WordPress Hatası 503 Service Unavailable nedir – nasıl düzeltilir?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'WordPress Hatası 503 Service Unavailable nedir – nasıl düzeltilir?
0 8 мин.

http hatası 503 hizmeti kullanılamıyor


Hata 503 Hizmeti Kullanılamıyor, WordPress siteleriyle doğal olarak ilişkilendirilmiş bir hata değil, herhangi bir web sitesi türü için ortaya çıkabilecek bir hatadır. Bu makalede, bu hatanın bir WordPress web sitesinde görünmesi durumunda olası düzeltmeleri tartışmayı seçtik, bu nedenle hazırlıklı olacak ve bu hatayla karşılaşırsanız ne yapacağınızı bileceksiniz.

Hata 503 Hizmetinin Kullanılamamasına neden olabilecek birçok sorun vardır ve bu hatalardan bazıları, kullandığınız içerik yönetim sistemiyle (bu durumda WordPress) ilişkili olabilir, diğer durumlarda hata sunucunuzla ilgili bazı sorunlar.

Hata 503 Hizmetini Kullanılamıyor’un farklı yollarını keşfetmeden önce bunun ne olduğunu görelim.

Hata 503 Hizmeti Kullanılamıyor Nedir?

http hatası 503 hizmeti kullanılamıyor örneği

Sunucu erişilen kaynağı bulamadığında açılan 404 Bulunamadı Hatasının aksine, bir kaynağa erişildiğinde ve sunucu geçici olarak kullanılamadığında bir 503 Hizmet Kullanılamıyor mesajı görüntülenir. Bu nedenle, erişilen kaynak yalnızca sunucunun isteği işlemek için kullanılamaması nedeniyle var.

Olası nedenlere gelince, işte bir 503 Hatası oluşturabilecek en yaygın olanları şunlardır:

 • PHP komut dosyaları: genellikle, bir eklentinin veya temanın sunucunun isteği üzerine yüklenememesi 503 hatası döndürür;
 • Özel komut dosyaları: WordPress web sitenize yakın zamanda eklenen özel komut dosyaları başka bir olası neden olabilir;
 • Sunucu kapalı kalma süresi: Web barındırıcınıza bağlı olarak, sunucunuz bakım veya aşırı yükleme nedeniyle geçici olarak kullanılamayabilir;
 • Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırıları: Siteniz, web sitenizi trafikle dolduran bir DDoS saldırısına avlanırsa, bu nedenle yoğun trafik nedeniyle kullanılamaz hale gelir.

Ardından, WordPress’te Kullanılamayan Bir Hata 503 Hizmetini nasıl düzelteceğinizi ve gelecekte oluşmasını önlemek için neler yapabileceğinizi görelim.

WordPress Sitenizde Hatalar Almaktan Bıktınız?

WordPress web sitenizi güvenilir ve güvenli bir hizmet sunabilen güvenilir bir web barındırma şirketine taşıyın. BlueHost, WordPress bloglarınızı veya web sitelerinizi barındırmanız için önerdiğimiz çok yönlü bir web barındırma sağlayıcısıdır.

Şimdi başla “

503 Service Unavailable Hatası Nasıl Düzeltilir?

Hata 503 Hizmet Kullanılamıyor hatasının olası nedeni WordPress ile ilgili bir sorunsa, sorunu çözmeyi deneyebileceğiniz bazı düzeltmeler şunlardır:

Eklentileri devre dışı bırak

Çoğu kişi gibi, muhtemelen uyumsuzluk sorunlarına neden olabilecek birden fazla eklenti kullanıyorsunuzdur. Eklentilerinizi devre dışı bırakarak, WordPress sitenizin hala çalışıp çalışmadığını kontrol ederken tek tek yeniden etkinleştirerek, soruna neden olan eklentiyle karşılaşırsınız.

Ancak, WordPress yönetici alanına giriş yaparak kontrol panelinize erişemiyorsanız eklentilerinize nasıl erişirsiniz? Aşağıdaki gibi bir FTP istemcisi kullanmanız gerekir FileZilla, yani sunucunuza / sunucunuzdan dosya aktarabilmek için FTP kimlik bilgilerinize bakmanız gerekir.

FileZilla’dan sunucunuza giriş yapmayı başardıktan sonra, eklentilerinizi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Public_html klasörünü bulun ve açın (WordPress kök klasörü)
 2. Wp-içerik dizinine gidin
 3. Eklentiler klasörünü sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır seçeneğini belirleyin
 4. Eklenti dizininizi eklentileri devre dışı bırakılmış olarak yeniden adlandırın

Bu, tüm eklentilerinizi devre dışı bırakır ve 503 Hatası bir eklenti uyumsuzluk sorunundan kaynaklanıyorsa WordPress web sitenize erişebilmeniz gerekir.

