Web Siteniz İçin Neden Özel Bir IP Adresi Almalısınız?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Web Siteniz İçin Neden Özel Bir IP Adresi Almalısınız?
0 7 мин.

web siteniz için neden özel ip adresi kullanmalısınız?


Özel bir IP adresine sahip olmak, paylaşılan bir IP adresine sahip olmanın aksine size avantaj sağlayabilir mi? Özel bir IP adresi ile paylaşılan bir adres arasındaki fark nedir ve özel bir IP adresi almaktan daha iyi durumda olduğunuz durumlar nelerdir? Bunlar, özel IP’lerle ilgili en sık sorulan sorulardan birkaçı.

Prensip olarak, çoğu web sitesi özel bir IP’ye sahip olmaktan çok fazla fayda sağlamaz, ancak bazı durumlarda özel bir IP gerekli olabilir veya paylaşılan bir IP adresine sahip olmaktan daha tavsiye edilebilir.

Paylaşılan IP ve Özel IP

IP adresiniz temel olarak gerçek alan adınızdır, ancak bir dizi sayının hatırlanması zor olacağı düşünüldüğünde, insanlar alan adı olarak ikiye katlanacak adlar buldular. Paylaşılan bir IP’ye sahip olmak, web sitenizi paylaşılan bir barındırmada barındırmanın size otomatik olarak paylaşılan bir IP vermesi açısından genel kuraldır. Bu, sunucunun IP’sinin aynı sunucuda barındırılan birden çok site tarafından paylaşıldığı anlamına gelir. Buna karşılık, özel bir IP web sitenize özgüdür ve diğer sitelerle paylaşılmaz.

Paylaşılan bir sunucuda barındırılan ve aynı IP adresine sahip birden çok site yüzlerce siteye kadar çıkabilir, bu da diğer sitelerin eylemlerinin itibar üzerinde bir etkisi olması nedeniyle sitenizin kötü şirkette olma riski olduğu anlamına gelir. sitenizin.

Özel bir IP nasıl edinilir??

Özel bir IP almanın birkaç yolu vardır – barındırma sağlayıcınızdan özel bir IP adresi isteyin, özel bir IP veya özel bir IP ile birlikte sağlanan bir VPS ile gelen özel bir sunucu alın..

Doğrudan barındırma sağlayıcınızdan özel bir IP isteyen yukarıdaki yöntemlerden en güçlükle gelir, çünkü ARIN (Internet Numaraları için Amerikan Kayıt Defteri) özel bir IP ihtiyacınızı gerekçelendirmenizi gerektirir. Yeterli gerekçe sunamazsanız, talebiniz reddedilecektir. Kombinasyonları sonunda tamamen bitecek olan IPv4 adreslerinin azlığı nedeniyle özel bir IP adresi için gerekçe gereklidir. Bu nedenle, kalan IPv4 bloklarının, bunlar için yeterli bir ihtiyacı haklı gösterebilecek kişilere tahsis edildiğinden emin olmak önemlidir..

Özel bir IP elde etmenin bir başka, daha basit yolu, özel bir barındırma veya VPN almaktır. Genellikle barındırma sağlayıcıları bu hizmetlere özel bir IP tahsis eder. Bu, bazı sağlayıcıların bu durumlarda da gerekçelendirme istemeyeceği anlamına gelmez, ancak doğrudan özel bir IP isteme durumunda olduğu gibi bir kural olarak gerekçe gerekli değildir..

Özel IP ne zaman alınır??

Çoğu web sitesi özel bir IP almaktan fayda görmeyecek olsa da, bir tane almanın mantıklı olacağı bazı durumlar vardır:

 • Bir e-Ticaret sitesini SSL ile koruma
 • Web sitenizi siyah şapka / spam korumalı hale getirme
 • Daha iyi bir e-posta teslimatı elde etmek istemek

Çevrimiçi bir mağazayı veya e-ticaretle ilgili başka bir siteyi barındırıyorsanız ve ödeme işlemleri üçüncü taraf hizmetleri aracılığıyla yapılmazsa, müşterilerin işlemlerini güvenli hale getirmek için özel bir IP ve SSL sertifikasına ihtiyacınız vardır. Özel bir IP size güvenilirlik kazandıracak ve sitenizde işlem yaparken müşterilerin kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır. SNI (sunucu adı göstergesi) teknolojisi, aynı paylaşılan IP adresi tarafından birden fazla SSL sertifikasının sunulmasına izin verse de, bazı tarayıcıların eski sürümleri bu teknolojiyi desteklemeyebilir, bu nedenle, bu tür tarayıcılardan web sitelerine erişen ziyaretçiler, bağlantı güvenilir değil. Özel bir IP, bu tür sorunlardan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Özel bir IP almak istemenizin bir başka nedeni, web sitenizi itibar açısından spam’dan korumaktır. IP paylaştığınız diğer web siteleri spam e-postalar gönderiyorsa veya siyah şapka uygulamalarına katılıyorsa ve bunun sonucunda kara listeye alınıyor veya yasaklanıyorsa, web siteniz bu sitelerin davranışlarından etkilenebilir. Olası olumsuz sonuçlar, web sitenizin sıfır yönlendirme, antivirüs alarmlarını tetikleme, “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir” vb. Site bağlantılarınızdaki uyarılardır. Bu bağlamda, sitenizi izlemek için iyi bir fikirdir. Google Web Yöneticisi Araçları Google’ın siteniz hakkında ne düşündüğüne bir göz atmak için.

Özel bir IP’yi başkalarıyla paylaşmanız gerekmeyeceğinden, itibarınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz. Ancak, sitenizin “kötü şirkette” olduğu ve barındırma sağlayıcınızın tehlikede olduğu anlaşılıyorsa, farklı bir barındırma sağlayıcısına geçmek ve orada özel bir IP almak daha mantıklıdır. Sadece güvenli tarafta olmak için, geçmişte spam için kullanılıp kullanılmadığını görmek için size atandığı özel IP adresinin geçmişini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bunu IP itibar arama servislerinin yardımıyla yapabilirsiniz.

Çok sayıda ziyaretçinin bulunduğu yüksek trafikli bir web siteniz varsa, sitenizin hızını artıracak ve web sitenizin Google sıralamasını artırabilecek özel bir barındırma hizmeti edinmenin zamanı gelmiş olabilir. Özel bir hosting de özel bir IP ile geliyor. Eğer özel bir IP talep etmenizin tek nedeni SEO’nuzu geliştirmekse, kesinlikle reddedilirsiniz. Web sitenizde çok az trafik varsa ve sunucu yükleme veya sunucu duruş süreleriyle ilgili sorunlarınız yoksa, büyük olasılıkla özel bir barındırma almanıza gerek yoktur. Siteniz “kötü bir mahallede” bulunmadıkça, yalnızca özel bir IP elde etmekle SEO konumlandırmanız mutlaka iyileştirilmez..

Özel bir IP’ye sahip olmanın bir başka avantajı, çoğu barındırma şirketinin, önemli e-postalar veya bültenler göndermeyi planlıyorsanız faydalı olan PTR veya Ters DNS kaydını ayarlamanıza izin vermesidir. DNS düzeyinde, alaniniz.com’un IP adresinizi gösteren bir A kaydı vardır, ancak IP adresinizin alaniniz.com’u gösteren bir PTR kaydı varsa, bu çoğu SPAM ve diğer filtreleme sistemleri tarafından olumlu bir işaret olarak görülür.

Sonuç

Yani özel bir IP almalı mıyım? Bazıları için gerekli olsa da, çoğu insanın önemli faydalar sağlayacağı bir şey değildir. Yukarıda tartışılan bazı haklı gerekçelerin yanı sıra (SSL sertifikalarına sahip siteleri, yüksek trafikli web sitelerini ve spam korumasını güvence altına almak), paylaşılan bir IP adresine sahip olmanız yeterli olacaktır..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector