Süresi Dolmuş Alan Adlarını Satın Almadan Önce Kontrol Listesi

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Süresi Dolmuş Alan Adlarını Satın Almadan Önce Kontrol Listesi
0 8 мин.

süresi dolmuş alan adları satın almadan önce kontrol listesi


İnsanların kullanılmış veya süresi dolmuş bir alan adı satın almayı seçmelerinin birçok nedeni vardır. İstedikleri alanın daha önce başka birisine ait olması söz konusu olabilir. Ancak çoğu zaman insanlar süresi dolmuş bir alan adı satın almayı tercih eder, çünkü bazı SEO avantajlarıyla birlikte gelebilecek daha eski bir alan adı olmasından yararlanmak isterler..

Süresi dolmuş bir alan adı satın alarak, son 5 ila 10 yıl içinde 1-2 önceki sahibi olan alan adı değil, yakın zamanda süresi dolan bir alan adı satın almak anlamına gelir. Çoğu zaman, insanlar satın aldıkları alanın önceki bir sahibine sahip olduğunu bile bilmiyorlar.

Süresi dolmuş bir alan için alışveriş yaparken, yeni sitenin açılacağı nişte en iyisini seçmek mantıklıdır. Birisi yemek pişirmek hakkında yeni bir web sitesi başlatmak istiyor ve arabalar hakkında bir blog için kullanılan bir alan satın alırsa, küçük SEO faydaları olacak.

Yakında etki alanı olacak yeni web sitesine fayda sağlamak ve geri tepme fayda sağlamak için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Süresi dolmuş bir alan adı almaya karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken şeylerin bir listesini derledik.

Muhtemelen en toksik olanları köklendirerek satın almadan önce yapabileceğiniz bazı kontroller vardır ve alan adını gerçekten satın aldıktan sonra yapabileceğiniz başka kontroller de vardır, çünkü o zaman bir alan adına sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Google Web Yöneticisi Araçları gibi birçok hizmet, örneğin.

Süresi Dolmuş Alan Adı Satın Almadan Önce Kontrol Listesi

Basit bir Google araması, bir alanın önceki geçmişi hakkında bazı bilgileri ortaya çıkarabilir, ancak bir alanın önceki ömrünü araştırmak için başka araçlar da vardır. Kontrol etmeniz gereken ana şeyler şunlardır:

1. Mevcut Google Cezalarını kontrol edin

Alan adını satın almadan önce basit bir Google araması yapabilirsiniz (“site: domain.com”). Hiçbir şey görünmezse, sitenin Google tarafından cezalandırıldığının bir göstergesi olabilir; bu otomatik veya manuel bir ceza olabilir. Her iki durumda da, bu iyi bir işaret değil. Elbette, önceki sahibin, örneğin robots.txt aracılığıyla Google arama dizininde görünmemesini seçmesi ihtimali vardır, ancak bu durumda bile bu gerçeği belirten birkaç isabet görmelisiniz..

2. Farklı SEO Metriklerini Kontrol Edin

alan adı seo metriklerini kontrol et

Bir alan adı verilen puanlar üretecek birçok araç vardır ve bir örnek Alan Adı Otoritesi veya SEO MOZ Sayfa Otoritesi olacaktır. Google Sayfa Sıralamasını durdurdu, ancak bunun yerine güvenebileceğiniz başka metrikler de var. Aşırı uçlara bakın – belirli bir sitenin DA veya PA’sı alışılmadık derecede yüksek veya düşükse ve nedeninin açık bir açıklaması yoksa, dikkat edin ve belki biraz daha derine inin.

3. Etki Alanında Barındırılan İçerik Türünü Kontrol Edin

Bir Google araması yapabilirsiniz (“site: domain.com”) ve yapabilirseniz, dizinde hâlâ önbelleğe alınmış arama sonucu olup olmadığını kontrol edin. Önbelleğe alınan içerik eksik CSS nedeniyle doğru görünmese bile, salt metin sürümü, alan adı altında ne tür web sitesi barındırıldığına dair size bir fikir verebilir..

Ayrıca Geri Dönüş Makinesi sitenin eski sürümlerine bakmak için, birkaç anlık görüntü görebilirsiniz.

wayback makine arşivi org

Alan adının sahip olduğu geri bağlantı türlerini kontrol edin. Çok sayıda düşük kaliteli dizin türü geri bağlantısı veya sahte sosyal medya profilleri, forum profilleri veya forum imzası gibi spam içerikli olanları yalnızca birkaç gerçek içerik bağlantısıyla görürseniz, çabaya ve riske değip değmeyeceğini değerlendirme zamanı o alanı satın alıyor. Bazı durumlarda, markanız için mükemmel bir isim olduğu için olabilir, ancak adın kendisi o kadar önemli değilse, belki bir sonraki alana bakmak daha iyidir.

Bu bağlantıların GWT’de reddedilmesi söz konusu olabilir, ancak etki alanını satın almadığınız sürece kesin olarak bilemezsiniz.

Alan Adı Satın Aldıktan Sonra Ek Kontroller

Alan adınızı satın aldıktan sonra, gerçek bir web sitesini barındırmadan önce yapabileceğiniz birkaç ekstra kontrol vardır:

1. Gelen Trafiği Arayın

Gelen trafiği, üzerinde yalnızca Google analitik kodunu içeren küçük bir HTML sayfası ve belki de yakında bir mesaj oluşturarak veya web sunucusu günlüklerine bakarak araştırabilirsiniz. Meşru görünen rastgele web sitelerinden gelen trafiği görürseniz, ancak alan adınıza bir bağlantı bulamazsanız, önceki sahibin diğer web sitelerini ele geçirme gibi gölgeli bir işletmeye karıştığının bir işareti olabilir ve trafiği web sitesine yönlendiriyor.

2. Google Web Yöneticisi Araçları

Alan adını satın aldıktan sonra Google Web Yöneticisi Araçları ile kaydolabilirsiniz, çünkü artık web sitesinin sahibi olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Web Yöneticisi Araçları’nda manuel ceza veya temelde başka bir sorunla ilgili mesajlar gibi bir şey görünüp görünmediğini görmek için birkaç gün veya bir hafta bekleyin. Bir hafta kadar sonra bile Google’dan herhangi bir mesaj görmeseniz bile alan adının temiz olduğunun garantisi yoktur, ancak mesaj alırsanız, yeni web sitenizi bu alan adı altında barındırmamak daha iyi olabilir..

3. E-posta Spam’ini kontrol edin

Alan adında yeni bir e-posta adresi oluşturun ve kendinize, belki de bazı arkadaşlarınıza web sitesi bağlantısıyla birkaç e-posta gönderin. E-postaların Gelen Kutusu’na veya Spam klasörüne ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin. Bu, yapabileceğiniz basit bir kontroldür ve e-postalar Spam klasörüne gelirse, durumun neden böyle olduğunu görebilirsiniz..

Spam kampanyalarında kullanılan alan adlarını tanımlayabilen araçlar da vardır:

Bu araçlar, alanın kara liste durumunu kontrol etmenize yardımcı olabilir ve belirli kara listelerden nasıl kaldırabileceğiniz / temizleyebileceğinizle ilgili ipuçları konusunda yardımcı olabilir..

Sonuç

Bu makale, bir alan adı satın almanın oldukça riskli bir iş gibi görünmesine neden olabilir. Bunun nedeni, esas olarak, kullanılmış / süresi dolmuş alan adlarının satın alınmasıyla ortaya çıkabilecek sorunlara ve en kötü durum senaryolarına odaklanması ve süresi dolmuş bir alanın geçmişini araştırmak isteyenlere yönelik olmasıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda durum o kadar da kötü değildir ve daha önce sahibi olan son derece değerli alan adları satın alan insanlar söz konusu olduğunda çok sayıda başarı öyküsü vardır..

GoDaddy’de Değerli Süresi Dolan Etki Alanlarını Bulma

GoDaddy’deki Etki Alanı Müzayedeleri bölümünde, çeşitli nişlerde süresi dolmuş binlerce alan adı arasından seçim yapabilirsiniz.

Şimdi araştır “

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector