mutlu

Facebook’u sürekli olarak bir oyalama olarak kullanarak ve bağlılık hissi oluşturmak için tam tersini yapıyoruz. 2013 yılında genç yetişkinlerle yapılan bir araştırma, Facebook’un sürekli kullanımının daha az anı mutluluk getirdiğini göstermiştir. İnsanların anında bağlanabilmeleri oldukça harika, ancak sürekli kullanımda aslında sosyal bir izolasyon hissi veriyor. Gerçekte, insanlar sosyal medya sitelerine ne kadar çok zaman harcarlarsa, o kadar fazla sosyal tecrit.

Ruh Halinizi Yükselttiği Yanılsaması

Bağımlılık yaptığı için, sosyal medyaya geri dönmeye devam ediyoruz, bu ekstra doz dopamin arayıp, aslında bizi iyi hissettirdiğimizi düşünüyoruz. Alkol veya başka herhangi bir maddeye benzer bir bağımlılıktır. Başka bir vuruşun bize yardımcı olacağını, zihnimizi biraz temizleyeceğini ve doğru yolda ilerlememizi sağlayacağını düşünüyoruz. Gerçekte, biz sadece kendi davranışlarımızı ve yanıtlarımızı tahmin etmede bir hata yaptık. Şimdiye kadar, muhtemelen kötü bir günün ardından sosyal medyayı kaydırmanın sizi daha da kötü hissettireceğini biliyorsunuzdur..

Siber Zorbalığın Yükselişi

sosyal medya siber zorbalık

Siber zorbalık, son yıllarda gençler üzerinde yarattığı korkunç etkiler nedeniyle artan bir endişedir. Büyüyen sosyal medya platformlarıyla, herkes trol ve zorbalığa maruz kalabilir. Herkesin istenmeyen bir resmini yayınlayan en az bir arkadaşı vardı. Bazen orada bitmiyor ve insanlar birkaç saat içinde gülüyorlar.

Sadece herhangi bir çatışmayı ateşleyen bir yayının yorum bölümüne bakmanız gerekir. İnsanlar hakaretleri atmak konusunda gerçek hayatta olduğundan çok daha eminler.

Sosyal Medya’nın Getirdiği Gelişmeler (Olumlu)

Sosyal medya sadece sahte kimlikler ve kişisel imaj sorunları oluşturmakla ilgili değildir. Eğer mantıklı bir şekilde kullanılıyorsa, onu kullanan herkes için büyük fayda sağlayan bir araç olabilir. Değer verdiğiniz kişilerle anında bağlantı kurma olanağı, insanların yaşamlarında birçok olumlu değişiklik yarattı.

Acil Durumda Sizi Kurtarabilir

sosyal medya acil durum

Sırasında kasırga mevsimi, sosyal medya platformlarının birbirine bağlılığı çok yardımcı olabilir. İnsanlar kötü havanın ufukta yaklaştığını görürlerse, anında Facebook veya başka bir platformda rapor edebilirler. Bu, 2011’de ABD’de yüzlerce insanı kurtardı.

Yaklaşan kasırgalar hakkında daha erken bilgi sahibi olmak, insanların daha hızlı güvenliğe kavuşmasını sağladı ve hazırlanmak için daha fazla zamanları oldu. Aynı durum, herhangi bir zarardan kaçınmak ve hatta hayatta kalmak için hızlı iletişimin anahtar olabileceği diğer afet senaryoları için de geçerlidir..

Gelişmiş Bağlantı

İletişimimizi geliştirme ve bunun için sosyal medyaya güvenme arasındaki çizgi çok incedir. Bize bazı yararlı araçlar sağlamak için bizi gerçek dünyadan çıkarmak zorunda değildir. Aslında, kesinlikle yapılması gerekeni yapabilir. Başkalarıyla ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek için, dünyanın diğer tarafındaki arkadaşlarınızla güncel kalmanız için daha iyi bir seçenek ne olmalı??

Veya gerçekten kötü bir ruh halinde hissediyorsanız, sosyal medya size bazen bir arkadaşınızla etkileşime girme imkanı sunar, bu da bazen hayat kurtarıcı olabilir.

Akıl İçin Ses Olarak Kullanılabilir

Bir çok insan sessizlere ses çıkarmak için sosyal medyayı kullanıyor. Bu insanlar belirli toplumsal sorunlara farkındalık getirmeye çalışıyorlar. Engelli ve daha az avantajlı sosyal geçmişlere sahip insanlara yardım ederler.

İçerik Keşfi İçin Bir Yer

Sosyal medya, ilgi alanlarınıza uygun içerik bulmanızı son derece kolaylaştırır. Ayrıca yaratıcı bireylere çalışmalarını sergileme veya bir ürün olarak pazarlama fırsatı sunar. Bu, insanların kutunun dışında düşünmelerini sağlar ve değerli bilgileri paylaşan içerik bulmalarını sağlar. Facebook, çeşitli konularda harika eğitim materyalleri keşfetmek için harika bir yer olabilir. Ayrıca insanların gerçek dünyada gerekli olan becerileri keşfetmelerine yardımcı olabilir. Sadece işe yaramaz tüm yorumları gözden geçirmelisin.

Yardım Alınmasına Yardımcı Olur

Sorunlarınızı ve ilgi alanlarınızı paylaşabilir veya bunları sizinle paylaşan bir grupla bağlantı kurabilirsiniz. Belirli sorunlarla ilgili sorular göndermek ve birinden yardım almak kolaydır. Yararlı bilgilerden faydalanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı, bu yüzden en iyi şekilde kullanırız.

Harika Bir Pazarlama Aracı Sağlarsosyal medya pazarlama araçları

Sosyal medya, etkileşim sağladığı için pazarlamada yepyeni bir aşama yarattı. Bugün, pazarlama sadece bilgi yayınlamakla kalmayıp, aynı zamanda potansiyel müşterilerle bir konuşma yapmakla da ilgilidir. İşletmeler Facebook ve Twitter’ı kullanarak itibar, daha güçlü çevrimiçi varlık ve markalarını oluşturuyor.

Sonuç

Sosyal medya, hiç kimseyi egoist bir özbilime dönüştürmez, sadece onları ortaya çıkarır. Bu siteler üzerinden çok fazla kişisel yayın yapılsa da, hepsi bu değildir. Hem bizi gerçekten birbirine bağlayabilir hem de daha verimli iletişim kurmamıza yardımcı olabilir veya sadece egolarımızı ve başkalarının onayına olan ihtiyacımızı besleyebilirler. Sonunda, onu nasıl kullandığımız, aldığımız her bir karara bağlıdır..

Umarım bu makaleyi okumaktan keyif almışsınızdır ve sosyal medya dediğimiz mucize üzerine yeni bir bakış açısı oluşturmanıza yardımcı olduk.!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector