Čo je to FTP a ako ho používať?

čo je ftp ako ju používať


Ak vytvárate webovú stránku pre seba, skôr alebo neskôr budete musieť na server nahrať niektoré súbory. Existujú rôzne spôsoby odovzdávania súborov na vaše webové stránky, ale najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom je použitie FTP.

FTP je skratka pre „File Transfer Protocol“. Je to spôsob prenosu súborov cez internet medzi dvoma počítačmi. Ak chcete používať FTP, potrebujete softvér FTP. Existujú rôzne FTP programy, niektoré sú zadarmo, iné sú komerčné.

Koncepcia každého softvéru FTP je v zásade rovnaká: dve okná, jedno, ktoré zobrazuje súbory z lokálneho počítača a druhé, ktoré zobrazuje súbory z webového servera. Obe okná môžu navzájom komunikovať pomocou príkazov kliknutia alebo presunutím myšou. Aby ste sa mohli pripojiť k webovému serveru, musíte najprv nastaviť prihlasovacie informácie. Bez týchto údajov nemôžete nahrávať ani sťahovať súbory zo servera cez FTP.

V ďalšej časti článku vás naučím, ako zvoliť spoľahlivý softvér, nastaviť pripojenie a preniesť súbory. Ukážem vám aj niekoľko trikov, ktoré vám ušetria čas.

V tomto návode sa naučíte:

 • Ktorý softvér FTP si vybrať a prečo?
 • Ako používať vybraný FTP program?
 • Tipy a triky, ako urýchliť prenos súborov.

Aký FTP softvér by som mal používať?

Ako už bolo spomenuté, existuje veľa programov, z ktorých si môžete vybrať, ale tu sú moje 3 najobľúbenejšie programy FTP, ktoré by som odporučil.

Ak ste používateľom MAC, najlepšou FTP aplikáciou pre vás je CyberDuck. Pre používateľov okien by som odporučil FileZilla a ak uprednostňujete FTP založený na prehliadači, mali by ste zvoliť FireFtp, čo je rozšírenie FireFox..

najlepší ftp softvér

Cyberduck je bezplatný softvér FTP, ktorý má platené možnosti. Je k dispozícii pre Mac aj Windows, je to však najpopulárnejšia FTP aplikácia používaná medzi užívateľmi iOS.

FileZilla je bezplatný softvér s otvoreným zdrojom, pravdepodobne najobľúbenejší v systéme Windows. Je spoľahlivý a často aktualizovaný. Je k dispozícii aj pre počítače Macintosh.

FireFTP je rozšírenie špecifické pre FireFox, ktoré je možné nainštalovať do prehliadača. Bohužiaľ to funguje iba s FireFoxom a nie je k dispozícii pre prehliadač Chrome alebo iný webový prehľadávač.

Toto sú tri programy, ktoré používam a odporúčam. Ak používate iný FTP softvér, ktorý sa vám páči, dajte nám vedieť v komentároch na konci tejto stránky.

Ako používať FTP softvér?

Po nainštalovaní obľúbeného programu FTP do počítača budete musieť nastaviť pripojenie. Na pripojenie k vášmu webovému serveru budete potrebovať hostiteľa ftp, užívateľské meno a heslo. Tieto informácie sa zvyčajne odosielajú e-mailom poskytovateľom webhostingu pri registrácii. Ak váš hostingový plán umožňuje mať viac účtov FTP, môžete si pomocou cPanel ľahko vytvoriť nový účet. Napríklad hostenie InMotion a BlueHost vám umožňujú mať toľko FTP účtov, koľko potrebujete.

ftp vytvorilo nové pripojenie

Akonáhle budete mať všetky potrebné údaje, jednoducho vytvorte nové pripojenie v programe FTP a uložte ich. Softvér si toto pripojenie zapamätá a môžete sa ľahko pripojiť k serveru, keď ho potrebujete.

Po nadviazaní pripojenia k serveru budete môcť odovzdávať, sťahovať, upravovať, premenovávať, mazať a prezerať súbory a priečinky.

nahrať súbory pomocou programu ftp

Bežné použitie FTP programu

V tomto okamihu viete, ako nastaviť FTP softvér, ako vytvoriť FTP účet a nadviazať spojenie. Pozrime sa však na príklady z reálneho života, keď ich môžeme použiť.

Ak na vytváranie svojich webových stránok používate WordPress alebo Joomla, obrázky môžete odovzdávať prostredníctvom správcu médií, takže ich nebudete musieť odovzdávať cez FTP. Existujú však určité obmedzenia, pokiaľ ide o veľkosť a počet súborov, ktoré môžete súčasne nahrať v rámci Joomla a WordPress. Hromadné nahrávanie bude teda možné iba so softvérom FTP.

Ďalším skutočným príkladom je prípad, keď musíte premenovať súbory, napríklad súbor htaccess.txt na .htaccess, aby ste povolili adresy URL priateľské pre vyhľadávacie nástroje a mod_rewriting.

Aby ste mohli používať niektoré doplnky alebo prípony, musíte niekedy zmeniť povolenie niektorých priečinkov alebo súborov.

Verifikačný súbor Google a ďalšie vyhľadávacie nástroje je možné nahrať aj prostredníctvom FTP. Zálohovanie vašich webových stránok alebo prechod na nový server bude tiež vyžadovať použitie FTP.

Toto je len niekoľko príkladov toho, na čo sa dá FTP aplikácia použiť, ale je toho oveľa viac.

Existuje nejaká alternatíva k FTP?

Ak váš webhostingový účet používa cPanel, namiesto FTP môžete spravovať súbory a priečinky pomocou zabudovaného nástroja „Flie Manager“. Funguje to podobne ako softvér FTP, je však založený iba na prehliadači. Tento nástroj môžete použiť iba v prípade, že ste prihlásení do svojho hostingového účtu.

Ďalším spôsobom, ako spravovať súbory na webovom serveri, sú príkazy SSH. Pripojenie SSH však nie je povolené na každom hosťovacom účte a jeho používanie je zložitejšie.

Triky a tipy s FTP

Pri hromadnom nahrávaní súborov môže trvať niekoľko minút až hodiny, kým sa na váš webový server nahrá veľký počet súborov. Jeden veľký súbor je možné nahrať rýchlejšie ako niekoľko malých súborov. Aby ste veci urýchlili, môžete komprimovať súbory, ktoré sa majú nahrať, do súboru .zip a po odovzdaní .zip môžete súbory extrahovať na server. Tento proces je oveľa rýchlejší ako nahrávanie každého súboru jednotlivo.

Záverečné slová a odporúčania

Mali by ste zvážiť použitie programu FTP? Ak vytvárate webové stránky, určite by som vám odporúčal nainštalovať softvér FTP do počítača. Na začiatku to nemusíte používať tak často, ale akonáhle sa zoznámite s budovaním stránok, zvyknete si na to. Pri vytváraní účtu FTP nezabudnite zvoliť silného používateľa a heslo; nepoužívajte rovnaké prihlasovacie informácie ako pre vaše WordPress alebo Joomla alebo iné prihlasovacie údaje.

Ak máte otázky alebo návrhy týkajúce sa FTP, odošlite svoje pripomienky v komentároch nižšie.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map