Ardından, FileZilla’ya geri dönmeniz, wp-içerik klasörüne erişmeniz ve eklentileri devre dışı bırakılmış klasörünüzü orijinal adıyla yeniden adlandırmanız gerekir. Bu, eklentilerinizi yeniden etkinleştirmez, yalnızca WordPress’in onları tanımasını sağlar, böylece suçluyu bulana kadar WordPress kontrol panelinizde tek tek yeniden etkinleştirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, FileZilla’ya geri dönün ve wp-content / plugins dizinindeki ilgili eklentiyi silin.

Şimdi, 503 Hatası etkin WordPress temanızdan kaynaklanıyorsa ne yapacağınızı görelim.

WordPress Temanızı Devre Dışı Bırakın

Bir eklenti uyumsuzluğu sorunu hatalı değilse, suçlu WordPress temanız olabilir. Burada da işi tamamlamak için bir FTP istemcisine güvenmeniz gerekecek.

Wp-content / themes dizinine erişin ve etkin temanızın klasörünü bulun, tıpkı eklenti klasörünüzü yeniden adlandırdığınızda, temalar klasörü için aynı işlemi yapın, yani mytheme devre dışı ve sitenize erişmeyi deneyin. Başarılı olursanız ve bu noktada eski temanız yerine varsayılan WordPress temasını görürsünüz, bu, Hata 503 Hizmeti Kullanılamıyor temanızın neden olduğu anlamına gelir.

Temanızın en son sürümünü geliştiriciden indirdiğinizden emin olun ve temanızın en son sürümünü kullanıyor olsanız bile sorun devam ederse ve geliştirici bir düzeltme sağlayamıyorsa, maalesef bulmanız gerekir başka bir tema.

Özel Kodda Hata Ayıklama

Hatanın nedenleri eklenti de değil temanız da değilse, WordPress’teki Hata Ayıklama Özelliğinin özel kod eklemelerinizin soruna neden olup olmadığını görmek için zamanı geldi.

Hata Ayıklama Özelliğini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. FileZilla’ya gidin ve WordPress kök klasörünü bulun
 2. Wp-config.php dosyasını bulun
 3. Üzerine sağ tıklayın, ardından dosyayı metin düzenleyicinizde açacak Görüntüle / Düzenle’yi seçin
 4. Çizgiyi bulun Hepsi bu, düzenlemeyi durdurun! Mutlu bloglar
 5. Bu satırın üstüne şu kodu ekleyin: @ini_set (‘display_errors’, 1)
 6. Değişiklikleri kaydedin ve dosyayı kapatın

Bu, hata ayıklama özelliğini etkinleştirir ve genellikle dosyayı detaylandıran bir hata mesajı ve hatta işleri aksatan belirli bir kod satırı görüntüler. Böylece, FTP kullanarak dosyayı bulabilir ve işleri normale döndürmek için gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz..

WordPress’in hata ayıklama özelliği güvenlik nedeniyle varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır, bu nedenle değişiklikleri tamamladıysanız devre dışı bırakmanızı öneririz.

Web Sunucunuzla İletişim Kurun

DDoS saldırısı geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız veya kesinti sorununa neden olan meşru bir trafik artışınız varsa, durumu değerlendirebilecekleri ve bir çözüm sunabilecekleri için web barındırıcınızın destek ekibiyle iletişime geçin..

Web barındırıcınız, barındırma planınızı yükseltmenizi önerebilir veya trafik akışını işleyebilmek için kaynaklarınızı geçici olarak ölçekleyebilir veya bir DDoS saldırısından kaynaklanıyorsa DDoS saldırısına karşı savunma mekanizmaları uygulayabilir.

Web barındırma sorunla başa yardımcı proaktif değilse, başka bir barındırma şirketine geçiş düşünebilirsiniz. WordPress web siteleri için, VPS teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve hız optimizasyonu, güvenlik ve performans açısından WordPress web sitelerinin özelliklerini karşılamak için tasarlanmış birden fazla WordPress barındırma planı sundukları için BlueHost’u seçmenizi öneririz. Bu şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız BlueHost incelememizi okuyun.

Son düşünceler

Web siteniz daha fazla trafik aldıkça ve yıldızların büyümesi arttıkça, sitenin yavaşlayacağını fark edebilirsiniz veya kesinti sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle, bu tür sorunların ortaya çıkmasını önlemek için barındırma planınızı daha iyi bir plana yükseltmenizi öneririz..

Sunucunuzdaki yükü azaltacak ve web sitenizi daha hızlı ve daha güvenli hale getirecek bir İçerik Dağıtım Ağı’nı WordPress web sitenize entegre etmeyi de düşünebilirsiniz (MaxCDN’yi öneririz)..

Hata 503 Hizmeti Kullanılamıyor ilk başta çatlamak için zor bir somun gibi görünebilir, ancak talimatlarımızı adım adım izlerseniz, bununla hızlı bir şekilde başa çıkabilmeniz gerekir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector