WordPress Error 413 Request Entity too Large nedir ve nasıl düzeltilir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'WordPress Error 413 Request Entity too Large nedir ve nasıl düzeltilir?
0 11 мин.

wordpress-hata-413-istek-varlık-çok-büyük


Deneyimli bir WordPress kullanıcısıysanız, muhtemelen düzeltmeniz biraz zaman alan birkaç hata mesajı gördünüz. Konuşacağımız hata oldukça yaygındır ve ayrıca size göstermek için bazı hızlı düzeltmelerimiz var. Kullanıcılar bir eklenti, tema veya temelde herhangi bir medya yüklemeye çalıştıklarında, 413 Talep Çok Büyük” ilerlemelerine izin vermeyen bir mesaj.

Bu nedenle 413 Request Entity Çok Büyük Hata Alıyorsunuz

Maksimum dosya boyutu sınırını aşmadığı sürece WordPress’e herhangi bir dosya türü yükleyebilirsiniz. Bu, WordPress barındırma sağlayıcınız tarafından yapılandırılmış bir varsayılan sınır olarak kabul edilebilir. Nispeten büyük içerik yüklemenize izin verir, ancak üst sınırın nerede olduğunu asla bilemezsiniz. Yüklemeniz başarısız olursa ve 413 “İstek Varlığı çok Büyük” hatası ortaya çıkarsa, dosyanız çok büyük demektir.

Buradaki ana sorun, yararlı bir eklenti veya harika bir tema bulursanız, bazen boyutu nedeniyle uygulayamazsınız. Medya Kitaplığınızda aynı sorunla karşılaşabilirsiniz ancak farklı bir hata mesajı görüntüler: dosyaadı.zip bu site için maksimum yükleme boyutunu aşıyor. Bu, bir video veya yüksek çözünürlüklü resim yüklemek istediğinizde olabilir.

Çoğu kişi büyük bir resim yüklemek istediklerinde bu hata iletisiyle karşılaşır. Kesin yükleme sınırını görmek için Medya düğmesini ve Yeni Ekle seçeneğini tıklayın. Orada, aşağıda bir metin görebilirsiniz: Maksimum yükleme dosyası boyutu: “değer” (genellikle 2 MB).

413 Request Entity Too Large Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hatayı düzeltmenin 3 farklı yolu vardır. İlk iki yöntem birkaç basit kod satırını temel alırken, üçüncü yöntem için FTP kullanmanız gerekir. Bunların hepsini ele alacağız, böylece hangisinin en basit olduğuna karar verebilirsiniz.

 1. İşlevler Dosyanızda Daha Yüksek Bir Yükleme Dosyası Boyutu Sınırı Belirleme

Function.php dosyası temelde eklenti ile benzer yapıya sahip bir temadır. Bu dosyayı kullanıcı arabiriminizde ve yönetici sayfalarınızda açabilir ve şablonlarınızın WordPress temasında kullandığı filtreleri, sınıfları ve işlemleri tanımlayan işlevler içerir.

Kullanılabilir bir işlev.php dosyası yoksa, bir metin dosyası oluşturun, işlevler.php olarak adlandırın ve temanın dizinine kopyalayın. Dosya boyutu sınırını artırmak için, aşağıdaki kodu WordPress temanızın function.php dosyasına kopyalayın:

@ini_set (‘upload_max_size’, ‘128M’);

@ini_set (‘post_max_size’, ‘128M’);

@ini_set (‘max_execution_time’, ‘500’)

Bu, geçerli temanıza bağlı olmadan, özelleştirme için WordPress sitenize kod satırları eklemenizi sağlayan siteye özgü bir eklenti ile de yapılabilir..

Post_max_size ve upload_max_size içinde gördüğünüz 128M, yükleyebileceğiniz dosyalar için tam boyut sınırıdır. Bu değer gerçekten keyfidir, eklemek istediğiniz dosyadan daha büyük olduğu sürece istediğiniz herhangi bir sayıya ayarlayabilirsiniz. Max_execution_time, yüklemenin işlemi durdurmadan önce yüklemenin tamamlanmasını ne kadar bekleyeceğini belirler. Bu değeri yalnızca dosyanın sunucuya aktarmak için yeterli zamana sahip olduğundan emin olmak için artırabilirsiniz..

Ancak bu yöntemin her zaman işe yaramadığını unutmayın, hiçbir şey yapmayacağı bazı WordPress siteleri vardır. Bu durumda, .htaccess dosyasına dayalı olarak bir sonraki yöntemi deneyin.

 1. .Htaccess Dosyasında Daha Yüksek Bir Yükleme Dosyası Boyutu Sınırı Belirleme

.Htaccess dosyası, web sitenizin sunucusunu yapılandırabileceğiniz başka bir yerdir. Yazdığınız kod satırları sunucunun uyması gereken katı kurallar.

Hatayı bu şekilde düzeltmek istiyorsanız, .htaccess dosyanızı WordPress sitenizin kök klasöründe açın ve aşağıdaki kodu aşağıdaki şekilde kopyalayın:

php_value upload_max_filesize 128M

php_value post_max_size 128M

php_value max_execution_time 500

php_value max_input_time 500

Bu komutlarla, .htaccess dosyası, yükleme boyutunu ve yürütme süresini verilen değerlere ayarlamak için sunucuyla iletişim kurar. .Htaccess dosyanızdaki herhangi bir şeyi değiştirmeden önce, yedek oluşturmak iyi bir fikirdir. Kodu biraz karıştırırsanız, tüm web siteniz çökebilir.

Paylaşılan bir web barındırma planında çalışan web siteleri için bu yöntemin kesinlikle işe yaramayacağını unutmayın. Bu durumda, müşteri destekleri aracılığıyla web barındırma sağlayıcınızla iletişim kurmak en iyi seçenektir. Ardından, .htaccess dosyasını kendileri açacak ve sınırı değiştirecekler.

 1. FTP ile Her Şeyi Yükleme ve Yükleme

Tek bir dosya yüklerken 413 “İstek Varlığı çok Büyük” hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, muhtemelen en basit çözüm dosyayı FTP üzerinden manuel olarak yüklemektir. FTP’ye aşina olmayanlar için, Dosya Aktarım Protokolü teriminin kısaltmasıdır. Web’de bir bilgisayardan diğerine dosya aktarmak istiyorsanız, bu internet protokolünü kullanabilirsiniz.

Web sitenize WordPress yüklemek istediğinizde yararlıdır. CMS dosyalarının bilgisayarınızdan sunucuya aktarılabilmesi için önce bir FTP’ye ihtiyacınız vardır. Bu görevleri basitleştiren arabirim, bilgisayarınıza yüklemeniz gereken bir yazılım olan FTP istemcisidir. Çalışmaya başladıktan sonra, bilgisayarınız ve sunucunuz arasındaki dosya alışverişi başlayabilir. Kullanıcı dostu olan popüler FTP yazılımları WS_FTP ve Filezilla’dır..

FTP’yi nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, birçok sorunu çözebilirsiniz. Yeni eklentiler yüklediğinizde veya function.php dosyasında bir şey değiştirdiğinizde, bazen sunucu çökmesine neden olabilir. Bu, eklenti uyumlu olmadığı veya birisinin kodu bozduğu için olabilir. Bu gibi durumlarda, FTP istemcisi aracılığıyla sunucuya ulaşabilir ve arızaya neden olan dosyalardan kurtulabilirsiniz..

WordPress Dosyalarınızı FTP ile Manuel Olarak Yükleme

Bir FTP istemcisi kullanarak WordPress web sitenize dosya yüklemek aslında basit bir iştir. İstemciyi PC’nize indirip yüklemeniz yeterlidir ve web sitesi ile makineniz arasında bir bağlantı kuracaktır..

Dosya aktarımının Filezilla ile nasıl çalıştığını açıklayacağız ve süreci anladıktan sonra diğer yazılımı da kullanmak kolay olacak. Filezilla’yı ücretsiz olarak indirip yükleyebilirsiniz ve Linux, Mac ve Windows’da da çalışır.

Öncelikle, FTP istemcisini yalnızca FTP kimlik bilgilerinizi yazarak başlatabilirsiniz. Sitenize bağlanmak ve dosyalara erişmek istiyorsanız bu gereklidir. Bir web barındırma planına abone olduğunuzda, sağlayıcı genellikle bu kimlik bilgilerini bir e-postayla gönderir veya basitçe cPanel yönetici arayüzüne ekler.

Kullanıcı adınız ve şifreniz varsa, Filezilla’yı başlatın ve önce ‘Dosya’yı, ardından’ Site Yöneticisi’ni tıklayın. Bir pencere açılır ve orada ‘Yeni Site’ye gidebilirsiniz. Sites Sitelerim ’altında, Website Web Sitem’ adlı listede yeni bir ad görünecek ve orada adı değiştirebilirsiniz. Sağda, siteniz hakkında bilgi ekleyebileceğiniz alanlar var.

‘Ana Makine’ alanına alan adınızı yazın, ardından açılır menüden ‘Oturum Açma Türü: Normal’i seçin ve bağlanmaya hazırsınız. Bilgiler doğruysa, Filezilla bağlantıyı kuracak ve bir sonraki giriş için her şeyi kaydedecek, böylece tekrar yazmanıza gerek kalmayacak.

Filezilla yeni bir bilgisayardan bağlanmak istediğinizi her fark ettiğinde, bir ‘Bilinmeyen sertifika’ penceresi açılacaktır. Bağlantıyı sürdürmek ve yazılımın sertifikaya güvenmesini sağlamak için ‘Gelecek oturumlar için her zaman sertifikaya güven’ onay kutusunu tıklayın ve devam edin. Bundan sonra, web sitenizdeki tüm dosyaları görebilirsiniz. “Yerel site” bilgisayarınız, “Uzak site” altında ise web sitesi dosyalarınız.

Web sitenize dosya yüklemek için, istediğiniz dosyayı sağ tıklayın ve ‘Yükle’yi tıklayın.

FTP ile Herhangi Bir WordPress Eklentisini Kurun

Daha önce de belirttiğimiz gibi, eklemeye çalıştığınız eklentinin çok büyük olduğu ve web sitenizin sınırlamalarını aştığı durumlarda 413 “İstek Varlığı çok Büyük” hatası görünebilir. Neyse ki, WordPress eklentilerini manuel olarak kurmanın bir yolu var. Bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize herhangi bir dosya yükleyebileceğiniz için, bu aynı zamanda eklentinizin dosyalarını da yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Sitenizde kullanmak istediğiniz eklentinin kaynak dosyasını indirerek başlayın. Bu her zaman başka bir şey yapmadan önce bilgisayarınızda çıkarılması gereken bir .zip dosyasıdır. Tamamlandığında, aynı ada sahip bir klasör görünür ve FTP istemcisi aracılığıyla yüklemeniz gereken şey budur.

WordPress’in sıkı bir dosya yapısına sahip olduğunu unutmayın. Çoğu zaman, web sitenize belirli bir dosyayı tam olarak nereye yükleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Örneğimizde, her WordPress sitesinin / wp-content / plugins / klasörüne her zaman yeni bir eklentinin yüklenmesi gerekir, aksi takdirde çalışmaz.

WordPress sitenize manuel olarak bir eklenti yüklemek istiyorsanız yapmanız gerekenler. FTP istemcinizi başlatın ve kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın. Web sitenizle bağlantı kurulduğunda, ‘Uzak site’ de / wp-content / plugins / klasörünü bulun. Bu, eklentiyi bilgisayarınızdan eklemeniz gereken yerdir – daha önce çıkardığınız.

Yükleme tamamlandı, ancak eklenti henüz çalışmıyor. Web sitenizin WordPress yönetici alanına giriş yapın ve “Eklentiler” e gidin. Yeni eklentinin adını orada bulabilirsiniz ve istediğiniz zaman etkinleştirilebilir.

WordPress Temalarınızı FTP ile Yükleme

Yeni WordPress temalarını yüklemek, 413 “İstek Varlığı çok Büyük” hatasıyla karşılaşmanın başka bir yoludur. Tema normalden daha büyükse, sunucunuzun yükleme sınırlamalarını da aşabilir. Neyse ki, WordPress temaları manuel olarak da yüklenebilir. Bir eklenti yüklediğinizde veya bir FTP istemcisi aracılığıyla herhangi bir medya yüklediğinizde aynı yöntemle yapılabilir.

Tek fark temayı kopyalamanız gereken dosya yolu olacaktır. FTP istemcinizi başlattıktan sonra, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak WordPress web sitenize bağlanın. Dosya yöneticisi çalışmaya başladıktan sonra, arayüzün “Uzak site” tarafında / wp-content / themes / yolunu bulun.

Temalar .zip dosyalarında da bulunduğundan, önce bunları PC’nize çıkarmanız gerekir. Ardından, ayıklanan dosyayı istemcide bulun, ardından sağ tıklayın ve / wp-content / themes / dizinine ‘Yükle’. Bir sonraki adım, sitenizin WordPress yönetici paneline giriş yapmak ve yeni temayı “Görünüm” de bulabileceğinizden emin olmaktır. > “Temalar” menüsü. Doğru yapılırsa, tema orada listelenir ve tek bir tıklama ile de etkinleştirebilirsiniz.

Bunlar, 413 “İstek Varlığı çok Büyük” hata iletisini çalmak için kullanabileceğiniz ana yöntemlerdir. Bazen ilk iki yöntem sorunu hemen çözebilir, ancak web sitelerinizde FTP kullanma konusunda daha deneyimli iseniz, web sitenize herhangi bir boyutta yeni dosya yüklemek sadece birkaç dakika sürer.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector