WordPress veya Blogger: Hangi CMS Daha İyi?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'WordPress veya Blogger: Hangi CMS Daha İyi?
0 7 мин.

blogger vs wordpress karşılaştırması


CMS nedir?

CMS kısaltması, aşağıdaki işlevlerden bir veya daha fazlasına sahip, kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmış çevrimiçi bir yazılım olan bir içerik yönetim sisteminden gelir: bir web sitesi oluşturma, içerik yayınlama, düzenleme ve silme ve belirli web sitesini yönetmek için birden fazla kullanıcı oluşturma.

Ayrıca Oku: WordPress ile Ghost.org Bloglama Platformu Karşılaştırması

WordPress Hakkında

wordpress-logoWordPress PHP, MySQL, CSS, HTML ve Javascript’te oluşturulan en popüler ücretsiz içerik yönetim sistemidir. WordPress Foundation tarafından 27 Mayıs 2003’te oluşturuldu, son kararlı sürümler 2 Şubat 2016’da 4.4.2, son beta 4.5 25 Şubat 2016’da yayınlandı.

WordPress, blog yazılımı, içerik yönetim sistemi, içerik yönetim çerçevesi, forum, sunum web sitesi, çevrimiçi uygulama ve çevrimiçi mağaza olarak kullanılabilen, çapraz platform olarak kullanılabilen ve 60 milyondan fazla web sitesinin çok popüler olduğu çok amaçlı bir CMS’dir. kullan.

Blogger Hakkında

blogger-logoBlogger 23 Ağustos 1999’da ücretsiz olarak başlatılan Python’da Google tarafından oluşturulan ve yalnızca içerik oluşturma, düzenleme ve silme araçları sunmakla kalmayıp aynı zamanda example.blogspot.com gibi ana bilgisayar ve alt alan adı da sunan birden çok dilde sunulan bir içerik yönetim sistemidir. bloglar.

Blogger’ın özellikle niş bloglar tarafından kullanıldığı iyi bilinmektedir, çünkü kullanıcı dostudur ve kaybolabileceğiniz birçok seçenek yoktur..

WordPress ve Blogger Karşılaştırması

Bu iki CMS arasında aşağıdaki gibi birçok fark ve benzerlik vardır:

 • WordPress, iki sürüm halinde gelir: MySQL veritabanı ve FTP veya Softaculous gibi bir otomatik yükleme komut dosyası ve ana bilgisayar ve example.wordpress.com gibi bir alt alan adı aldığınız blog ana bilgisayar sürümü, ikinci sürüm aynı özelliklere sahip Blogger ile benzerdir.
 • Blogger’ın sadece birkaç tane olmasına rağmen WordPress, blog ana bilgisayar sürümü olsa bile birçok tema ile birlikte gelir ve daha fazlasını istiyorsanız İnternet’te bulmanız gerekir.
 • Blogger özel widget’lar kullanırken WordPress’in web sitenizi güçlendiren binlerce yararlı eklentisi var ve hepsi bu.
 • WordPress, Blogger gibi daha mobil uyumlu.
 • Tek bir WordPress ile aynı ana bilgisayarda birden çok blog yönetebilirsiniz, ancak Blogger için yalnızca birden çok blog’u yönetmek için bir hesaba ihtiyacınız vardır.
 • Blogger Google Araç Çubuğu ve Google AdSense ile entegre olurken, WordPress için ek eklentilere ihtiyacınız var.
 • Blogger’ın hesap başına 100 blog sınırlaması vardır, ancak WordPress sınırsız bloglarla oluşturabilirsiniz.
 • Blogger’da Picasa’nın yardımıyla yaklaşık 1 GB resim kullanabilirsiniz, ancak WordPress’te ana bilgisayardan satın aldığınız alanınız veya blog ana bilgisayar sürümünde de 1 GB alanınız vardır.
 • Her iki içerik yönetim sisteminin yayın sayısı üzerinde bir sınırı yoktur.
 • Blogger’da sayfaların boyutu 1 MB ile sınırlıdır, ancak WordPress’in bu tür bir sınırlaması yoktur.
 • WordPress veya Blogger’daki sayfa sayısıyla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.
 • WordPress’in kendi kendine barındırdığı sürümünde, web sitenizin sahibi olsanız da, hem WordPress’in blog barındırma sürümünde hem de Blogger’da web sitesinin sahipleri belirli içerik yönetim sisteminin geliştiricisidir..
 • Blogger, işlev olarak sınırlı sınırlı sayıda araca sahipken, WordPress kendi kendini barındırırken, özel temalar ve eklentiler kullanarak sayılarını ve işlevlerini genişletebilecek neredeyse sınırsız sayıda araca sahipsiniz..
 • Blogger, sitenizi taşımak için varsayılan olarak dışa ve içe aktarma işlevleri sunarken, benzer birçok CMS ile uyumlu değildir.
 • Blogger Google’ın güvenliğinden yararlanır, böylece WordPress barındırma paketini satın aldığınız web barındırma şirketinin korunmasına yardımcı olurken DDoS saldırıları ve spam’lar kaldırılır.
 • Blogger için, küçük bir forum ve destekle ilgili bazı belgeler mevcutken, WordPress için binlerce öğretici, rehber, yorum, önizleme, tema ve eklenti demoları, kullanıcı derecelendirmeleri, forumlar ve çok daha fazlası mevcuttur.
 • Blogger size ücretsiz depolama alanı sunarken, WordPress kendi kendine barındırılan sürümünde bir barındırma paketi satın almanız gerekir.
 • Blogger’da şablonları düzenleyebilirsiniz, ancak WordPress’deyken FTP erişiminiz yoktur, ayrıca FTP erişiminiz ve ayrıca cPanel erişiminiz vardır, böylece tasarım üzerinde tam kontrol ve güce sahip olursunuz.
 • Web sitenize erişmek için Blogger için bir Google Hesabınızın olması gerekirken, WordPress için herhangi bir e-postayı kullanabilirsiniz.
 • Blogger size özgünlüğü çok kolay sunmuyor çünkü birkaç tema var ve WordPress’te renkleri değiştirebilir, konumlandırabilir ve hatta yeni öğeler oluşturabilirsiniz..
 • WordPress’te, yorum denetleme için birden fazla seçenek bulunurken Blogger’da bunlar mevcut değildir.
 • WordPress, çekirdek, temalar ve eklentiler yazarları tarafından güncellendiğinden periyodik bakıma ihtiyaç duyar, bu nedenle blog barındıran WordPress ve Blogger’a herhangi bir bakıma ihtiyaç duymazken, kendilerini barındırılan WordPress web sitenizde güncellemeniz gerekir..
 • Yalnızca bir hesap kullandığınız ve daha sonra WordPress kendi kendini barındırırken bazı tıklamalara bastığınız Blogger için kurulum çok kolaydır, süreci biraz daha uzun olması ve belki de ek dikkat gerektirmesi gerekir..
 • Hem WordPress hem de Blogger SEO varsayılan olarak optimize edilmiştir, ancak Blogger’ın bu olasılığı yoktur, ancak WordPress web sitenizi iyi yapılmış bir tema ve birkaç SEO eklentisi ile artırabilirsiniz..
 • Blogger için yedeklemenize gerek yoktur çünkü Google bununla ilgilenir, WordPress kendi kendini barındırırsa manuel olarak yedeklemeniz veya cPanel, Softaculous veya bir eklenti kullanarak otomatik olarak yedeklemeniz gerekir.
 • Blogger Google tarafından yapılmıştır, bu nedenle WordPress için biraz zaman alırken hızlı bir şekilde dizine eklenecektir.
 • Blogger’da, yayın bağlantısı yapısını istediğiniz gibi özelleştiremezsiniz, WordPress için barındırılan.
 • Blog barındırma sürümünde WordPress söz konusu olduğunda, Blogger bu tür finansal destek kullanmıyorken web sitenizde görünen bazı reklamlar görebilirsiniz..

Sonunda, WordPress’i kendi kendine barındırılan Blogger ile karşılaştırmak çok yanlıştır, çünkü bu iki içerik yönetim sistemi çekirdek ve barındırma açısından farklıdır ve en iyi karşılaştırma WordPress ile ana bilgisayar blog sürümü ve Blogger arasında olmalıdır..

Bununla birlikte, her iki durumda da, WordPress’in çok sayıda ücretsiz tasarımı ve özelliği vardır, ancak Blogger’ın kaynakları düşüktür, her ikisi de bir alt alan ve 1 GB alan sunar, SEO için optimize edilmiştir ve kullanıcının sahibi değildir. Ayrıca, kullanıcının FTP erişimi yoktur ve bakıma gerek yoktur.

Ayrıca Oku: WordPress ile profesyonel bir web sitesi nasıl oluşturulur

Kendinden barındırılan WordPress ve Blogger arasında gerçekten CMS’nin daha iyi olduğunu görmek istiyorsanız, cevabın WordPress olduğunu bilmelisiniz, WordPress blog barındırıcısı ile Blogger arasında cevap aynıdır, WordPress günü kazanır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector