Yönetilen ve Yönetilmeyen Barındırma – Farklar ve Benzerlikler

yönetilmeyen web barındırma vs yönetiliyor


Web sitelerinizi düzenli olarak paylaşılan barındırma planlarında barındırıyorsanız, bu tür barındırma türleri VPS ve özel barındırma planlarına özgü olduğundan, muhtemelen yönetilen ve yönetilmeyen barındırma arasında seçim yapma kararı almadınız. Bu nedenle, bir VPS veya adanmış barındırma aramanızda, yönetilen veya yönetilmeyen olarak reklamı yapılan barındırma planlarını fark edebilirsiniz ve fark edeceğiniz ilk net fark, yönetilen barındırma yönetilmeyen eşinden daha pahalıdır..

Yönetilmeyen barındırma işleminin ne kadar ucuz olduğunu görünce, yalnızca bütçe düşüncelerine dayalı bir karar vermeniz istenebilir, ancak barındırma planları söz konusu olduğunda, bu yaklaşım sizin için uygun olmayabilecek bir plan satın alma riskiniz olduğu için iyi bir fikir değildir. belirli ihtiyaçlar, böylece, potansiyel olarak uzun vadede potansiyel olarak daha uzun maliyetli olabilir işiniz için yanlış bir yatırım yapma sonuçta sadece başından yönetilen bir hosting planı seçmekten.

Yararlı: Ne Tür Web Hosting Planına İhtiyacınız Var??

Farklılıklar ve Benzerlikler Nedir??

Bu planlar arasındaki gözle görülür fiyat farkının ardında ne olduğunu anlamak için, yönetilen ve yönetilmeyen barındırma hizmetlerinin birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığına bakalım.

Benzerlikler açısından, hem yönetilmeyen hem de yönetilen barındırma, VPS veya adanmış oldukları barındırma türünün izlerini taşır. Böylece, hem VPS hem de adanmış sunucular kullanıcılarına özel kaynaklar sunar, ancak özel bir barındırma hesabı tüm sunucunun kaynaklarını bir kullanıcıya ayırırken, daha fazla VPS barındırma hesabı tek bir fiziksel sunucuyu paylaşır ve her bir VPS hesabı diğer, kaynakların aynı sunucuda bulunan tüm kullanıcılar arasında paylaşıldığı paylaşılan barındırma durumunun aksine.

Webhosting bağlamında, kelime yönetimi bir dizi rutin destek faaliyetleri ve barındırma şirketi tarafından sağlanan çözümler gerektirir. Bu rutin destek faaliyetleri arasında sunucu kurulumu, farklı yazılımların ön kurulumu, otomatik yazılım güncellemeleri, otomatik yedeklemeler, performans izleme, güvenlik izleme ve kötü amaçlı yazılımların kaldırılması, kontrol paneli, SSH erişimi vb. Yer alır. Diğer yandan yönetilmeyen bir barındırma planı yönetilen bir barındırma işleminin biraz soyulmuş sürümü. Bu, yönetilmeyen barındırma planlarının ya hiç ya da çok az ek hizmetle geldiği anlamına gelir.

En yaygın senaryo, işletim sistemi yüklü bir sunucudur ve temelde başka bir şey değildir. Bu nedenle, yönetilmeyen bir barındırma sahibi olarak, kullanmak istediğiniz kontrol panelinin türü, ihtiyacınız olan yazılım, uygulanmasını istediğiniz güvenlik önlemleri vb. Dahil olmak üzere yönetiminin tüm yönlerini kendiniz üstlenmeniz gerekir. sunucu yönetimi, bu görevleri üstlenmek önemsiz bir mesele değildir.

Hangisini Kullanmalısınız? Yönetilen veya Yönetilmeyen?

Her iki tür barındırma artıları ve eksileri vardır. Şüphesiz, yönetilen barındırma, sunucu yönetimi konularında tecrübeli olmayan veya sunucu yönetimi ile ilgili görevlerde zaman ve ekstra nakit harcamak istemeyen herkes için daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Ancak, örneğin, yönetilen WordPress barındırma gibi yönetilen barındırma planları da kısıtlamalar getirebilir. Sunucu WordPress için özel olarak ayarlandığından, sunucuda başka tür web sitelerini çalıştıramayabilirsiniz, bu da belirli kullanıcılar için esneklik kaybına eşittir.

Benzer şekilde, yönetilen bir WordPress barındırma hesabında, kullanıcıların belirli WordPress eklentilerini çalıştırması kısıtlanabilir. Tipik bir örnek, ana bilgisayarda zaten sunucu düzeyinde bir önbellekleme sistemi varsa önbellek eklentilerinin çalıştırılamamasıdır. Bu bağlamda, yönetilmeyen bir sunucu, son derece uzmanlaşmış web sitelerini çalıştırma esnekliğine ihtiyaç duyan ve istedikleri yazılım ve uygulamaları yükleyebilmek isteyen kişiler için daha uygun olabilir. Sonra fiyat dikkate de var. Yönetilen bir barındırma içine yerleşik ekstra hizmetler daha yüksek bir fiyat etiketi ile geliyor.

Barındırma ihtiyaçlarınız için bir VPS veya özel bir sunucu satın almayı düşünürken, çoğu yönetilen çözümün yalnızca küçük bir işletim sistemini desteklediğini unutmayın. Örneğin, siz veya ekibinizdeki biri geliştirme sunucusu veya masaüstü olarak Ubuntu veya Debian kullanıyorsa, Debian tabanlı yönetilen bir VPS veya özel makine seçmenin size fayda sağlayacağını düşünebilirsiniz, ancak barındırma şirketinin Debian tabanlı sistemler için sadece Red Hat veya CentOS için yönetim sağlamaz. Belirli bir plan yapmadan önce her zaman barındırma sağlayıcınızla iki kez kontrol edin.

Sunucu yönetimi konularını kendi ellerine alacak kadar teknoloji bilgisine sahip olanlar, yönetilen bir sunucuyu yönetilmeyen bir sunucu lehine koyabilirler. Ancak, sunucu bakımında çok az deneyimi olan veya hiç deneyimi olmayan kullanıcılar, ana makinenin güvenlik, güncellemeler, yedeklemeler ve sunucu bakımının diğer yönlerine bakacaklarını bilerek yönetilen bir barındırma planı seçerek daha iyi durumdadırlar. bu amaç için pahalı dış yardım kiralamak.

Doğru çözümü seçmek iki ana noktaya dayanır – bir yandan, düşünülmesi gereken ilk husus, endüstri dışı standart çözümleri kullanmak isteyip istemediğinizdir; NodeJS tabanlı web sunucusu, özel video kodlama çözümleri, vanilya MySQL (Percona) vb. Olmayan PHP’nin belirli bir sürümü, vb. Bu durumda, o zaman barındırma şirketinize bu hizmetleri yönetip yönetemeyeceklerini sormanız gerekir..

Öte yandan, bir VPS veya özel bir sunucuyu yönetmek için uzmanlığınız olup olmadığını düşünmelisiniz? Daha fazla kaynağa ihtiyaç duyan bir web sitesi için bir VPS veya özel bir barındırma arıyorsanız, ancak bütçeniz kısıtlıysa, yönetilmeyen bir çözüm seçebilir ve bunu kurmak için birine ödeme yapabilir ve belki bir DirectAdmin veya cPanel lisansı satın alabilirsiniz, böylece güvenle yönetebilirsiniz. Bununla birlikte, ödemeleri doğrudan işleme koymayı planlıyorsanız, yönetilmeyen bir sunucuyu PCI-DSS uyumlu olacak şekilde ayarlamak çok zaman alacak ve sonunda daha pahalıya mal olacak ve daha sonra başından yönetilen bir sunucu seçeceksiniz.

Sonuç

Yönetilen yönetilmeyen ikilik sektördeki en yaygın olmasına rağmen, HostGator gibi bazı barındırma sağlayıcıları da sunucunuza tam kök erişimi ve hatta bazı destek sağlayan hibrit çözümler sunar. Örneğin, HostGator’un yönetilmeyen VPS planlarına benzer şekilde yarı yönetilen VPS planları bir web barındırma kontrol paneliyle birlikte gelmez, ancak donanım, işletim sistemi, temel yapılandırma, güvenlik duvarı kurulumu vb. İle ilgili çeşitli destek hizmetleri içerir. yönetilmeyen veya tam olarak yönetilen bir barındırma planının sizin için uygun olmadığını, bunun yerine yarı yönetilen barındırma çözümlerini tercih edebilirsiniz.

Özellikli resim: Tasarım Freepik

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map