Web sitelerini düzenlemek için WinSCP ve Notepad ++ nasıl kullanılır

winscp notepad plus plus ile düzenleme web siteleri oluşturun


Bir web sitesi oluşturmanın ve özelleştirmenin birçok yolu vardır. Programlamaya yeni başlıyorsanız, bu eğitim ilk web sitenizde size yardımcı olacaktır. Bu yazıda, web sitenizi oluşturmak ve yüklemek için WinSCP ve Notepad ++ ‘ı birlikte nasıl kullanacağınızı göstereceğim.

WinSCP nedir?

WinSCP, Microsoft Windows’un birden çok sürümü için ücretsiz, açık kaynaklı bir FTP (dosya aktarım protokolü) istemcisidir: web siteleri oluşturmak için web barındırıcısından dosyaları yönetmek için kullanılan XP, Visa, 7, 8, 8.1 ve 10. Yazılım Martin Prikryl tarafından 2000 yılında oluşturuldu, son kararlı sürümler 4 Kasım 2015’te piyasaya sürüldü, 5.7.6 iken son beta sürümleri: 5.8.1 beta 20 Ocak 2016’da piyasaya sürüldü ve yazıldı Sadece 5.5 MB’ye sahip C ++.

WinSCP 38 dilde mevcuttur ve dosya yöneticisi, dosya senkronizasyonu gibi temel işlevleri ve SSH (Güvenli Kabuk) ve SFTP ile uyumluluk gibi gelişmiş işlevleri kullanır.

WinSCP’yi geliştiricinin web sitesinden indirebilirsiniz: https://winscp.net/eng/download.php burada ayrıca uzaktan düzenleyici, taşınabilir sürüm, sürükle ve bırak işlevleri, toplu iş dosyası komut dosyası oluşturma, komut satırı, metin düzenleyici dahil, PuTTY desteği, Windows Explorer veya Norton Commander gibi birden çok kullanıcı arabirimi, oturum oturumu gibi ek bilgileri de görebilirsiniz. bilgi ve dosya yükleme ve tutma yeteneği.

Not Defteri Nedir++?

Notepad ++ gelişmiş bir metin editörüdür, aynı zamanda oyun sunucusu eklentileri için amx veya amxx, web sitesi dosyaları için HTML, CSS, JS ve PHP, programlama için C, Java, C ++ gibi birden fazla dosya türü oluşturmak veya düzenlemek için kullanılan bir kaynak kodu düzenleyicisidir. Ve böylece Don Ho tarafından yaratıldı, son kararlı sürüm 22 Şubat 2016’dan 6.9’dur ve indirebilirsiniz https://notepad-plus-plus.org/download/v6.9.html

Notepad ++ C ++ ile yazılmıştır, 6.6 MB’a sahiptir ve 50’den fazla dilde mevcuttur ve yüzlerce eklentinin ücretsiz olması ve sürükle ve bırak işlevi, çoklu panolarla birlikte sekmeli düzenlemeyi desteklemesi, otomatik olarak kaydetme, gelişmiş ifadeler ve normal ifadelerle kullanılan gelişmiş değiştirme , kare seçim, metin kodlama, bölünmüş ekran, yazım denetleyici, veri karşılaştırma, yakınlaştırma, konuşma sentezi, FTP tarayıcı, sözdizimi vurgulama, makro ve çok daha fazlası.

Notepad ++ şu gibi birçok programlama dilini destekler: Ada, Assembly, ASP, Autoit, Toplu, C ++, C, C #, Cmake, COBOL, Caml, CoffeeScript, CSS, Diff, D, Flash ActionScript, Fortran, Gui4CLI, HML, Haskell , INNO, Javascript, JSP, Java, KiXtart, Lua, LISP, Matlab, MS-DOS, INI dosyası, Makefile, Normal Metin Dosyası, NSIS, Objective-C, Perl, PHP, Pascal, PostScript, Özellikler, Python, PowerShell, Kaynak dosya, R, Yakut, Şema, SQL, Kabuk, Smalltalk, TeX, TCL, VHDL, Visual Basic, Verilog, XML ve YAML.

Notepad ++ kullanmanın en iyi kısımlarından biri, çok sayıda işlevselliğinin yanı sıra, çok dilli ve programlama dilleri desteğidir, şu anda HTML ve CSS için W3C doğrulaması, metin sıralama, otomatik olarak kullanılan 140’tan fazla uyumlu eklentidir. kaydetme, otomatik tamamlama, çoklu görünüm, yer imi, otomatik düzeltme vb..

WinSCP ve Not Defteri nasıl kullanılır?++?

Her ikisini de geliştiricilerinin web sitesinden indirip yükledikten sonra, WinSCP’yi masaüstü kısayolundan başlatmanız ve bir barındırma paketi satın aldığınız veya bir barındırma hesabı oluşturduğunuz web ana bilgisayarından web sitesi FTP bağlantınızla ilgili bilgileri kaydetmeniz yeterlidir..

Gerekli bilgilere sahip olduktan sonra, web sitenizin FTP’sinde oturum açmak için Yeni Site düğmesinde sola basılarak kullanabilirsiniz ve sağda genellikle FTP, Ana Bilgisayar Adı, bağlantı noktası numarası, kullanıcı adı, şifre, varsayılanları kaydetme veya ayarlama yeteneği ve genel tercihler veya günlük kaydı ile ilgili gelişmiş seçenekler.

Kimlik bilgilerinizi girersiniz ve web sitenizdeki tüm dosyaları görebileceğiniz FTP bağlantısını başlatmak için Oturum Aç düğmesine basarsınız, aynı zamanda posta klasöründeki posta dosyalarını da günlük dosyalarına kaydeder. Temel olarak, bir FTP istemcisi kullanarak, web sitenizin, e-posta ve günlük dosyalarınızın depolandığı ve tam denetime sahip olarak düzenleyebileceğiniz sunucu adlı uzak bir bilgisayara erişebilirsiniz..

Bir web sitesi oluşturmak için genellikle cPanel / phpMyAdmin aracılığıyla oluşturulan MySQL veritabanlarına ihtiyacınız vardır ve daha sonra bu veritabanının kimlik bilgilerini FTP’deki bir dosyaya girmek için kullanırsınız. Web sitenizin dosyalarını şuraya yüklemeniz gerekir: public_html klasörü yoksa, web sitesi kullanılamaz ve ayrıca bir index.html dosyasına veya bir index.php dosyasına ihtiyacınız vardır.

FTP kullanarak, daha önce bahsettiğim veritabanı hakkında gerekli bilgileri girdiğiniz WordPress gibi herhangi bir içerik yönetim sistemini yükleyebilirsiniz ve bu durumda WordPress için dosyayı wp-config’te yeniden adlandırmanız gerekir. .php aynı klasöre kopyaladıktan sonra.

WinSCP’nin birçok yararlı özelliği vardır ve çok sayıda simgeye ve menüye sahipsiniz, böylece yenileyebilir, senkronize edebilir, kendi belgelerinizi veya FTP’deki belgeleri görebilir ve dosyaları bulabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bir dosyayı düzenlemek istiyorsanız, içerilen metin düzenleyicisini kullanabilir veya tercihlere giderek Notepad ++ ‘ı varsayılan düzenleyici olarak ayarlayabilirsiniz ve Editörler sekmesinde Notepad ++ ekleyip birincil metin ve kaynak düzenleyicisine taşıyabilirsiniz.

Burada Tercihler’de çevre ile ilgili birden fazla seçeneğiniz de vardır: arayüz, pencere, komutan, kaşif, diller; paneller: uzak, yerel; aktarma: sürükle ve bırak, arka plan, dayanıklılık, ağ, güvenlik, günlüğe kaydetme; entegrasyon: uygulamalar; komutlar, depolama ve güncellemeler.

Bir dosyayı düzenlemek için, istediğiniz dosyayı sağ tıklatıp düzenlemeyi seçersiniz veya çift sol tıklatmaya basabilirsiniz ve dosya Notepad ++ ile açılacaktır..

Notepad ++ ile yeni bir dosya açabilir, bir dosyayı kaydedebilir veya çoğaltabilir ya da makro, güvenlik ve yakınlaştırma seçenekleri gibi gelişmiş özellikleri kullanabilirsiniz. PHP etiketleri kırmızı, tanım mavi ve değişkenler gri iken, veritabanı sorguları açık mavi iken CSS ve HTML yorumlarını yeşil renkte görürsünüz. Ayrıca, diğer programlama dillerinde renkler değişir, ancak sezgiseldir ve her rengin neyi temsil ettiğini söyleyebilirsiniz.

Bu kaynak kodu düzenleyicisinin yardımıyla, satır sayısını bile görebilir ve olası hataları bulmak ve düzeltmek için dosya bulucu ve değiştirme işlevini kullanabilirsiniz..

HTML etiketi, ImgTag, Konum Gezinme, MIME Araçları, Dönüştürücü, NppExport, NppFTP gibi ek eklentilerin yardımıyla kaynak kodu yazınızı artırabilir ve Eklenti Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz, hatta ActiveX Eklentisi, AndroidLogger gibi diğer eklentileri bile yükleyebilirsiniz. Otomasyon Scriptleri, Otomatik Kaydetme ve çok daha fazlası.

Özetle!

Sonunda, WinSCP ve Notepad ++ arasındaki kombinasyon, özellikle PHP, HTML, CSS ve Javascript gibi web siteleri oluşturmak için kullanılan programlama dilleri hakkında en az bilgiye sahip olanlar için değil, aynı zamanda sahip olmayanlar için de mükemmeldir. bu tür bir bilgi, ancak test etmek ve denemek, hatta kişisel verileri sakladıkları özel bir sunucudan dosya yükleme veya indirme ile çalışmak istiyorum.

Web sitenizi çevrimiçi yayınlamak için iyi bir web barındırma hizmetine ihtiyacınız olacaktır. Ücretsiz bir alan adı sunan ve sitenizi FTP yoluyla yüklemenizi sağlayan eHost’u denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Diğer barındırma sağlayıcıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için barındırma incelemelerimize göz atmanızı öneririz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map