Web Sitenizi Nasıl Barındırırsınız? Bir Web Sitesi Açmak İçin Başlangıç ​​Kılavuzu

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Web Sitenizi Nasıl Barındırırsınız? Bir Web Sitesi Açmak İçin Başlangıç ​​Kılavuzu
0 10 мин.

web sitenizi barındırın


Web sitesi barındırma hakkında düşünüyorsanız, sadece kişisel bir web sitesi ya da yeni bir e-ticaret mağazası olsun, web sitenizi nasıl barındıracağınızın her önemli yönüne tanıtacağımız için bu makaleyi yararlı bulabilirsiniz..

İnternetin sadece ana akım haline gelmeye başladığı gün içinde web sitenizi barındırmak istiyorsanız, Web sunucusu (fiziksel makine) ve bir elektrik kesintisi olduğunda veya evinizdeki internet bağlantısı kesildiğinde web sitenizin çevrimdışı olmasını istemediyseniz, sunucunuzu bir sunucu odasına kurmanız gerekirdi. O zamanlar, web sitenizi barındırmak için küçük bir servete, hatta çok basit bir servete mal olacaktı. Ancak bugün, bir web sitesine ev sahipliği yapmak çok daha basit ve daha ucuzdur. Örneğin, iPage.com ile web sitenizi ayda yalnızca 1,99 $ karşılığında barındırabilirsiniz, ancak kurulum hızlı ve kolaydır, herhangi bir ön deneyim veya teknik beceri gerektirmez.

Web Hosting Nedir?

Bir web siteniz veya en azından bir web sitesi fikriniz olduğunu varsayalım. Nasıl görünmesi gerektiği, hangi işlevlere sahip olması gerektiği vb. Kesinlikle kişisel bilgisayarınızda tamamen işlevsel bir web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak tüm dünya için kullanılabilir hale getirmek için, örneğin bir resim gibi maruz kalması gerekir. Evde bir şeyler boyayabilir ve tüm gün bakabilirsiniz, ancak bunu genel halkla paylaşmak istiyorsanız, genellikle bir müzede veya diğer insanların da tadını çıkarabileceği bir sanat galerisinde sergilemeniz gerekir. Yani, bir web hosting veya sadece hosting, özünde web sitenizi genel halka kullanılabilir kılan belirli şirketler tarafından sağlanan bir hizmettir.

Bu barındırma şirketleri, web sitenizin kesintisiz olarak kullanılabilir olmasını sağlamak için tüm sunucularını, yedek güç kaynaklarını, yedek internet bağlantılarını, 7/24 izleme vb. Kesinti.

Web Barındırma Türleri

Bir hosting şirketi genellikle sadece basit hosting daha fazladır. Her türlü ek hizmet sunarlar ve genellikle özel barındırma, bulut hizmetleri, VPS barındırma, paylaşılan barındırma ve bazen WordPress, Drupal, e-Ticarete özel barındırma gibi belirli web siteleri için özel barındırma da dahil olmak üzere birden fazla barındırma türü sunarlar..

Özel barındırma

Özel barındırma genellikle tam bir fiziksel makine kiraladığınız bir barındırma türünü ifade eder. Hosting en pahalı türüdür, ama aynı zamanda en performanslı biridir. Bir sunucunun tüm beygir gücünü elde edersiniz: çok çekirdekli işlemci, birkaç gigabayt RAM ve yeterli HDD veya SSD tabanlı depolama. Yeni başlayanlar için uygun bir barındırma değildir ve büyük olasılıkla basit bir web sitesini veya blog’u barındırmak isteyen biri için aşırı bir olasılıktır..

VPS hortumlama

VPS, Sanal Özel Sunucu anlamına gelir ve genellikle daha büyük bir ayrılmış sunucuyu birkaç küçük sunucuya bölerek elde edilir. Özel bir sunucunun 8-16 daha küçük VPS’ye dilimlenmesi nadir değildir. Bu yapılandırmanın avantajlarından biri, adanmış bir sunucudan çok daha ucuz olması, ancak adanmış kaynaklar elde etmenizdir. Tek bir CPU çekirdeği, 2GB RAM ile bir VPS’niz olabilir ve diyelim ki 40GB SSD depolama alanı. Bu kaynaklar, yalnızca sizin kullanabileceğiniz bir anlamda garanti edilmektedir..

Paylaşılan Evsahipliği

Paylaşılan barındırma, adından da anlaşılacağı gibi, sunucudaki herkes tarafından paylaşılan bir barındırmadır. Bu hosting en yaygın türüdür ve en ucuz biri. Sunucunun tüm kaynakları tüm web siteleri tarafından paylaşılır. Bu model genellikle işe yarar, çünkü birisinin her zaman tüm bir sunucuya ihtiyacı olması oldukça nadirdir, bu yüzden herkes güzel oynayana kadar büyük bir simbiyozdur ve sonunda herkes fayda sağlar: ucuz, kısa miktarlar için zaman zaman bir sunucunun tüm işlem gücünü kullanabilirsiniz ve daha sonra başka bir sunucu tarafından.

Yeni başlayanlar için ideal bir çözümdür, çünkü nispeten ucuzdur ve yeni örneklere ve otomatik yazılım yüklemeleri, otomatik yedeklemeler gibi hazır çözümlere sahip yeni başlayanlara yöneliktir ve destek personeli yeni gelenlerin sorularına alışkındır.

Paylaşılan barındırma ile, genellikle sınırsız depolama, sınırsız trafik, vb gibi terimlerle karşılaşacaksınız. Bu, tüm sunucular kaynaklarında sınırlı olduğundan yanıltıcıdır. Aslında sınırsız olan şey, barındırma şirketinin depolama ve trafik kaynakları için bir sınır tanımlamaması ve belirli bir ayda bu kaynakların ne kadarını kullandığınıza bağlı olarak ücret almamasıdır. Bunun yerine, aydan aya değişebilecek belirli bir eşikleri vardır, bunun ötesinde, sürekli olarak çok fazla kaynak kullanıyorsanız bazı sınırlamalar uygulanacaktır..

Alan Adı Nedir?

Resim ile önceki örneğimize geri dönersek, resminizi (web sitenizi) bir sanat galerisinde veya müzede (barındırma) sergilerseniz, bu bir şeydir, ancak insanların onu görebilmesi için galeriye gitmeleri gerekecek.

Fiziksel dünyada, bir yere adresi veya enlem ve boylam koordinatları ile işaret edebilirsiniz. İnsanların resminizi görmelerini istiyorsanız, onlara galerinin koordinatlarını gönderebilirsiniz (bir web sitesinin IP Adresi gibi), ancak insanlar için sayıları değil kelimeleri ve dizeleri hatırlamak daha kolaydır. Bu yüzden insanlara belirli bir sokak adresine gitmelerini söyleyeceksiniz (bir Alan Adı’nın web barındırmada nasıl çalıştığı gibi).

Dolayısıyla, web sitenizin bulunacağı bir alan adına ihtiyacınız olacaktır. Neredeyse tüm hosting şirketleri de alan adı tescil hizmetleri vermektedir. Onlara kaydolmak daha uygundur, çünkü ad sunucularının kurulumunu ve e-posta için “MX”, barındırma kendisi için “A” vb. Gibi DNS kayıtlarını işleyeceklerdir. en az bir yıl onlarla kayıt ol.

Ne tür bir alan adı almanız gerektiğine gelince, çok fazla tartışma var. Genel olarak, iyi bir alan adı kısa, hatırlanması kolay ve tanıdık olmalıdır (.com, .net, .org, .info). Yakın geçmişte gTLD (genel üst düzey alan adı) adlarında bir patlama olmuştur ve bu da çeşitli alan adı uzantılarına (ör. .Rocks, .life, .guru vb.) Yol açmıştır. İstediğiniz alan adının zaten alınmış olduğunu fark ederseniz (örn. Pinapple.com), bu yeni alan adı uzantılarının (ör. Pineapple.guru) altına bakabilirsiniz.

Bir alan adı seçerken, alan gizliliği gibi diğer yönleri göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Bir alan adı satın alırsanız, adınız ve iletişim bilgileriniz, bu alanla ilgilenen herkes için herkese açık hale getirilir. Bazı gTLD’ler, Alan Adı Gizliliği veya bazen Whois Gizliliği olarak adlandırılan bir özelliğe izin verir. .com, .net ve .org bu özelliği desteklerken, .uk, .us, .ca, .de, .eu desteklemez. Etki Alanı Gizliliği veya WhoisGuard kullanmak istiyorsanız, onu destekleyen bir etki alanı uzantısı seçmek isteyebilirsiniz. Alan adı kayıt hizmetleri sunan alan adı kayıt kuruluşları ve ve barındırma şirketleri genellikle Alan Adı Gizliliği koruma hizmetleri de sunar.

WordPress ile Web Sitesi Başlatma

Bir barındırma planına kaydolduktan ve doğru alan adını seçmek için biraz zaman harcadıktan sonra web sitenizi kurmaya hazırsınız. Makinenizde zaten tam olarak çalışan bir web siteniz varsa, genellikle sadece hosting hesabınıza yüklersiniz. Barındırma şirketiniz, barındırma parametrelerinizi ayarlayabileceğiniz bir yönetim arabirimine erişmenizi sağlamalıdır. Genellikle bir cPanel, Plesk veya DirectAdmin arayüzüdür.

Barındırma hizmeti tarafından sağlanan web tabanlı dosya yöneticisini kullanarak çalışan web sitenizi yükleyebilirsiniz, ancak web siteniz yalnızca birkaç dosyadan daha fazlasını içeriyorsa, dosyalarınızı sunucuya yüklemek için SFTP veya FTP kullanmanız önerilir. Web sitenizin MySQL, PostgreSQL, MSSQL, vb.Gibi bir çeşit Veritabanı kullanması daha olasıdır. Bu durumda, bunu da içe aktarmanız gerekir..

Ancak, web siteniz henüz geliştirilmediyse, çoğu barındırma şirketinin alan adınıza yeni bir CMS’yi desteklediği ve yüklediği tek tıklamayla bir yükleme özelliğini kullanabilirsiniz. WordPress, bir CMS için mükemmel bir seçenektir, sonuçta, internetteki web sitelerinin% 27’sinin tercih edilen CMS’sidir..

WordPress’i yeni başlayanlar için doğası, güvenliği, özelleştirilebilirliği, mükemmel destek topluluğu, geniş belgeleri ve tüm barındırma hesaplarıyla uyumluluğu da içeren birçok argüman var..

WordPress’in tek tıklamayla kurulumu tamamlandığında, yeni yüklenen bir WordPress tarafından karşılanacaksınız ve kendi ihtiyaçlarınıza göre başlatabilir ve özelleştirebilirsiniz. HTML veya CSS bilmenize gerek yoktur, önceden oluşturulmuş bir WordPress teması satın alabilir ve bunu istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. WordPress’inize yeni işlevler ekleyebilecek eklentiler yükleyebilirsiniz, örneğin bir alışveriş sepeti sistemi veya randevu rezervasyon sistemi ekleyebilirsiniz. Eklentilerle, olasılıklar elde edebileceğinizin neredeyse sonsuz.

Hizmetlerini yeni başlayanlar için hedefleyen barındırma şirketleri de genellikle el ele tutuşur. Bu, yeni başlayanların genellikle uğraştığı ve web sitenizi kurarken karşılaştığınız sorunları içeren sorunlarla destekle iletişim kurabileceğiniz anlamına gelir. Web sitelerinde, yeni gelenlerin bir web sitesi barındırmanın temelleri konusunda hız kazanmalarına yardımcı olacak adım adım eğitimler ve kılavuzlar yer alacak.

Sonuç

İnternetin varlığı her yerde saygın ve merkezi bir yer haline geldiğinden, herkes bir web sitesini nasıl başlatacağını öğrenebilir. Barındırma, web sitenizin kullanılabilirliği ve hız performansı da dahil olmak üzere çevrimiçi varlığınızın birçok yönünü etkileyebileceğinden, web sitenizi barındırmak için saygın bir web barındırma seçmeniz önemlidir.

Web Sitenizi Barındıracak En İyi Şirketler

şirket
Promosyon Fiyatı

1en ucuz web hosting1,99 ABD doları / ay
2en iyi wordpress web hosting3,95 $ / aylık
3en iyi iş web hosting3,95 $ / aylık
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector