WordPress vs Wix – Web sitenizi oluşturmak için hangisini seçmelisiniz?

01.06.2020
Makaleler ve Daha Fazlası… 'WordPress vs Wix – Web sitenizi oluşturmak için hangisini seçmelisiniz?
0 13 мин.

wix vs wordpress


Kendi web sitenizi oluşturma kararını verdiyseniz, hangi amaçla olursa olsun, kesinlikle başka bir önemli kararla karşı karşıyasınız – web sitenizi oluşturmak için hangi içerik yönetim platformunu (CMS) kullanmalısınız? Birçok güvenilir ve akıllı seçenek vardır, ancak muhtemelen aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi iki seçenek WordPress ve Wix’dir. Yani, bu makalede, bu iki platform hakkında konuşacağız ve güçlü ve kusurlarının kafa kafaya karşılaştırmasını yapacağız. Ama oraya gitmeden önce, bazı temel konuları tartışalım.

CMS nedir?

İçerik yönetim sistemi (CMS), bir web sitesi oluşturma veya oluşturma teknik yönlerinin çoğunu yöneten bir platformdur. Çok fazla teknik veya web sitesi oluşturma deneyimi olmayan yeni başlayanlar ve insanlar için mükemmeldir, çünkü içeriğinizi çok basit ve kolay bir şekilde yüklemenize ve yönetmenize izin verirler.

Genel olarak iki tür CMS platformu vardır: Drupal ve WordPress gibi sağlam ve son derece özelleştirilebilir platformlar ve Weebly ve Wix gibi daha kesilmiş sürükle ve bırak alternatifleri. Bu CMS platformlarının her birinin kendi avantajları, kusurları ve benzersiz özellikleri ve özellikleri vardır, bu nedenle bir karar vermeden ve ihtiyaçlarınıza mükemmel şekilde uyan CMS’yi seçmeden önce bu özellikleri bilmeniz gerekir..

WordPress Nedir?

wordpress blog web sitesi oluşturma yazılımı

WordPress Web Sitenizi BlueHost ile Kurun

BlueHost, hızlı ve kolay kurulum için tek tıklamayla kurulum ile yüksek kaliteli, WordPress optimize web barındırma sunar. BlueHost, WordPress.org tarafından 2005’ten beri en iyi WordPress barındırma hizmeti olarak önerildi.

Şimdi başla “

WordPress bugün en popüler ve yaygın olarak kullanılan CMS’dir. 2003 yılında faaliyete başladı ve son derece mütevazı başlangıçlardan sonra internetteki en büyük kendi kendini barındıran bloglama aracı haline geldi. WordPress ile 70 milyondan fazla web sitesi oluşturuldu.

WordPress bir Açık Kaynak projesidir, yani herkes üzerinde çalışabilir. Ayrıca herkes tarafından kullanımının tamamen ücretsiz olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla, web siteniz için bir lisans ücreti ve diğer ücretler ödemek istemiyorsanız, WordPress web sitenizi oluşturmak için harika bir araçtır.

WordPress sınırsız ölçüde özelleştirilebilir ve neredeyse her şey için kullanılabilir. İhtiyacınız olan tek şey, istediğiniz temel web sitesini oluşturmak için bazı temel gereksinimlere ve biraz zamana uygun bir web barındırıcısıdır..

Daha ileri gitmeden önce, WordPress.org ve WordPress.com arasında bir fark olduğunu da bilmelisiniz. İlk web sitesi, web sitenizi tasarlarken size çok fazla esneklik sunan yazılımı indirmenize ve yüklemenize izin verir. WordPress.com ise birkaç dakika içinde tamamen ücretsiz ve yeni bir blog oluşturma fırsatı sunuyor, ancak WordPress’in indirilebilir sürümünden biraz farklı ve daha az esnek.

Wix nedir?

wix bulut tabanlı web sitesi oluşturucu

Wix ile Web Sitenizi Kurun

Bulut tabanlı bir web sitesi oluşturma platformu olan Wix, basit ama çarpıcı web siteleri oluşturmak için en iyi seçeneklerden biridir. Çok sayıda özelleştirme seçeneğiyle geniş bir şablon tabanı sunarlar.

Şimdi başla “

Wix.com, bulut teknolojisine dayanan bir web oluşturma ve geliştirme platformudur. Wix Şirketi tarafından İsrail’den kuruldu. Bu platform, kullanıcıların sürükle ve bırak araçlarını kullanarak mobil uyumlu HTML5 web sitelerini tasarlamalarına olanak tanır.

Wix, ücretsiz bir işletme yöntemi üzerinde çalışıyor, yani bu şirket premium yükseltmelerden para kazanırken, Wix’in temel kullanımı tamamen ücretsiz. Ancak, web sitenizi kendi alan adınıza bağlamak istiyorsanız veya reklamları kaldırmak veya e-ticaret özellikleri eklemek istiyorsanız premium yükseltmeler gerekir. Ek depolama alanı ve bant genişliği satın almak istiyorsanız premium yükseltmeler de gereklidir.

Wix 2006 yılında kuruldu ve 2007’de beta sürümünde çalışmaya başladı. Bugün Wix, WordPress ile birlikte en popüler web sitesi oluşturma platformlarından biri haline gelen 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip..

Artık WordPress ve Wix hakkında bazı temel bilgilere sahip olduğunuza göre, hangi platformun ihtiyaçlarınız için daha iyi olduğunu görmenin zamanı.

WordPress ve Wix Karşılaştırması

Daha önce de söylediğimiz gibi, şimdi bu iki bina platformu arasında derinlemesine bir karşılaştırma yapacağız, bu da hangisinin size daha uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu platformların her ikisinin de mükemmel hizmet sunduğunu hatırlamanız gerekir, ancak neredeyse tamamen farklıdırlar, bu nedenle yaptığınız seçim ihtiyacınız olan şeylere ve öncelikle oluşturmak istediğiniz web sitesinin türüne dayanmalıdır..

Kullanım kolaylığı

Kendi web sitelerini oluşturmak isteyen birçok kişi bunu belirli bir nedenden ötürü yapıyor ve çoğunun gerçekten herhangi bir teknik bilgisi veya arka planı yok. Ayrıca, çoğu bu ek teknoloji becerilerini öğrenmek için çok fazla zaman harcamak istemiyor. Bu nedenle, hem WordPress hem de Wix, son derece popülerdir çünkü kodlamayı öğrenme sorunlarından geçmek zorunda kalmadan bir web sitesi tasarlamanıza izin verirler.

 • Wix – Wix, kullanıcıların kendi web sitelerini kolaylıkla yapmalarına izin veren birçok basit ve kullanımı kolay araç sunar. Sitenizin herhangi bir bölümünü veya öğesini seçebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz çok basit bir sürükle ve bırak arayüzü vardır. Web sitenizin herhangi bir bölümündeki öğeleri sürükleyip bırakabilir, sayfalarınızdaki öğeleri yeniden düzenleyebilir, içerik oluşturabilir ve farklı türlerde medya ekleyebilirsiniz.
 • WordPress – Bu platform, kullanıcıların içeriklerini yazabilmelerini ve temalarını başka bir güçlü araçla özelleştirebilmelerini ve düzenlemelerini sağlayan görsel bir düzenleyiciye sahiptir. Ancak, Wix’in aksine, WordPress’in bir web sitesi oluşturmak için yerleşik bir sürükle ve bırak aracı yoktur. Bu nedenle, web sitenizin görünümleri üzerinde tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız, WordPress’te görünümü düzenlemenize izin veren çeşitli bölümleri tanımanız gerekir. Bu, bazı temel WordPress işlevlerini ve özelliklerini öğrenmek için biraz zaman ayırmanız gerekeceği anlamına gelir.

Kazanan: Wix. Her iki web sitesinin de kullanımı kolay olsa da, WordPress en azından HTML veya CSS ile ilgili temel bilgileri gerektirirken, Wix ile bir web sitesi oluşturmak için ihtiyacınız olan tek şey farenizdir..

tasarlamak

Web sitenizin benzersiz ve çekici görünmesini istiyorsanız, tasarım ve düzen söz konusu olduğunda çok fazla seçeneğe sahip olmak çok önemlidir. Her iki platform da çok çeşitli düzenler ve tasarımlar sunar, bu da arzularınıza uygun bir web sitesi oluşturabileceğiniz anlamına gelir..

 • Wix – Wix, 70’ten fazla sektör kategorisinde yüzlerce harika ve tamamen özelleştirilebilir tasarım sunuyor. Ayrıca, açılış sayfaları için kullanabileceğiniz çok sayıda tek sayfalık şablonun yanı sıra yalnızca web sitenizin yapısını ana hatlarıyla çizen ancak içinde herhangi bir içerik içermeyen boş şablonlar da bulabilirsiniz. Bununla birlikte, Wix’in sunduğu şablonlar gerçekten güzel olsa da, önemli bir dezavantaj var – düzenleme işleminize başladıktan sonra şablonları değiştiremezsiniz. Wix’in sunduğu tüm tasarımlar mobil uyumludur ve Wix’in Mobil Düzenleyicisi ile web sitenizin görünümünü mobil cihazlarda bile değiştirebilirsiniz.
 • WordPress – WordPress temaları iki yerde bulunabilir: WordPress.org’daki tema dizini ve çeşitli bağımsız web siteleri ve tema mağazaları. İlk seçenek resmi ve en büyük seçeneğe sahip, ancak WordPress.org’da istediğinizi bulamazsanız başka bir yere bakma seçeneğine sahip olmak kesinlikle iyidir. Ücretsiz ve ücretli temalar arasında seçim yapabilirsiniz. Wix’in aksine, WordPress temanızı değiştirmek ve değiştirmek için WYSIWYG düzenlemesini kullanamazsınız, yani bunu yapmak istiyorsanız kodu nasıl okuyacağınızı bilmeniz gerekir.

Kazanan: Kravat. Her iki web sitesinde tema seçimi yeterince büyüktür, bu da herkesin kendileri için doğru temayı bulabileceği anlamına gelir. Ancak, temanızı Wix’te düzenlemek çok daha kolaydır ve herhangi bir teknik beceri gerektirmez, bu nedenle Wix en azından yeni başlayanlar söz konusu olduğunda kazanır. Öte yandan, WordPress kullanıcıların tasarımlarında çok daha yaratıcı olmalarına izin verir ve herhangi bir kısıtlaması yoktur. Yani, bu kategoride kravat olarak adlandıracağız.

Özellikler ve Esneklik

Her iki platformun da kullanıcılarına web sitelerini tasarlarken çok esnek olmalarını sağlayan birçok önemli özellik vardır ve bu, bu iki web sitesi oluşturma platformunun en popüler olmasının nedenlerinden biridir..

 • Wix – Wix, kullanıcılarına bloglama ve e-ticaret desteği sunan çok yönlü bir web sitesi oluşturucusudur. Ayrıca, web sitenize ekleyebileceğiniz çok sayıda uzantı var. Bu uzantılardan bazıları ücretsizdir (Tatil Rozetleri, Yorumlar, Canlı Sohbet Odası), diğerleri ise App Market’ten satın alınabilir. Ancak, bu ücretsiz uzantılar bile bazen daha fazla özellik sunan premium sürümlere yükseltilebilir. Bu uygulamaların, tıpkı platformun kendisi gibi kurulumu ve kullanımı kolaydır. Bazıları Wix tarafından, bazıları ise üçüncü taraf geliştiriciler tarafından tasarlanmıştır. E-Ticaret ve blog desteği ve özelliklerinin yanında, forum oluşturmak için Wix’i kullanabilir ve ziyaretçilerinizden önemli veriler toplamak için Wix ShoutOut ve Akıllı İşlemleri kullanabilirsiniz..
 • WordPress – WordPress basit bir blog platformu olarak başlamış olsa da, bunu hızla aştı ve web mağazaları, portföyler vb.Gibi birçok farklı web sitesi türü oluşturmanıza izin veren çok yönlü bir oluşturucu oldu. muhtemelen aklınıza gelebilecek her şeyi yapın. WordPress.org’daki eklenti dizininde bulunan 40.000’den fazla ücretsiz eklenti var. Buna ek olarak, diğer web sitelerinde ve pazar yerlerinde premium eklentiler mevcuttur. Yorum eklentileri, sosyal eklentiler, SEO paketleri, güvenlik eklentileri ve çok daha fazlası var.

Kazanan: WordPress. Wix’in sunabileceği çok şey olmasına ve bunu çok daha basit ve daha kolay bir şekilde yapmasına rağmen, WordPress burada hala dar bir kazanç kazanıyor. Pek çok özellik ve eklenti ile WordPress çok daha esnektir ve kullanıcıların web sitelerini tasarladıkları gibi tasarlamalarına izin veren daha fazla özelliğe sahiptir.

Müşteri desteği

Mükemmel bir müşteri desteğine sahip olmak, web sitenizi oluşturacağınız platformu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir, çünkü bu gerçekten fark yaratabilecek ve genel kullanıcı deneyiminizi geliştirebilecek şeylerden biridir..

 • Wix – Wix’in muazzam bir destek merkezi var ve bu birçok durumda gerçekten yardımcı oluyor. Wix desteği için resmi forumda 250.000’den fazla konu var, ancak yüzlerce rehber ve video eğitimi de var. E-posta desteğini kullanabilir ve eğitim programı WixEd’den Wix hakkında bilgi edinebilirsiniz. Editörün kendisinde bile, düzenlenebilen hemen hemen tüm öğeler için bir yardım simgesi vardır. Tıklamanız yeterlidir ve sorununuzu çözmek için yararlı bilgiler alırsınız.
 • WordPress – WordPress çok daha uzun süredir var ve daha fazla kullanıcısı var, bu yüzden WordPress konusunda uzman uzmanlara sahip büyük bir WordPress topluluğu var. Bu, herhangi bir WordPress sorununa çözüm bulmakta sorun yaşamayacağınız anlamına gelir. Ancak, WordPress’in resmi bir müşteri desteği veya destek personeli yok.

Kazanan: Kravat. WordPress, mevcut bilgi miktarı ve topluluk büyüklüğü nedeniyle burada kazanmak zorunda olsa da, resmi müşteri desteğini kaçırmaları bu kategoriyi bir kravat haline getiriyor.

Fiyatlandırma

Son olarak, son kategorimize geliyoruz, ama en önemlisi değil, çünkü yeni başlayan birçok web sitesi sahibi, tercih ettikleri web sitesinde karar vermeden önce web sitelerini oluştururken karşılaşacakları tüm maliyetleri dikkate almalıdır. kurucu.

 • Wix – Daha önce de belirttiğimiz gibi, Wix bir freemium web sitesi oluşturma platformudur. Bu, bir web sitesi tasarlayıp yayınlayabileceğiniz, hatta web sitenizde ücretsiz bir hesapla reklamlar yayınlayabileceğiniz anlamına gelir. Ancak, karar verirseniz web sitenizi başka bir ücretli sürüme yükseltebilirsiniz. Beş premium sürüm vardır: Connect domain, Combo, Unlimited, eCommerce ve VIP; bunların hepsi aylık yerine yıllık ücret ödemeye karar verirseniz indirimli olarak sunulur.
 • WordPress – Bina platformunun kendisi tamamen ücretsizdir. Ancak, yayınlanmak istiyorsanız, bir barındırma planı satın almanız gerekir.

Kazanan: Kravat. Bu platformlardan elde edilen faydalar ve kusurlar bir kez daha birbirlerini iptal ediyor. WordPress daha pahalı olabilir, ancak bu sadece ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize bağlıdır. Örneğin, ister premium bir tema ister barındırma sağlayıcınızın fiyatı olsun, maliyetiniz kullanmak istediğiniz eklenti sayısından etkilenecektir. Öte yandan, Wix’in kapak barındırma, temalar ve ücretsiz uzantılar sunması gereken tüm premium planlar, ancak Wix uygulama pazarından ücretli bir uygulama için ödeme yapmanız gerekebilir.

Hangisini Seçmelisiniz?

Analiz ve karşılaştırmamızdan, her iki yapı platformunun da kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip olduğu açıktır. Hangisini seçmelisiniz tamamen size, ihtiyaç ve isteklerinize bağlıdır.

Şirketiniz için basit bir web sitesi kurmak için hızlı ve kolay bir çözüm arıyorsanız, Wix ile gidebilirsiniz.

WordPress çok daha fazla esneklik sunar, bu nedenle bir web sitesi kurmayı ve gelecekte genişletmeyi planlıyorsanız, muhtemelen bu platform sizin için daha iyi bir seçim olacaktır. Kendinden barındırılan WordPress web sitesi için BlueHost’u kesinlikle öneririz.

Umarız makalemizle bilinçli bir karar vermenize yardımcı oluruz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Оцените статью
  Понравилась статья?
  Комментарии (0)
  Комментариев нет, будьте первым кто его оставит

  Комментарии закрыты.

  Adblock
  detector