Web siteniz için WordPress’i ne zaman KULLANMAMALISINIZ?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Web siteniz için WordPress’i ne zaman KULLANMAMALISINIZ?
0 8 мин.

siteniz için wordpress kullanılmadığı zaman


WordPress internetten en popüler içerik yönetim sistemi olsa ve birçok avantajı olsa bile, web siteniz için kullanmak isteyip istemediğinizi iki kez düşünmenizi sağlayan bazı dezavantajlara sahiptir..

Her CMS, eski hataları çözen ve birden fazla yeni ve çeşitli özelliklerle birlikte gelen bazı iyileştirmeler, güncellemeler ve yükseltmeler içerir, ancak bazı hatalar gerçekten uzun süre çözülmez veya sabit değildir.

Bir kaç tane var WordPress hataları ve bu platformla bir web sitesi yapmak istediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken dezavantajlar: çeviri, güvenlik, kötü programlama, destek, hatalı varsayılan yapılandırma, kaynak kodu, özelleştirme, güncellemeler ve kaynaklar.

Tercüme

WordPress’in en büyük sorunlarından biri gönüllüler, birçoğu var ve çoğu çeviri gibi belirli uzmanlık alanları için uygun becerilere sahip değil. Herkes gönüllü olabilir, sadece bir WordPress hesabına ihtiyacınız vardır ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın İngilizce’den farklı dillere çevirmeye başlayabilirsiniz.

İngilizce’den yabancı dillere düşük kaliteli çeviri yapan, kullanımı kolay kontrol panelini anlamsız yönetici alanına çeviren kullanıcılar gördüm.

Bazı WordPress sürümlerinde, özellikle de en yenisinde, çeviriler eksik. Sistemi güncelleyerek, web sitenizin hem İngilizce hem de daha önce kullandığınız diğer dilde olmasını sağlayabilirsiniz..

Dolayısıyla, İngilizce’yi anlamayan bir müşteri için bir web sitesi oluşturmanız gerekirse, çeviriyi yapmayı ve topluluğa çalışmanızda yardımcı olmayı tercih edersiniz veya web sitesini yapmak için başka bir yöntem seçersiniz.

Güvenlik Sorunları

Güvenlik, WordPress web sitelerinin önemli bir sorunudur. Özellikle kaba kuvvet saldırısı ana kaygılardan biridir. Birisi WordPress sitenizin kontrol paneline veya FTP hesabınıza farklı şifre kombinasyonlarına sahip farklı kullanıcı adları deneyerek erişmeye çalıştığında BFA hakkında konuşuyoruz. Güçlü bir şifre seçerseniz ve varsayılan yönetici kullanıcı adını değiştirdiyseniz, saldırıya uğrama şansını azaltabilirsiniz, ancak her zaman kazanacağınızın garantisi yoktur.

Bir başka büyük güvenlik açığı, hem profesyonel gelişim şirketleri hem de bireyler ve hatta hackerlar tarafından yapılan üçüncü taraf temaları ve eklentileri ile temsil edilmektedir. Bu dosyalar doğrulandı, ancak bazen geliştiriciler doğrulayıcının dikkatini çekmeyecek balık kodunu gizleyebilir.

Bu güvenlik sorunları yalnızca güncellemelerle çözülemez. Güncellenen temalara ve eklentilere daha fazla dikkat etmeleri ve bunu yapan kullanıcıları doğrulamaları gerekir. Kodu incelemek için yüksek vasıflı programcılar ve WordPress uzmanı kullanmak başka bir çözüm olabilir, ancak söylediğim gibi her zaman bir yerde bir delik olacak.

Kötü Programlama

Çekirdek WordPress, ayrıntılara gerçekten dikkat eden profesyonel bir web geliştirme şirketi olan Automatic Inc tarafından geliştirilirken, çoğu üçüncü taraf eklenti ve tema vasıfsız kişiler tarafından oluşturulur.

Optimize edilmemiş kod yalnızca sitenizi yavaşlatmakla veya hatalara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda bir bilgisayar korsanının sitenize girmesi için arka kapı olabilir.

Destek eksikliği

Topluluk çok aktif olmasına ve sorularınızın çoğuna cevap bulacağınız halde, kendiniz bir şeyler bulmanız gereken durumlar vardır. resmi WordPress desteği gönüllü, eklenti ve tema geliştiricileri, WP yardımcıları veya dünyanın her yerinden insanlar tarafından temsil edilmektedir.

Ticari bir tema veya eklenti satın alırken, bunu size satan şirketten bir miktar destek alacaksınız, ancak günün sonunda hala cevaplanmamış sorularınız olabilir. Ayrıca farklı şirketlerden WordPress desteği satın alabilir veya bu sistemi öğrenmek için kılavuzlar satın alabilirsiniz, ancak bunlar ucuz değildir.

Varsayılan yapılandırma

WordPress’in varsayılan yapılandırmasında kullanıcı tarafından bazı ayarlamalar yapılması gerekir. Temel olarak sitenize WordPress yüklediğinizde, bazı ayarlamalar yapmanız gerekecek.

Örneğin, daha iyi SEO için SEF URL’lerini etkinleştirmeniz gerekir, böylece Google gibi arama motorları sayfalarınızı ve içeriğinizi daha kolay bulabilir. Görsel düzenleyici yeni başlayanlar için de sorunlara neden olabilir, çünkü varsayılan olarak kullanıcının anlaması gereken bazı önemli özellikler gizlidir.

Kaynak kodu

WordPress sık sık güncellenmesine rağmen, çekirdekte hala küresel değişkenler, fonksiyonlar ve sınıflar için eski PHP tekniklerinin kullanıldığı parçalar vardır. Bazı işlevlerin adlandırılması kafa karıştırıcıdır ve bazen sinir bozucu olur.

WordPress, WYSIWYG görsel düzenleyicisiyle şişirilmiş kod üretir ve bunu düzenleyicide bir makale yazıp ardından kaynak kodunu görebileceğiniz HTML düzenleyicisine geçiş yaptığınızda kolayca görebilirsiniz..

Bazı ücretsiz temalar ve eklentilerin gizli kodları ve şüpheli web sitelerine bağlantıları vardır. Bu kodları kaldırırken, tema ve tüm web sitesi çalışmayı durduracaktır. Bazı durumlarda, gösterge tablosu da etkilenebilir ve temayı değiştirme veya sitenizi istediğiniz gibi değiştirme seçeneği devre dışı bırakılabilir..

Özelleştirme

Bir WordPress temasının veya eklentisinin özelleştirilmesi için iyi bir PHP, HTML, CSS ve JavaScript bilgisi gerekir. İstediğiniz sonuçları arşivlemek için dosyaları ve işlevleri değiştirebilmek için WordPress çerçevesinin kendisini de anlamanız gerekir.

SQL sorgularını da özelleştirmek zordur çünkü MySQL ve PHP bilgisine ihtiyacınız vardır veya web sitenizi WordPress’te yapmak için bir web programcısı kiralamanız gerekir, böylece herhangi bir CMS kullanmadan sıfırdan yapmak daha iyidir.

Güncellemeler

Çekirdek genellikle ayda bir kez güncellenmesine rağmen, bazı eklentilerin günlük güncellemeleri olabilir. Eklentilerinizi veya temanızı her gün güncellemek sinir bozucu olabilir. Bunu yapmak zorunda değilsiniz, ancak tavsiye edilir.

Ancak, temayı veya kullandığınız eklentileri önceden değiştirdiyseniz, güncelleme, değiştirilen tüm dosyalarınızın üzerine yazacağından dikkat edin. Düzenlediğiniz dosyaların yedeğini veya kopyasını oluşturmaz, böylece değişikliklerinizi kaybedersiniz. Bu durumda, sürekli güncelleme bildirimi ile yaşamak zorunda kalacaksınız.

Sunucu Kaynakları

Temel WordPress ve üçüncü taraf uzantıları çok sayıda PHP işlevi ve SQL sorgusu içerdiğinden, bu CSM ile oluşturulan web siteleri daha fazla sunucu kaynağı gerektirecektir.

CPU kullanımı ile ilgili sorunlar var ve hiç kimse çözümü bilmiyor ve hatta sorunun kaynağını tanımlamıyor gibi görünüyor. Yönetilen WordPress barındırma satın alırsanız, ağır kaynak tüketicisi olan bazı eklentiler yasaklanır. Dolayısıyla, barındırma sağlayıcınız buna izin vermeyeceği için sitenize gerekli eklentileri yükleyemezsiniz..

Sonuç

Şimdi, WordPress’in birçok dezavantajını sıraladığım için, bunun kötü bir CMS olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki, etrafındaki en iyi CMS ve dünya çapında 75 milyondan fazla web sitesine güç veriyor. Bazı problemleri olsa bile web sitesi oluşturmak için WordPress’i her zaman tavsiye ederim, çünkü kullanımı çok basit ve ücretsiz.

Bununla birlikte, projeniz için WordPress kullanmamanız gereken bazı durumlar vardır: güncellenmesi gerekmeyen basit bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız. Bu durumda, siteyi düz HTML ve CSS’de oluşturabilirsiniz. WordPress’i yüksek güvenlik gerektiren hassas projeler için kullanmamalısınız. Güvenilir bir web barındırıcısını karşılayamıyorsanız WordPress kullanmaktan kaçınmalısınız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector