Statik ve Dinamik Web Siteleri – Hangisini Seçmelisiniz?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Statik ve Dinamik Web Siteleri – Hangisini Seçmelisiniz?
0 7 мин.

Statik-vs-dinamik-web siteleri


Günümüzde bir web sitesine sahip olmanın oldukça önemli olduğu bir soru değildir. Ancak siteler arasında önemli farklılıklar vardır ve bunlardan biri ziyaretçilere içerik sunma biçimidir. Temel olarak, gösterilen içerik statik veya dinamik olabilir ve bu makalede, size ne olduklarını ve hangilerini seçmeniz gerektiğini açıklayacağız..

Statik Web Siteleri

Adından da anlaşılacağı gibi, statik web siteleri statik sayfalar kullanılarak oluşturulur. Öğeler sabitlenmiş ve önceden kodlanmış ve web sunucusuna yerleştirilmiştir. Bir ziyaretçi sitenizi ziyaret ettikten sonra, sunucudaki dosyalarla birlikte sunulur ve tüm ziyaretçiler aynı içeriği alır.

Statik içeriğe sahip olmanın bazı avantajları vardır:

 • Genellikle statik siteler oluşturmak için daha az çaba gerektirir, bunlar CSS stil öğeleri arasında çoğunlukla HTML kodları içerir.
 • Daha az çaba nedeniyle, statik siteler daha ucuz olabilir ve daha hızlı yapılabilir.
 • Statik elemanlar, güncel PHP ortamı gibi gelişmiş web barındırma çözümlerine ihtiyaç duymaz, bu nedenle ücretsiz barındırma hizmetleri de depolama alanı olarak kullanılabilir.
 • Statik içerik genellikle daha az karmaşık öğeler kullanır, bu nedenle web sitesi web tarayıcısına daha hızlı yüklenebilir.

Ayrıca dezavantajlardan da geçmeliyiz:

 • Statik bir web sitesinin sayfaları genellikle bağımsız dosyalara kodlanır, hatta altbilgi veya menü ile aynı öğeleri kullanır. Bu, menüdeki bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, toplu olarak kullanılan bir dosyadaki menüyü değiştirmek yerine tüm alt sayfa dosyalarını tek tek düzenlemeniz gerektiği anlamına gelir..
 • Gelişmiş işlevler, etkileşim veya diğer modern web sitesi özellikleri çoğu durumda yalnızca statik web sitesi öğeleri kullanılarak kullanılamaz.

Dinamik Web Siteleri

Dinamik web sitelerinin nasıl çalıştığını anlamak çok önemlidir. Statik web sitelerinin HTML dosyaları sunucudan web tarayıcınıza olduğu gibi kopyalanırken, dinamik siteler bunu farklı şekilde yapar.

PHP, dinamik siteler oluşturmak için en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir ve .php dosyaları, bir ziyaretçi web sitesini açtığında bir şeyler yapan kod parçalarıdır. Bu programlama olduğu için, programcının kod olarak yazdığı neredeyse her şeyi gösterebilirler. Bir ziyaretçi web sitesini açtığında, sunucu PHP kodlarını çalıştırır ve yalnızca ziyaretçi için bir HTML dosyası oluşturur. Statik sayfalar aynı saklanan HTML dosyalarını gösterirken, dinamik sayfalar her ziyaretçi için yeni HTML dosyaları oluşturur.

Örneğin, bir siteniz varsa, gerçek tarih ve saati en üstte göstermek için bir PHP kod parçası ekleyebilirsiniz. Bunun neden iyi olduğunu, tarih ve saatin her ziyaretçi için farklı olabileceğini anlamak kolay olabilir, bu nedenle bu özelliğin dinamik varlıklara ihtiyacı vardır. Açıkçası, dinamik öğeler zaman damgasını göstermekten daha gelişmiş işlevler için kullanılabilir, o zaman dinamik web sitelerini kullanmanın avantajlarını kontrol edelim:

 • Dinamik web sitesi öğeleri bağımsız olarak ele alınabilir ve ziyaretçilere sunulan site bu öğeler kullanılarak anında oluşturulabilir. Statik web sitelerinin aksine, menü gibi site bölümleri tek bir dosyada saklanabilir ve aynı alt sayfalarla paylaşılabilir. Düşünün, tüm alt sayfa dosyalarındaki menüyü değiştirmek yerine, yalnızca tek bir dosyada düzenleyebilirsiniz. Bu çözümün nasıl daha uygun, hatasız ve zaman alıcı olduğunu söylemeye gerek yok.
 • Dinamik sayfalar aynı veritabanını birbirleriyle paylaşabilir ve veriler gerçek zamanlı olarak düzenlenebilir ve kaydedilebilir. Verilerle çalışırken bu çok önemlidir. Değerleri web sitenizin koduna sabit bir şekilde kodlamanız ve tüm sayfalarda manuel olarak düzenlemeniz gerekmez, veritabanından güncel veri sürümünü sunmasını istemeniz yeterlidir. Yapılandırılmış veritabanlarına sahip olmak, modern İnternet’in anahtarıdır ve dinamik olarak oluşturulan web sitelerinin en büyük avantajlarından biridir.
 • Web sitenizde kullanabileceğiniz web sitesi öğelerinin türü ve sayısı, dinamik web sitesi oluşturma ile neredeyse sınırsızdır. Sadece fikirlerinizi kodlara aktaran bir programcıya ihtiyacınız var ve site bunu ziyaretçilerinize gösterecektir. İnternetteki modern web sitelerinin tümü, Google’dan YouTube’a ve Facebook’a benzer çözümler kullanır. Sadece hayal gücünüzü kullanın ve harika bir web sitesi yapın!
 • Piyasada İçerik Yönetimi Sistemleri (CMS) var, bunların çoğu WordPress gibi ücretsiz. Bu CMS, veritabanlarını ve dinamik içeriği görüntüleyerek kullanır ve böylece web sitesi sahibinin hayatını kolaylaştırır. Sitenizde çalışmaya başlamak için bir CMS yüklemeniz veya bunun bir örneğini satın almanız yeterlidir. Bu, herhangi bir programlama dili bilmeden yapılabilir, böylece fikirlerinizi herkesle paylaşmaya odaklanabilirsiniz..

Dinamik web sitelerinin avantajlarından geçtiysek dezavantajları da ele almalıyız. Birkaçından bahsetmek gerekirse:

 • Dinamik web siteleri, statik sitelerden daha sağlam ve ağırdır. Daha fazla işlev ve varlık daha fazla alan ve sunucu kaynağına ihtiyaç duyduğundan, bu şaşırtıcı değildir, bu nedenle daha yavaş görüntülenebilir. Web sitesi yükleme süresinin Google’daki web sitelerini sıralamanın önemli bir faktörü olduğunu dikkate alarak, gerçekten dinamik bir web sitesine ihtiyacınız olduğundan emin olmalısınız.
 • Gelişmiş özellikler programlama bilgisine ihtiyaç duyar, bu nedenle bir programcı değilseniz, sitenizi oluşturmak için büyük miktarda para ödeyebilirsiniz. Daha fazla özellik eklemeye başladığınızda miktar daha yüksek ve daha yüksek olacak.
 • Dinamik kod parçaları genellikle statik olanlardan daha az hataya dayanıklıdır. Örneğin, statik HTML’de yanlış bir şey yazarsanız, site yine de tarayıcıda gösterilir. En kötü durumda, ziyaretçi sitedeki metin olarak bir kod parçası görür. Bunun aksine, PHP’de yanlış bir şey yazarsanız, site bozulur ve ziyaretçi yalnızca bir hata mesajı görür. İyi görüyorsunuz, PHP’deki tek bir hata, ziyaretçileriniz için web sitenizi göstermesi için tarayıcıyı tamamen engelleyebilir. Hatayı anlamadığınızda ve siteniz uzun bir süre kapalı olduğunda bu can sıkıcı olabilir.

Özet – Hangisini Seçmelisiniz?

Şimdiye kadar statik öğeleri kullanmanın başlangıç ​​web siteleri için ideal olabileceğini anlayabilirsiniz. İnternet’te yalnızca “bir şey” yapmak istiyorsanız ve yakın gelecekte değişmeyecekse, bu tür web sitelerini kullanın. Özgeçmişinizi veya mağaza ayrıntılarınızı hızlı bir şekilde yükleyin ve birkaç adımda zaten çevrimiçi varlığınız var.

Buna karşılık, dinamik olarak değiştirilmiş içerikle dolu bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız veya arkasında bir veritabanı olacaksa, dinamik bir web sitesi seçmelisiniz. Daha pahalı ve daha az hataya dayanıklı olduğu için, bazı fikirler onsuz gerçekleştirilemez. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu düşünün ve görüntülenen uygun içeriği seçin!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector