Web Geliştiricileri için En İyi 10 PHP Çerçevesi

web geliştiricileri için en iyi php çerçeveleri


Bu makalede, PHP’yi ve web sitelerinin ve web uygulamalarının hızlı, karmaşık ve profesyonel gelişimini sağlamak için hangi çerçeveleri kullanacağımızı ele alacağız..

Başlangıçta Kişisel Ana Sayfa anlamına gelen ve şimdi Köprü Metni Önişlemcisi anlamına gelen PHP, bir yan komut dosyası dilini temsil eder ve çoğunlukla web geliştirme içindir. 1995’teki tanıtımından bu yana, PHP uzun bir yol kat etti ve şimdi en popüler sunucu tarafı komut dosyası dili. Ayrıca genel amaçlı bir programlama dili olarak da kullanılır.

Karmaşık web siteleri ve web uygulamaları sıfırdan oluşturmak zor ve zaman alıcı olabilir, bu nedenle ham PHP kodu kullanmak yerine geliştiriciler daha hızlı çalışmalarına yardımcı olacak çerçeveler kullanırlar ve yeniden kullanılabilecek yapılandırılmış kodlara sahiptirler.

Ayrıca Oku: PHP Kullanarak Web Sitenizi Oluşturma

Bu makalede sunmak için 10 çerçeve seçtik ve bu çerçeveler geliştiriciler arasında en popüler olanı ve aynı zamanda aktif olarak korunuyor.

PHP Framework Kullanmanın Nedenleri

Şimdi bu kadar çok geliştiricinin neden PHP çerçeveleri kullandığını ve bu çerçevelerin web geliştirme süreçlerinde bize nasıl yardımcı olduğunu göreceğiz.

 • En yaygın teknik güvenlik açıklarını giderme
 • URL yönlendirme
 • Web uygulamalarının daha hızlı çalışmasını sağlayabilecek posta hizmetleri ve araçlarla entegrasyon sağlayın
 • Yeniden kullanılabilir ve iyi yapılandırılmış kod oluşturmak için dosya ve kod organizasyonu
 • Bir sitenin güvenliği artırıldı
 • PHP uygulamalarına MVC kalıbı uygulama
 • Veritabanları, giriş / çıkış filtreleme, formlar konusunda bize yardımcı olabilecek çok sayıda kütüphane ve eklenti

10. PHPixie

Siteyi ziyaret et “

PHPixie, mikro bir çerçeve olarak başlayan genç bir çerçevedir, ancak hızla çok popüler bir tam yığın PHP çerçevesine geçiş yaptı. Bu yüksek performanslı bir çerçevedir, ancak ustalaşması çok kolaydır ve mütevazi ve dostça bir topluluğa sahiptir..

PHPixie’nin HMVC tasarım modeli vardır ve bağımsız bileşenlerden yapılmıştır. PHPixie’nin sahip olduğu bazı özellikler ORM (nesne – ilişkisel eşleme), kimlik doğrulama ve yetkilendirme yetenekleridir. Ayrıca HAML biçimlendirme dilinin kullanılmasını sağlar ve diğer şeylerin yanı sıra karmaşık bir yönlendirme sistemine sahiptir. PHPixie web sitesinde birçok öğretici var ve ayrıca 30 dakika içinde size PHPixie öğretebileceklerini iddia ediyorlar, ki bu kesinlikle ilgi çekicidir..

9. YakıtPHP

Siteyi ziyaret et “

Bu çerçeve çok esnektir, yerleşik bir modüler yapıya sahiptir ve ayrıca güçlü kullanıcı topluluğuna sahiptir. FuelPHP Oil güzel bir komut satırı özelliğidir ve hızlı geliştirme ve ayrıca uygulamanızı test etme ve birden fazla görev yapma olanağı sağlar. Bu ayrıca paket, test, rafine etme ve diğerleri gibi diğer bazı işlevleri de sağlar..

FuelPHP HMVC mimarisini kullanan tam yığın bir çerçevedir. FuelPHP’ye eklenen özelliklerden biri, sunum modelleri olarak da bilinen ViewModel’dir ve bu, Denetleyici ve Görünüm arasında bir katman eklemenizi sağlar. FuelPHP genişletilebilir ve URI filtreleme ve çıkış kodlaması gibi özellikler içerir. Dediğimiz gibi, güçlü bir topluluğu ve resmi web sitesinde kontrol edebileceğiniz harika belgeler var..

8. İnce

Siteyi ziyaret et “

Küçük, basit ve esnek uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Slim sizin için mükemmel bir çerçevedir. Tasarımda minimalist, basittir ve onu öğrenmek için fazla zaman harcamazsınız.

Slim, PHP mikro çatısıdır ve tam esnekliği korurken basit API’leri oluşturmak istiyorsanız en uygunudur. Slim ayrıca oturum ve çerez şifreleme, URL yönlendirme, istemci tarafı HTTP önbellekleme ve HTTP istekleri arasında hızlı mesajlar gibi bazı harika özelliklerle birlikte gelir.

Güzel bir şekilde belgelenmiştir ve hala Slim 3.0’ın tam sürümünü bekliyoruz.

7. Zend Çerçevesi

Siteyi ziyaret et “

Zend Framework, şüphesiz tüm zamanların en büyük PHP çerçevelerinden biridir. Bu çerçeve karmaşıktır ve öğrenmesi çok zordur ve çoğunlukla daha karmaşık projeler için kullanılır. Zend Framework, BBC, CISCO WebEx ve BNP Paribas gibi bazı büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca iş ortaklarından bazıları IBM, Microsoft, Google ve Adobe.

Mevcut sürüm Zend Framework 3.0, XML’den JSON’a dönüştürücü, JSON RPC sunucusu ve PHP 7 ile uyumluluk gibi bazı yeni özelliklere sahiptir. Ayrıca önceki sürümden 4 kat daha hızlıdır.

6. CakePHP

Siteyi ziyaret et “

CakePHP, 2006 yılında tanıtılan açık kaynaklı bir projedir ve Ruby on Rails kavramlarından sonra modellenmiştir. En son sürüm olan CakePHP 3.0 ile çok şey geliştirildi ve bu eski çerçeve yeniden talep edildi. Yeni sürümle elde ettiğiniz özelliklerden bazıları, daha iyi modülerlik için gelişmiş oturum yönetimi, bağımsız kütüphaneler ve ayrılmış bileşenlerdir..

Oldukça dikkat çekici olan, CakePHP’nin, BMW, Hyundai, Zumba ve Express gibi en büyük şirketlerin bazılarının web sitelerini güçlendirmek için kullanılmasıdır. Ayrıca, uygulamalarda yüksek düzeyde güvenlik uygular. SQL enjeksiyon önleme, siteler arası komut dosyası oluşturma, CSRF koruması ve diğerleri gibi güvenlik özellikleriyle bunu başarabilir..

5. Phalcon

Siteyi ziyaret et “

Phalcon, 2012’de piyasaya sürülen yüksek performanslı bir PHP web çerçevesidir ve nispeten kısa bir süre için web geliştiricileri arasında çok popülerlik kazanmıştır. Bu çerçeve C dilinde yazılmıştır, ancak herhangi bir uygulama için kullanılabilecek PHP sınıfları içerdiğinden C dilini bilmiyorsanız kullanabilirsiniz.

Bu çerçeve, denetleyiciler, sorgu dili, görünüm şablonları vb.Gibi birçok modern özellik sunar. Phalcon ile ilgili en iyi şey, performansı hızlandırması ve hemen hemen her sunucuda çalışmasıdır. Çok iyi belgelenmiş bir çerçevedir ve denemenizi öneririz.

4. Yii 2

Siteyi ziyaret et “

Yii 2 şu anda en çok kullanılan PHP çerçevelerinden biridir. Çok çeşitli kullanışlı özellikler sunar ve geliştiricilerin bunu kullanmasının birçok nedeni vardır. Yii 2 basit ve kolay ama aynı zamanda çok güçlü ve hızlı, web sitenizi çok kısa bir sürede getirebilirsiniz.

Kurulum oldukça kolaydır ve kurulum işlemi için Composer’ı kullanabilirsiniz. Yii 2, basit ve temiz bir koda sahip olan nesne yönelimli bir programlama çerçevesidir. Bu çerçevede geç statik bağlama, SPL sınıfları ve arayüzleri ve anonim işlevler gibi bazı harika özellikleri kullanırsınız ve ayrıca oldukça genişletilebilir. Ön uç arka plandan gelen biri için Yii 2, jQuery ve ayrıca AJAX özellikli özellikler içerdiğinden faydalıdır.

Yii2’yi kullanırken güvenlik konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü daha güvenli bir uygulama oluşturmanıza yardımcı olan bir güvenlik uygulaması bileşeni ile birlikte gelir. Yii 2 ayrıca “Gill” adlı bir araçla bazı görevler için daha az zaman harcamanıza yardımcı olacaktır. Bu araç formlar, modeller ve uzantılar için şablonlar geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3. CodeIgniter

Siteyi ziyaret et “

CodeIgniter 2006 yılında piyasaya sürüldü ve zamanla daha az popüler hale geliyor gibi görünüyor. CodeIgniter’in en büyük gücü basit, hafif ve anlaşılır olmasıdır. Sadece 2MB sürer, bu yüzden kurulumu kolaydır ve öğrenmesi çok kolaydır.

CodeIgniter sizi MVC’yi kullanmaya zorlamıyor, bu nedenle geliştiricilere kodlama ve adlandırma kuralları açısından özgürlük veriyor ve basitliği destekliyor. Ayrıca, daha fazla karmaşıklık için eklentileri indirmenize izin verir. MySQL dahil en yaygın kullanılan veritabanlarını destekler. Mevcut gereksinim PHP 5.3.7’dir, ancak neredeyse tüm paylaşılan ve özel barındırma platformlarında da çalışır.

2. Senfoni

Siteyi ziyaret et “

Tamamlanacak büyük ölçekli bir projeniz varsa, senfoni çerçevesi kullanılabilir. Senfoni yeniden kullanılabilir bileşenlerden oluşur ve ayrıca çok aktif ve geniş bir geliştirici topluluğuna sahiptir.

Symphony’nin sunduğu yeniden kullanılabilir bileşenlerle, yüksek özelleştirme, şablonlama motoru, e-posta kitaplığı, birim testi, form oluşturma gibi birçok şeyi yapabilirsiniz. Ayrıca, Symphony çerçevesi Drupal, PHPBB, PIWIk ve ayrıca en popüler şablonlama motorlarından biri olan “Twig” gibi birçok önemli projede Symphony bileşenleriyle desteklenmektedir.

Senfoni 2005 yılında oluşturuldu ve MIT lisansı altında kullanılabilir.

Senfoni hakkında daha fazla bilgi için Symphony.com adresini ziyaret edebilirsiniz..

1. Laravel

Siteyi ziyaret et “

Çevrimiçi anketlere göre Laravel, geliştiriciler arasında en popüler çerçeve haline geldi. Nispeten genç bir PHP çerçevesi (2011’de piyasaya sürüldü) olarak Laravel, basitlik, çok sayıda ücretsiz öğretici içeren devasa ve destekleyici bir topluluk ve diğer öğrenme kaynakları sayesinde kendisini çerçevelerin kralı olarak konumlandırdı..

Laravel’in öğrenmesi kolaydır ve hızlı çalışmamızı ve büyük ölçekli projeleri hızlı bir şekilde yürütmemizi sağlayan birçok özellik ile birlikte gelir. Laravel, şablonda düzenli PHP kodu yazmanıza olanak tanıyan kendi şablonlama dili olan “Blade” ile birlikte gelir. Laravel’in son zamanlarda piyasaya sürülen ve çok hızlı API’ler oluşturabilen bir mikro PHP çerçevesi olan “Lumen” de var.

özet

PHP çerçeveleri kesinlikle karmaşık web uygulamaları ve diğer projeler oluşturmak için çok yararlı araçlardır. Web geliştirmedeki en önemli şeylerden biri elbette hız, sürdürülebilir ve yeniden kullanılabilir kod ile. Web geliştirme dünyası sürekli olarak değişmekte ve gelişmektedir ve bu çerçeveler için de geçerlidir. Burada, bugün web geliştirmede kalite standartları olan bazı PHP çerçevelerini sunmaya çalıştık..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map