Web sitenizi sesli arama için optimize etmeli misiniz?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'Web sitenizi sesli arama için optimize etmeli misiniz?
0 10 мин.

sesli arama-optimizasyonu


Kullandığımız teknolojiler hızla gelişiyor. Kısa bir süre önce, bir yeri kontrol etmek, bazı fikirler bulmak veya bir işi yapmak için bilgi bulmak için bir akıllı telefona sahip olmak hala çok şaşırdı. Şimdi,% 65 daha fazla müşteri birkaç yıl öncesine göre çevrimiçi bilgi arıyor. Yerel işletmeler, gördükleri veya duydukları bir şey ve belirli görevleri yerine getirmelerine yardımcı olacak rehberler arıyorlar.

Her birimiz hala güçlü yazıyor olsa da, arama motorlarında yeni bir çağ geliyor. Google AI, Siri ve Alexa daha sofistike hale geldiğinde, aramalarımızı nasıl yaptığımız konusunda birçok yeni olanaklarımız var. İnsanlar daha tembelleşiyor ve telefonunuza yazmak her zaman yapılacak en rahat şey değil. Dolayısıyla, insanların arama sonuçlarını yazmak için seslerini yazarak zaman kaybetmekten ziyade kullanmaları doğaldır.

2017 yılında Google, tüm aramaların yaklaşık% 20’sinin sesli arama ile yapıldığını açıkladı. 2018’de yaklaşık% 30. Çok sayıda analitik şirket, 2020 yılına kadar tüm aramaların yaklaşık% 50’sinin sesli olarak yapılacağını belirtti. Bu, sesli aramanın inkar edilemez şekilde daha hızlı büyüdüğü anlamına gelir. Arama yapmanın çok daha hızlı ve daha kolay bir yolu ve hız ve rahatlığın günümüz teknolojilerinin amaçladığı her şey olduğunu gördük.

Sesli arama hiçbir şekilde tamamen işlevsel olmasa da; farklı lehçeleri tanımada hala biraz sakar, ama sürekli gelişiyor. Aslında çok zekidir ve geliştikçe bu devrimi durduramaz..

Gerçeklere bakmanın ve sizin, bizim ve herkesin neden önemli olduğunu görmenin zamanı geldi web sitelerini sesli arama için optimize etmeye başla.

Yükselen Trend

Google, düzenli olarak kesin bilgileri yayınlamamaktadır, bu nedenle şu anda kaç kişinin sesli aramayı kullandığını tam olarak bulmak hala zordur. Ancak trendin yükseldiğinden ve insanların her zaman daha uygun olanla devam edeceğinden emin olabiliriz. Yakında, aramaların çoğu sesli olarak yapılacak.

Location World’e göre, 2016’da yetişkinlerin% 40’ı her gün sesli arama kullanıyor. Yani, sesli aramanın zirveye çıkacağını inkar etmek mümkün değil. Ses tanıma sistemleri gittikçe daha karmaşık hale geliyor. Dijital araçlarımızın çoğunu sesimizle kontrol edeceğiz. Ayrıca, dijital asistanlar sesli aramayı daha hızlı hale getirdikçe, sistemi kullanmaya başlamak için daha fazla kişiyi davet etmeye devam edecekler. Sesli arama kullanmak daha “normal” hale geldiğinden, nüfusun yalnızca daha fazlası kullanmaya başlar.

Akıllı Hoparlörlerin Etkisi

Google ve Amazon Echo sayesinde, akıllı hoparlörler sesli arama devrimi üzerinde güçlü bir etki yaptı. Bu akıllı hoparlörler çalışmak için yalnızca sesli komutlara güveniyor. Yavaş ama istikrarlı bir şekilde insanları problemlerini çözmelerini ve ses tabanlı arama sorguları ile sorularını cevaplamaları için şart koşarlar. Bu yalnızca sesli aramanın yükselen trendine daha fazlasını ekler.

Sesli Arama SEO’ya Getirecek Değişiklikler

Değişim için yoğun çaba olmadan hiçbir devrim olmaz ve sesli arama daha popüler hale geldiğinde uyum sağlayacak çok şey olacaktır. Sesli aramanın arama motoru dünyasında sahip olacağı en güçlü efektlerden bazıları.

Yalnızca Ses Arabirimleri Çıkış Yaptı

Akıllı hoparlörler, insanların seslerini kullanarak bilgi keşfetmelerine, ürün satın almalarına, web siteleri ve diğer arayüzlerle etkileşim kurmalarına olanak tanır. Bu, görsel ortamların değerinin sürekli olarak azalacağı anlamına gelir. Bilgisayarınızla yüksek sesle konuşmak, bir web sitesine göz atmaktan çok daha kolay olacaktır. Bu gerçekleştiğinde, kitlelere bilgi sunma şeklimiz tamamen değişecektir. Tamamen yeni yapılar bulmamız gerekecek.

Üst Pozisyonlar İçin Daha Yüksek Rekabet

Bir arama sorgusunu yanıtlamak için birçok seçenek olmasına rağmen, dijital asistanlar genellikle en üst konum girişlerinden cevaplar sağlar. Bu, Google’ın arama sonuçlarının en üstüne çıkmaya çalışırken SEO’lara daha fazla baskı uygulayacak.

Arama Sorguları Daha Karmaşık Olacak

Kullanıcıların artık arama sorgularını nasıl uyarladıklarına dair önceden düşünmeleri gerekmeyecek. Hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını düşünmek zorunda kalmayacaklar. Uzaktan anlaşılabilir bile olsa bir soru sordukları sürece, iyi bir cevap yelpazesi alacaklar.

Daha Fazla Yerel Sonuç Gerekli

İnsanlar araç kullanırken yerel aramalar da yapabilir. Genellikle hareket halindeyken sesli aramaya güvenirler. Sesli arama, belirli bir mağazayı bulmalarını ve telefonlarına dokunmak zorunda kalmadan mağazalarda gezinmelerini mümkün kılacaktır. Bu, yerel olarak odaklanmış birçok arama sorgusunu yönlendirecektir. Google ve diğer arama motorları bu nedenle yerel sonuçlara çok daha fazla önem verecektir.

Etkileşimler Daha Kısa Olacak

Ses tabanlı aramalar kısadır ve doğası gereği uzun bir etkileşim için uygun değildir. Bir filmde gördüğünüz aktörün adını veya yakınınızdaki restoranları hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Etkileşimler çok kısaldıkça, web sitelerinin kullanıcıları üzerinde bir etki bırakmak için çok daha küçük bir penceresi olacaktır..

Sesli Aramadan Nasıl Yararlanabilirsiniz

Sesli aramalarda kullanılabilir olmanın avantajlarından yararlanmak için teknolojiyi mümkün olduğunca erken benimsemeniz gerekir. Rakiplerinizin çoğu zaten onunla zaten çalışıyor. Yine de web’deki birçok kişi, sohbet arama sorgularının internetin geleceği olacağını inkar ediyor.

Long-Tail Anahtar Kelimelerini Kullan

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanımı, sitenizin sesli arama ile ilgisi olmasa bile, en önemli SEO stratejilerinden biridir. İnternet kullanıcıları çok kısa anahtar kelime kullanmamaktadır. Bunun yerine, daha doğrudan sorular sorarlar ve onlara daha doğrudan ve alakalı cevaplar almaya çalışırlar. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanımı burada devreye girer. Sesli aramanın konuşma niteliği sorguları daha uzun hale getirdiğinden, doğru uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak, arama motoru sayfalarında içerik sıralamanızın daha iyi olmasını sağlar.

Yerel Sesli Arama Üzerinde Çalışın

İnsanlar en sık yerel işletmeleri ararlar. Yeni cihazlar, aradıkları belirli kategorideki en iyi işletmeleri bulmak için dahili bir arama yapar. İşte web sitenizin yerel sesli aramadaki sıralamasını iyileştirmenin birkaç yolu.

 • Bilgilerinizin Doğru Olduğundan Emin Olun – Her platformdaki tüm iletişim bilgilerinizin tamamen aynı olduğundan ve tamamen doğru olduğundan emin olun. Platformlardan birinde eski bir adresiniz varsa sıralamanız zarar görebilir. Ayrıca, işletmenizin kategorilerini özetlerken olabildiğince açıklayıcı olun.
 • İşletmenizi Listeleyin – İşletmeniz her büyük çevrimiçi işletme listesinde listelenmelidir. Bing Places, Apple Maps, Yelp ve Google My Business’ta bulunmalıdır. En önemli cihazlar tüm verilerini bunlardan alır, bu yüzden her birinde bulunmalısınız.
 • İncelemeler bol olsun – İşletmenizin müşterileri tarafından incelenmesini sağlamak, işletmeniz için iyi bir sıralama elde etmede büyük bir rol oynar. İnsanların çok sayıda yorumu olan bir işletmeyi ziyaret etmeye daha fazla ilgi göstermesi doğaldır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Web sitenizde daha fazla konuşma tonuna sahip olmak sesli arama için önemlidir. Kullanıcı, sorguları sırasında tek anahtar kelimeler kullanmayacak; bunun yerine daha konuşkan olacaklar. Bu, anahtar kelimelerinizi uzun kuyruklu anahtar kelimelere değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak bu, onları küçük yollarla uygulamanız gerektiği anlamına gelir. Belirli konular hakkında daha ayrıntılı bilgi sağladığınız yeni bir SSS sayfası başlatın. Resmi olmayan bir tonla içerik oluşturun ve kitlenizin içeriğinizin tonlarıyla eşleşmesi için genellikle nasıl konuştuğunu düşünün.

Ayrıca, insanların yazdıkları gibi konuşmadığını unutmayın. Bu yüzden doğal konuşma kalıpları kullanımınızı ikiye katlayın. Arama motorları yakında insanların doğal konuşma kalıplarını alıp tanıyabilecek.

Mobil Ortamda Daha Fazla Vurgulayın

Mobil cihazların inanılmaz popülaritesi hiçbir şekilde haber değildir. Ancak sesli aramanın ortaya çıkmasıyla mobil her zamankinden daha alakalı hale geliyor. Tüm arama sorgularının% 50’sinden fazlası mobil cihazlardan yapıldığında, SEO’nuzu artırmak için belirli bir sesli arama bağlamını hedeflemeniz önemlidir..

Mobil, ne tür bir çevrimiçi varlık oluşturmak istediğinize bakılmaksızın masaüstünden önce gelir. Sesli aramalar hareket halindeyken mobil cihazlardan yapıldığından, içeriğinizin onu arayan cihazlar için optimize edilmesi önemlidir.

Google’ın mobil uyumlu test ve ondan ne geri döndüğünü gör. Sayfanızın mobil aramalar için ne kadar iyi sıralanacağını söyleyecektir.

Sonuç

Web değişiyor ve web siteniz ve stratejiniz de onunla birlikte değişmeli. Gelecekte hazırlanmak için çok şey var ve sesli arama devriminin ne tür değişiklikler getireceğini tam olarak bilmediğimiz için gerçek bir meydan okuma haline geliyor. Ancak, reklamcılık oyununuzu ve yeni müşterilere ulaşmak için aradığınız yolu yeniden düşünmenizi kesinlikle gerektireceğini biliyoruz. Bazı olasılıklar açılacak ve bazıları alınacaktır. Hazırlamak için yapabileceğiniz tek şey, sitenizi şu anda mümkün olduğunca sesli arama için optimize etmektir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector