SQL’in Temelleri: SQL Veritabanının Kullanımı Hakkında Başlangıç ​​Kılavuzu

sql-temelleri


SQL, yapılandırılmış sorgu dilinin kısaltmasıdır ve veritabanlarını sorgulamak için iyi bilinen bir yöntemdir. Küçük veya daha büyük veritabanlarını değiştirmek isteyip istemediğiniz önemli değildir; bu standart dil her türlü veritabanında çalışmanıza izin verir. Şu anda yüksek ücretli işler sağlayan iyi SQL programcıları ve veritabanı yöneticileri arayan tonlarca işletme var.

Ancak bu, SQL’in temellerini anlamak için bir üniversiteye gitmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aslında, web sitesi verilerinizi yönetmek için birçok basit yol vardır. Kılavuzumuzda, web sitenizde veya müşteri verilerinizde çalışırken kullanışlı olabilecek birkaç SQL ipucunu öğrenebilirsiniz.

Bu özellikle girişimciler, finansal analistler ve küçük işletme sahipleri için önerilir. Ancak, elbette, konuyla ilgilenen herkes için yararlı olabilir.

Özetle SQL

SQL, herhangi bir veritabanını kullanarak verileri yönetmek için mükemmeldir. Bir veritabanında ya birkaç veri noktası olabilir ya da yüz binlerce olabilir, önemli değil. SQL ile, büyük veritabanlarından bile veri toplamanıza yardımcı olabilecek güçlü bir aracınız var. Hızlı, etkili ve başlamak için sadece birkaç püf noktası bilmeniz gerekiyor.

SQL oldukça eskidir; 1974’te çıktı ve veri yönetimi için en popüler dil haline geldi. O zamandan bu yana düzenli güncellemeler yapıldı ve sonuncusu Aralık 2016’da yayınlandı. Programlama deneyimi olmayan SQL ile başlamak istiyorsanız, kontrol etmeniz gereken iki sürüm var. Her şeyden önce, diğer veritabanı programlarıyla etkili bir şekilde kullanılabilecek ana sürümü deneyin.

Ayrıca ana sürüme çok benzeyen Access SQL var. Bu, tonlarca küçük işletmenin verilerini yönetmesine yardımcı olan oldukça popüler bir araç olan Microsoft Access için oluşturulmuş bir dildir. Ancak ikinci versiyonda, aslında internette en çok kullanılan SQL olan MySQL’i kastettik. Açık kaynaklıdır ve Access SQL ve ana sürümden biraz farklıdır. Ancak, yalnızca bu kılavuzda size göstereceğimiz ipuçlarını denemek istiyorsanız hemen hemen aynı olacaktır..

Bir WordPress web sitesine sahip olan ve bir cPanel web tabanlı yönetici arayüzü çalıştıran kullanıcılar SQL’e kolayca erişebilir. Bunlardan biriyseniz, tek yapmanız gereken veritabanı erişimi için phpMyAdmin uygulamasını açmak ve SQL sorgularını çalıştırmaya başlamaktır. Bahsettiğimiz sürümler – MySQL ve SQL – gerçekten esnek olduklarından, onlarla çalışmaya başlamak için çok sayıda arabirim ve seçeneğiniz var.

Sadece işlemin nasıl göründüğüne bağlıdır. SQL sorguları, komut satırlarına eski moda bir şekilde yazarak, grafik arayüzlerde veya basit metinlerde yapılabilir. Asıl önemli olan sonuç, doğru yaparsanız her iki şekilde de aynı olacak. Size tam olarak şimdi göstereceğimiz şey bu: nasıl doğru yapılacağını.

SELECT Sorgusu Nasıl Çalışır?

En basit olanla başlıyoruz, SEÇ bazı verileri hasat etmek istiyorsanız, aynı zamanda çok yaygın kullanılan bir yöntemdir. Toplanması ve özetlenmesi gereken önemli veri noktalarına sahip bir veritabanınız olduğunda, bu yöntemi kullanabilirsiniz. Seçme sorgusu birçok şekilde kullanılabilir, ancak şimdi size yalnızca kavramı anlamanıza yardımcı olacak bazı temel bilgileri göstereceğiz.

Sınıflandırılmış veri içeren herhangi bir tablo uygun olacaktır. Şimdi bir tablolar alalım. Tabloya Kitaplar adı verilecek ve diyelim ki başlık, yazar, miktar (stoktaki kitap miktarı) ve fiyat gibi alanlara ayrılmıştır. Bundan sonra, bu alanları SQL kodundaki tüm büyük harflerle kullanacağız.

Şimdi, tablodaki her kullanılabilir kitap hakkında yukarıda belirtilen ayrıntıları özetlemek isterseniz, bir seçme sorgusu yapmanız gerekir. Bu, tüm bilgilerin düzgün bir şekilde toplandığı kolay anlaşılır bir liste oluşturacaktır. Bir sonraki adım, bilgisayara ne istediğinizi ve her alanın nerede olduğunu söyleyen bir kod oluşturmaktır. Örneğimizin SQL kodunda nasıl görüneceğini görelim:

BAŞLIK, YAZAR, MİKTAR, FİYAT SEÇ

Kitaplardan;

Gördüğünüz gibi, bu sorgu çok spesifik değil. Dükkandaki Stephen King ve Paulo Coelho kitapları hakkında bilgi almak istiyorsan ne olacak? Tabii ki, her zaman tabloyu içe aktarabileceğiniz, daha sonra Stephen King ve Paulo Coelho’ya filtre uygulayabileceğiniz ve daha sonra tüm bilgileri düzenleyebileceğiniz Microsoft Excel vardır. Ancak, kısa bir kod satırı eklemeniz gereken SQL ile karşılaştırıldığında birkaç adım alacaktır. İki yazarı filtrelemek istiyorsanız, yalnızca NEREDE SQL kodunda şu şekilde:

TITLE, MİKTAR, FİYAT SEÇ

Kitaplardan

NEREDE YAZAR = “Stephen King”, “Paulo Coelho”;

Noktalı virgül her iki örnekte de gösterildiği gibi her zaman kodun en ucundadır. Bilgisayar dilinde, noktalı virgül komutunuzun bitiş noktası olduğu ve yapılacak başka bir şey olmadığı anlamına gelir. Diğer önemli bir ayrıntı da komutları büyük harflerle yazmanız gerektiğidir: WHERE, SELECT, FROM.

Kesme işaretlerini ve virgülleri gösterildiği gibi kullanın. Ayrıca SQL kodlarını Google’da ihtiyacınız olduğunda bulabilirsiniz. Google Arama’ya SQL’de ne yapmak istediğinizi söyleyin ve bunun için doğru kodu gösterebilecek tonlarca web sitesi var.

UPDATE Sorgusu Nasıl Çalışır?

Veritabanlarıyla çalışmak aynı zamanda arada bir veri noktalarının güncellenmesini de içerir. Bu SQL ile kolayca yapılabilir, önce izin almanız gerekir, aksi takdirde hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Belirli bir veritabanında okuma ve yazma yapabildiğinizde kodlamaya başlayabilirsiniz..

Bir veritabanını değiştirirken yanlış gidebilecek pek çok şey vardır, bu nedenle kodla ilgili kesin olmak önemlidir. Kullanırsanız SEÇ yanlış şekilde komut verirseniz, sunucuyu aşırı yükleme şansınız olur. Veya veri toplamak isteyebilirsiniz ama kötü SEÇ komutu size kötü sonuçlar verir ve fark etmeyebilirsiniz bile.

Öte yandan, GÜNCELLEME komutu yanlış şekilde girerseniz, tüm veritabanını değiştirebilirsiniz. Veritabanınızın Geri Dönüşüm Kutusu’na girmeyeceğinden emin olmak için kodu uygulamadan önce bir yedek oluşturun.

Özellikle işletmelerde veriler sürekli değişmektedir. Bir veritabanınız varsa ve bazı bölümlerini güncellemeniz gerekiyorsa, GÜNCELLEME komutu size yardımcı olabilir. Kitaplar örneğine geri dönelim. Mağazanızdaki kitaplar hakkında gizli bir veritabanınız varsa, fiyatları arada bir güncellemeniz gerekebilir. Elli Shades of Grey kitabınızın fiyatı değiştiyse ve güncellemeniz gerekiyorsa, kullanmanız gereken SQL kodu budur:

GÜNCELLEME Kitapları

FİYAT ayarla = = 9.99 ’

NEREDE BAŞLIK = ‘Grinin Elli Tonu’;

Sonuç olarak, Elli Shades of Grey kitabı PRICE alanında yeni bir sayıya sahip olacak ve bundan sonra 9.99 dolara mal olacağını kaydetti. Şimdi dikkatli değilseniz, eklemeyi unutabilirsiniz. NEREDE bölüm ve kod veritabanındaki tüm fiyatları değiştirir. Ve sonra her kitap için tekrar doğru fiyatı bulmak çok zaman alacaktı.

SQL Becerileriniz Üzerinde Çalışın

Daha fazla SQL yöntemi uygulayarak, bu dilde usta olabilirsiniz. İşletmenizin verilerini yönetmek için size çok zaman kazandırırken inanılmaz derecede güçlü bir araç olabilir. Birkaç günlük uygulamadan sonra, tek bir hata yapmadan tüm temel komutları kullanabileceksiniz..

SQL öğrenmekle ilgileniyorsanız, size bazı gelişmiş yöntemleri öğretebilecek gerçekten iyi çevrimiçi kurslar vardır. Herhangi bir kursa başlamadan önce bazı değerlendirmeleri okuduğunuzdan emin olun ve daha sonra ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin. dışında GÜNCELLEME ve SEÇ, SQL’in sunabileceği çok şey var. İşte size en basit SQL komutlarından bazıları hakkında bir fikir vermek için kısa bir liste:

 • SİL – veritabanındaki belirli veri noktalarını silmenizi sağlar
 • TAKIN – tablonuza yeni veriler eklemek istediğinizde bunu kullanın
 • VERİTABANI YARAT – bu kendisi için konuşur, boş bir veritabanı oluşturur
 • ALTER VERİTABANI – veritabanını değiştirmek için kullanabilirsiniz
 • DİZİN OLUŞTUR – bununla yeni arama anahtarları oluşturabilirsiniz
 • DÜŞME ENDEKSİ – İhtiyacınız yoksa bir arama anahtarından kurtulur
 • TABLO OLUŞTUR – veritabanına yeni bir tablo ekler
 • TABLOYU DEĞİŞTİR – tabloyu değiştirmek istiyorsanız bunu kullanın

SQL öğrenmeye ve kullanmaya karar verirseniz, tüm bu komutları düzenli olarak kullanmayı beklemeyin. SELECT, profesyoneller arasında bile en popüler komuttur. Diğer komutlar zaman zaman yararlı olabilir, ancak aynı zamanda ne tür bir veritabanı üzerinde çalıştığınıza da bağlıdır..

Veritabanlarıyla düzenli olarak çalışıyorsanız, kesinlikle SQL’e ihtiyacınız olacaktır. Dilde ve genel olarak veritabanlarını yönetmede iyi olduğunuz için, sizin için yeni bir kariyer yolu da açabilir. Yapmanız gereken tek şey pratik yapmaya devam etmek, çünkü büyük verilerde, özellikle işletmeler için tonlarca fırsat var..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map